Tisdagsbridge med Handicap
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | 111,1 | 46,28 | Lars Thorstensson - Göran Olsson | Lars Thorstensson Göran Olsson | -5,7 | BK Falkenberg | BK Falkenberg |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 7, som N-S, mot Ronny Persson - Göran Carlsson | Rond 7, som N-S, mot Ronny Persson - Göran Carlsson |
1 | 1NT | Ö | +1 | ♦4 | -120 | 6 | 60 | 60 | ♠K983♥kn106♦kn653♣32 | ♠D4♥7543♦ED1084♣K8 | ♠K983♥kn106♦kn653♣32 | 6 | 60,00 | 6 |
2 | 3♠ | N | +1 | ♦2 | 170 | 10 | 100 | 100 | ♠D108743♥3♦K8♣Dkn87 | ♠kn92♥E8752♦975♣E10 | ♠D108743♥3♦K8♣Dkn87 | 16 | 80,00 | 16 |
Rond 11, som Ö-V, mot Kenneth Johansson - Lars Warberg | Rond 11, som Ö-V, mot Kenneth Johansson - Lars Warberg |
3 | 3NT | V | = | ♦6 | -600 | 3 | 30 | 30 | ♠EK3♥Kkn♦532♣KDkn109 | ♠Dkn4♥E9752♦Kkn9♣87 | ♠EK3♥Kkn♦532♣KDkn109 | 19 | 63,33 | 19 |
4 | 4♠ | S | +2 | ♦kn | 680 | 0 | 0 | 0 | ♠kn♥K9♦EK109875♣kn96 | ♠D76♥Dkn108652♦kn♣104 | ♠kn♥K9♦EK109875♣kn96 | 19 | 47,50 | 19 |
Rond 2, som Ö-V, mot Anita Andersson - Ingela Nilsson | Rond 2, som Ö-V, mot Anita Andersson - Ingela Nilsson |
5 | 3NT | N | = | ♣7 | 600 | 0 | 0 | 0 | ♠Dkn96♥Dkn74♦kn52♣72 | ♠K543♥E2♦K4♣K10943 | ♠Dkn96♥Dkn74♦kn52♣72 | 19 | 38,00 | 19 |
6 | 4♥ | S | +2 | ♠kn | 480 | 5 | 50 | 50 | ♠D9854♥74♦9764♣93 | ♠kn1076♥kn96♦Dkn3♣E102 | ♠D9854♥74♦9764♣93 | 24 | 40,00 | 24 |
Rond 12, som Ö-V, mot Margareta Karlsson - Ingalill Johansson | Rond 12, som Ö-V, mot Margareta Karlsson - Ingalill Johansson |
7 | 3NT | S | +1 | ♣2 | 630 | 2 | 20 | 20 | ♠kn108♥Kkn4♦103♣Kkn984 | ♠974♥E32♦D86♣10752 | ♠kn108♥Kkn4♦103♣Kkn984 | 26 | 37,14 | 26 |
8 | 3♥ | S | –2 | ♣5 | -100 | 5 | 50 | 50 | ♠Kkn82♥kn8543♦K63♣kn | ♠E107♥7♦Ekn98♣108765 | ♠Kkn82♥kn8543♦K63♣kn | 31 | 38,75 | 31 |
Rond 4, som N-S, mot Lennart Östman - Uno Karlsson | Rond 4, som N-S, mot Lennart Östman - Uno Karlsson |
9 | 1♦ | V | +2 | ♣10 | -110 | 5 | 50 | 50 | ♠D1032♥9652♦D32♣109 | ♠Ekn95♥kn1084♦84♣EK7 | ♠D1032♥9652♦D32♣109 | 36 | 40,00 | 36 |
10 | 2♠ | V | –2 | ♥D | 200 | 7 | 70 | 70 | ♠K985♥D107♦K7♣E1074 | ♠kn3♥Ekn6542♦D5♣D62 | ♠K985♥D107♦K7♣E1074 | 43 | 43,00 | 43 |
Rond 1, som N-S, mot Olle Johansson - Ove Olsson | Rond 1, som N-S, mot Olle Johansson - Ove Olsson |
11 | 4♠ | Ö | = | ♥K | -420 | 1 | 10 | 10 | ♠D93♥kn9875♦K8♣982 | ♠2♥K6♦kn6543♣ED1076 | ♠D93♥kn9875♦K8♣982 | 44 | 40,00 | 44 |
12 | 4♠ | S | = | ♥D | 620 | 10 | 100 | 100 | ♠EK52♥107♦Ekn♣Kkn875 | ♠D743♥kn8♦D73♣D1093 | ♠EK52♥107♦Ekn♣Kkn875 | 54 | 45,00 | 54 |
Rond 3, som N-S, mot Gunilla Jonsson - Lennart Jonsson | Rond 3, som N-S, mot Gunilla Jonsson - Lennart Jonsson |
13 | 3♠ | V | +1 | ♦D | -170 | 8 | 80 | 80 | ♠652♥9752♦D2♣E654 | ♠7♥K4♦Ekn8643♣D872 | ♠652♥9752♦D2♣E654 | 62 | 47,69 | 62 |
14 | 2♠ | N | +2 | ♦5 | 170 | 6 | 60 | 60 | ♠K10763♥765♦kn♣Kkn95 | ♠ED84♥KD108♦1092♣D2 | ♠K10763♥765♦kn♣Kkn95 | 68 | 48,57 | 68 |
Rond 8 | Rond 8 |
15 | Frirond | 4,9 | 49 | 49 | ♠K8♥EKD74♦54♣KD106 | ♠E97653♥1065♦Kkn3♣kn | ♠K8♥EKD74♦54♣KD106 | 72,9 | 48,60 | 72,9 |
Rond 8 | Rond 8 |
16 | Frirond | 4,9 | 49 | 49 | ♠E95♥75432♦KDkn2♣4 | ♠K2♥D86♦10764♣EKkn6 | ♠E95♥75432♦KDkn2♣4 | 77,8 | 48,63 | 77,8 |
Rond 6, som N-S, mot Sten Aronsson - Sven-Olof Önnesson | Rond 6, som N-S, mot Sten Aronsson - Sven-Olof Önnesson |
17 | 4♥ | N | +1 | ♥D | 450 | 7 | 70 | 70 | ♠kn75♥E109876♦8♣E42 | ♠E106♥Kkn53♦E654♣103 | ♠kn75♥E109876♦8♣E42 | 84,8 | 49,88 | 84,8 |
18 | 3♠ | Ö | –1 | ♣E | 50 | 4 | 40 | 40 | ♠K65♥D103♦K10974♣D10 | ♠D4♥kn87♦ED2♣EK953 | ♠K65♥D103♦K10974♣D10 | 88,8 | 49,33 | 88,8 |
Rond 5, som Ö-V, mot Anders Hellström - Tommy Svensson | Rond 5, som Ö-V, mot Anders Hellström - Tommy Svensson |
19 | 2♥ | V | +1 | ♦10 | -140 | 7 | 70 | 70 | ♠E2♥kn53♦D94♣ED1042 | ♠K1065♥EKD87♦kn2♣63 | ♠E2♥kn53♦D94♣ED1042 | 95,8 | 50,42 | 95,8 |
20 | 2♠ | Ö | +1 | ♦3 | -140 | 2 | 20 | 20 | ♠ED87♥KD85♦6♣7632 | ♠K1053♥E9♦kn10875♣D9 | ♠ED87♥KD85♦6♣7632 | 97,8 | 48,90 | 97,8 |
Rond 9, som Ö-V, mot Else-Lis Johansson - Per-Åke Persson | Rond 9, som Ö-V, mot Else-Lis Johansson - Per-Åke Persson |
21 | 2♠ | S | +3 | ♥E | 200 | 4 | 40 | 40 | ♠96♥kn109876♦D96♣32 | ♠E54♥EK52♦8♣D8754 | ♠96♥kn109876♦D96♣32 | 101,8 | 48,48 | 101,8 |
22 | 6NT | N | –2 | ♠7 | -100 | 5 | 50 | 50 | ♠K109743♥95♦954♣109 | ♠5♥Kkn876♦K10873♣K5 | ♠K109743♥95♦954♣109 | 106,8 | 48,55 | 106,8 |
Rond 10, som N-S, mot Solveig Tideman - Birgitta Karlsson | Rond 10, som N-S, mot Solveig Tideman - Birgitta Karlsson |
23 | 3♠ | V | +1 | ♦E | -170 | 0 | 0 | 0 | ♠53♥Dkn7♦EK72♣Ekn94 | ♠ED♥862♦D654♣10532 | ♠53♥Dkn7♦EK72♣Ekn94 | 106,8 | 46,43 | 106,8 |
24 | 4♦ | V | +1 | ♥E | -150 | 10 | 100 | 100 | ♠K109852♥E7♦96♣652 | ♠D743♥1064♦85♣K1073 | ♠K109852♥E7♦96♣652 | 116,8 | 48,67 | 116,8 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior