Partävling tis 23 aug, v 34
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 45,4 | 58,60 | Ulla-Maija Johannesson - Krister Jönsson | Ulla-Maija Johannesson Krister Jönsson | -32,6 | BK Fenix - Ystads BS | BK Fenix Ystads BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 6, som N-S, mot Gerd Andersson - Elsie Rosenlund | Rond 6, som N-S, mot Gerd Andersson - Elsie Rosenlund |
1 | 2♥ | S | +1 | ♦5 | 140 | 3 | 64 | 64 | ♠KD105♥EK5♦106♣10762 | ♠62♥D10982♦EK3♣853 | ♠KD105♥EK5♦106♣10762 | 3 | 3 |
2 | 2♠ | N | –1 | ♥K | -100 | 1 | 55 | 55 | ♠10654♥E4♦Ekn1082♣E10 | ♠D932♥106♦K764♣kn62 | ♠10654♥E4♦Ekn1082♣E10 | 4 | 4 |
Rond 7, som N-S, mot Torsten Eriksson - Thomas Persson | Rond 7, som N-S, mot Torsten Eriksson - Thomas Persson |
3 | 2♠ | S | = | ♣5 | 110 | 9 | 91 | 91 | ♠K74♥EDkn4♦874♣D98 | ♠EDkn109♥86♦95♣10642 | ♠K74♥EDkn4♦874♣D98 | 13 | 13 |
4 | 1NT | S | = | ♠9 | 90 | -6 | 23 | 23 | ♠KDkn♥Dkn103♦108♣E873 | ♠1032♥E♦D732♣D9652 | ♠KDkn♥Dkn103♦108♣E873 | 7 | 7 |
Rond 8, som N-S, mot Maj-Britt Nilsson - Annette Areskog | Rond 8, som N-S, mot Maj-Britt Nilsson - Annette Areskog |
5 | 3♦ | S | –2 | ♣E | -200 | 1 | 55 | 55 | ♠6432♥K9873♦84♣52 | ♠8♥kn4♦Ekn109652♣D84 | ♠6432♥K9873♦84♣52 | 8 | 8 |
6 | 1NT | S | +1 | ♦6 | 120 | 9 | 91 | 91 | ♠K1085♥K742♦K93♣E10 | ♠EDkn♥863♦kn107♣8643 | ♠K1085♥K742♦K93♣E10 | 17 | 17 |
Rond 9, som Ö-V, mot Jens Jensen - Margareta Mårtensson | Rond 9, som Ö-V, mot Jens Jensen - Margareta Mårtensson |
7 | 2NT | Ö | = | ♦7 | -120 | -2 | 41 | 41 | ♠E1072♥Dkn98♦2♣E874 | ♠63♥E54♦ED643♣Dkn2 | ♠E1072♥Dkn98♦2♣E874 | 15 | 15 |
8 | 2♥ | V | +2 | ♣2 | -170 | 9 | 91 | 91 | ♠K52♥D63♦EK1086♣106 | ♠D976♥Kkn972♦3♣K43 | ♠K52♥D63♦EK1086♣106 | 24 | 24 |
Rond 10, som N-S, mot Claus Clausen - Håkan Stigander | Rond 10, som N-S, mot Claus Clausen - Håkan Stigander |
9 | 1NT | Ö | –2 | ♣2 | 200 | 11 | 100 | 100 | ♠E82♥Kkn108♦kn1098♣105 | ♠K65♥932♦43♣ED942 | ♠E82♥Kkn108♦kn1098♣105 | 35 | 35 |
10 | 1♠ | S | +1 | ♥D | 110 | 0 | 50 | 50 | ♠E83♥E86♦E762♣K75 | ♠Dkn952♥104♦Dkn8♣1096 | ♠E83♥E86♦E762♣K75 | 35 | 35 |
Rond 11, som Ö-V, mot Karl Månsson - Ove Thörnblad | Rond 11, som Ö-V, mot Karl Månsson - Ove Thörnblad |
11 | 3NT | S | +2 | ♠8 | 460 | -2 | 41 | 41 | ♠1094♥ED8♦643♣K653 | ♠Dkn82♥96532♦D2♣74 | ♠1094♥ED8♦643♣K653 | 33 | 33 |
12 | 2♥ | Ö | +1 | ♥8 | -140 | 8 | 86 | 86 | ♠K9♥KDkn642♦D62♣K3 | ♠D6♥E53♦kn109♣kn8754 | ♠K9♥KDkn642♦D62♣K3 | 41 | 41 |
Rond 12, som N-S, mot Lage Engebo - Monica Engebo | Rond 12, som N-S, mot Lage Engebo - Monica Engebo |
13 | 4♥ | S | = | ♠E | 620 | -1 | 45 | 45 | ♠Dkn4♥9865♦742♣EK9 | ♠K8♥EKkn42♦Ekn9♣1063 | ♠Dkn4♥9865♦742♣EK9 | 40 | 40 |
14 | 4♥ | S | +1 | ♦D | 450 | 10 | 95 | 95 | ♠ED1054♥10763♦7♣EK2 | ♠7♥Kkn852♦EK8653♣5 | ♠ED1054♥10763♦7♣EK2 | 50 | 50 |
Rond 1, som N-S, mot Mats Grönvall - Rune Karlsson | Rond 1, som N-S, mot Mats Grönvall - Rune Karlsson |
17 | 2♥ | S | –1 | ♦2 | -50 | 1 | 55 | 55 | ♠76♥1075432♦KD♣K62 | ♠Ekn8♥D6♦kn♣EDkn8543 | ♠76♥1075432♦KD♣K62 | 51 | 51 |
18 | 3NT | S | +2 | ♠9 | 660 | 10 | 95 | 95 | ♠KDkn4♥E8♦Dkn10963♣K | ♠E8♥K10764♦754♣E54 | ♠KDkn4♥E8♦Dkn10963♣K | 61 | 61 |
Rond 2, som N-S, mot Erik Hülphers - Ingrid Lange | Rond 2, som N-S, mot Erik Hülphers - Ingrid Lange |
19 | 4♥ | S | = | ♣kn | 420 | 6 | 77 | 77 | ♠kn953♥K10632♦E8♣109 | ♠D8♥ED54♦K76♣E753 | ♠kn953♥K10632♦E8♣109 | 67 | 67 |
20 | 2♥ | Ö | +3 | ♦7 | -200 | 0 | 50 | 50 | ♠D6♥D10♦KD965♣9543 | ♠1074♥E9♦10872♣E1082 | ♠D6♥D10♦KD965♣9543 | 67 | 67 |
Rond 3, som Ö-V, mot Andreas Könyves - Bengt Svedrell | Rond 3, som Ö-V, mot Andreas Könyves - Bengt Svedrell |
21 | 1NT | N | +1 | ♣D | 120 | -8 | 14 | 14 | ♠kn1083♥K86♦K2♣Dkn105 | ♠97652♥D107♦53♣E64 | ♠kn1083♥K86♦K2♣Dkn105 | 59 | 59 |
22 | 4♠ | Ö | = | ♣kn | -620 | 9 | 91 | 91 | ♠EK10932♥K108♦-♣K965 | ♠64♥D75♦E86543♣E4 | ♠EK10932♥K108♦-♣K965 | 68 | 68 |
Rond 4, som Ö-V, mot Håkan Nilsson - Lilleba Nilsson | Rond 4, som Ö-V, mot Håkan Nilsson - Lilleba Nilsson |
23 | 2♠ | S | –1 | ♦K | -100 | 4 | 68 | 68 | ♠752♥E1087♦102♣kn972 | ♠D9♥Dkn52♦KD974♣K8 | ♠752♥E1087♦102♣kn972 | 72 | 72 |
24 | 1NT | V | –3 | ♣9 | 150 | -7 | 18 | 18 | ♠EK853♥Dkn♦1096♣D72 | ♠D♥984♦KDkn5432♣105 | ♠EK853♥Dkn♦1096♣D72 | 65 | 65 |
Rond 5, som N-S, mot Lena Dybner - Margareta Persson | Rond 5, som N-S, mot Lena Dybner - Margareta Persson |
25 | 3NT | S | = | ♠3 | 400 | 11 | 100 | 100 | ♠76♥KDkn6♦73♣EKD42 | ♠E42♥1094♦E42♣kn863 | ♠76♥KDkn6♦73♣EKD42 | 76 | 76 |
26 | 4♥ | N | +2 | ♠2 | 680 | 2 | 59 | 59 | ♠K86♥EDkn974♦E4♣95 | ♠95♥K10♦KDkn103♣KDkn4 | ♠K86♥EDkn974♦E4♣95 | 78 | 78 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior