Torsdagskväll hcp
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 302,3 | 58,13 | Hans Nicklasson - Elsa Rybäck | Hans Nicklasson Elsa Rybäck | Bjärreds BK - Södra Sandby BK | Bjärreds BK Södra Sandby BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 9, som Ö-V, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 9, som Ö-V, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
1 | 3♦ | S | +1 | ♣3 | 130 | 16 | 80 | 80 | ♠9♥1076542♦D42♣975 | ♠EDkn♥Dkn9♦65♣E10863 | ♠9♥1076542♦D42♣975 | 16 | 80,00 | 16 |
2 | 4♠ | Ö | +1 | ♣3 | -450 | 10 | 50 | 50 | ♠kn762♥10♦K32♣Kkn752 | ♠EKD83♥D93♦E764♣E | ♠kn762♥10♦K32♣Kkn752 | 26 | 65,00 | 26 |
Rond 2, som Ö-V, mot Agneta Svensson - Ulrik Svensson | Rond 2, som Ö-V, mot Agneta Svensson - Ulrik Svensson |
3 | 5NT | V | = | ♥8 | -660 | 16 | 80 | 80 | ♠7♥kn10972♦Kkn8♣D543 | ♠EKD5♥KD6♦E753♣K7 | ♠7♥kn10972♦Kkn8♣D543 | 42 | 70,00 | 42 |
4 | 4♠ | Ö | = | ♥4 | -620 | 15 | 75 | 75 | ♠Kkn10964♥kn86♦8♣Ekn5 | ♠82♥EKD7♦E10974♣D10 | ♠Kkn10964♥kn86♦8♣Ekn5 | 57 | 71,25 | 57 |
Rond 3, som N-S, mot Kent Hansson - Berny Thomsner | Rond 3, som N-S, mot Kent Hansson - Berny Thomsner |
5 | 4♥ | N | = | ♠K | 620 | 5 | 25 | 25 | ♠-♥KDkn9854♦E86♣1065 | ♠Dkn54♥E7♦KD732♣83 | ♠-♥KDkn9854♦E86♣1065 | 62 | 62,00 | 62 |
6 | 4♥ | Ö | –2 | ♦4 | 200 | 17 | 85 | 85 | ♠D1072♥kn85♦kn953♣kn2 | ♠983♥EK7♦42♣K9853 | ♠D1072♥kn85♦kn953♣kn2 | 79 | 65,83 | 79 |
Rond 4 | Rond 4 |
7 | Frirond | 11,6 | 58 | 58 | ♠Dkn9♥EK64♦E♣Kkn1096 | ♠72♥kn105♦K853♣D543 | ♠Dkn9♥EK64♦E♣Kkn1096 | 90,6 | 64,71 | 90,6 |
Rond 4 | Rond 4 |
8 | Frirond | 11,6 | 58 | 58 | ♠E1043♥Dkn4♦42♣EK92 | ♠Dkn975♥108♦Kkn73♣74 | ♠E1043♥Dkn4♦42♣EK92 | 102,2 | 63,87 | 102,2 |
Rond 10, som Ö-V, mot Hans Tambour - Mona Tambour | Rond 10, som Ö-V, mot Hans Tambour - Mona Tambour |
9 | 3NT | Ö | = | ♦7 | -600 | 11 | 55 | 55 | ♠EDkn♥KDkn107♦Dkn♣KD5 | ♠984♥963♦EK62♣764 | ♠EDkn♥KDkn107♦Dkn♣KD5 | 113,2 | 62,89 | 113,2 |
10 | 5♠ | V | = | ♥E | -650 | 16 | 80 | 80 | ♠Kkn73♥-♦EKD732♣Dkn8 | ♠E9854♥D74♦9♣K1042 | ♠Kkn73♥-♦EKD732♣Dkn8 | 129,2 | 64,60 | 129,2 |
Rond 5, som Ö-V, mot Astrid Engwall - Kristina Kinnman Stark | Rond 5, som Ö-V, mot Astrid Engwall - Kristina Kinnman Stark |
11 | 3NT | S | –1 | ♦9 | -50 | 14 | 70 | 70 | ♠Kkn9♥8743♦53♣Kkn72 | ♠632♥kn109♦9864♣D103 | ♠Kkn9♥8743♦53♣Kkn72 | 143,2 | 65,09 | 143,2 |
12 | 3NT | V | +2 | ♦7 | -460 | 13 | 65 | 65 | ♠9742♥Ekn764♦E10♣D4 | ♠EDkn10♥KD83♦Dkn♣Ekn5 | ♠9742♥Ekn764♦E10♣D4 | 156,2 | 65,08 | 156,2 |
Rond 11, som N-S, mot Bertil Hansson - Gunnel Hansson | Rond 11, som N-S, mot Bertil Hansson - Gunnel Hansson |
13 | 1NT | S | –1 | ♣3 | -100 | 13 | 65 | 65 | ♠kn954♥kn10872♦10♣kn85 | ♠D62♥E3♦EKkn93♣E107 | ♠kn954♥kn10872♦10♣kn85 | 169,2 | 65,08 | 169,2 |
14 | 4♠ | S | +1 | ♥K | 450 | 18 | 90 | 90 | ♠87♥43♦Ekn1097♣9872 | ♠KDkn432♥-♦D532♣EK5 | ♠87♥43♦Ekn1097♣9872 | 187,2 | 66,86 | 187,2 |
Rond 6, som N-S, mot Jörgen Nilsson - Kerstin Eberhardt | Rond 6, som N-S, mot Jörgen Nilsson - Kerstin Eberhardt |
15 | 3NT | V | +2 | ♠2 | -460 | 0 | 0 | 0 | ♠Kkn642♥D♦108762♣105 | ♠73♥108532♦94♣Ekn87 | ♠Kkn642♥D♦108762♣105 | 187,2 | 62,40 | 187,2 |
16 | 1NT | Ö | –1 | ♠D | 100 | 15 | 75 | 75 | ♠94♥10742♦E652♣Kkn4 | ♠Dkn876♥Kkn♦D43♣D96 | ♠94♥10742♦E652♣Kkn4 | 202,2 | 63,19 | 202,2 |
Rond 12, som Ö-V, mot Birgitta Strandberg - Jan Ekbrand | Rond 12, som Ö-V, mot Birgitta Strandberg - Jan Ekbrand |
17 | 3NT | V | +3 | ♣4 | -490 | 5 | 25 | 25 | ♠D93♥EKD109♦87♣Kkn9 | ♠Ekn64♥2♦EKDkn4♣E103 | ♠D93♥EKD109♦87♣Kkn9 | 207,2 | 60,94 | 207,2 |
18 | 3♣ | N | +2 | ♠E | 150 | 10 | 50 | 50 | ♠EK10432♥D3♦102♣864 | ♠8765♥kn1076♦D84♣93 | ♠EK10432♥D3♦102♣864 | 217,2 | 60,33 | 217,2 |
Rond 7, som Ö-V, mot Göran Stigsson - Per-Olof Mundt | Rond 7, som Ö-V, mot Göran Stigsson - Per-Olof Mundt |
19 | 4♠ | V | = | ♣E | -620 | 18 | 90 | 90 | ♠Dkn10♥EK43♦EK108♣63 | ♠E8743♥-♦Dkn43♣KD95 | ♠Dkn10♥EK43♦EK108♣63 | 235,2 | 61,89 | 235,2 |
20 | 2♦ | N | +3 | ♠8 | 150 | 19 | 95 | 95 | ♠873♥K10865♦K2♣D109 | ♠542♥972♦54♣Kkn763 | ♠873♥K10865♦K2♣D109 | 254,2 | 63,55 | 254,2 |
Rond 13, som N-S, mot Lars-Erik Ahlberg - Lars Andersson | Rond 13, som N-S, mot Lars-Erik Ahlberg - Lars Andersson |
21 | 2NT | N | –4 | ♦3 | -400 | 0 | 0 | 0 | ♠E32♥kn9♦ED2♣D9753 | ♠KD10♥KD63♦10875♣102 | ♠E32♥kn9♦ED2♣D9753 | 254,2 | 60,52 | 254,2 |
22 | 1NT | S | +2 | ♦5 | 150 | 14 | 70 | 70 | ♠D964♥D104♦E83♣842 | ♠EK3♥kn2♦Kkn10♣Dkn973 | ♠D964♥D104♦E83♣842 | 268,2 | 60,95 | 268,2 |
Rond 8, som N-S, mot Per-Olof Fagerström - Knut Nilsson | Rond 8, som N-S, mot Per-Olof Fagerström - Knut Nilsson |
23 | 3NT | N | +3 | ♣3 | 690 | 14 | 70 | 70 | ♠9♥Ekn1093♦Ekn76♣E107 | ♠EK10743♥4♦K105♣KD5 | ♠9♥Ekn1093♦Ekn76♣E107 | 282,2 | 61,35 | 282,2 |
24 | 4♠ | V | = | ♥E | -420 | 4 | 20 | 20 | ♠8♥ED953♦Dkn9♣9853 | ♠K542♥Kkn8762♦5♣D2 | ♠8♥ED953♦Dkn9♣9853 | 286,2 | 59,62 | 286,2 |
Rond 1, som Ö-V, mot H. O. Thulin - Mats Mårtensson | Rond 1, som Ö-V, mot H. O. Thulin - Mats Mårtensson |
25 | 1NT | Ö | = | ♠K | -90 | 14 | 70 | 70 | ♠D97♥D104♦KD6♣EK97 | ♠1054♥K632♦kn987♣52 | ♠D97♥D104♦KD6♣EK97 | 300,2 | 60,04 | 300,2 |
26 | 3♠ | S | = | ♦5 | 140 | 2 | 10 | 10 | ♠EKD5♥5♦EDkn1074♣73 | ♠4♥10832♦K865♣6542 | ♠EKD5♥5♦EDkn1074♣73 | 302,2 | 58,12 | 302,2 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior