BBO-Skåne-tisdag
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 609,7 | 57,73 | John Svensson - Alve Wendt | John Svensson Alve Wendt | -28,5 | Lunds BK | Lunds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Per-Olof Olsson - Ove Järnström | Rond 1, som Ö-V, mot Per-Olof Olsson - Ove Järnström |
1 | 3NT | S | –3 | ♠9 | -150 | 47 | 97 | 97 | ♠Kkn432♥963♦108♣D53 | ♠D1097♥K82♦K943♣K4 | ♠Kkn432♥963♦108♣D53 | 47 | 95,92 | 47 |
2 | 4♥ | Ö | +1 | ♦5 | -450 | 42 | 87 | 87 | ♠K8♥K863♦E7♣108654 | ♠D63♥Dkn754♦D98♣EK | ♠K8♥K863♦E7♣108654 | 89 | 90,82 | 89 |
Rond 2, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 2, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
3 | 3♦ | N | = | ♠3 | 110 | 31 | 64 | 64 | ♠kn832♥D4♦875♣K1064 | ♠E95♥kn9873♦62♣E75 | ♠kn832♥D4♦875♣K1064 | 120 | 81,63 | 120 |
4 | 2♥ | S | –1 | ♠3 | -100 | 38 | 79 | 79 | ♠1094♥D72♦K53♣Kkn95 | ♠D832♥kn4♦E987♣ED4 | ♠1094♥D72♦K53♣Kkn95 | 158 | 80,61 | 158 |
Rond 3, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 3, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
5 | 4♥ | Ö | +1 | ♦E | -450 | 25 | 52 | 52 | ♠EK♥D743♦K653♣D86 | ♠94♥EK10982♦D87♣Ekn | ♠EK♥D743♦K653♣D86 | 183 | 74,69 | 183 |
6 | 3♦ | N | = | ♦3 | 110 | 16 | 33 | 33 | ♠K96♥kn964♦E53♣E107 | ♠E1074♥852♦D104♣kn96 | ♠K96♥kn964♦E53♣E107 | 199 | 67,69 | 199 |
Rond 4, som Ö-V, mot Gunilla Wallin - Susanne Levin | Rond 4, som Ö-V, mot Gunilla Wallin - Susanne Levin |
7 | 1NT | Ö | +2 | ♥7 | -150 | 44 | 91 | 91 | ♠K42♥Ekn86♦EKD106♣D | ♠D963♥105♦kn53♣10963 | ♠K42♥Ekn86♦EKD106♣D | 243 | 70,85 | 243 |
8 | 4♠ | V | –1 | ♦kn | 50 | 32 | 66 | 66 | ♠kn1063♥K1075♦EK9♣65 | ♠D875♥D2♦2♣EDkn1094 | ♠kn1063♥K1075♦EK9♣65 | 275 | 70,15 | 275 |
Rond 5, som Ö-V, mot Per-Olof Mundt - Göran Stigsson | Rond 5, som Ö-V, mot Per-Olof Mundt - Göran Stigsson |
9 | 3NT | N | +2 | ♥kn | 460 | 12 | 25 | 25 | ♠E932♥kn1097♦E854♣8 | ♠kn107♥8642♦963♣765 | ♠E932♥kn1097♦E854♣8 | 287 | 65,08 | 287 |
10 | 3♠ | Ö | = | ♦K | -140 | 30 | 62 | 62 | ♠K8542♥D♦96♣K10653 | ♠Dkn96♥EKkn109♦kn2♣kn9 | ♠K8542♥D♦96♣K10653 | 317 | 64,69 | 317 |
Rond 6, som Ö-V, mot Lars Becklén - Annette Wald Gärdenfors | Rond 6, som Ö-V, mot Lars Becklén - Annette Wald Gärdenfors |
11 | 2♥ | N | –2 | ♣kn | -100 | 45 | 93 | 93 | ♠KD96♥K98♦E632♣kn8 | ♠1053♥D7♦kn987♣E1073 | ♠KD96♥K98♦E632♣kn8 | 362 | 67,16 | 362 |
12 | 3♦ | Ö | = | ♠E | -110 | 17 | 35 | 35 | ♠3♥E82♦EKD862♣654 | ♠kn76♥Kkn43♦1095♣KD2 | ♠3♥E82♦EKD862♣654 | 379 | 64,46 | 379 |
Rond 7, som Ö-V, mot Kerstin Ekelund - Berit Nilsson | Rond 7, som Ö-V, mot Kerstin Ekelund - Berit Nilsson |
13 | 4♥ | Ö | –1 | ♣3 | 100 | 20 | 41 | 41 | ♠2♥109542♦E107♣kn854 | ♠E10♥D86♦D9♣EKD1097 | ♠2♥109542♦E107♣kn854 | 399 | 62,64 | 399 |
14 | 4♠ | N | –1 | ♥D | -50 | 36 | 75 | 75 | ♠kn95♥D♦D109854♣kn42 | ♠K♥Ekn9632♦7♣ED753 | ♠kn95♥D♦D109854♣kn42 | 435 | 63,41 | 435 |
Rond 8, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Anders Ingels | Rond 8, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Anders Ingels |
15 | 2NT | Ö | = | ♠4 | -120 | 38 | 79 | 79 | ♠KD10♥Kkn43♦643♣1054 | ♠53♥97♦ED52♣EK863 | ♠KD10♥Kkn43♦643♣1054 | 473 | 64,35 | 473 |
16 | 4♥ | Ö | –1 | ♠9 | 100 | 1 | 2 | 2 | ♠EKkn♥E106♦KD6♣D982 | ♠D1032♥Kkn853♦875♣4 | ♠EKkn♥E106♦KD6♣D982 | 474 | 60,46 | 474 |
Rond 9, som Ö-V, mot Agneta Edbergh - Kerstin Schlyter-Sunnerholm | Rond 9, som Ö-V, mot Agneta Edbergh - Kerstin Schlyter-Sunnerholm |
17 | 3NT | N | +2 | ♥4 | 460 | 18 | 37 | 37 | ♠103♥K10984♦kn8♣10872 | ♠EK964♥753♦D6♣654 | ♠103♥K10984♦kn8♣10872 | 492 | 59,06 | 492 |
18 | 3NT | Ö | +3 | ♥kn | -490 | 45 | 93 | 93 | ♠KD10742♥K92♦K4♣K4 | ♠E6♥74♦EDkn86♣D1086 | ♠KD10742♥K92♦K4♣K4 | 537 | 60,88 | 537 |
Rond 10, som Ö-V, mot Rasmus Andersson - Ulf Andersson | Rond 10, som Ö-V, mot Rasmus Andersson - Ulf Andersson |
19 | 3NT | V | +2 | ♣3 | -660 | 36 | 75 | 75 | ♠E1072♥K65♦E75♣kn65 | ♠Kkn♥E9♦K9864♣ED72 | ♠E1072♥K65♦E75♣kn65 | 573 | 61,55 | 573 |
20 | 3NTx | N | = | ♦8 | 750 | 2 | 4 | 4 | ♠KD53♥K107♦E982♣E10 | ♠1086♥85432♦1076♣74 | ♠KD53♥K107♦E982♣E10 | 575 | 58,67 | 575 |
Rond 11, som Ö-V, mot Gunnar Anderlind - Anita Narfeldt | Rond 11, som Ö-V, mot Gunnar Anderlind - Anita Narfeldt |
21 | 2♠ | S | –1 | ♥K | -100 | 33 | 68 | 68 | ♠1072♥3♦K874♣KDkn54 | ♠KD3♥KD542♦Dkn96♣7 | ♠1072♥3♦K874♣KDkn54 | 608 | 59,09 | 608 |
22 | 3NT | N | –1 | ♥10 | -50 | 30 | 62 | 62 | ♠K5♥102♦EDkn9853♣43 | ♠Ekn103♥kn954♦104♣765 | ♠K5♥102♦EDkn9853♣43 | 638 | 59,18 | 638 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior