Silver 1 IAF, Festivalen
Plac | Poäng | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|
82 | -1692 | Ulla Ouchterlony - Erik Ouchterlony | Ulla Ouchterlony Erik Ouchterlony | Filbyter Bridge | Filbyter Bridge |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | Poäng | Ack | Ack |
---|
Rond 2, som Ö-V, mot Ragnar Ouchterlony - Olov Andersson | Rond 2, som Ö-V, mot Ragnar Ouchterlony - Olov Andersson |
1 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 18 | 18 | ♠kn2♥Ekn10987♦EK3♣108 | ♠EKD863♥K5♦kn8♣D97 | ♠kn2♥Ekn10987♦EK3♣108 | 18 | 18 |
2 | 2NT | N | –1 | ♥3 | -100 | 244 | 244 | ♠KD8♥D532♦D9832♣9 | ♠102♥10984♦K4♣Kkn762 | ♠KD8♥D532♦D9832♣9 | 262 | 262 |
Rond 1, som Ö-V, mot Niclas Samuelsson - Anders Dellien | Rond 1, som Ö-V, mot Niclas Samuelsson - Anders Dellien |
3 | 3NT | N | = | ♣kn | 400 | -34 | -34 | ♠E65♥K8♦982♣kn10873 | ♠kn1072♥D1096♦D65♣92 | ♠E65♥K8♦982♣kn10873 | 228 | 228 |
4 | 4♠ | S | +1 | ♣kn | 650 | -185 | -185 | ♠K43♥874♦kn987♣D95 | ♠kn6♥KD9♦D106♣kn10874 | ♠K43♥874♦kn987♣D95 | 43 | 43 |
Rond 4, som Ö-V, mot Birgitta Samuelsson - Carina Halvorsen | Rond 4, som Ö-V, mot Birgitta Samuelsson - Carina Halvorsen |
5 | 4♠ | S | +1 | ♦4 | 650 | 54 | 54 | ♠108♥972♦KD108♣10962 | ♠K94♥kn43♦432♣8543 | ♠108♥972♦KD108♣10962 | 97 | 97 |
6 | 3NT | V | +2 | ♦6 | -660 | 113 | 113 | ♠EDkn108♥6♦KD4♣10987 | ♠96♥EDkn92♦E1053♣K6 | ♠EDkn108♥6♦KD4♣10987 | 210 | 210 |
Rond 3, som Ö-V, mot Alf Putzen - Tommy Rydberg | Rond 3, som Ö-V, mot Alf Putzen - Tommy Rydberg |
7 | 4♠ | V | –1 | ♥4 | 100 | -234 | -234 | ♠E752♥Ekn♦kn1097♣EK4 | ♠K108643♥32♦863♣98 | ♠E752♥Ekn♦kn1097♣EK4 | -24 | -24 |
8 | 1NT | Ö | +2 | ♣2 | -150 | 32 | 32 | ♠K♥10842♦Dkn43♣EK85 | ♠E1086♥Dkn♦K10875♣93 | ♠K♥10842♦Dkn43♣EK85 | 8 | 8 |
Rond 6, som N-S, mot Lars Lundgren - Per-Åke Jansson | Rond 6, som N-S, mot Lars Lundgren - Per-Åke Jansson |
9 | 4♥ | Ö | –1 | ♠10 | 100 | 308 | 308 | ♠EKD7♥1087♦95♣kn962 | ♠1094♥52♦KD84♣KD74 | ♠EKD7♥1087♦95♣kn962 | 316 | 316 |
10 | 2♠ | V | +1 | ♦E | -140 | -97 | -97 | ♠-♥75♦E109842♣76532 | ♠EK732♥Ekn1094♦K♣108 | ♠-♥75♦E109842♣76532 | 219 | 219 |
Rond 5, som N-S, mot Lars Kennethsson - Per Jansson | Rond 5, som N-S, mot Lars Kennethsson - Per Jansson |
11 | 1NT | S | = | ♦D | 90 | 26 | 26 | ♠E5432♥3♦1095♣D754 | ♠6♥D10982♦EK6♣Kkn62 | ♠E5432♥3♦1095♣D754 | 245 | 245 |
12 | 3NT | V | +3 | ♠6 | -490 | -39 | -39 | ♠D964♥kn53♦Ekn9♣kn86 | ♠83♥1084♦6532♣D1042 | ♠D964♥kn53♦Ekn9♣kn86 | 206 | 206 |
Rond 8, som Ö-V, mot Maija Romanovska - Ivars Rubenis | Rond 8, som Ö-V, mot Maija Romanovska - Ivars Rubenis |
13 | 3NT | S | +4 | ♠6 | 720 | 470 | 470 | ♠D3♥kn43♦Kkn43♣10982 | ♠9762♥10872♦1075♣65 | ♠D3♥kn43♦Kkn43♣10982 | 676 | 676 |
14 | 3♣ | V | –5 | ♥3 | 250 | -470 | -470 | ♠876532♥E94♦Dkn4♣10 | ♠ED104♥K105♦E♣kn9643 | ♠876532♥E94♦Dkn4♣10 | 206 | 206 |
Rond 7, som Ö-V, mot Karola Högberg - Lars Lilja | Rond 7, som Ö-V, mot Karola Högberg - Lars Lilja |
15 | 3NT | N | –1 | ♥D | -100 | 230 | 230 | ♠82♥Dkn102♦K987♣1084 | ♠kn763♥753♦E5♣KDkn9 | ♠82♥Dkn102♦K987♣1084 | 436 | 436 |
16 | 4♠ | V | –1 | ♥9 | 100 | 2 | 2 | ♠Ekn87♥kn3♦EK52♣1085 | ♠K432♥EK7♦10643♣D2 | ♠Ekn87♥kn3♦EK52♣1085 | 438 | 438 |
Rond 10, som Ö-V, mot Torsten Eriksson - Thomas Persson | Rond 10, som Ö-V, mot Torsten Eriksson - Thomas Persson |
17 | 5♠ | Ö | = | ♦8 | -450 | 139 | 139 | ♠Kkn108542♥86♦K7♣92 | ♠9♥EKkn75♦ED10♣EKkn6 | ♠Kkn108542♥86♦K7♣92 | 577 | 577 |
18 | 3♥ | V | = | ♣D | -140 | -12 | -12 | ♠E1086♥Kkn1098♦kn3♣93 | ♠D2♥E762♦D862♣E54 | ♠E1086♥Kkn1098♦kn3♣93 | 565 | 565 |
Rond 9, som N-S, mot Kenneth Wallin - Pasi Kallio | Rond 9, som N-S, mot Kenneth Wallin - Pasi Kallio |
19 | 3♣ | N | +2 | ♠E | 150 | -18 | -18 | ♠3♥97532♦EK5♣K1095 | ♠1096♥EK♦kn1072♣E873 | ♠3♥97532♦EK5♣K1095 | 547 | 547 |
20 | 2♠ | Ö | +2 | ♣E | -170 | -62 | -62 | ♠D73♥53♦kn973♣EK109 | ♠E96♥E82♦8654♣Dkn4 | ♠D73♥53♦kn973♣EK109 | 485 | 485 |
Rond 12, som N-S, mot Lars-Göran Jonsson - Roger Ahlbom | Rond 12, som N-S, mot Lars-Göran Jonsson - Roger Ahlbom |
21 | 2♥ | V | +1 | ♣7 | -140 | -105 | -105 | ♠ED32♥65♦E53♣D976 | ♠K4♥1097♦D1098♣K842 | ♠ED32♥65♦E53♣D976 | 380 | 380 |
22 | 3NT | S | –1 | ♦3 | -50 | -262 | -262 | ♠E♥K8654♦E102♣E873 | ♠D9863♥E103♦Dkn85♣kn | ♠E♥K8654♦E102♣E873 | 118 | 118 |
Rond 11, som Ö-V, mot Christer Gällström - Per-Olof Andersson | Rond 11, som Ö-V, mot Christer Gällström - Per-Olof Andersson |
23 | 3NT | S | +1 | ♠kn | 630 | 19 | 19 | ♠96♥9763♦E1087♣865 | ♠kn108732♥Ekn10♦92♣102 | ♠96♥9763♦E1087♣865 | 137 | 137 |
24 | 3NT | N | = | ♠5 | 400 | -291 | -291 | ♠K653♥K54♦1053♣K95 | ♠E1084♥986♦942♣Dkn10 | ♠K653♥K54♦1053♣K95 | -154 | -154 |
Rond 14, som N-S, mot Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo | Rond 14, som N-S, mot Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo |
25 | 4♠ | Ö | +1 | ♦D | -650 | -239 | -239 | ♠kn4♥Ekn95♦52♣K9432 | ♠E6♥86♦Dkn9864♣D76 | ♠kn4♥Ekn95♦52♣K9432 | -393 | -393 |
26 | 4♥ | Ö | –2 | ♦E | 200 | 94 | 94 | ♠K♥E♦KD106532♣9832 | ♠10872♥97643♦E87♣5 | ♠K♥E♦KD106532♣9832 | -299 | -299 |
Rond 13, som N-S, mot Per-Inge Helmertz - Jaenita Johansson | Rond 13, som N-S, mot Per-Inge Helmertz - Jaenita Johansson |
27 | 3NT | N | +2 | ♦5 | 460 | 154 | 154 | ♠kn10532♥D2♦K2♣D987 | ♠6♥EKkn7♦D9♣EK6543 | ♠kn10532♥D2♦K2♣D987 | -145 | -145 |
28 | 3♠ | Ö | +1 | ♠E | -170 | 228 | 228 | ♠8♥8♦Kkn97542♣Ekn72 | ♠EK♥kn963♦1063♣10964 | ♠8♥8♦Kkn97542♣Ekn72 | 83 | 83 |
Rond 16, som Ö-V, mot Joachim Börgel - Tommi Ramstedt | Rond 16, som Ö-V, mot Joachim Börgel - Tommi Ramstedt |
29 | 4♣ | V | = | ♥D | -130 | -118 | -118 | ♠6542♥K95♦104♣E965 | ♠KD♥E3♦D87♣KD8742 | ♠6542♥K95♦104♣E965 | -35 | -35 |
30 | 4♠x | V | –4 | ♥5 | 800 | -625 | -625 | ♠8♥Kkn5♦E10542♣kn542 | ♠KD7543♥963♦Dkn♣E3 | ♠8♥Kkn5♦E10542♣kn542 | -660 | -660 |
Rond 15, som N-S, mot Gunnar Sjökvist - Eirikur Jonsson | Rond 15, som N-S, mot Gunnar Sjökvist - Eirikur Jonsson |
31 | 6NT | N | = | ♣5 | 1440 | 404 | 404 | ♠75♥KD2♦KD76♣kn1062 | ♠EKD86♥E1043♦E4♣E4 | ♠75♥KD2♦KD76♣kn1062 | -256 | -256 |
32 | 4♣x | S | –4 | ♦7 | -800 | -533 | -533 | ♠1094♥875♦EDkn62♣53 | ♠EK5♥1063♦4♣D109862 | ♠1094♥875♦EDkn62♣53 | -789 | -789 |
Rond 18, som Ö-V, mot Lars Lundqvist - Kent Lundström | Rond 18, som Ö-V, mot Lars Lundqvist - Kent Lundström |
33 | 3♣ | V | = | ♣10 | -110 | 46 | 46 | ♠Dkn1073♥108♦D84♣E83 | ♠4♥D95♦K109♣KDkn942 | ♠Dkn1073♥108♦D84♣E83 | -743 | -743 |
34 | 5♥ | S | +1 | ♠E | 680 | -583 | -583 | ♠D975♥D♦kn4♣Kkn9743 | ♠EKkn432♥7♦K♣ED1052 | ♠D975♥D♦kn4♣Kkn9743 | -1326 | -1326 |
Rond 17, som N-S, mot Urban Nilsson - Emma Karlsson | Rond 17, som N-S, mot Urban Nilsson - Emma Karlsson |
35 | 2♠ | V | –1 | ♦4 | 100 | 135 | 135 | ♠5♥E984♦K9654♣Ekn9 | ♠D1043♥K1063♦kn72♣105 | ♠5♥E984♦K9654♣Ekn9 | -1191 | -1191 |
36 | 1NT | Ö | = | ♥4 | -90 | -106 | -106 | ♠E108♥10972♦E2♣E1073 | ♠D73♥kn64♦Dkn103♣985 | ♠E108♥10972♦E2♣E1073 | -1297 | -1297 |
Rond 21, som N-S, mot Simon Ekenberg - Per-Ola Cullin | Rond 21, som N-S, mot Simon Ekenberg - Per-Ola Cullin |
37 | 3NT | Ö | +1 | ♠kn | -430 | -182 | -182 | ♠2♥1052♦8754♣KD1095 | ♠kn10985♥Dkn64♦62♣87 | ♠2♥1052♦8754♣KD1095 | -1479 | -1479 |
38 | 3NT | N | –1 | ♠9 | -50 | -120 | -120 | ♠Kkn♥EK107♦9873♣KD6 | ♠43♥Dkn8♦D10652♣E98 | ♠Kkn♥EK107♦9873♣KD6 | -1599 | -1599 |
Rond 19, som N-S, mot Ulla Norman - Karin Hellsten | Rond 19, som N-S, mot Ulla Norman - Karin Hellsten |
39 | 3NT | S | +2 | ♥4 | 660 | -63 | -63 | ♠Ekn54♥K108♦K104♣Kkn6 | ♠D8♥Ekn63♦ED63♣E85 | ♠Ekn54♥K108♦K104♣Kkn6 | -1662 | -1662 |
40 | 1NT | Ö | +2 | ♥3 | -150 | -47 | -47 | ♠E65♥kn108♦E742♣kn92 | ♠D87♥E932♦K65♣865 | ♠E65♥kn108♦E742♣kn92 | -1709 | -1709 |
Rond 20, som N-S, mot Lisbeth Engdahl - Annika Sundelin | Rond 20, som N-S, mot Lisbeth Engdahl - Annika Sundelin |
41 | 1NT | Ö | = | ♠E | -90 | -198 | -198 | ♠D6532♥D82♦kn10♣D63 | ♠EKkn4♥1065♦KD94♣kn10 | ♠D6532♥D82♦kn10♣D63 | -1907 | -1907 |
42 | 4♠ | V | –1 | ♦E | 100 | 215 | 215 | ♠87♥K632♦EK98♣Ekn2 | ♠2♥D974♦kn1053♣10954 | ♠87♥K632♦EK98♣Ekn2 | -1692 | -1692 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior