DM Singel
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
20 | 386,0 | 50,79 | Ping Huang | Ping Huang | Uppsalabridgen | Uppsalabridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Anders Sjödén, mot Marcus Hjelte - Rolf Westman | Rond 1, som Syd, med Anders Sjödén, mot Marcus Hjelte - Rolf Westman |
1 | 3NT | N | +1 | ♠5 | 430 | 16 | 80 | 80 | ♠D♥KD107♦K976♣KD94 | ♠Kkn109♥-♦ED5♣kn87632 | ♠D♥KD107♦K976♣KD94 | 16 | 80,00 | 16 |
2 | 3♠ | S | –1 | ♥kn | -100 | 10 | 50 | 50 | ♠kn109♥EK72♦K102♣E54 | ♠D6542♥105♦D874♣106 | ♠kn109♥EK72♦K102♣E54 | 26 | 65,00 | 26 |
Rond 2, som Syd, med Carina Sundén, mot Anders Sjödén - Eva Kangru | Rond 2, som Syd, med Carina Sundén, mot Anders Sjödén - Eva Kangru |
3 | 4♠ | Ö | –2 | ♦2 | 200 | 20 | 100 | 100 | ♠K65♥kn4♦962♣D6542 | ♠Dkn8♥10987♦Kkn54♣K7 | ♠K65♥kn4♦962♣D6542 | 46 | 76,67 | 46 |
4 | 4♠ | V | –1 | ♣D | 100 | 18 | 90 | 90 | ♠D105♥E75♦E652♣952 | ♠4♥kn10862♦K3♣Dkn1073 | ♠D105♥E75♦E652♣952 | 64 | 80,00 | 64 |
Rond 3, som Nord, med Carl Engholm, mot Mattias Jonsson - Hans Börling | Rond 3, som Nord, med Carl Engholm, mot Mattias Jonsson - Hans Börling |
5 | 1NT | V | +2 | ♣E | -150 | 6 | 30 | 30 | ♠874♥Kkn97♦106♣EK94 | ♠D10962♥85♦E53♣753 | ♠874♥Kkn97♦106♣EK94 | 70 | 70,00 | 70 |
6 | 5♦x | S | = | ♠D | 550 | 20 | 100 | 100 | ♠9♥ED1092♦1074♣E985 | ♠104♥kn63♦Ekn9853♣D4 | ♠9♥ED1092♦1074♣E985 | 90 | 75,00 | 90 |
Rond 4, som Syd, med Bengt Rosén, mot Rein Jakoby - Sven Helmersson | Rond 4, som Syd, med Bengt Rosén, mot Rein Jakoby - Sven Helmersson |
7 | 3NT | Ö | +1 | ♦7 | -630 | 13 | 65 | 65 | ♠K6♥Ekn62♦kn1072♣D109 | ♠10872♥8♦9543♣7543 | ♠K6♥Ekn62♦kn1072♣D109 | 103 | 73,57 | 103 |
8 | 4♣ | S | –2 | ♥K | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠D104♥854♦7♣EKD1052 | ♠E3♥1093♦Kkn1093♣763 | ♠D104♥854♦7♣EKD1052 | 103 | 64,38 | 103 |
Rond 5, som Nord, med Joakim Möller, mot Siw Magnusson - Micael Olausson | Rond 5, som Nord, med Joakim Möller, mot Siw Magnusson - Micael Olausson |
9 | 2♠ | S | +1 | ♣6 | 140 | 20 | 100 | 100 | ♠E854♥D♦ED98♣EK74 | ♠K93♥843♦10742♣kn85 | ♠E854♥D♦ED98♣EK74 | 123 | 68,33 | 123 |
10 | 1NT | S | +3 | ♠4 | 180 | 14 | 70 | 70 | ♠kn9♥EDkn85♦D96♣984 | ♠K106♥K109♦EK52♣kn102 | ♠kn9♥EDkn85♦D96♣984 | 137 | 68,50 | 137 |
Rond 6, som Öst, med Britt-Marie Lindberg, mot Mickey Maretics - Rein Jakoby | Rond 6, som Öst, med Britt-Marie Lindberg, mot Mickey Maretics - Rein Jakoby |
11 | 3NT | V | +1 | ♥D | -430 | 3 | 15 | 15 | ♠Ekn10865♥102♦D42♣E3 | ♠K♥E743♦E1096♣K975 | ♠Ekn10865♥102♦D42♣E3 | 140 | 63,64 | 140 |
12 | 2♠ | N | +1 | ♣5 | 140 | 11 | 55 | 55 | ♠D53♥83♦10654♣D1054 | ♠72♥EK74♦K92♣Kkn96 | ♠D53♥83♦10654♣D1054 | 151 | 62,92 | 151 |
Rond 7, som Väst, med Anders Björendahl, mot Torsten Andersson - Micael Olausson | Rond 7, som Väst, med Anders Björendahl, mot Torsten Andersson - Micael Olausson |
13 | 3NT | S | = | ♠4 | 600 | 10 | 50 | 50 | ♠K8654♥62♦E62♣1092 | ♠D♥10753♦K987♣E653 | ♠K8654♥62♦E62♣1092 | 161 | 61,92 | 161 |
14 | 3NT | N | +1 | ♥2 | 430 | 4 | 20 | 20 | ♠D10♥E98♦1097♣kn10762 | ♠Kkn754♥D532♦3♣D94 | ♠D10♥E98♦1097♣kn10762 | 165 | 58,93 | 165 |
Rond 8, som Väst, med Folke Bohlin, mot Britt-Marie Lindberg - Anders Björendahl | Rond 8, som Väst, med Folke Bohlin, mot Britt-Marie Lindberg - Anders Björendahl |
15 | 4♠ | S | = | ♥9 | 620 | 14 | 70 | 70 | ♠103♥D1095♦9842♣982 | ♠D74♥K76♦KD105♣ED3 | ♠103♥D1095♦9842♣982 | 179 | 59,67 | 179 |
16 | 2NT | V | = | ♦5 | -120 | 18 | 90 | 90 | ♠E7♥752♦Ekn7♣EKkn108 | ♠kn9832♥93♦964♣976 | ♠E7♥752♦Ekn7♣EKkn108 | 197 | 61,56 | 197 |
Rond 9, som Nord, med Helena Björklund, mot Mattias Jonsson - K-G Wanngård | Rond 9, som Nord, med Helena Björklund, mot Mattias Jonsson - K-G Wanngård |
17 | 3♣ | N | +3 | ♦9 | 170 | 7 | 35 | 35 | ♠EK♥842♦87♣EDkn1042 | ♠109752♥E5♦EKDkn♣75 | ♠EK♥842♦87♣EDkn1042 | 204 | 60,00 | 204 |
18 | 6♦ | V | = | ♣5 | -920 | 0 | 0 | 0 | ♠K6♥D1074♦kn76♣10754 | ♠10975♥kn953♦9♣E983 | ♠K6♥D1074♦kn76♣10754 | 204 | 56,67 | 204 |
Rond 10, som Nord, med Börje Liljekvist, mot Sture Wiman - Joakim Möller | Rond 10, som Nord, med Börje Liljekvist, mot Sture Wiman - Joakim Möller |
19 | 4♠ | V | –1 | ♣9 | 100 | 10 | 50 | 50 | ♠D96♥D8♦E9642♣987 | ♠84♥kn654♦KD3♣KDkn2 | ♠D96♥D8♦E9642♣987 | 214 | 56,32 | 214 |
20 | 3NT | V | = | ♠3 | -600 | 3 | 15 | 15 | ♠K9753♥103♦D9852♣6 | ♠84♥D76♦K6♣ED10952 | ♠K9753♥103♦D9852♣6 | 217 | 54,25 | 217 |
Rond 11, som Väst, med Mattias Jonsson, mot Kjell Simonsson - Torsten Andersson | Rond 11, som Väst, med Mattias Jonsson, mot Kjell Simonsson - Torsten Andersson |
21 | 6NT | Ö | +1 | ♥9 | -1020 | 14 | 70 | 70 | ♠Dkn6♥E2♦654♣KD976 | ♠EK9♥Kkn107♦ED8♣E102 | ♠Dkn6♥E2♦654♣KD976 | 231 | 55,00 | 231 |
22 | 2♠ | Ö | = | ♥10 | -110 | 15 | 75 | 75 | ♠kn♥Ekn63♦KD875♣543 | ♠ED6532♥D852♦109♣7 | ♠kn♥Ekn63♦KD875♣543 | 246 | 55,91 | 246 |
Rond 12, som Väst, med Hans Börling, mot Eva Kangru - Torgny Svensson | Rond 12, som Väst, med Hans Börling, mot Eva Kangru - Torgny Svensson |
23 | 4♠ | S | –1 | ♣3 | -100 | 18 | 90 | 90 | ♠1063♥D54♦10975♣1083 | ♠Ekn2♥Kkn1092♦D86♣D7 | ♠1063♥D54♦10975♣1083 | 264 | 57,39 | 264 |
24 | 3♥ | S | –2 | ♦E | -100 | 1 | 5 | 5 | ♠7♥93♦EKkn9765♣kn43 | ♠E8654♥E1075♦32♣K6 | ♠7♥93♦EKkn9765♣kn43 | 265 | 55,21 | 265 |
Rond 13, som Syd, med Ulf Thorsson, mot Folke Bohlin - K-G Wanngård | Rond 13, som Syd, med Ulf Thorsson, mot Folke Bohlin - K-G Wanngård |
25 | 4♠ | N | +2 | ♣3 | 480 | 19 | 95 | 95 | ♠E1063♥7♦K62♣97632 | ♠KDkn52♥D♦Dkn1054♣EK | ♠E1063♥7♦K62♣97632 | 284 | 56,80 | 284 |
26 | 3NT | S | = | ♥kn | 600 | 15 | 75 | 75 | ♠Kkn85♥107♦Ekn73♣K96 | ♠2♥K8432♦KD105♣E102 | ♠Kkn85♥107♦Ekn73♣K96 | 299 | 57,50 | 299 |
Rond 14, som Öst, med Doris Perälä, mot Joakim Nordlindh - Iwe Nilsson | Rond 14, som Öst, med Doris Perälä, mot Joakim Nordlindh - Iwe Nilsson |
27 | 2♠ | N | = | ♥3 | 110 | 9 | 45 | 45 | ♠2♥543♦K973♣ED986 | ♠K1094♥K108♦E654♣52 | ♠2♥543♦K973♣ED986 | 308 | 57,04 | 308 |
28 | 4♠ | S | +1 | ♥K | 650 | 4 | 20 | 20 | ♠E6♥109543♦9♣ED863 | ♠107♥KDkn7♦kn873♣Kkn9 | ♠E6♥109543♦9♣ED863 | 312 | 55,71 | 312 |
Rond 15, som Nord, med Marcus Hjelte, mot Kerstin Bravo - Joakim Möller | Rond 15, som Nord, med Marcus Hjelte, mot Kerstin Bravo - Joakim Möller |
29 | 3♦ | Ö | = | ♣K | -110 | 8 | 40 | 40 | ♠EDkn3♥EK932♦6♣854 | ♠952♥1074♦75♣KD963 | ♠EDkn3♥EK932♦6♣854 | 320 | 55,17 | 320 |
30 | 4♥ | V | = | ♦E | -420 | 12 | 60 | 60 | ♠6543♥K♦ED876♣kn104 | ♠kn10♥543♦kn10952♣E65 | ♠6543♥K♦ED876♣kn104 | 332 | 55,33 | 332 |
Rond 16, som Nord, med Iwe Nilsson, mot Bengt Rosén - Folke Bohlin | Rond 16, som Nord, med Iwe Nilsson, mot Bengt Rosén - Folke Bohlin |
31 | 3NT | S | +2 | ♠2 | 660 | 8 | 40 | 40 | ♠E6♥ED5♦10964♣Dkn75 | ♠KD84♥Kkn42♦ED2♣K9 | ♠E6♥ED5♦10964♣Dkn75 | 340 | 54,84 | 340 |
32 | 4♠ | S | +1 | ♣6 | 450 | 14 | 70 | 70 | ♠K95♥D87♦K10♣E10932 | ♠E7632♥K2♦EDkn♣KD7 | ♠K95♥D87♦K10♣E10932 | 354 | 55,31 | 354 |
Rond 17, som Nord, med Sven Helmersson, mot Sture Wiman - Doris Perälä | Rond 17, som Nord, med Sven Helmersson, mot Sture Wiman - Doris Perälä |
33 | 2NT | V | = | ♣4 | -120 | 16 | 80 | 80 | ♠83♥D5♦Kkn75♣kn7654 | ♠K9754♥Kkn2♦62♣D92 | ♠83♥D5♦Kkn75♣kn7654 | 370 | 56,06 | 370 |
34 | 2♥ | V | +2 | ♠10 | -170 | 3 | 15 | 15 | ♠106♥KD♦8742♣Kkn763 | ♠Kkn8742♥1084♦Kkn♣109 | ♠106♥KD♦8742♣Kkn763 | 373 | 54,85 | 373 |
Rond 18, som Öst, med Siw Magnusson, mot Linnea Edlund - Sven Helmersson | Rond 18, som Öst, med Siw Magnusson, mot Linnea Edlund - Sven Helmersson |
35 | 6♣ | S | +1 | ♥E | 940 | 3 | 15 | 15 | ♠Kkn762♥K1098764♦K♣- | ♠1085♥ED3♦7653♣kn63 | ♠Kkn762♥K1098764♦K♣- | 376 | 53,71 | 376 |
36 | 2♥ | N | +1 | ♥2 | 140 | 3 | 15 | 15 | ♠K82♥102♦E106♣ED1064 | ♠kn1096♥K5♦Dkn7542♣3 | ♠K82♥102♦E106♣ED1064 | 379 | 52,64 | 379 |
Rond 19, som Syd, med Rune Jansson, mot Anders Björendahl - Hans Kvick | Rond 19, som Syd, med Rune Jansson, mot Anders Björendahl - Hans Kvick |
37 | 2♠ | S | +1 | ♣10 | 140 | 7 | 35 | 35 | ♠EDkn1074♥ED9♦93♣87 | ♠K63♥10652♦Ekn2♣965 | ♠EDkn1074♥ED9♦93♣87 | 386 | 52,16 | 386 |
38 | 3NT | Ö | +1 | ♥5 | -630 | 0 | 0 | 0 | ♠63♥Ekn53♦kn1083♣D83 | ♠Kkn72♥D10964♦5♣965 | ♠63♥Ekn53♦kn1083♣D83 | 386 | 50,79 | 386 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior