BBO-Skåne-onsdag
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 435,1 | 58,17 | Mats Ryderheim - Thomas Davy | Mats Ryderheim Thomas Davy | 22,5 | BK Bridgehuset | BK Bridgehuset |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Mary-Ann Persson - Christl Everum | Rond 1, som N-S, mot Mary-Ann Persson - Christl Everum |
1 | 4♥ | S | +2 | ♠2 | 480 | 26 | 81 | 81 | ♠K95♥D93♦Dkn2♣kn1075 | ♠10♥EKkn52♦EK4♣K642 | ♠K95♥D93♦Dkn2♣kn1075 | 26 | 74,29 | 26 |
2 | 6♥ | V | –2 | ♦5 | 100 | 32 | 100 | 100 | ♠D1075♥976♦9653♣102 | ♠E84♥1053♦Ekn10874♣9 | ♠D1075♥976♦9653♣102 | 58 | 82,86 | 58 |
Rond 2, som N-S, mot Monica Cederberg - Anita Larsson | Rond 2, som N-S, mot Monica Cederberg - Anita Larsson |
3 | 3♥ | V | = | ♠7 | -140 | 11 | 34 | 34 | ♠kn1072♥1064♦987♣kn62 | ♠K953♥85♦EKD632♣K | ♠kn1072♥1064♦987♣kn62 | 69 | 65,71 | 69 |
4 | 3NT | S | +3 | ♦7 | 690 | 26 | 81 | 81 | ♠KD62♥D6♦52♣D10984 | ♠E10873♥EK5♦EK♣Kkn6 | ♠KD62♥D6♦52♣D10984 | 95 | 67,86 | 95 |
Rond 3, som N-S, mot Nicolae Östner - Mats Mårtensson | Rond 3, som N-S, mot Nicolae Östner - Mats Mårtensson |
5 | 4♦ | Ö | +1 | ♠kn | -150 | 15 | 46 | 46 | ♠K98642♥K106♦82♣E10 | ♠kn5♥kn983♦73♣K9875 | ♠K98642♥K106♦82♣E10 | 110 | 62,86 | 110 |
6 | 3NT | S | –1 | ♣3 | -50 | 10 | 31 | 31 | ♠EK9♥Dkn96♦EK953♣10 | ♠kn7642♥K7♦kn42♣Ekn8 | ♠EK9♥Dkn96♦EK953♣10 | 120 | 57,14 | 120 |
Rond 4, som N-S, mot Svante Berglund - Bertil Ekelund | Rond 4, som N-S, mot Svante Berglund - Bertil Ekelund |
7 | 3♥ | Ö | –2 | ♦9 | 200 | 31 | 96 | 96 | ♠109♥EK3♦K87♣ED1086 | ♠kn8764♥D72♦9♣9753 | ♠109♥EK3♦K87♣ED1086 | 151 | 61,63 | 151 |
8 | 2♦ | V | +1 | ♦E | -110 | 32 | 100 | 100 | ♠6542♥97♦EKD8♣D98 | ♠K73♥D102♦kn93♣10742 | ♠6542♥97♦EKD8♣D98 | 183 | 65,36 | 183 |
Rond 5, som N-S, mot Gunilla Wallin - Kjell Åke Nilsson | Rond 5, som N-S, mot Gunilla Wallin - Kjell Åke Nilsson |
9 | 3NT | N | +1 | ♥2 | 430 | 28 | 87 | 87 | ♠E73♥109♦10975♣K983 | ♠Dkn106♥ED84♦K86♣ED | ♠E73♥109♦10975♣K983 | 211 | 66,98 | 211 |
10 | 6♣ | S | = | ♠E | 1370 | 28 | 87 | 87 | ♠K2♥E3♦EKDkn10♣kn876 | ♠kn983♥D7♦83♣EKD54 | ♠K2♥E3♦EKDkn10♣kn876 | 239 | 68,29 | 239 |
Rond 7, som N-S, mot Jan-Eric Larsson - Anu Uus | Rond 7, som N-S, mot Jan-Eric Larsson - Anu Uus |
13 | 4♦ | V | –1 | ♥K | 100 | 20 | 62 | 62 | ♠K10♥KD8632♦Dkn7♣83 | ♠E942♥754♦65♣kn642 | ♠K10♥KD8632♦Dkn7♣83 | 259 | 67,27 | 259 |
14 | 2♠ | V | = | ♣E | -110 | 12 | 37 | 37 | ♠K1054♥kn943♦kn932♣E | ♠D7♥K62♦E54♣kn10854 | ♠K1054♥kn943♦kn932♣E | 271 | 64,52 | 271 |
Rond 8, som N-S, mot Tomas Lindqvist - Ildiko Lang | Rond 8, som N-S, mot Tomas Lindqvist - Ildiko Lang |
15 | 4♠ | S | –1 | ♥10 | -100 | 11 | 34 | 34 | ♠D108♥ED♦E93♣EK962 | ♠EKkn72♥94♦kn762♣43 | ♠D108♥ED♦E93♣EK962 | 282 | 61,98 | 282 |
16 | 2♠ | N | +2 | ♥10 | 170 | 10 | 31 | 31 | ♠8542♥kn76♦E84♣D53 | ♠KDkn7♥E2♦62♣EKkn106 | ♠8542♥kn76♦E84♣D53 | 292 | 59,59 | 292 |
Rond 9, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 9, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
17 | 2NT | Ö | +1 | ♦6 | -150 | 3 | 9 | 9 | ♠Dkn42♥kn64♦D2♣8642 | ♠63♥1092♦Ekn965♣Ekn10 | ♠Dkn42♥kn64♦D2♣8642 | 295 | 56,19 | 295 |
18 | 6♠ | N | +1 | ♦2 | 1460 | 20 | 62 | 62 | ♠KD973♥KD2♦ED♣EK6 | ♠E106♥E83♦1085♣D875 | ♠KD973♥KD2♦ED♣EK6 | 315 | 56,25 | 315 |
Rond 10, som N-S, mot Agneta Hult - Berit Nilsson | Rond 10, som N-S, mot Agneta Hult - Berit Nilsson |
19 | 4♠ | S | –1 | ♣kn | -50 | 10 | 31 | 31 | ♠E42♥K943♦KD3♣E75 | ♠Dkn98763♥kn82♦-♣K43 | ♠E42♥K943♦KD3♣E75 | 325 | 54,62 | 325 |
20 | 4♠ | S | +1 | ♥2 | 650 | 18 | 56 | 56 | ♠kn106♥kn76♦85♣EKD95 | ♠EK874♥8♦EKkn1073♣4 | ♠kn106♥kn76♦85♣EKD95 | 343 | 54,44 | 343 |
Rond 11, som N-S, mot Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors | Rond 11, som N-S, mot Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors |
21 | 1NT | Ö | +2 | ♥2 | -150 | 8 | 25 | 25 | ♠E9764♥kn97♦98♣1082 | ♠Kkn5♥KD82♦D5♣Kkn63 | ♠E9764♥kn97♦98♣1082 | 351 | 52,78 | 351 |
22 | 3NT | S | –1 | ♠6 | -50 | 2 | 6 | 6 | ♠Ekn105♥kn5♦K9832♣E5 | ♠-♥K10764♦EDkn7♣D742 | ♠Ekn105♥kn5♦K9832♣E5 | 353 | 50,43 | 353 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior