Scheelespelen 2022 - Deltävling 3B
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
14 | 159 | 41,41 | Marita Nilsson - Annika Sundelin | Marita Nilsson Annika Sundelin | Hammarö BK - Solstabridgen | Hammarö BK Solstabridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Eva Fremner - Dag Johansson | Rond 1, som Ö-V, mot Eva Fremner - Dag Johansson |
1 | 3♠ | Ö | +1 | ♥7 | -170 | 12 | 75 | 75 | ♠E1097532♥984♦2♣E9 | ♠6♥KDkn102♦K654♣K64 | ♠E1097532♥984♦2♣E9 | 12 | 75,00 | 12 |
2 | 4♠ | V | –2 | ♠9 | 100 | 2 | 13 | 13 | ♠E♥1072♦Ekn65♣KD1084 | ♠KDkn732♥D53♦10♣953 | ♠E♥1072♦Ekn65♣KD1084 | 14 | 43,75 | 14 |
Rond 2, som N-S, mot Martin Hagman - Annika Kristoffersson | Rond 2, som N-S, mot Martin Hagman - Annika Kristoffersson |
3 | 4♠ | S | –1 | ♦2 | -50 | 1 | 6 | 6 | ♠62♥Kkn72♦KD♣Ekn653 | ♠Dkn10873♥E854♦1084♣- | ♠62♥Kkn72♦KD♣Ekn653 | 15 | 31,25 | 15 |
4 | 3NT | Ö | +1 | ♥5 | -630 | 1 | 6 | 6 | ♠Dkn96♥E102♦kn63♣Dkn8 | ♠K83♥kn954♦84♣10532 | ♠Dkn96♥E102♦kn63♣Dkn8 | 16 | 25,00 | 16 |
Rond 3, som Ö-V, mot Ninni Grönkvist - Irene Eriksson | Rond 3, som Ö-V, mot Ninni Grönkvist - Irene Eriksson |
5 | 5♣ | N | –1 | ♠10 | -100 | 7 | 44 | 44 | ♠10972♥74♦E10653♣E6 | ♠kn83♥kn10652♦Dkn8♣D3 | ♠10972♥74♦E10653♣E6 | 23 | 28,75 | 23 |
6 | 4♥ | V | +1 | ♦2 | -650 | 9 | 56 | 56 | ♠E1064♥864♦K84♣E108 | ♠8♥EK7532♦ED3♣D53 | ♠E1064♥864♦K84♣E108 | 32 | 33,33 | 32 |
Rond 4, som Ö-V, mot Ewa Eriksson - Sven Mårtensson | Rond 4, som Ö-V, mot Ewa Eriksson - Sven Mårtensson |
7 | 4♠ | S | = | ♣K | 620 | 2 | 13 | 13 | ♠Dkn104♥Kkn10752♦kn♣105 | ♠-♥ED6♦D10753♣KD983 | ♠Dkn104♥Kkn10752♦kn♣105 | 34 | 30,36 | 34 |
8 | 4♥ | S | = | ♥6 | 420 | 10 | 63 | 63 | ♠974♥Dkn8♦1063♣Dkn93 | ♠Kkn53♥53♦Ekn95♣762 | ♠974♥Dkn8♦1063♣Dkn93 | 44 | 34,38 | 44 |
Rond 5, som N-S, mot Maj-Britt Lundberg - Susanne Lind | Rond 5, som N-S, mot Maj-Britt Lundberg - Susanne Lind |
9 | 4♠ | Ö | +1 | ♣10 | -650 | 3 | 19 | 19 | ♠K3♥kn9742♦E87♣kn63 | ♠876♥K105♦D10653♣104 | ♠K3♥kn9742♦E87♣kn63 | 47 | 32,64 | 47 |
10 | 4♣ | S | = | ♥K | 130 | 15 | 94 | 94 | ♠kn10874♥84♦kn6♣EK32 | ♠E9♥2♦E85♣Dkn98654 | ♠kn10874♥84♦kn6♣EK32 | 62 | 38,75 | 62 |
Rond 6, som N-S, mot Sune Wikström - Gudrun Hanæus | Rond 6, som N-S, mot Sune Wikström - Gudrun Hanæus |
11 | 4♠ | S | = | ♥7 | 420 | 13 | 81 | 81 | ♠EK♥D62♦ED53♣Dkn105 | ♠1097653♥8♦Kkn987♣9 | ♠EK♥D62♦ED53♣Dkn105 | 75 | 42,61 | 75 |
12 | 2♥ | V | = | ♠10 | -110 | 0 | 0 | 0 | ♠10952♥ED5♦653♣D106 | ♠E743♥73♦Kkn1094♣E4 | ♠10952♥ED5♦653♣D106 | 75 | 39,06 | 75 |
Rond 7, som N-S, mot Tina Elfstedt - Seija Kärkkäinen | Rond 7, som N-S, mot Tina Elfstedt - Seija Kärkkäinen |
13 | 3♥ | N | –2 | ♣K | -200 | 1 | 6 | 6 | ♠D984♥D987♦D76♣E6 | ♠2♥EK10♦Ekn852♣9754 | ♠D984♥D987♦D76♣E6 | 76 | 36,54 | 76 |
14 | 2♥ | S | +1 | ♦D | 140 | 13 | 81 | 81 | ♠D85♥Ekn63♦E106♣D97 | ♠kn1073♥K7542♦7♣K32 | ♠D85♥Ekn63♦E106♣D97 | 89 | 39,73 | 89 |
Rond 8, som Ö-V, mot Inger Mörk - Eva Nilsson | Rond 8, som Ö-V, mot Inger Mörk - Eva Nilsson |
15 | 3NT | V | –1 | ♠2 | 50 | 4 | 25 | 25 | ♠KD♥EKD4♦965♣E653 | ♠643♥kn73♦EDkn8♣Dkn8 | ♠KD♥EKD4♦965♣E653 | 93 | 38,75 | 93 |
16 | 3♣ | S | +4 | ♦6 | 190 | 11 | 69 | 69 | ♠93♥K10963♦Kkn74♣76 | ♠kn862♥D4♦D10986♣D5 | ♠93♥K10963♦Kkn74♣76 | 104 | 40,62 | 104 |
Rond 9, som N-S, mot Johan Englund - Magnus Uhlin | Rond 9, som N-S, mot Johan Englund - Magnus Uhlin |
17 | 2NT | N | –1 | ♣D | -50 | 1 | 6 | 6 | ♠D753♥4♦E1082♣EK95 | ♠K6♥Ekn10932♦7♣kn876 | ♠D753♥4♦E1082♣EK95 | 105 | 38,60 | 105 |
18 | 2♠ | N | –1 | ♥4 | -100 | 6 | 38 | 38 | ♠K10952♥10♦Ekn63♣Dkn9 | ♠843♥KD98♦87♣K853 | ♠K10952♥10♦Ekn63♣Dkn9 | 111 | 38,54 | 111 |
Rond 10, som Ö-V, mot Jonas Andersson - Inger Hjalmarsson | Rond 10, som Ö-V, mot Jonas Andersson - Inger Hjalmarsson |
19 | 1NT | S | +3 | ♦K | 180 | 6 | 38 | 38 | ♠872♥K75♦kn74♣K985 | ♠K43♥832♦KD1085♣E3 | ♠872♥K75♦kn74♣K985 | 117 | 38,49 | 117 |
20 | 4♠ | V | –1 | ♥kn | 100 | 4 | 25 | 25 | ♠K104♥EK3♦D1082♣1065 | ♠E98732♥2♦Kkn93♣K3 | ♠K104♥EK3♦D1082♣1065 | 121 | 37,81 | 121 |
Rond 11, som N-S, mot Hans Johansson - Ulla Holmudd | Rond 11, som N-S, mot Hans Johansson - Ulla Holmudd |
21 | 4♠ | N | = | ♦9 | 620 | 10 | 63 | 63 | ♠EK862♥Ekn54♦K♣K102 | ♠7543♥1072♦kn108♣ED5 | ♠EK862♥Ekn54♦K♣K102 | 131 | 38,99 | 131 |
22 | 4♠ | S | = | ♣9 | 420 | 12 | 75 | 75 | ♠D1084♥54♦Kkn5♣EDkn5 | ♠kn653♥KD106♦ED3♣62 | ♠D1084♥54♦Kkn5♣EDkn5 | 143 | 40,62 | 143 |
Rond 12, som Ö-V, mot Karin Grindborg - Jan-Erik Grindborg | Rond 12, som Ö-V, mot Karin Grindborg - Jan-Erik Grindborg |
23 | 6♠ | V | = | ♣E | -1430 | 16 | 100 | 100 | ♠10♥Kkn53♦92♣KD10973 | ♠EDkn7532♥ED2♦E♣82 | ♠10♥Kkn53♦92♣KD10973 | 159 | 43,21 | 159 |
24 | 3NT | N | +3 | ♦kn | 490 | 0 | 0 | 0 | ♠74♥ED9♦kn109652♣95 | ♠Dkn53♥87654♦3♣kn86 | ♠74♥ED9♦kn109652♣95 | 159 | 41,41 | 159 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior