Onsdagsbridge, partävling- hcp för A- och Stödmedlemmar. Föranmälan
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
15 | 231,1 | 48,15 | Britta Persson - Linnea Edvardsson | Britta Persson Linnea Edvardsson | 30,1 | Lerums BK | Lerums BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 10, som N-S, mot Hans Folkesson - Lillemor Folkesson | Rond 10, som N-S, mot Hans Folkesson - Lillemor Folkesson |
1 | 4♠ | Ö | –2 | ♥E | 100 | 9 | 45 | 45 | ♠D8♥kn1062♦Kkn7♣EKD4 | ♠53♥EKD7♦983♣kn763 | ♠D8♥kn1062♦Kkn7♣EKD4 | 9 | 45,00 | 9 |
2 | 2♠ | S | –2 | ♦2 | -200 | 3 | 15 | 15 | ♠K5♥Dkn10754♦Dkn5♣65 | ♠Ekn872♥6♦1086♣Ekn83 | ♠K5♥Dkn10754♦Dkn5♣65 | 12 | 30,00 | 12 |
Rond 11, som N-S, mot Ingbritt Lansenfeldt - Eva Sulz | Rond 11, som N-S, mot Ingbritt Lansenfeldt - Eva Sulz |
3 | 4♣ | Ö | = | ♥E | -130 | 7 | 35 | 35 | ♠Ekn♥1053♦K10954♣653 | ♠KD102♥ED742♦D72♣kn | ♠Ekn♥1053♦K10954♣653 | 19 | 31,67 | 19 |
4 | 3♥ | S | = | ♣7 | 140 | 15 | 75 | 75 | ♠KD8532♥Ekn95♦kn♣D2 | ♠kn♥D642♦ED72♣kn863 | ♠KD8532♥Ekn95♦kn♣D2 | 34 | 42,50 | 34 |
Rond 12, som Ö-V, mot Vigo Silfverlin - Leif Lysebring | Rond 12, som Ö-V, mot Vigo Silfverlin - Leif Lysebring |
5 | 4♣ | Ö | +2 | ♥E | -170 | 0 | 0 | 0 | ♠K104♥D♦Ekn♣EKD9872 | ♠E52♥K8♦K62♣kn10654 | ♠K104♥D♦Ekn♣EKD9872 | 34 | 34,00 | 34 |
6 | 5♦x | V | –1 | ♥3 | 200 | 10 | 50 | 50 | ♠Dkn832♥2♦kn7♣Ekn1096 | ♠1064♥E♦KD109643♣K8 | ♠Dkn832♥2♦kn7♣Ekn1096 | 44 | 36,67 | 44 |
Rond 1, som N-S, mot Henrik Fernqvist - Jesper Johansson | Rond 1, som N-S, mot Henrik Fernqvist - Jesper Johansson |
7 | 2♥ | V | –1 | ♦E | 100 | 12 | 60 | 60 | ♠K4♥D5♦EK10752♣1075 | ♠653♥kn98♦kn9♣E9632 | ♠K4♥D5♦EK10752♣1075 | 56 | 40,00 | 56 |
8 | 3NT | V | +1 | ♠9 | -430 | 7 | 35 | 35 | ♠Dkn95♥9852♦1087♣65 | ♠E74♥D1073♦943♣E84 | ♠Dkn95♥9852♦1087♣65 | 63 | 39,38 | 63 |
Rond 2, som N-S, mot Bengt Anderson - Marie Myrhage | Rond 2, som N-S, mot Bengt Anderson - Marie Myrhage |
9 | 2♥ | N | –1 | ♠kn | -50 | 6 | 30 | 30 | ♠E75♥D9875♦95♣1054 | ♠862♥Kkn♦EK73♣E873 | ♠E75♥D9875♦95♣1054 | 69 | 38,33 | 69 |
10 | 4♠x | S | –3 | ♣E | -800 | 0 | 0 | 0 | ♠10963♥1065♦D853♣kn8 | ♠K8742♥KDkn8♦K♣D106 | ♠10963♥1065♦D853♣kn8 | 69 | 34,50 | 69 |
Rond 3, som N-S, mot Tommy Rhedin - Ingela Särnhagen | Rond 3, som N-S, mot Tommy Rhedin - Ingela Särnhagen |
11 | 2♥ | V | –1 | ♦8 | 50 | 8 | 40 | 40 | ♠D107♥EKkn8♦84♣ED92 | ♠985♥D4♦Kkn10976♣74 | ♠D107♥EKkn8♦84♣ED92 | 77 | 35,00 | 77 |
12 | 3NT | V | +2 | ♥5 | -460 | 3 | 15 | 15 | ♠K6♥75♦10863♣Ekn972 | ♠1043♥kn986432♦E54♣- | ♠K6♥75♦10863♣Ekn972 | 80 | 33,33 | 80 |
Rond 4, som N-S, mot Aleksandra Stefansson - Christina Dahlberg Norlin | Rond 4, som N-S, mot Aleksandra Stefansson - Christina Dahlberg Norlin |
13 | 4♠x | S | –2 | ♥4 | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn76♥10♦E72♣Dkn932 | ♠K843♥D976♦83♣EK7 | ♠Ekn76♥10♦E72♣Dkn932 | 80 | 30,77 | 80 |
14 | 5♦ | Ö | –1 | ♥E | 50 | 18 | 90 | 90 | ♠D1043♥10976♦EK3♣53 | ♠9852♥EKkn84♦-♣10987 | ♠D1043♥10976♦EK3♣53 | 98 | 35,00 | 98 |
Rond 5, som N-S, mot Lennart Åsberg - Lotta Åsberg | Rond 5, som N-S, mot Lennart Åsberg - Lotta Åsberg |
15 | 3♣ | V | +2 | ♥E | -150 | 12 | 60 | 60 | ♠E84♥E98752♦932♣6 | ♠109752♥K1063♦D5♣109 | ♠E84♥E98752♦932♣6 | 110 | 36,67 | 110 |
16 | 3NT | Ö | –2 | ♦K | 200 | 19 | 95 | 95 | ♠753♥Kkn9♦E432♣752 | ♠1092♥D1074♦KDkn♣K103 | ♠753♥Kkn9♦E432♣752 | 129 | 40,31 | 129 |
Rond 6, som N-S, mot Christopher Davies - Glenn Magnusson | Rond 6, som N-S, mot Christopher Davies - Glenn Magnusson |
17 | 2♠ | N | +1 | ♦K | 140 | 7 | 35 | 35 | ♠EKkn963♥86♦ED103♣D | ♠D2♥K975♦976♣Kkn72 | ♠EKkn963♥86♦ED103♣D | 136 | 40,00 | 136 |
18 | 4♥ | S | –3 | ♦3 | -300 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn82♥64♦K42♣D852 | ♠73♥EKkn987♦D95♣kn9 | ♠Ekn82♥64♦K42♣D852 | 136 | 37,78 | 136 |
Rond 7, som Ö-V, mot Lars-Erik Melander - Rosemary Kaplun | Rond 7, som Ö-V, mot Lars-Erik Melander - Rosemary Kaplun |
19 | 3NT | S | –3 | ♥8 | -150 | 19 | 95 | 95 | ♠EK84♥93♦872♣7652 | ♠kn102♥E865♦E109♣K108 | ♠EK84♥93♦872♣7652 | 155 | 40,79 | 155 |
20 | 1♠ | V | +1 | ♦kn | -110 | 14 | 70 | 70 | ♠D52♥D853♦K2♣10872 | ♠K10986♥K6♦1053♣EK4 | ♠D52♥D853♦K2♣10872 | 169 | 42,25 | 169 |
Rond 8, som Ö-V, mot Lena Holmlund - Ingela Wanglöf | Rond 8, som Ö-V, mot Lena Holmlund - Ingela Wanglöf |
21 | 2NT | Ö | +2 | ♠3 | -180 | 2 | 10 | 10 | ♠EDkn♥Dkn1086♦K92♣E10 | ♠K85♥E7♦D103♣K8643 | ♠EDkn♥Dkn1086♦K92♣E10 | 171 | 40,71 | 171 |
22 | 4♣ | N | –2 | ♠4 | -100 | 16 | 80 | 80 | ♠4♥kn63♦1065432♣D98 | ♠kn87632♥K75♦kn9♣EK | ♠4♥kn63♦1065432♣D98 | 187 | 42,50 | 187 |
Rond 9, som Ö-V, mot Inger Mathisson - Kerstin Sjölund | Rond 9, som Ö-V, mot Inger Mathisson - Kerstin Sjölund |
23 | 3♦ | V | = | ♠E | -110 | 14 | 70 | 70 | ♠kn96♥ED4♦Dkn5♣E1073 | ♠D107♥75♦E97642♣kn9 | ♠kn96♥ED4♦Dkn5♣E1073 | 201 | 43,70 | 201 |
24 | 3♦ | Ö | –2 | ♣K | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠EK9♥53♦Kkn842♣975 | ♠kn864♥Dkn872♦D105♣E | ♠EK9♥53♦Kkn842♣975 | 201 | 41,88 | 201 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior