Jultävling
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
27 | 262 | 49,62 | Staffan Lundskog | Staffan Lundskog | BK Tre Sang, Helsingborg | BK Tre Sang, Helsingborg |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Anders Hagen, mot Rosemary Pålsson - Ingrid Swensson | Rond 1, som Väst, med Anders Hagen, mot Rosemary Pålsson - Ingrid Swensson |
1 | 2NT | V | = | ♥K | -120 | 19 | 86 | 86 | ♠Ekn6♥Ekn5♦KD5♣K874 | ♠D1072♥7632♦kn108♣96 | ♠Ekn6♥Ekn5♦KD5♣K874 | 19 | 86,36 | 19 |
2 | 2♠ | V | –2 | ♣K | 100 | 10 | 45 | 45 | ♠8743♥EK♦10842♣kn85 | ♠Dkn9♥10873♦EK6♣942 | ♠8743♥EK♦10842♣kn85 | 29 | 65,91 | 29 |
Rond 6, som Syd, med Gertrud Lindahl, mot Gun-Britt Lööf - Lena Gunnarsson | Rond 6, som Syd, med Gertrud Lindahl, mot Gun-Britt Lööf - Lena Gunnarsson |
3 | 3NT | V | –1 | ♥2 | 100 | 18 | 82 | 82 | ♠E10962♥D♦E954♣1043 | ♠kn85♥K9832♦83♣Dkn2 | ♠E10962♥D♦E954♣1043 | 47 | 71,21 | 47 |
4 | 3NT | V | +1 | ♥3 | -630 | 19 | 86 | 86 | ♠Dkn1086♥kn1074♦1093♣9 | ♠953♥D532♦8♣Kkn764 | ♠Dkn1086♥kn1074♦1093♣9 | 66 | 75,00 | 66 |
Rond 7, som Väst, med Birgit Johnson, mot Demitrius Berg - Hans Olof Olsson | Rond 7, som Väst, med Birgit Johnson, mot Demitrius Berg - Hans Olof Olsson |
5 | 3NT | Ö | –2 | ♦kn | 100 | 1 | 5 | 5 | ♠3♥Kkn109842♦-♣Dkn875 | ♠EK92♥D7♦K753♣E103 | ♠3♥Kkn109842♦-♣Dkn875 | 67 | 60,91 | 67 |
6 | 2♣ | N | +1 | ♣3 | 110 | 10 | 45 | 45 | ♠EK8♥84♦76543♣Kkn7 | ♠10732♥E965♦K102♣32 | ♠EK8♥84♦76543♣Kkn7 | 77 | 58,33 | 77 |
Rond 10, som Syd, med Carina Stjernfeldt, mot Olle Thornberg - Agneta Andersson | Rond 10, som Syd, med Carina Stjernfeldt, mot Olle Thornberg - Agneta Andersson |
7 | 2♦ | S | –2 | ♥5 | -200 | 3 | 14 | 14 | ♠D7♥Dkn83♦KDkn63♣106 | ♠kn108432♥K7♦82♣K87 | ♠D7♥Dkn83♦KDkn63♣106 | 80 | 51,95 | 80 |
8 | 3♥ | Ö | = | ♣9 | -140 | 0 | 0 | 0 | ♠E752♥8♦Dkn97632♣9 | ♠K103♥1042♦-♣EKDkn863 | ♠E752♥8♦Dkn97632♣9 | 80 | 45,45 | 80 |
Rond 12, som Syd, med Leif Persson, mot Bernt Eklund - Britta Karnehed | Rond 12, som Syd, med Leif Persson, mot Bernt Eklund - Britta Karnehed |
9 | 3NT | Ö | = | ♣8 | -600 | 13 | 59 | 59 | ♠kn32♥K5♦Kkn53♣10984 | ♠765♥D643♦9♣E7652 | ♠kn32♥K5♦Kkn53♣10984 | 93 | 46,97 | 93 |
10 | 4♠ | V | +1 | ♦8 | -650 | 2 | 9 | 9 | ♠-♥kn1085♦Dkn9643♣kn106 | ♠K983♥D7642♦85♣K5 | ♠-♥kn1085♦Dkn9643♣kn106 | 95 | 43,18 | 95 |
Rond 2, som Väst, med Gunnar Forsman, mot Kerstin Landerö - Birgitta Adlercreutz | Rond 2, som Väst, med Gunnar Forsman, mot Kerstin Landerö - Birgitta Adlercreutz |
11 | 3♠ | Ö | –1 | ♦8 | 50 | 12 | 55 | 55 | ♠D874♥D7♦D63♣Ekn108 | ♠Kkn93♥K8652♦94♣KD | ♠D874♥D7♦D63♣Ekn108 | 107 | 44,21 | 107 |
12 | 3♥ | N | = | ♠kn | 140 | 19 | 86 | 86 | ♠109763♥102♦EK62♣D3 | ♠kn2♥kn9♦kn985♣E9764 | ♠109763♥102♦EK62♣D3 | 126 | 47,73 | 126 |
Rond 3, som Väst, med Laila Wollkert, mot Stellan Andersson - Tommy Mårtensson | Rond 3, som Väst, med Laila Wollkert, mot Stellan Andersson - Tommy Mårtensson |
13 | 5♦ | Ö | –1 | ♥E | 100 | 18 | 82 | 82 | ♠104♥D5♦kn932♣Kkn1074 | ♠E985♥-♦ED765♣ED86 | ♠104♥D5♦kn932♣Kkn1074 | 144 | 50,35 | 144 |
14 | 3NT | V | –1 | ♦6 | 50 | 13 | 59 | 59 | ♠ED96♥Ekn654♦Kkn93♣- | ♠43♥8♦D854♣EK7632 | ♠ED96♥Ekn654♦Kkn93♣- | 157 | 50,97 | 157 |
Rond 5, som Väst, med Bo Stendahl, mot Ewa Leonhard - Ann Charlotte Sandberg | Rond 5, som Väst, med Bo Stendahl, mot Ewa Leonhard - Ann Charlotte Sandberg |
15 | 1NT | Ö | +2 | ♣D | -150 | 19 | 86 | 86 | ♠Ekn65♥kn8♦E752♣E107 | ♠K43♥K543♦D10♣9852 | ♠Ekn65♥kn8♦E752♣E107 | 176 | 53,33 | 176 |
16 | 4♥x | N | = | ♣K | 590 | 0 | 0 | 0 | ♠E2♥KD5♦86♣kn98532 | ♠kn74♥kn2♦104♣EKD1076 | ♠E2♥KD5♦86♣kn98532 | 176 | 50,00 | 176 |
Rond 8, som Väst, med Birgitta Bornestav, mot Marianne Witting - Per Mårtensson | Rond 8, som Väst, med Birgitta Bornestav, mot Marianne Witting - Per Mårtensson |
17 | 2♦ | S | +3 | ♣8 | 150 | 13 | 59 | 59 | ♠K7532♥Ekn3♦107♣872 | ♠96♥K752♦63♣Ekn1053 | ♠K7532♥Ekn3♦107♣872 | 189 | 50,53 | 189 |
18 | 3NT | S | = | ♣4 | 600 | 0 | 0 | 0 | ♠10964♥K87♦D73♣K104 | ♠E32♥kn53♦9864♣Dkn8 | ♠10964♥K87♦D73♣K104 | 189 | 47,73 | 189 |
Rond 11, som Syd, med Jan-Inge Gustafsson, mot Mette Boiesen - Lena Widner | Rond 11, som Syd, med Jan-Inge Gustafsson, mot Mette Boiesen - Lena Widner |
19 | 2♠ | V | +3 | ♣E | -200 | 8 | 36 | 36 | ♠7642♥93♦KD10♣10962 | ♠105♥K876♦Ekn♣E8743 | ♠7642♥93♦KD10♣10962 | 197 | 47,13 | 197 |
20 | 1NT | V | +2 | ♣6 | -150 | 1 | 5 | 5 | ♠K863♥D10♦K93♣10983 | ♠1092♥kn852♦ED10♣K76 | ♠K863♥D10♦K93♣10983 | 198 | 45,00 | 198 |
Rond 4, som Väst, med Sven Fagrell, mot Stina Holm - Annika Farran-Lee | Rond 4, som Väst, med Sven Fagrell, mot Stina Holm - Annika Farran-Lee |
21 | 4♥ | N | –1 | ♥2 | -100 | 9 | 41 | 41 | ♠E6♥E1073♦E74♣Dkn92 | ♠1098♥2♦1083♣E108653 | ♠E6♥E1073♦E74♣Dkn92 | 207 | 44,81 | 207 |
22 | 1NT | S | = | ♣7 | 90 | 18 | 82 | 82 | ♠E983♥9843♦10843♣7 | ♠kn7♥K75♦765♣EKDkn6 | ♠E983♥9843♦10843♣7 | 225 | 46,49 | 225 |
Rond 9, som Väst, med Eva Andersson, mot Karin Ahlm - Matts Swensson | Rond 9, som Väst, med Eva Andersson, mot Karin Ahlm - Matts Swensson |
23 | 4♠x | N | –1 | ♣K | -200 | 20 | 91 | 91 | ♠Kkn97♥K96♦87432♣3 | ♠2♥843♦K1095♣KD1097 | ♠Kkn97♥K96♦87432♣3 | 245 | 48,42 | 245 |
24 | 3NT | Ö | +2 | ♦2 | -460 | 17 | 77 | 77 | ♠Ekn84♥ED92♦10983♣E | ♠KD9♥Kkn5♦D76♣KD52 | ♠Ekn84♥ED92♦10983♣E | 262 | 49,62 | 262 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior