Norrort, Måndag BBO 13 (Anmälan 11:00 - 12:45 , Sweden280)
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
10 | 192,1 | 50,03 | Lisbeth Lindqvist - Eva Antonsson | Lisbeth Lindqvist Eva Antonsson | 24,0 | Nyköpings BS - Stigtomta BK | Nyköpings BS Stigtomta BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Christer Auer - Gunnar Lundberg | Rond 1, som Ö-V, mot Christer Auer - Gunnar Lundberg |
1 | 2♦ | S | = | ♣E | 90 | 1 | 6 | 6 | ♠874♥KD108♦E7♣9643 | ♠1053♥742♦D43♣EK72 | ♠874♥KD108♦E7♣9643 | 1 | 6,25 | 1 |
Rond 2, som Ö-V, mot Christer Auer - Gunnar Lundberg | Rond 2, som Ö-V, mot Christer Auer - Gunnar Lundberg |
2 | 2♠ | Ö | +1 | ♦kn | -140 | 12 | 75 | 75 | ♠kn987♥962♦K7♣Kkn104 | ♠ED42♥103♦D32♣E973 | ♠kn987♥962♦K7♣Kkn104 | 13 | 40,62 | 13 |
Rond 3, som Ö-V, mot Håkan Strömberg - Björn Sonnevi | Rond 3, som Ö-V, mot Håkan Strömberg - Björn Sonnevi |
3 | 2♠ | Ö | = | ♥3 | -110 | 13 | 81 | 81 | ♠E42♥ED♦D982♣Kkn74 | ♠K9876♥1082♦76♣965 | ♠E42♥ED♦D982♣Kkn74 | 26 | 54,17 | 26 |
Rond 4, som Ö-V, mot Håkan Strömberg - Björn Sonnevi | Rond 4, som Ö-V, mot Håkan Strömberg - Björn Sonnevi |
4 | 3♦ | V | –2 | ♣3 | 200 | 1 | 6 | 6 | ♠7432♥KD8♦1054♣E106 | ♠Ekn6♥532♦EDkn76♣72 | ♠7432♥KD8♦1054♣E106 | 27 | 42,19 | 27 |
Rond 5, som N-S, mot Wiktor Raldow - Marianne Feledy Werthen | Rond 5, som N-S, mot Wiktor Raldow - Marianne Feledy Werthen |
5 | 3NT | V | +1 | ♥4 | -430 | 8 | 50 | 50 | ♠Kkn102♥76432♦E85♣9 | ♠873♥kn8♦D10♣kn107432 | ♠Kkn102♥76432♦E85♣9 | 35 | 43,75 | 35 |
Rond 6, som N-S, mot Wiktor Raldow - Marianne Feledy Werthen | Rond 6, som N-S, mot Wiktor Raldow - Marianne Feledy Werthen |
6 | 3♥ | S | –1 | ♦8 | -50 | 4 | 25 | 25 | ♠K874♥K3♦1093♣kn743 | ♠103♥EDkn1042♦Kkn2♣K10 | ♠K874♥K3♦1093♣kn743 | 39 | 40,62 | 39 |
Rond 7, som N-S, mot Åke Nilsson - Dagmar Ilrot | Rond 7, som N-S, mot Åke Nilsson - Dagmar Ilrot |
7 | 2♥ | V | +1 | ♣E | -140 | 12 | 75 | 75 | ♠42♥32♦D732♣EK963 | ♠E8765♥D54♦kn104♣kn8 | ♠42♥32♦D732♣EK963 | 51 | 45,54 | 51 |
Rond 8, som N-S, mot Åke Nilsson - Dagmar Ilrot | Rond 8, som N-S, mot Åke Nilsson - Dagmar Ilrot |
8 | 3♠ | N | –2 | ♣E | -100 | 4 | 25 | 25 | ♠EKD8♥E10854♦EK2♣5 | ♠632♥93♦kn1043♣10832 | ♠EKD8♥E10854♦EK2♣5 | 55 | 42,97 | 55 |
Rond 9, som N-S, mot Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup | Rond 9, som N-S, mot Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup |
9 | 3NT | Ö | +3 | ♠D | -690 | 0 | 0 | 0 | ♠K742♥98763♦kn103♣9 | ♠Dkn103♥kn54♦D84♣K105 | ♠K742♥98763♦kn103♣9 | 55 | 38,19 | 55 |
Rond 10, som N-S, mot Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup | Rond 10, som N-S, mot Lena Zetterup - Jan-Olof Zetterup |
10 | 5♣ | S | +1 | ♦K | 620 | 10 | 63 | 63 | ♠D10852♥K954♦85♣83 | ♠EK3♥32♦7♣EKDkn1054 | ♠D10852♥K954♦85♣83 | 65 | 40,62 | 65 |
Rond 11, som N-S, mot Ingemar Sandström - Ulf Karbin | Rond 11, som N-S, mot Ingemar Sandström - Ulf Karbin |
11 | 3♦ | N | –3 | ♥D | -150 | 6 | 38 | 38 | ♠kn106♥10♦ED973♣EK65 | ♠52♥Kkn963♦K108♣983 | ♠kn106♥10♦ED973♣EK65 | 71 | 40,34 | 71 |
Rond 12, som N-S, mot Ingemar Sandström - Ulf Karbin | Rond 12, som N-S, mot Ingemar Sandström - Ulf Karbin |
12 | 3NT | Ö | +1 | ♣7 | -430 | 6 | 38 | 38 | ♠E1083♥K84♦753♣865 | ♠92♥9532♦E92♣E1074 | ♠E1083♥K84♦753♣865 | 77 | 40,10 | 77 |
Rond 13, som N-S, mot Lars Norbäck - Mart Altmäe | Rond 13, som N-S, mot Lars Norbäck - Mart Altmäe |
13 | 3NT | Ö | –1 | ♠5 | 100 | 6 | 38 | 38 | ♠872♥K73♦ED9♣kn963 | ♠kn1054♥kn1052♦K865♣10 | ♠872♥K73♦ED9♣kn963 | 83 | 39,90 | 83 |
Rond 14, som N-S, mot Lars Norbäck - Mart Altmäe | Rond 14, som N-S, mot Lars Norbäck - Mart Altmäe |
14 | M=/M= | 8 | 50 | 50 | ♠kn7♥EK109♦EKkn98♣E8 | ♠K10532♥Dkn7♦D1073♣kn | ♠kn7♥EK109♦EKkn98♣E8 | 91 | 40,62 | 91 |
Rond 15, som N-S, mot Gun Johansson - Inger Forss | Rond 15, som N-S, mot Gun Johansson - Inger Forss |
15 | 3NT | V | +3 | ♣8 | -490 | 13 | 81 | 81 | ♠10543♥83♦1084♣kn987 | ♠kn986♥KD109♦73♣1032 | ♠10543♥83♦1084♣kn987 | 104 | 43,33 | 104 |
Rond 16, som N-S, mot Gun Johansson - Inger Forss | Rond 16, som N-S, mot Gun Johansson - Inger Forss |
16 | 4♠ | N | –1 | ♦8 | -50 | 8 | 50 | 50 | ♠Ekn7643♥6♦ED9♣kn97 | ♠KD8♥KD932♦kn73♣D5 | ♠Ekn7643♥6♦ED9♣kn97 | 112 | 43,75 | 112 |
Rond 17, som N-S, mot Kenneth Janesköld - Olov Pettersson | Rond 17, som N-S, mot Kenneth Janesköld - Olov Pettersson |
17 | 3♠ | S | +1 | ♦kn | 170 | 0 | 0 | 0 | ♠9♥K2♦E10987♣ED942 | ♠EKkn1063♥873♦KD5♣3 | ♠9♥K2♦E10987♣ED942 | 112 | 41,18 | 112 |
Rond 18, som N-S, mot Kenneth Janesköld - Olov Pettersson | Rond 18, som N-S, mot Kenneth Janesköld - Olov Pettersson |
18 | 3NT | Ö | –5 | ♥2 | 250 | 16 | 100 | 100 | ♠E62♥E1043♦1062♣1052 | ♠1054♥K98652♦D84♣3 | ♠E62♥E1043♦1062♣1052 | 128 | 44,44 | 128 |
Rond 19, som N-S, mot Maciek Banda - Elisabeth Banda | Rond 19, som N-S, mot Maciek Banda - Elisabeth Banda |
19 | 4♠ | Ö | = | ♦E | -620 | 1 | 6 | 6 | ♠42♥Ekn102♦652♣K1094 | ♠K103♥94♦EDkn10974♣7 | ♠42♥Ekn102♦652♣K1094 | 129 | 42,43 | 129 |
Rond 20, som N-S, mot Maciek Banda - Elisabeth Banda | Rond 20, som N-S, mot Maciek Banda - Elisabeth Banda |
20 | 2♦ | N | = | ♣kn | 90 | 8 | 50 | 50 | ♠K42♥K954♦K632♣86 | ♠E1095♥82♦ED105♣D74 | ♠K42♥K954♦K632♣86 | 137 | 42,81 | 137 |
Rond 21, som Ö-V, mot Urban Ledin - Lars Janesköld | Rond 21, som Ö-V, mot Urban Ledin - Lars Janesköld |
21 | 3♣ | Ö | +1 | ♠K | -130 | 1 | 6 | 6 | ♠7432♥kn6♦EK7♣ED82 | ♠Ekn♥K53♦D843♣K954 | ♠7432♥kn6♦EK7♣ED82 | 138 | 41,07 | 138 |
Rond 22, som Ö-V, mot Urban Ledin - Lars Janesköld | Rond 22, som Ö-V, mot Urban Ledin - Lars Janesköld |
22 | 4♥ | N | –1 | ♦K | -50 | 9 | 56 | 56 | ♠Dkn1096♥752♦K9♣K52 | ♠K8♥K108♦kn108652♣63 | ♠Dkn1096♥752♦K9♣K52 | 147 | 41,76 | 147 |
Rond 23, som Ö-V, mot Bengt Lauthers - Kerstin Håstad | Rond 23, som Ö-V, mot Bengt Lauthers - Kerstin Håstad |
23 | 3NT | Ö | +4 | ♠7 | -720 | 12 | 75 | 75 | ♠EK3♥EDkn975♦8♣K93 | ♠52♥10642♦EKkn10764♣- | ♠EK3♥EDkn975♦8♣K93 | 159 | 43,21 | 159 |
Rond 24, som Ö-V, mot Bengt Lauthers - Kerstin Håstad | Rond 24, som Ö-V, mot Bengt Lauthers - Kerstin Håstad |
24 | 5♣ | V | –1 | ♥6 | 50 | 9,1 | 57 | 57 | ♠-♥Kkn98752♦10♣Dkn853 | ♠D1083♥-♦K542♣EK742 | ♠-♥Kkn98752♦10♣Dkn853 | 168,1 | 43,78 | 168,1 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior