Stormästarträff
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
8 | 1024,2 | 55,07 | Lars-Göran Larsson | Lars-Göran Larsson | Uddevalla BF | Uddevalla BF |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Ulf Westlin, mot Mats Pettersson - Åke Sjöberg | Rond 1, som Väst, med Ulf Westlin, mot Mats Pettersson - Åke Sjöberg |
41 | 4♦ | N | = | ♠E | 130 | 12 | 40 | 40 | ♠Dkn1043♥KD6♦62♣KD8 | ♠E765♥875♦D873♣54 | ♠Dkn1043♥KD6♦62♣KD8 | 12 | 40,00 | 12 |
42 | 4♠x | Ö | = | ♠2 | -790 | 25 | 83 | 83 | ♠Dkn1064♥KD104♦kn♣kn97 | ♠E♥E9763♦D63♣D642 | ♠Dkn1064♥KD104♦kn♣kn97 | 37 | 61,67 | 37 |
Rond 2, som Väst, med Lars Goldberg, mot Fredrik Jarlvik - Kenneth Österberg | Rond 2, som Väst, med Lars Goldberg, mot Fredrik Jarlvik - Kenneth Österberg |
43 | 6♦ | V | = | ♣2 | -920 | 23 | 77 | 77 | ♠D6♥EKkn96♦EKkn103♣D | ♠EKkn94♥54♦D764♣K6 | ♠D6♥EKkn96♦EKkn103♣D | 60 | 66,67 | 60 |
44 | 4♥ | Ö | –1 | ♠kn | 50 | 20 | 67 | 67 | ♠EK73♥-♦10853♣E10843 | ♠D2♥KD10984♦Dkn42♣D | ♠EK73♥-♦10853♣E10843 | 80 | 66,67 | 80 |
Rond 3, som Öst, med Åke Sjöberg, mot Britt Nordenson - Ingemar Andersson | Rond 3, som Öst, med Åke Sjöberg, mot Britt Nordenson - Ingemar Andersson |
45 | 4♠ | Ö | = | ♣E | -620 | 28 | 93 | 93 | ♠10986♥E64♦K74♣976 | ♠KDkn5♥KDkn10♦D1052♣5 | ♠10986♥E64♦K74♣976 | 108 | 72,00 | 108 |
46 | 1NT | Ö | = | ♥4 | -90 | 25 | 83 | 83 | ♠K104♥E76♦EDkn3♣kn97 | ♠Dkn9♥D5♦K852♣10653 | ♠K104♥E76♦EDkn3♣kn97 | 133 | 73,89 | 133 |
Rond 4, som Nord, med Rolf Israelsson, mot Mats Danielsson - Peter Backlund | Rond 4, som Nord, med Rolf Israelsson, mot Mats Danielsson - Peter Backlund |
47 | 2♥ | Ö | +2 | ♠kn | -170 | 12 | 40 | 40 | ♠KD54♥KD3♦Kkn3♣K72 | ♠kn1062♥865♦876♣D93 | ♠KD54♥KD3♦Kkn3♣K72 | 145 | 69,05 | 145 |
48 | 4♣ | S | +1 | ♠D | 150 | 28 | 93 | 93 | ♠974♥73♦763♣K8542 | ♠EK♥EKkn42♦D9♣Dkn73 | ♠974♥73♦763♣K8542 | 173 | 72,08 | 173 |
Rond 5, som Syd, med Leif Sundqvist, mot Leif Linder - Lennart Weiler | Rond 5, som Syd, med Leif Sundqvist, mot Leif Linder - Lennart Weiler |
49 | 6♠ | N | = | ♣9 | 980 | 23,5 | 78 | 78 | ♠Dkn1062♥kn752♦Ekn9♣2 | ♠EK973♥KD964♦4♣E3 | ♠Dkn1062♥kn752♦Ekn9♣2 | 196,5 | 72,78 | 196,5 |
50 | 5♦ | Ö | –1 | ♠E | 50 | 22 | 73 | 73 | ♠EKkn86♥64♦kn♣E10632 | ♠543♥KD10532♦D92♣9 | ♠EKkn86♥64♦kn♣E10632 | 218,5 | 72,83 | 218,5 |
Rond 6, som Syd, med Håkan Nilsson, mot Kerstin Strandberg - Inger Sällsten | Rond 6, som Syd, med Håkan Nilsson, mot Kerstin Strandberg - Inger Sällsten |
51 | 5♦ | Ö | = | ♥D | -600 | 7 | 23 | 23 | ♠kn9532♥Dkn10♦kn♣E1084 | ♠D876♥76532♦E4♣kn3 | ♠kn9532♥Dkn10♦kn♣E1084 | 225,5 | 68,33 | 225,5 |
52 | 4♠ | N | +1 | ♣kn | 650 | 27 | 90 | 90 | ♠EKkn5♥kn4♦kn103♣KD85 | ♠D764♥KD872♦74♣E3 | ♠EKkn5♥kn4♦kn103♣KD85 | 252,5 | 70,14 | 252,5 |
Rond 7, som Öst, med Torbjörn Axelsson, mot Bengt Bergstén - Rolf Israelsson | Rond 7, som Öst, med Torbjörn Axelsson, mot Bengt Bergstén - Rolf Israelsson |
53 | 3NT | N | = | ♣5 | 600 | 27 | 90 | 90 | ♠D74♥7652♦Ekn4♣1064 | ♠953♥kn9♦K973♣kn832 | ♠D74♥7652♦Ekn4♣1064 | 279,5 | 71,67 | 279,5 |
54 | 1NT | N | –1 | ♥E | -50 | 17 | 57 | 57 | ♠KD6♥ED97♦kn2♣ED65 | ♠kn873♥43♦109753♣kn10 | ♠KD6♥ED97♦kn2♣ED65 | 296,5 | 70,60 | 296,5 |
Rond 8, som Nord, med Kjell Swanström, mot Bengt Siwe - Lars Goldberg | Rond 8, som Nord, med Kjell Swanström, mot Bengt Siwe - Lars Goldberg |
55 | 4♠ | N | +1 | ♦5 | 650 | 26 | 87 | 87 | ♠ED10853♥EKkn♦E8♣K7 | ♠K72♥1085♦kn764♣963 | ♠ED10853♥EKkn♦E8♣K7 | 322,5 | 71,67 | 322,5 |
56 | 4♥ | N | = | ♠K | 420 | 23 | 77 | 77 | ♠D9♥K1097653♦6♣ED4 | ♠E63♥D♦K10974♣K976 | ♠D9♥K1097653♦6♣ED4 | 345,5 | 71,98 | 345,5 |
Rond 9, som Öst, med Thomas Magnusson, mot Ric Sällsten - Håkan Nilsson | Rond 9, som Öst, med Thomas Magnusson, mot Ric Sällsten - Håkan Nilsson |
57 | 4♠x | Ö | –2 | ♥K | 500 | 0 | 0 | 0 | ♠D108632♥E♦9862♣65 | ♠kn94♥953♦KD73♣K93 | ♠D108632♥E♦9862♣65 | 345,5 | 67,75 | 345,5 |
58 | 3NT | Ö | +2 | ♦10 | -660 | 25 | 83 | 83 | ♠kn108♥E10♦EKD4♣K963 | ♠ED97♥D2♦kn753♣D54 | ♠kn108♥E10♦EKD4♣K963 | 370,5 | 68,61 | 370,5 |
Rond 10, som Nord, med Ingemar Andersson, mot Bengt Gustavsson - Leif Linder | Rond 10, som Nord, med Ingemar Andersson, mot Bengt Gustavsson - Leif Linder |
59 | 4♥ | V | = | ♦7 | -420 | 5 | 17 | 17 | ♠KDkn7♥kn853♦73♣kn97 | ♠92♥4♦KD98642♣D85 | ♠KDkn7♥kn853♦73♣kn97 | 375,5 | 65,88 | 375,5 |
60 | 4♥ | N | +1 | ♠3 | 650 | 22 | 73 | 73 | ♠E65♥KD10♦Dkn3♣KDkn3 | ♠9♥kn7543♦EK74♣642 | ♠E65♥KD10♦Dkn3♣KDkn3 | 397,5 | 66,25 | 397,5 |
Rond 11, som Öst, med Bengt Bergstén, mot Bengt-Erik Efraimsson - Åke Sjöberg | Rond 11, som Öst, med Bengt Bergstén, mot Bengt-Erik Efraimsson - Åke Sjöberg |
61 | 7NT | V | = | ♠9 | -2220 | 24 | 80 | 80 | ♠75♥K8♦ED984♣K974 | ♠EKD6♥ED105♦Kkn2♣E8 | ♠75♥K8♦ED984♣K974 | 421,5 | 66,90 | 421,5 |
62 | 7♦x | V | –1 | ♣K | 100 | 20 | 67 | 67 | ♠987♥K1042♦E5♣kn1073 | ♠10♥-♦KD987642♣E852 | ♠987♥K1042♦E5♣kn1073 | 441,5 | 66,89 | 441,5 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior