Torsdagskväll hcp
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
7 | 283,8 | 54,58 | Mattias Simonsson - Rolf Björsne | Mattias Simonsson Rolf Björsne | Bjärreds BK | Bjärreds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Agneta Svensson - Ulrik Svensson | Rond 1, som N-S, mot Agneta Svensson - Ulrik Svensson |
1 | 4♠ | N | = | ♣9 | 420 | 13 | 65 | 65 | ♠K1087432♥K♦K9♣kn42 | ♠65♥E83♦Ekn10873♣KD | ♠K1087432♥K♦K9♣kn42 | 13 | 65,00 | 13 |
2 | 4♠ | V | = | ♣8 | -420 | 16 | 80 | 80 | ♠1054♥E754♦D105♣D98 | ♠9♥Kkn862♦kn98♣10643 | ♠1054♥E754♦D105♣D98 | 29 | 72,50 | 29 |
Rond 2 | Rond 2 |
3 | Frirond | 10,9 | 55 | 55 | ♠7♥kn10972♦Kkn8♣D543 | ♠EKD5♥KD6♦E753♣K7 | ♠7♥kn10972♦Kkn8♣D543 | 39,9 | 66,50 | 39,9 |
Rond 2 | Rond 2 |
4 | Frirond | 10,9 | 55 | 55 | ♠Kkn10964♥kn86♦8♣Ekn5 | ♠82♥EKD7♦E10974♣D10 | ♠Kkn10964♥kn86♦8♣Ekn5 | 50,8 | 63,50 | 50,8 |
Rond 8, som N-S, mot Hans Tambour - Mona Tambour | Rond 8, som N-S, mot Hans Tambour - Mona Tambour |
5 | 4♥ | N | = | ♠6 | 620 | 5 | 25 | 25 | ♠-♥KDkn9854♦E86♣1065 | ♠Dkn54♥E7♦KD732♣83 | ♠-♥KDkn9854♦E86♣1065 | 55,8 | 55,80 | 55,8 |
6 | 3NT | Ö | –2 | ♣3 | 200 | 17 | 85 | 85 | ♠D1072♥kn85♦kn953♣kn2 | ♠983♥EK7♦42♣K9853 | ♠D1072♥kn85♦kn953♣kn2 | 72,8 | 60,67 | 72,8 |
Rond 3, som Ö-V, mot Astrid Engwall - Kristina Kinnman Stark | Rond 3, som Ö-V, mot Astrid Engwall - Kristina Kinnman Stark |
7 | 3♣ | Ö | +1 | ♠K | -130 | 14 | 70 | 70 | ♠Dkn9♥EK64♦E♣Kkn1096 | ♠72♥kn105♦K853♣D543 | ♠Dkn9♥EK64♦E♣Kkn1096 | 86,8 | 62,00 | 86,8 |
8 | 2♠ | Ö | +2 | ♥9 | -170 | 20 | 100 | 100 | ♠E1043♥Dkn4♦42♣EK92 | ♠Dkn975♥108♦Kkn73♣74 | ♠E1043♥Dkn4♦42♣EK92 | 106,8 | 66,75 | 106,8 |
Rond 9, som Ö-V, mot Bertil Hansson - Gunnel Hansson | Rond 9, som Ö-V, mot Bertil Hansson - Gunnel Hansson |
9 | 3NT | Ö | = | ♦7 | -600 | 11 | 55 | 55 | ♠EDkn♥KDkn107♦Dkn♣KD5 | ♠984♥963♦EK62♣764 | ♠EDkn♥KDkn107♦Dkn♣KD5 | 117,8 | 65,44 | 117,8 |
10 | 4♠ | V | –1 | ♥E | 100 | 2 | 10 | 10 | ♠Kkn73♥-♦EKD732♣Dkn8 | ♠E9854♥D74♦9♣K1042 | ♠Kkn73♥-♦EKD732♣Dkn8 | 119,8 | 59,90 | 119,8 |
Rond 4, som Ö-V, mot Jörgen Nilsson - Kerstin Eberhardt | Rond 4, som Ö-V, mot Jörgen Nilsson - Kerstin Eberhardt |
11 | 3NT | N | = | ♣7 | 400 | 11 | 55 | 55 | ♠Kkn9♥8743♦53♣Kkn72 | ♠632♥kn109♦9864♣D103 | ♠Kkn9♥8743♦53♣Kkn72 | 130,8 | 59,45 | 130,8 |
12 | 4♠ | V | +1 | ♥10 | -450 | 10 | 50 | 50 | ♠9742♥Ekn764♦E10♣D4 | ♠EDkn10♥KD83♦Dkn♣Ekn5 | ♠9742♥Ekn764♦E10♣D4 | 140,8 | 58,67 | 140,8 |
Rond 10, som Ö-V, mot Birgitta Strandberg - Jan Ekbrand | Rond 10, som Ö-V, mot Birgitta Strandberg - Jan Ekbrand |
13 | 2NT | S | –1 | ♣2 | -100 | 7 | 35 | 35 | ♠K1073♥D94♦D762♣D6 | ♠E8♥K65♦854♣K9432 | ♠K1073♥D94♦D762♣D6 | 147,8 | 56,85 | 147,8 |
14 | 5♠ | S | –2 | ♣10 | -100 | 10 | 50 | 50 | ♠E6♥D102♦K84♣Dkn643 | ♠1095♥EKkn98765♦6♣10 | ♠E6♥D102♦K84♣Dkn643 | 157,8 | 56,36 | 157,8 |
Rond 5, som Ö-V, mot Göran Stigsson - Per-Olof Mundt | Rond 5, som Ö-V, mot Göran Stigsson - Per-Olof Mundt |
15 | 3NT | Ö | = | ♠7 | -400 | 12 | 60 | 60 | ♠E9♥EK764♦EDkn♣K93 | ♠D1085♥kn9♦K53♣D642 | ♠E9♥EK764♦EDkn♣K93 | 169,8 | 56,60 | 169,8 |
16 | 2♠ | S | –1 | ♥3 | -50 | 14 | 70 | 70 | ♠EK105♥E85♦K9♣E532 | ♠32♥D963♦kn1087♣1087 | ♠EK105♥E85♦K9♣E532 | 183,8 | 57,44 | 183,8 |
Rond 11, som N-S, mot Lars-Erik Ahlberg - Lars Andersson | Rond 11, som N-S, mot Lars-Erik Ahlberg - Lars Andersson |
17 | 3NT | V | +4 | ♣2 | -520 | 12 | 60 | 60 | ♠8752♥84♦63♣D6542 | ♠K10♥kn7653♦10952♣87 | ♠8752♥84♦63♣D6542 | 195,8 | 57,59 | 195,8 |
18 | 3NT | S | = | ♥6 | 600 | 16 | 80 | 80 | ♠9♥852♦EK65♣ED1072 | ♠Dkn♥EK94♦kn973♣Kkn5 | ♠9♥852♦EK65♣ED1072 | 211,8 | 58,83 | 211,8 |
Rond 6, som N-S, mot Per-Olof Fagerström - Knut Nilsson | Rond 6, som N-S, mot Per-Olof Fagerström - Knut Nilsson |
19 | 5♠x | V | –1 | ♣E | 200 | 15 | 75 | 75 | ♠K652♥D852♦-♣E10842 | ♠9♥kn10976♦97652♣kn7 | ♠K652♥D852♦-♣E10842 | 226,8 | 59,68 | 226,8 |
20 | 3NT | N | +2 | ♣10 | 660 | 6 | 30 | 30 | ♠K1096♥Ekn3♦kn876♣E8 | ♠EDkn♥D4♦ED1093♣542 | ♠K1096♥Ekn3♦kn876♣E8 | 232,8 | 58,20 | 232,8 |
Rond 12, som Ö-V, mot H. O. Thulin - Mats Mårtensson | Rond 12, som Ö-V, mot H. O. Thulin - Mats Mårtensson |
21 | 1NT | N | +2 | ♣E | 150 | 5 | 25 | 25 | ♠864♥84♦kn943♣EKkn8 | ♠kn975♥E10752♦K6♣64 | ♠864♥84♦kn943♣EKkn8 | 237,8 | 56,62 | 237,8 |
22 | 1NT | S | +2 | ♦2 | 150 | 6 | 30 | 30 | ♠1052♥EK73♦74♣K1065 | ♠kn87♥9865♦D9652♣E | ♠1052♥EK73♦74♣K1065 | 243,8 | 55,41 | 243,8 |
Rond 7, som Ö-V, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 7, som Ö-V, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
23 | 3NT | N | +2 | ♥2 | 660 | 14 | 70 | 70 | ♠D82♥D652♦983♣kn43 | ♠kn65♥K87♦D42♣9862 | ♠D82♥D652♦983♣kn43 | 257,8 | 56,04 | 257,8 |
24 | 4♠ | V | = | ♠8 | -420 | 16 | 80 | 80 | ♠kn76♥10♦1074♣EKkn764 | ♠ED1093♥4♦EK8632♣10 | ♠kn76♥10♦1074♣EKkn764 | 273,8 | 57,04 | 273,8 |
Rond 13, som Ö-V, mot Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo | Rond 13, som Ö-V, mot Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo |
25 | 3♣ | Ö | –3 | ♠E | 300 | 2 | 10 | 10 | ♠D97♥D104♦KD6♣EK97 | ♠1054♥K632♦kn987♣52 | ♠D97♥D104♦KD6♣EK97 | 275,8 | 55,16 | 275,8 |
26 | 3♦ | Ö | = | ♣E | -110 | 8 | 40 | 40 | ♠EKD5♥5♦EDkn1074♣73 | ♠4♥10832♦K865♣6542 | ♠EKD5♥5♦EDkn1074♣73 | 283,8 | 54,58 | 283,8 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior