BBO-Skåne-onsdag
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
15 | 325,3 | 49,29 | Claudia Sjöberg - Lars Becklén | Claudia Sjöberg Lars Becklén | Lunds BK - Malmö BK | Lunds BK Malmö BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt | Rond 1, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt |
1 | 2♥ | S | +1 | ♣7 | 140 | 12 | 42 | 42 | ♠kn1082♥K102♦72♣kn1098 | ♠4♥EDkn76♦D108♣EK42 | ♠kn1082♥K102♦72♣kn1098 | 12 | 38,71 | 12 |
2 | 4♥ | Ö | = | ♠K | -420 | 1 | 3 | 3 | ♠932♥K105♦43♣kn7654 | ♠KDkn75♥E7♦9762♣K9 | ♠932♥K105♦43♣kn7654 | 13 | 20,97 | 13 |
Rond 2, som N-S, mot Gunilla Pfannenstill - Monika Stenmo | Rond 2, som N-S, mot Gunilla Pfannenstill - Monika Stenmo |
3 | 4♠ | S | = | ♣9 | 420 | 28 | 100 | 100 | ♠kn106542♥D9♦64♣Ekn6 | ♠K8♥EK104♦D93♣K1043 | ♠kn106542♥D9♦64♣Ekn6 | 41 | 44,09 | 41 |
4 | 3NT | Ö | –1 | ♠9 | 100 | 19 | 67 | 67 | ♠KD87♥kn8♦Dkn9832♣3 | ♠96♥K976♦K54♣kn852 | ♠KD87♥kn8♦Dkn9832♣3 | 60 | 48,39 | 60 |
Rond 3, som N-S, mot Kerstin Eberhardt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 3, som N-S, mot Kerstin Eberhardt - Per-Ingemar Nilsson |
5 | 4♥ | V | –2 | ♠E | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠EKD9743♥2♦K1064♣10 | ♠kn82♥D107♦E72♣D874 | ♠EKD9743♥2♦K1064♣10 | 60 | 38,71 | 60 |
6 | 5♦ | S | = | ♠5 | 400 | 24 | 85 | 85 | ♠D1086♥Kkn10874♦109♣2 | ♠K♥-♦Ekn76532♣EK954 | ♠D1086♥Kkn10874♦109♣2 | 84 | 45,16 | 84 |
Rond 5, som N-S, mot Tomas Lindqvist - Ildiko Lang | Rond 5, som N-S, mot Tomas Lindqvist - Ildiko Lang |
9 | 5♦x | Ö | = | ♦9 | -750 | 0 | 0 | 0 | ♠E984♥E10♦8♣kn97653 | ♠Dkn32♥K7654♦97♣84 | ♠E984♥E10♦8♣kn97653 | 84 | 38,71 | 84 |
10 | 4♠x | N | –2 | ♣4 | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠87542♥Ekn74♦63♣EK | ♠Dkn♥D10♦Ekn109542♣kn5 | ♠87542♥Ekn74♦63♣EK | 84 | 33,87 | 84 |
Rond 6, som N-S, mot Jan Clementsson - Klas Bellander | Rond 6, som N-S, mot Jan Clementsson - Klas Bellander |
11 | 3♣ | Ö | +1 | ♠10 | -130 | 6 | 21 | 21 | ♠K98752♥K2♦Dkn9♣D8 | ♠103♥kn1073♦E7532♣Kkn | ♠K98752♥K2♦Dkn9♣D8 | 90 | 32,26 | 90 |
12 | 3NT | S | +1 | ♥3 | 630 | 23 | 82 | 82 | ♠KD986♥EK9♦E1087♣7 | ♠E4♥kn65♦K953♣K952 | ♠KD986♥EK9♦E1087♣7 | 113 | 36,45 | 113 |
Rond 7, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 7, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
13 | 2♥ | Ö | –2 | ♦5 | 200 | 25 | 89 | 89 | ♠D10982♥D75♦E6♣D72 | ♠K76♥Ekn104♦kn852♣94 | ♠D10982♥D75♦E6♣D72 | 138 | 40,47 | 138 |
14 | 3NT | N | –1 | ♠2 | -50 | 0 | 0 | 0 | ♠EKD♥Ekn98♦1093♣kn82 | ♠kn6♥743♦EDkn8♣D643 | ♠EKD♥Ekn98♦1093♣kn82 | 138 | 37,10 | 138 |
Rond 8, som N-S, mot Bengt Nilsson - Peter Gati | Rond 8, som N-S, mot Bengt Nilsson - Peter Gati |
15 | 2♦ | N | +1 | ♦3 | 110 | 21 | 75 | 75 | ♠K♥Kkn1063♦EDkn8♣1085 | ♠Ekn932♥75♦K962♣kn9 | ♠K♥Kkn1063♦EDkn8♣1085 | 159 | 39,45 | 159 |
16 | 2♣ | S | +3 | ♠kn | 150 | 20 | 71 | 71 | ♠K974♥9643♦E109♣95 | ♠D♥EK10♦D62♣Kkn10764 | ♠K974♥9643♦E109♣95 | 179 | 41,24 | 179 |
Rond 9, som N-S, mot Börje Jarlvik - Berth Rasmusson | Rond 9, som N-S, mot Börje Jarlvik - Berth Rasmusson |
17 | 6♥ | V | = | ♥2 | -980 | 18 | 64 | 64 | ♠kn976♥942♦953♣D95 | ♠D1052♥kn♦kn10874♣K82 | ♠kn976♥942♦953♣D95 | 197 | 42,37 | 197 |
18 | 3♥ | V | = | ♠5 | -140 | 6 | 21 | 21 | ♠K65♥9632♦KD53♣92 | ♠E108742♥-♦1074♣E865 | ♠K65♥9632♦KD53♣92 | 203 | 40,93 | 203 |
Rond 10, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 10, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
19 | 2♦ | V | +1 | ♣5 | -110 | 13 | 46 | 46 | ♠E876♥kn52♦D65♣965 | ♠kn92♥K1098♦kn8♣ED107 | ♠E876♥kn52♦D65♣965 | 216 | 40,99 | 216 |
20 | 1NT | N | +1 | ♦4 | 120 | 13 | 46 | 46 | ♠K86♥ED983♦EK2♣62 | ♠kn432♥K2♦873♣D873 | ♠K86♥ED983♦EK2♣62 | 229 | 41,04 | 229 |
Rond 11, som N-S, mot Monica Cederberg - Anita Larsson | Rond 11, som N-S, mot Monica Cederberg - Anita Larsson |
21 | 3NT | S | +1 | ♦9 | 630 | 21 | 75 | 75 | ♠kn42♥E1042♦Dkn852♣E | ♠K1086♥K♦EK10♣kn9543 | ♠kn42♥E1042♦Dkn852♣E | 250 | 42,44 | 250 |
22 | 4♠ | N | +1 | ♥7 | 450 | 26 | 92 | 92 | ♠ED953♥K103♦72♣kn63 | ♠kn862♥EDkn54♦K9♣E4 | ♠ED953♥K103♦72♣kn63 | 276 | 44,52 | 276 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior