DM Singel
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
14 | 401,0 | 52,76 | Marcus Hjelte | Marcus Hjelte | Uppsalabridgen | Uppsalabridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Öst, med Rolf Westman, mot Anders Sjödén - Ping Huang | Rond 1, som Öst, med Rolf Westman, mot Anders Sjödén - Ping Huang |
1 | 3NT | N | +1 | ♠5 | 430 | 4 | 20 | 20 | ♠E876532♥542♦82♣5 | ♠4♥Ekn9863♦kn1043♣E10 | ♠E876532♥542♦82♣5 | 4 | 20,00 | 4 |
2 | 3♠ | S | –1 | ♥kn | -100 | 10 | 50 | 50 | ♠7♥D9643♦E965♣K97 | ♠EK83♥kn8♦kn3♣Dkn832 | ♠7♥D9643♦E965♣K97 | 14 | 35,00 | 14 |
Rond 2, som Väst, med Claes Hallström, mot Torgny Svensson - Rein Jakoby | Rond 2, som Väst, med Claes Hallström, mot Torgny Svensson - Rein Jakoby |
3 | 1NT | V | +1 | ♥10 | -120 | 5 | 25 | 25 | ♠103♥K652♦ED10♣kn1098 | ♠E9742♥ED3♦873♣E3 | ♠103♥K652♦ED10♣kn1098 | 19 | 31,67 | 19 |
4 | 4♠ | V | –2 | ♣D | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠EK932♥KD3♦D♣E864 | ♠kn876♥94♦kn109874♣K | ♠EK932♥KD3♦D♣E864 | 19 | 23,75 | 19 |
Rond 3, som Väst, med Rune Jansson, mot Rolf Westman - Claes Hallström | Rond 3, som Väst, med Rune Jansson, mot Rolf Westman - Claes Hallström |
5 | 1NT | V | = | ♠3 | -90 | 2 | 10 | 10 | ♠E5♥ED42♦Kkn7♣D1086 | ♠Kkn3♥1063♦D9842♣kn2 | ♠E5♥ED42♦Kkn7♣D1086 | 21 | 21,00 | 21 |
6 | 4♠ | V | –2 | ♦3 | 200 | 4 | 20 | 20 | ♠EKD72♥K84♦6♣10762 | ♠kn8653♥75♦KD2♣Kkn3 | ♠EKD72♥K84♦6♣10762 | 25 | 20,83 | 25 |
Rond 4, som Nord, med Hans Kvick, mot Margareta Mattsson - Christina Carlsson | Rond 4, som Nord, med Hans Kvick, mot Margareta Mattsson - Christina Carlsson |
7 | 3NT | V | –1 | ♦4 | 100 | 19 | 95 | 95 | ♠10872♥8♦9543♣7543 | ♠K6♥Ekn62♦kn1072♣D109 | ♠10872♥8♦9543♣7543 | 44 | 31,43 | 44 |
8 | 3♦ | Ö | –3 | ♣E | 150 | 18 | 90 | 90 | ♠E3♥1093♦Kkn1093♣763 | ♠D104♥854♦7♣EKD1052 | ♠E3♥1093♦Kkn1093♣763 | 62 | 38,75 | 62 |
Rond 5, som Nord, med Carl Engholm, mot Börje Liljekvist - Östen Andersson | Rond 5, som Nord, med Carl Engholm, mot Börje Liljekvist - Östen Andersson |
9 | 2NT | N | –1 | ♣9 | -50 | 12 | 60 | 60 | ♠E854♥D♦ED98♣EK74 | ♠K93♥843♦10742♣kn85 | ♠E854♥D♦ED98♣EK74 | 74 | 41,11 | 74 |
10 | 3NT | S | +1 | ♠4 | 630 | 20 | 100 | 100 | ♠kn9♥EDkn85♦D96♣984 | ♠K106♥K109♦EK52♣kn102 | ♠kn9♥EDkn85♦D96♣984 | 94 | 47,00 | 94 |
Rond 6, som Väst, med Margareta Mattsson, mot Anders Björendahl - Torgny Svensson | Rond 6, som Väst, med Margareta Mattsson, mot Anders Björendahl - Torgny Svensson |
11 | 4♠ | Ö | +1 | ♥K | -450 | 9 | 45 | 45 | ♠K♥E743♦E1096♣K975 | ♠Ekn10865♥102♦D42♣E3 | ♠K♥E743♦E1096♣K975 | 103 | 46,82 | 103 |
12 | 2♠ | N | = | ♣5 | 110 | 15 | 75 | 75 | ♠72♥EK74♦K92♣Kkn96 | ♠D53♥83♦10654♣D1054 | ♠72♥EK74♦K92♣Kkn96 | 118 | 49,17 | 118 |
Rond 7, som Väst, med Sven Helmersson, mot Linnea Edlund - Kjell Simonsson | Rond 7, som Väst, med Sven Helmersson, mot Linnea Edlund - Kjell Simonsson |
13 | 3NT | N | = | ♦8 | 600 | 10 | 50 | 50 | ♠K8654♥62♦E62♣1092 | ♠D♥10753♦K987♣E653 | ♠K8654♥62♦E62♣1092 | 128 | 49,23 | 128 |
14 | 3♦ | N | +2 | ♣4 | 150 | 17 | 85 | 85 | ♠D10♥E98♦1097♣kn10762 | ♠Kkn754♥D532♦3♣D94 | ♠D10♥E98♦1097♣kn10762 | 145 | 51,79 | 145 |
Rond 8, som Syd, med Mattias Jonsson, mot Rune Jansson - Christina Carlsson | Rond 8, som Syd, med Mattias Jonsson, mot Rune Jansson - Christina Carlsson |
15 | 4♠ | S | +1 | ♥9 | 650 | 11 | 55 | 55 | ♠Ekn9862♥32♦-♣Kkn754 | ♠K5♥Ekn84♦Ekn763♣106 | ♠Ekn9862♥32♦-♣Kkn754 | 156 | 52,00 | 156 |
16 | 3♥ | N | = | ♥9 | 140 | 16 | 80 | 80 | ♠1064♥EK864♦102♣432 | ♠KD5♥Dkn10♦KD853♣D5 | ♠1064♥EK864♦102♣432 | 172 | 53,75 | 172 |
Rond 9, som Öst, med Gunnar Allard, mot Jan Norberg - Kerstin Bravo | Rond 9, som Öst, med Gunnar Allard, mot Jan Norberg - Kerstin Bravo |
17 | 3♣ | N | +3 | ♦9 | 170 | 13 | 65 | 65 | ♠kn843♥Kkn1093♦96♣K9 | ♠D6♥D76♦105432♣863 | ♠kn843♥Kkn1093♦96♣K9 | 185 | 54,41 | 185 |
18 | 3NT | V | +3 | ♣5 | -490 | 13 | 65 | 65 | ♠kn43♥EK6♦EK10532♣6 | ♠ED82♥82♦D84♣KDkn2 | ♠kn43♥EK6♦EK10532♣6 | 198 | 55,00 | 198 |
Rond 10, som Nord, med Ulf Thorsson, mot Hans Börling - Östen Andersson | Rond 10, som Nord, med Ulf Thorsson, mot Hans Börling - Östen Andersson |
19 | 3♣ | S | –2 | ♥3 | -100 | 6 | 30 | 30 | ♠D96♥D8♦E9642♣987 | ♠84♥kn654♦KD3♣KDkn2 | ♠D96♥D8♦E9642♣987 | 204 | 53,68 | 204 |
20 | 3NT | V | = | ♠3 | -600 | 3 | 15 | 15 | ♠K9753♥103♦D9852♣6 | ♠84♥D76♦K6♣ED10952 | ♠K9753♥103♦D9852♣6 | 207 | 51,75 | 207 |
Rond 11, som Nord, med Kerstin Bravo, mot Mickey Maretics - Rune Jansson | Rond 11, som Nord, med Kerstin Bravo, mot Mickey Maretics - Rune Jansson |
21 | 6NT | Ö | +1 | ♥6 | -1020 | 6 | 30 | 30 | ♠8532♥D4♦Kkn1073♣84 | ♠1074♥98653♦92♣kn53 | ♠8532♥D4♦Kkn1073♣84 | 213 | 50,71 | 213 |
22 | Pass | 12 | 60 | 60 | ♠84♥K74♦kn43♣ED1092 | ♠K1097♥109♦E62♣Kkn86 | ♠84♥K74♦kn43♣ED1092 | 225 | 51,14 | 225 |
Rond 12, som Nord, med Sture Wiman, mot Börje Liljekvist - Gunnar Allard | Rond 12, som Nord, med Sture Wiman, mot Börje Liljekvist - Gunnar Allard |
23 | 3NT | S | = | ♦5 | 600 | 13 | 65 | 65 | ♠9♥63♦EK42♣EKkn962 | ♠KD8754♥E87♦kn3♣54 | ♠9♥63♦EK42♣EKkn962 | 238 | 51,74 | 238 |
24 | 3♥ | S | –5 | ♦E | -250 | 2 | 10 | 10 | ♠Kkn102♥Kkn4♦104♣ED72 | ♠D93♥D862♦D8♣10985 | ♠Kkn102♥Kkn4♦104♣ED72 | 240 | 50,00 | 240 |
Rond 13, som Öst, med Iwe Nilsson, mot Micael Olausson - Sture Wiman | Rond 13, som Öst, med Iwe Nilsson, mot Micael Olausson - Sture Wiman |
25 | 5♠ | N | = | ♠8 | 450 | 10 | 50 | 50 | ♠874♥K9653♦E83♣kn5 | ♠9♥Ekn10842♦97♣D1084 | ♠874♥K9653♦E83♣kn5 | 250 | 50,00 | 250 |
26 | 3NT | N | = | ♠3 | 600 | 5 | 25 | 25 | ♠ED73♥95♦964♣kn853 | ♠10964♥EDkn6♦82♣D74 | ♠ED73♥95♦964♣kn853 | 255 | 49,04 | 255 |
Rond 14, som Syd, med Joakim Möller, mot Claes Hallström - K-G Wanngård | Rond 14, som Syd, med Joakim Möller, mot Claes Hallström - K-G Wanngård |
27 | 2♠ | N | +1 | ♥3 | 140 | 18 | 90 | 90 | ♠86♥Dkn96♦kn82♣Kkn103 | ♠EDkn753♥E72♦D10♣74 | ♠86♥Dkn96♦kn82♣Kkn103 | 273 | 50,56 | 273 |
28 | 4♠x | N | +1 | ♦9 | 990 | 20 | 100 | 100 | ♠KD98♥E86♦EKD62♣7 | ♠kn5432♥2♦1054♣10542 | ♠KD98♥E86♦EKD62♣7 | 293 | 52,32 | 293 |
Rond 15, som Syd, med Ping Huang, mot Kerstin Bravo - Joakim Möller | Rond 15, som Syd, med Ping Huang, mot Kerstin Bravo - Joakim Möller |
29 | 3♦ | Ö | = | ♣K | -110 | 8 | 40 | 40 | ♠952♥1074♦75♣KD963 | ♠EDkn3♥EK932♦6♣854 | ♠952♥1074♦75♣KD963 | 301 | 51,90 | 301 |
30 | 4♥ | V | = | ♦E | -420 | 12 | 60 | 60 | ♠kn10♥543♦kn10952♣E65 | ♠6543♥K♦ED876♣kn104 | ♠kn10♥543♦kn10952♣E65 | 313 | 52,17 | 313 |
Rond 16, som Öst, med Britt-Marie Lindberg, mot Sven Helmersson - Siw Magnusson | Rond 16, som Öst, med Britt-Marie Lindberg, mot Sven Helmersson - Siw Magnusson |
31 | 3NT | S | +2 | ♠2 | 660 | 12 | 60 | 60 | ♠kn93♥87♦Kkn5♣108632 | ♠10752♥10963♦873♣E4 | ♠kn93♥87♦Kkn5♣108632 | 325 | 52,42 | 325 |
32 | 4♠ | S | +1 | ♥E | 450 | 6 | 30 | 30 | ♠kn10♥109653♦743♣kn84 | ♠D84♥Ekn4♦98652♣65 | ♠kn10♥109653♦743♣kn84 | 331 | 51,72 | 331 |
Rond 17, som Öst, med Kjell Simonsson, mot Carl Engholm - Folke Bohlin | Rond 17, som Öst, med Kjell Simonsson, mot Carl Engholm - Folke Bohlin |
33 | 4♥ | Ö | = | ♠4 | -420 | 15 | 75 | 75 | ♠Ekn106♥98764♦98♣E3 | ♠D2♥E103♦ED1043♣K108 | ♠Ekn106♥98764♦98♣E3 | 346 | 52,42 | 346 |
34 | 2♠ | S | –1 | ♦D | -100 | 14 | 70 | 70 | ♠D3♥kn652♦E10953♣D5 | ♠E95♥E973♦D6♣E842 | ♠D3♥kn652♦E10953♣D5 | 360 | 52,94 | 360 |
Rond 18, som Nord, med Rein Jakoby, mot Margareta Thyr - Hans Kvick | Rond 18, som Nord, med Rein Jakoby, mot Margareta Thyr - Hans Kvick |
35 | 6♣ | S | +1 | ♥E | 940 | 17 | 85 | 85 | ♠E93♥kn52♦42♣D8542 | ♠D4♥-♦EDkn1098♣EK1097 | ♠E93♥kn52♦42♣D8542 | 377 | 53,86 | 377 |
36 | 2♥ | N | = | ♥6 | 110 | 14 | 70 | 70 | ♠ED753♥Dkn84♦8♣K75 | ♠4♥E9763♦K93♣kn982 | ♠ED753♥Dkn84♦8♣K75 | 391 | 54,31 | 391 |
Rond 19, som Öst, med Helena Björklund, mot Micael Olausson - Joakim Möller | Rond 19, som Öst, med Helena Björklund, mot Micael Olausson - Joakim Möller |
37 | 2♠ | S | +2 | ♣2 | 170 | 6 | 30 | 30 | ♠2♥8743♦D765♣ED43 | ♠985♥Kkn♦K1084♣Kkn102 | ♠2♥8743♦D765♣ED43 | 397 | 53,65 | 397 |
38 | 3NT | Ö | –2 | ♠6 | 200 | 4 | 20 | 20 | ♠E95♥82♦EK964♣EK10 | ♠D1084♥K7♦D72♣kn742 | ♠E95♥82♦EK964♣EK10 | 401 | 52,76 | 401 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior