Måndag Barometer
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 145,1 | 55,79 | Lena Andersson - Ralf Ström | Lena Andersson Ralf Ström | -3,4 | Billesholms BK - Kullabygdens BK | Billesholms BK Kullabygdens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Per Ferm - Bo Andersson | Rond 1, som N-S, mot Per Ferm - Bo Andersson |
1 | 3♠ | V | +1 | ♥9 | -170 | 4 | 40 | 40 | ♠E♥9♦K86542♣KD875 | ♠D10♥kn105432♦D3♣E96 | ♠E♥9♦K86542♣KD875 | 4 | 40,00 | 4 |
2 | 6♣x | V | –5 | ♠E | 1100 | 10 | 100 | 100 | ♠EK105♥96♦K10975♣87 | ♠kn98763♥EKD54♦kn♣3 | ♠EK105♥96♦K10975♣87 | 14 | 70,00 | 14 |
Rond 2, som Ö-V, mot Tomas Truedsson - Curt-Ingvar Svensson | Rond 2, som Ö-V, mot Tomas Truedsson - Curt-Ingvar Svensson |
3 | 2♦ | N | +2 | ♥kn | 130 | 10 | 100 | 100 | ♠93♥kn1052♦Dkn9♣K1043 | ♠654♥EK743♦42♣kn87 | ♠93♥kn1052♦Dkn9♣K1043 | 24 | 80,00 | 24 |
4 | 3NT | V | = | ♠8 | -600 | 4 | 40 | 40 | ♠1073♥95♦D654♣E653 | ♠ED92♥ED7♦EK2♣D109 | ♠1073♥95♦D654♣E653 | 28 | 70,00 | 28 |
Rond 3, som Ö-V, mot Inger Edström - Gunilla Fridlund | Rond 3, som Ö-V, mot Inger Edström - Gunilla Fridlund |
5 | 4♠x | N | –2 | ♥2 | -500 | 9 | 90 | 90 | ♠-♥832♦E643♣E97532 | ♠Dkn762♥KD964♦D2♣kn | ♠-♥832♦E643♣E97532 | 37 | 74,00 | 37 |
6 | 3♣ | N | +1 | ♦K | 130 | 5 | 50 | 50 | ♠873♥kn8♦KD107654♣8 | ♠Ekn6♥D653♦E9♣10654 | ♠873♥kn8♦KD107654♣8 | 42 | 70,00 | 42 |
Rond 4, som Ö-V, mot Lars Santesson - Leif Stille | Rond 4, som Ö-V, mot Lars Santesson - Leif Stille |
7 | 3♥ | Ö | = | ♠3 | -140 | 9 | 90 | 90 | ♠Dkn2♥7432♦EKkn105♣kn | ♠9♥ED85♦D874♣9542 | ♠Dkn2♥7432♦EKkn105♣kn | 51 | 72,86 | 51 |
8 | 3♥ | S | +2 | ♣10 | 200 | 10 | 100 | 100 | ♠kn108♥105♦Dkn2♣E8532 | ♠K732♥42♦K103♣10976 | ♠kn108♥105♦Dkn2♣E8532 | 61 | 76,25 | 61 |
Rond 5, som N-S, mot Zhou Ye - Mats Andersson | Rond 5, som N-S, mot Zhou Ye - Mats Andersson |
9 | 4♠ | S | –1 | ♦7 | -50 | 3 | 30 | 30 | ♠9854♥D10932♦4♣764 | ♠Kkn102♥EK♦Ekn93♣Kkn3 | ♠9854♥D10932♦4♣764 | 64 | 71,11 | 64 |
10 | 3♠ | N | +1 | ♥E | 170 | 6 | 60 | 60 | ♠10986♥D65♦1076♣E63 | ♠Kkn532♥9♦K9♣KD1095 | ♠10986♥D65♦1076♣E63 | 70 | 70,00 | 70 |
Rond 6, som N-S, mot Hans Stever - Laila Stever | Rond 6, som N-S, mot Hans Stever - Laila Stever |
11 | 4♠ | S | +2 | ♥10 | 480 | 5 | 50 | 50 | ♠KD10972♥D932♦4♣86 | ♠E6♥EKkn75♦105♣E1053 | ♠KD10972♥D932♦4♣86 | 75 | 68,18 | 75 |
12 | 3NT | S | +2 | ♠5 | 660 | 10 | 100 | 100 | ♠2♥K1075♦KD4♣K8764 | ♠EKkn6♥83♦E1092♣1092 | ♠2♥K1075♦KD4♣K8764 | 85 | 70,83 | 85 |
Rond 7, som N-S, mot Jiri Polacek - Anders Jonsson | Rond 7, som N-S, mot Jiri Polacek - Anders Jonsson |
13 | 2♠ | N | +1 | ♥K | 140 | 0 | 0 | 0 | ♠KDkn93♥65♦E52♣Kkn6 | ♠1075♥972♦KD93♣E87 | ♠KDkn93♥65♦E52♣Kkn6 | 85 | 65,38 | 85 |
14 | 2♥ | S | –1 | ♥5 | -50 | 0 | 0 | 0 | ♠542♥10972♦K7♣K832 | ♠E107♥KDkn63♦E10♣Ekn9 | ♠542♥10972♦K7♣K832 | 85 | 60,71 | 85 |
Rond 8, som Ö-V, mot Göran Fridholm - Bengt-Arne Andersson | Rond 8, som Ö-V, mot Göran Fridholm - Bengt-Arne Andersson |
15 | 4♥ | S | +1 | ♦E | 650 | 4 | 40 | 40 | ♠9764♥K3♦kn64♣E865 | ♠1053♥96♦E109873♣D9 | ♠9764♥K3♦kn64♣E865 | 89 | 59,33 | 89 |
16 | 4♦ | V | = | ♠3 | -130 | 9 | 90 | 90 | ♠kn108♥kn103♦1075♣E654 | ♠E♥E42♦KD9632♣D93 | ♠kn108♥kn103♦1075♣E654 | 98 | 61,25 | 98 |
Rond 9, som N-S, mot Eva Seidel - Gudrun Palmquist | Rond 9, som N-S, mot Eva Seidel - Gudrun Palmquist |
17 | 2♦ | S | = | ♥8 | 90 | 2 | 20 | 20 | ♠E2♥kn1073♦E9872♣107 | ♠Kkn7♥E52♦K6♣E9654 | ♠E2♥kn1073♦E9872♣107 | 100 | 58,82 | 100 |
18 | 4♠ | S | +2 | ♣5 | 680 | 6 | 60 | 60 | ♠kn84♥5♦Ekn43♣Ekn1092 | ♠KD965♥Ekn♦KD98♣K6 | ♠kn84♥5♦Ekn43♣Ekn1092 | 106 | 58,89 | 106 |
Rond 10, som Ö-V, mot Johan Millqvist - Nils Cederblad | Rond 10, som Ö-V, mot Johan Millqvist - Nils Cederblad |
19 | 3♠ | N | –2 | ♦E | -100 | 3 | 30 | 30 | ♠KD5♥kn742♦EK1053♣9 | ♠Ekn♥K♦862♣Kkn107643 | ♠KD5♥kn742♦EK1053♣9 | 109 | 57,37 | 109 |
20 | 2♥ | N | +2 | ♠2 | 170 | 6 | 60 | 60 | ♠K72♥kn72♦875♣kn1042 | ♠ED105♥D8♦D942♣K53 | ♠K72♥kn72♦875♣kn1042 | 115 | 57,50 | 115 |
Rond 11 | Rond 11 |
21 | Frirond | 5,7 | 57 | 57 | ♠5♥kn8♦E853♣ED10842 | ♠9862♥EK9♦KD74♣K5 | ♠5♥kn8♦E853♣ED10842 | 120,7 | 57,48 | 120,7 |
Rond 11 | Rond 11 |
22 | Frirond | 5,7 | 57 | 57 | ♠E98♥K954♦Kkn98♣kn9 | ♠K4♥108♦53♣EKD7643 | ♠E98♥K954♦Kkn98♣kn9 | 126,4 | 57,45 | 126,4 |
Rond 12, som N-S, mot Else Holdt - Dennis Bengtsson | Rond 12, som N-S, mot Else Holdt - Dennis Bengtsson |
23 | 4♠ | S | –1 | ♥8 | -100 | 3 | 30 | 30 | ♠EK109♥Kkn9♦kn1062♣103 | ♠87652♥ED2♦KD♣Dkn4 | ♠EK109♥Kkn9♦kn1062♣103 | 129,4 | 56,26 | 129,4 |
24 | 3♣x | Ö | –2 | ♥E | 300 | 4 | 40 | 40 | ♠kn10♥kn82♦kn842♣ED52 | ♠EK63♥EKD74♦D653♣- | ♠kn10♥kn82♦kn842♣ED52 | 133,4 | 55,58 | 133,4 |
Rond 13, som Ö-V, mot Anders Argelius - Kjell Bergdahl | Rond 13, som Ö-V, mot Anders Argelius - Kjell Bergdahl |
25 | 3NT | S | +3 | ♥7 | 490 | 5 | 50 | 50 | ♠74♥kn10942♦532♣D72 | ♠K1065♥763♦87♣Kkn43 | ♠74♥kn10942♦532♣D72 | 138,4 | 55,36 | 138,4 |
26 | 5♦ | Ö | = | ♠6 | -600 | 10 | 100 | 100 | ♠3♥kn2♦98652♣EKkn104 | ♠EK♥EK765♦D10743♣7 | ♠3♥kn2♦98652♣EKkn104 | 148,4 | 57,08 | 148,4 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior