Vad är Bridge-X
Strategiplan | Bridge-X | Hjälpmedel |
---|---|---|
Strategiplan introduktion | Bridge-X - PDF-fil | Syns vi inte… |
Mål och fokus | Vad är Bridge-X | Prova-På-Påse |
Strategiska områden | Klubbfunktionärer | Logo BFA zip |
Idébank | Rekrytering | Logo Bridge-X |
Tävlingar för alla | Logo BFA | |
Klubbinsatser | Tematräffar |
Under Riksstämmohelgen 2023 diskuterades om tävlingsbridgens framtid i Sverige under titeln Bridge-X.
Beslut fattades om att sammanfatta de slutsatser som drogs och framför allt understryka vad man kan göra, vilka åtgärder som kan vidtas, av oss alla i Svenska Bridgeförbundet.
På dessa sidor finner du denna sammanfattning med förslag på olika åtgärder som kan passa dig, din klubb eller ditt distrikt.
Tack för att du tar dig tid att läsa igenom och sedan ta upp punkterna med dina klubb- eller distriktskamrater!
VAD KOM VI FRAM TILL?
De följande sidorna är en sammanfattning av vad man kom fram till under diskussionerna i november 2023. Det viktigaste är nu att vi gemensamt tar tag i våra framtidsfrågor!
På dessa sidor kan du läsa om många idéer. Alla kan förstås inte göra allt, utan se förslagen som en ”meny” du kan välja från.
HUR GÅR VI VIDARE!
Starta en diskussion i din klubb! Ditt distrikt kommer att kunna hjälpa till med stöd och kanske samordna mellan klubbar.
Förbundet kommer att vara i löpande kontakt med distrikten för att följa upp och vara lyhörda för det stöd och de verktyg som efterlyses och
förstås informera om det som redan idag är tillgängligt.
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior