SBK PARTÄVLING HCP
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
14 | 209,8 | 48,56 | Britt-Inger Ryding Johansson - Ingrid Nordin | Britt-Inger Ryding Johansson Ingrid Nordin | 37,4 | Stenungsunds BK | Stenungsunds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 6, som Ö-V, mot Bengt Lundberg - Ivan Abrahamsson | Rond 6, som Ö-V, mot Bengt Lundberg - Ivan Abrahamsson |
1 | 1NT | N | +1 | ♣5 | 120 | 2 | 11 | 11 | ♠D987♥D65♦E♣K9542 | ♠65♥Kkn83♦K109842♣7 | ♠D987♥D65♦E♣K9542 | 2 | 11,11 | 2 |
2 | 1♠ | S | +3 | ♦5 | 170 | 4 | 22 | 22 | ♠kn92♥Kkn3♦63♣Dkn532 | ♠E4♥542♦D10542♣E96 | ♠kn92♥Kkn3♦63♣Dkn532 | 6 | 16,67 | 6 |
Rond 1, som Ö-V, mot Odd Nordanås - Christina Nordanås | Rond 1, som Ö-V, mot Odd Nordanås - Christina Nordanås |
3 | 3NT | N | = | ♣5 | 400 | 10 | 56 | 56 | ♠10865♥E2♦109♣Kkn1064 | ♠EDkn7♥104♦Dkn654♣87 | ♠10865♥E2♦109♣Kkn1064 | 16 | 29,63 | 16 |
4 | 3♠ | V | –1 | ♣3 | 100 | 4 | 22 | 22 | ♠543♥D109♦K1092♣K72 | ♠Dkn92♥K72♦Ekn5♣ED10 | ♠543♥D109♦K1092♣K72 | 20 | 27,78 | 20 |
Rond 7, som N-S, mot Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup | Rond 7, som N-S, mot Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup |
5 | 2NT | S | –3 | ♦5 | -300 | 1 | 6 | 6 | ♠kn964♥D1093♦109862♣- | ♠EK75♥Kkn74♦K3♣K73 | ♠kn964♥D1093♦109862♣- | 21 | 23,33 | 21 |
6 | 2♠ | V | +3 | ♣9 | -200 | 17 | 94 | 94 | ♠84♥1095♦108654♣K109 | ♠kn6♥Dkn6♦K32♣ED764 | ♠84♥1095♦108654♣K109 | 38 | 35,19 | 38 |
Rond 2, som Ö-V, mot Yngve Robertsson - Paul Dejenfelt | Rond 2, som Ö-V, mot Yngve Robertsson - Paul Dejenfelt |
7 | 4♥ | Ö | –1 | ♣2 | 100 | 5 | 28 | 28 | ♠kn103♥KDkn85♦KD♣KD6 | ♠EKD♥1072♦kn1093♣kn105 | ♠kn103♥KDkn85♦KD♣KD6 | 43 | 34,13 | 43 |
8 | 3NT | V | = | ♠3 | -400 | 15 | 83 | 83 | ♠76♥K10♦Ekn8532♣1086 | ♠ED10♥D87♦KD107♣D42 | ♠76♥K10♦Ekn8532♣1086 | 58 | 40,28 | 58 |
Rond 8, som N-S, mot Anna Ek - Otto Berntsson | Rond 8, som N-S, mot Anna Ek - Otto Berntsson |
9 | 2NT | N | –1 | ♣D | -50 | 3 | 17 | 17 | ♠KD63♥E10973♦8♣Kkn2 | ♠104♥kn5♦ED532♣E984 | ♠KD63♥E10973♦8♣Kkn2 | 61 | 37,65 | 61 |
10 | 2NT | S | = | ♠kn | 120 | 11 | 61 | 61 | ♠93♥K102♦E86♣D10974 | ♠E54♥E76♦Dkn1075♣E6 | ♠93♥K102♦E86♣D10974 | 72 | 40,00 | 72 |
Rond 3, som Ö-V, mot Kjell Berg - Kent Larsson | Rond 3, som Ö-V, mot Kjell Berg - Kent Larsson |
11 | 2♥ | S | +2 | ♠D | 170 | 2 | 11 | 11 | ♠742♥864♦ED107♣D106 | ♠KD65♥Ekn♦Kkn9843♣8 | ♠742♥864♦ED107♣D106 | 74 | 37,37 | 74 |
12 | 2♠ | Ö | +2 | ♦2 | -170 | 17 | 94 | 94 | ♠D1075♥1096♦K876♣E10 | ♠kn432♥K2♦EDkn104♣75 | ♠D1075♥1096♦K876♣E10 | 91 | 42,13 | 91 |
Rond 9 | Rond 9 |
13 | Frirond | 7,2 | 40 | 40 | ♠Ekn7532♥9♦kn83♣432 | ♠D98♥87652♦652♣kn7 | ♠Ekn7532♥9♦kn83♣432 | 98,2 | 41,97 | 98,2 |
Rond 9 | Rond 9 |
14 | Frirond | 7,2 | 40 | 40 | ♠D86♥Ekn1094♦73♣765 | ♠kn54♥8653♦D984♣kn8 | ♠D86♥Ekn1094♦73♣765 | 105,4 | 41,83 | 105,4 |
Rond 4, som Ö-V, mot Margareta Karlsson - Ulla-Brith Johansson | Rond 4, som Ö-V, mot Margareta Karlsson - Ulla-Brith Johansson |
15 | 2♥ | N | +2 | ♦5 | 170 | 7 | 39 | 39 | ♠K984♥kn94♦5♣KD1084 | ♠kn10752♥73♦EK4♣752 | ♠K984♥kn94♦5♣KD1084 | 112,4 | 41,63 | 112,4 |
16 | 1NT | V | –1 | ♥9 | 100 | 8 | 44 | 44 | ♠D1093♥kn86♦EK5♣E93 | ♠75♥42♦Dkn84♣Dkn642 | ♠D1093♥kn86♦EK5♣E93 | 120,4 | 41,81 | 120,4 |
Rond 10, som Ö-V, mot Annika Hugosson - Irma Svensson | Rond 10, som Ö-V, mot Annika Hugosson - Irma Svensson |
17 | 2NT | Ö | –1 | ♣5 | 50 | 9 | 50 | 50 | ♠4♥EKDkn7♦kn95♣8742 | ♠Dkn10732♥64♦ED♣D93 | ♠4♥EKDkn7♦kn95♣8742 | 129,4 | 42,29 | 129,4 |
18 | 4♠ | S | –1 | ♦5 | -100 | 17 | 94 | 94 | ♠74♥K932♦K84♣9854 | ♠E952♥1054♦D53♣K32 | ♠74♥K932♦K84♣9854 | 146,4 | 45,19 | 146,4 |
Rond 11, som N-S, mot Torbjörn Eriksson - Hasse Börjesson | Rond 11, som N-S, mot Torbjörn Eriksson - Hasse Börjesson |
19 | 3NT | Ö | = | ♠6 | -600 | 4 | 22 | 22 | ♠E5♥D764♦K107♣10932 | ♠Kkn10632♥1052♦kn9♣kn4 | ♠E5♥D764♦K107♣10932 | 150,4 | 43,98 | 150,4 |
20 | 3♥ | Ö | = | ♠E | -140 | 8 | 44 | 44 | ♠9753♥1095♦D7♣Kkn107 | ♠EDkn84♥K72♦532♣65 | ♠9753♥1095♦D7♣Kkn107 | 158,4 | 44,00 | 158,4 |
Rond 5, som Ö-V, mot Gunilla Lindahl - Göran Linder | Rond 5, som Ö-V, mot Gunilla Lindahl - Göran Linder |
21 | 4♥ | Ö | –2 | ♠K | 100 | 4 | 22 | 22 | ♠D102♥KDkn875♦E84♣D | ♠3♥102♦K10532♣E8654 | ♠D102♥KDkn875♦E84♣D | 162,4 | 42,96 | 162,4 |
22 | 3♥ | V | –1 | ♣kn | 100 | 5 | 28 | 28 | ♠Ekn93♥K93♦D74♣E42 | ♠84♥EDkn65♦1095♣D87 | ♠Ekn93♥K93♦D74♣E42 | 167,4 | 42,27 | 167,4 |
Rond 12, som N-S, mot Gert-Inge Hugosson - Conny Karlsson | Rond 12, som N-S, mot Gert-Inge Hugosson - Conny Karlsson |
23 | 3NT | S | –1 | ♠8 | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠kn2♥Dkn98♦K87♣8654 | ♠KD63♥E72♦ED109♣Kkn | ♠kn2♥Dkn98♦K87♣8654 | 168,4 | 40,68 | 168,4 |
24 | 3NT | S | = | ♦3 | 400 | 4 | 22 | 22 | ♠854♥Ekn1065♦KD♣Kkn2 | ♠ED106♥K♦Ekn102♣D1074 | ♠854♥Ekn1065♦KD♣Kkn2 | 172,4 | 39,91 | 172,4 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior