Ölandsveckan - Kval till huvudtävling - dag 2, Slutresultat
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
29 | 3594,5 | 54,46 | Lars Manneteg - Carmen Tuason | Lars Manneteg Carmen Tuason | Uppsalabridgen - BK S:t Erik | Uppsalabridgen BK S:t Erik |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Cecilia von Scheven - Gunilla Fredriksson | Rond 1, som N-S, mot Cecilia von Scheven - Gunilla Fredriksson |
1 | 1NT | S | = | ♠4 | 90 | 82 | 75 | 75 | ♠97♥EK965♦954♣E92 | ♠D10652♥2♦Ekn103♣D83 | ♠97♥EK965♦954♣E92 | 82 | 74,55 | 82 |
2 | 3♦x | Ö | –1 | ♥2 | 100 | 58 | 53 | 53 | ♠K86♥EKkn104♦D♣ED75 | ♠D9752♥2♦kn75♣9832 | ♠K86♥EKkn104♦D♣ED75 | 140 | 63,64 | 140 |
Rond 2, som N-S, mot Lisbeth Qvist - Christina Bjerklin | Rond 2, som N-S, mot Lisbeth Qvist - Christina Bjerklin |
3 | 1NT | N | = | ♦E | 90 | 70 | 64 | 64 | ♠105♥E832♦D432♣1076 | ♠KDkn94♥Kkn4♦kn5♣kn83 | ♠105♥E832♦D432♣1076 | 210 | 63,64 | 210 |
4 | 2♦ | Ö | –1 | ♠E | 100 | 57 | 52 | 52 | ♠Dkn1062♥K4♦D106♣KD6 | ♠E7♥10975♦853♣8743 | ♠Dkn1062♥K4♦D106♣KD6 | 267 | 60,68 | 267 |
Rond 3, som Ö-V, mot Birgitta Ternblad - Birgitta Kåre | Rond 3, som Ö-V, mot Birgitta Ternblad - Birgitta Kåre |
5 | 4♥ | V | +1 | ♦5 | -450 | 63 | 57 | 57 | ♠EK86♥4♦EK43♣E873 | ♠kn♥KDkn1065♦Dkn762♣2 | ♠EK86♥4♦EK43♣E873 | 330 | 60,00 | 330 |
6 | 2♥ | V | +2 | ♦kn | -170 | 61 | 55 | 55 | ♠Dkn1094♥5432♦72♣KD | ♠K2♥Ekn1087♦ED63♣95 | ♠Dkn1094♥5432♦72♣KD | 391 | 59,24 | 391 |
Rond 4, som N-S, mot Ingegärd Nilsson - Sissi Kristoffersson | Rond 4, som N-S, mot Ingegärd Nilsson - Sissi Kristoffersson |
7 | 2♠ | N | = | ♥K | 110 | 6 | 5 | 5 | ♠Dkn96♥987♦D7♣Ekn102 | ♠K102♥E64♦Kkn532♣K5 | ♠Dkn96♥987♦D7♣Ekn102 | 397 | 51,56 | 397 |
8 | 3♥ | Ö | –1 | ♠6 | 50 | 88 | 80 | 80 | ♠KDkn102♥9753♦-♣E832 | ♠65♥kn4♦ED98762♣75 | ♠KDkn102♥9753♦-♣E832 | 485 | 55,11 | 485 |
Rond 5, som Ö-V, mot Hans Pettersson - Ulf Rosén | Rond 5, som Ö-V, mot Hans Pettersson - Ulf Rosén |
9 | 3♣ | N | –1 | ♣8 | -50 | 59 | 54 | 54 | ♠kn965♥95♦kn10652♣86 | ♠EK43♥Dkn106♦E83♣K10 | ♠kn965♥95♦kn10652♣86 | 544 | 54,95 | 544 |
10 | 3♣ | V | = | ♣6 | -110 | 46 | 42 | 42 | ♠E953♥95♦E4♣kn10932 | ♠Dkn64♥D2♦D83♣EKD7 | ♠E953♥95♦E4♣kn10932 | 590 | 53,64 | 590 |
Rond 6, som N-S, mot Karl Persson - Ric Sällsten | Rond 6, som N-S, mot Karl Persson - Ric Sällsten |
11 | Pass | 66 | 60 | 60 | ♠D96♥D72♦Kkn10♣9872 | ♠Ekn10♥E1094♦842♣D105 | ♠D96♥D72♦Kkn10♣9872 | 656 | 54,21 | 656 |
12 | 3NT | N | +2 | ♦10 | 660 | 100,8 | 92 | 92 | ♠Ekn106♥102♦EK2♣E863 | ♠K72♥K743♦D4♣K754 | ♠Ekn106♥102♦EK2♣E863 | 756,8 | 57,33 | 756,8 |
Rond 7, som N-S, mot Pia Olofsson - Peter Rundquist | Rond 7, som N-S, mot Pia Olofsson - Peter Rundquist |
13 | 2♥ | S | +1 | ♠E | 140 | 73 | 66 | 66 | ♠Dkn65♥ED96♦76♣E53 | ♠10943♥Kkn103♦K52♣Kkn | ♠Dkn65♥ED96♦76♣E53 | 829,8 | 58,03 | 829,8 |
14 | 1NT | N | +1 | ♠3 | 120 | 82 | 75 | 75 | ♠Kkn7♥1098♦kn6♣Dkn1083 | ♠E2♥D542♦E852♣K74 | ♠Kkn7♥1098♦kn6♣Dkn1083 | 911,8 | 59,21 | 911,8 |
Rond 8, som N-S, mot Anders Carlsson - Bengt Nilsson | Rond 8, som N-S, mot Anders Carlsson - Bengt Nilsson |
15 | 4♥ | S | –1 | ♣kn | -100 | 24,5 | 22 | 22 | ♠K72♥EK854♦kn10♣K85 | ♠D10♥732♦K9763♣ED7 | ♠K72♥EK854♦kn10♣K85 | 936,3 | 56,75 | 936,3 |
16 | 3NT | V | –1 | ♠kn | 100 | 109 | 99 | 99 | ♠kn83♥D82♦D1054♣E62 | ♠1075♥kn1093♦K2♣10973 | ♠kn83♥D82♦D1054♣E62 | 1045,3 | 59,39 | 1045,3 |
Rond 9, som Ö-V, mot Rolf Bengtsson - Andreas Persson | Rond 9, som Ö-V, mot Rolf Bengtsson - Andreas Persson |
17 | 4♥ | S | –1 | ♠3 | -50 | 80 | 73 | 73 | ♠K952♥92♦E653♣1043 | ♠843♥KD4♦kn872♣Dkn9 | ♠K952♥92♦E653♣1043 | 1125,3 | 60,18 | 1125,3 |
18 | 3♥ | S | +1 | ♣E | 170 | 22 | 20 | 20 | ♠Kkn5♥653♦108654♣D5 | ♠D763♥kn10♦kn2♣EK1098 | ♠Kkn5♥653♦108654♣D5 | 1147,3 | 57,94 | 1147,3 |
Rond 10, som N-S, mot Karin Carlquist - Louise Öhrwall | Rond 10, som N-S, mot Karin Carlquist - Louise Öhrwall |
19 | 1NT | S | = | ♠8 | 90 | 85 | 77 | 77 | ♠K10743♥K73♦kn3♣Kkn5 | ♠E♥10642♦ED972♣E63 | ♠K10743♥K73♦kn3♣Kkn5 | 1232,3 | 58,96 | 1232,3 |
20 | 2♠ | S | = | ♦8 | 110 | 66 | 60 | 60 | ♠52♥D109♦Kkn3♣Kkn1072 | ♠EKDkn74♥kn♦1054♣865 | ♠52♥D109♦Kkn3♣Kkn1072 | 1298,3 | 59,01 | 1298,3 |
Rond 11, som N-S, mot Philip Berggren - Jerry Eklöf | Rond 11, som N-S, mot Philip Berggren - Jerry Eklöf |
21 | 3♦ | N | +1 | ♥6 | 130 | 76 | 69 | 69 | ♠ED762♥E32♦Dkn106♣7 | ♠K♥9874♦K532♣KD43 | ♠ED762♥E32♦Dkn106♣7 | 1374,3 | 59,49 | 1374,3 |
22 | 3♦ | N | +1 | ♠E | 130 | 67 | 61 | 61 | ♠63♥E32♦EK9643♣102 | ♠D952♥D98♦2♣EK863 | ♠63♥E32♦EK9643♣102 | 1441,3 | 59,56 | 1441,3 |
Rond 12, som N-S, mot Lennart Karlberg - Jan-Olof Hegethorn | Rond 12, som N-S, mot Lennart Karlberg - Jan-Olof Hegethorn |
23 | 2♠ | Ö | = | ♥9 | -110 | 30 | 27 | 27 | ♠105♥KD852♦8762♣D9 | ♠KD3♥9♦10943♣E10752 | ♠105♥KD852♦8762♣D9 | 1471,3 | 58,15 | 1471,3 |
24 | 4♥ | Ö | +2 | ♠kn | -480 | 19 | 17 | 17 | ♠D87652♥4♦1063♣984 | ♠kn1093♥D863♦E♣Kkn103 | ♠D87652♥4♦1063♣984 | 1490,3 | 56,45 | 1490,3 |
Rond 13, som N-S, mot Caroline Tesch - Yvonne Flodqvist | Rond 13, som N-S, mot Caroline Tesch - Yvonne Flodqvist |
25 | 3♥ | Ö | +1 | ♦kn | -170 | 90 | 82 | 82 | ♠9♥764♦K9843♣D1054 | ♠Ekn10643♥D10♦kn6♣kn92 | ♠9♥764♦K9843♣D1054 | 1580,3 | 57,47 | 1580,3 |
26 | 3♦ | Ö | = | ♦4 | -110 | 90 | 82 | 82 | ♠E9♥ED742♦43♣Kkn42 | ♠kn10854♥kn98♦52♣D96 | ♠E9♥ED742♦43♣Kkn42 | 1670,3 | 58,40 | 1670,3 |
Rond 14, som N-S, mot Jaenita Johansson - Lars Stenlund | Rond 14, som N-S, mot Jaenita Johansson - Lars Stenlund |
27 | 6NT | S | = | ♣6 | 990 | 106 | 96 | 96 | ♠EK♥K1073♦K72♣ED97 | ♠kn94♥E95♦E864♣K85 | ♠EK♥K1073♦K72♣ED97 | 1776,3 | 59,81 | 1776,3 |
28 | 3NT | Ö | = | ♠8 | -400 | 29 | 26 | 26 | ♠1072♥D8653♦6♣E964 | ♠KD83♥E9♦10972♣D105 | ♠1072♥D8653♦6♣E964 | 1805,3 | 58,61 | 1805,3 |
Rond 15, som Ö-V, mot Johan Karlsson - Markus Hedström | Rond 15, som Ö-V, mot Johan Karlsson - Markus Hedström |
29 | 2♣ | Ö | = | ♥3 | -90 | 50 | 45 | 45 | ♠kn753♥kn65♦94♣EK104 | ♠K1092♥E102♦E8♣8762 | ♠kn753♥kn65♦94♣EK104 | 1855,3 | 58,16 | 1855,3 |
30 | 4♥x | V | = | ♠K | -590 | 106 | 96 | 96 | ♠E10♥762♦Ekn9872♣kn6 | ♠kn962♥KDkn843♦K6♣K | ♠E10♥762♦Ekn9872♣kn6 | 1961,3 | 59,43 | 1961,3 |
Rond 16, som Ö-V, mot Sune Gustafsson - Rose-Marie Antonsson | Rond 16, som Ö-V, mot Sune Gustafsson - Rose-Marie Antonsson |
31 | 2♠ | V | +1 | ♦D | -140 | 85 | 77 | 77 | ♠kn97♥Kkn76♦76♣Kkn65 | ♠EK8642♥5♦kn43♣D42 | ♠kn97♥Kkn76♦76♣Kkn65 | 2046,3 | 60,01 | 2046,3 |
32 | 4♠ | N | = | ♦E | 420 | 37 | 34 | 34 | ♠54♥72♦EK97653♣72 | ♠D82♥Kkn9653♦102♣E9 | ♠54♥72♦EK97653♣72 | 2083,3 | 59,18 | 2083,3 |
Rond 17, som Ö-V, mot Dan Martinson - Karin Martinson | Rond 17, som Ö-V, mot Dan Martinson - Karin Martinson |
33 | 4♥ | Ö | –2 | ♠E | 100 | 43,6 | 40 | 40 | ♠D1062♥K107542♦K43♣- | ♠973♥ED93♦kn♣D10876 | ♠D1062♥K107542♦K43♣- | 2126,9 | 58,59 | 2126,9 |
34 | 2♦ | S | = | ♣2 | 90 | 38,4 | 35 | 35 | ♠K84♥kn102♦E84♣K1063 | ♠753♥ED75♦kn105♣942 | ♠K84♥kn102♦E84♣K1063 | 2165,3 | 57,90 | 2165,3 |
Rond 18, som Ö-V, mot Lars Engebeck - Annika Brisvall | Rond 18, som Ö-V, mot Lars Engebeck - Annika Brisvall |
35 | 2NT | V | = | ♥kn | -120 | 34,6 | 31 | 31 | ♠D1084♥4♦EDkn7♣Dkn53 | ♠Ekn7♥E753♦10632♣K2 | ♠D1084♥4♦EDkn7♣Dkn53 | 2199,9 | 57,14 | 2199,9 |
36 | 3NT | Ö | +2 | ♣2 | -660 | 101,8 | 93 | 93 | ♠E32♥EK5♦KD2♣K864 | ♠kn4♥kn76♦Ekn10876♣97 | ♠E32♥EK5♦KD2♣K864 | 2301,7 | 58,12 | 2301,7 |
Rond 19, som Ö-V, mot Gullbritt Trydefeldt - Ulla von Schlanbusch | Rond 19, som Ö-V, mot Gullbritt Trydefeldt - Ulla von Schlanbusch |
37 | 3♦ | Ö | +1 | ♦7 | -130 | 43,8 | 40 | 40 | ♠3♥E542♦EKDkn103♣D4 | ♠EK985♥108♦82♣9853 | ♠3♥E542♦EKDkn103♣D4 | 2345,5 | 57,63 | 2345,5 |
38 | 3NT | V | –2 | ♠6 | 200 | 26,5 | 24 | 24 | ♠kn9542♥D65♦1065♣K3 | ♠KD♥E43♦EK94♣E954 | ♠kn9542♥D65♦1065♣K3 | 2372 | 56,75 | 2372 |
Rond 20, som N-S, mot Lars Kennethsson - Arne Blomqvist | Rond 20, som N-S, mot Lars Kennethsson - Arne Blomqvist |
39 | 6♦ | N | +1 | ♣K | 1390 | 32,6 | 30 | 30 | ♠K102♥E4♦EK108542♣7 | ♠ED96♥K97♦D6♣Ekn84 | ♠K102♥E4♦EK108542♣7 | 2404,6 | 56,05 | 2404,6 |
40 | 3♦ | V | +2 | ♦E | -150 | 2,1 | 2 | 2 | ♠EK32♥95♦E5♣E7542 | ♠Dkn107♥876♦kn6♣Dkn108 | ♠EK32♥95♦E5♣E7542 | 2406,7 | 54,70 | 2406,7 |
Rond 21, som Ö-V, mot Rolf Glyssner - Per Östlund | Rond 21, som Ö-V, mot Rolf Glyssner - Per Östlund |
41 | 5♥ | Ö | –1 | ♣3 | 100 | 16 | 15 | 15 | ♠kn983♥kn752♦E53♣D8 | ♠EK7♥KD1086♦KD6♣kn10 | ♠kn983♥kn752♦E53♣D8 | 2422,7 | 53,72 | 2422,7 |
42 | 4♠ | N | +1 | ♦5 | 650 | 34 | 31 | 31 | ♠8♥Dkn8763♦5♣106542 | ♠D7532♥1052♦E96♣Kkn | ♠8♥Dkn8763♦5♣106542 | 2456,7 | 53,18 | 2456,7 |
Rond 22, som Ö-V, mot Ann-Kristin Hultgren - Henry Alfredsson | Rond 22, som Ö-V, mot Ann-Kristin Hultgren - Henry Alfredsson |
43 | 4♠ | S | +1 | ♦kn | 450 | 58,1 | 53 | 53 | ♠5♥kn9742♦ED432♣109 | ♠kn86♥E63♦kn10985♣D3 | ♠5♥kn9742♦ED432♣109 | 2514,8 | 53,17 | 2514,8 |
44 | 1NT | V | +3 | ♠D | -180 | 93,7 | 85 | 85 | ♠K93♥954♦10762♣K83 | ♠E7♥K7♦EK983♣D752 | ♠K93♥954♦10762♣K83 | 2608,5 | 53,89 | 2608,5 |
Rond 23, som Ö-V, mot Jerry Mähler - Ann Lidfors | Rond 23, som Ö-V, mot Jerry Mähler - Ann Lidfors |
45 | 2♠ | S | +3 | ♠5 | 200 | 64,2 | 58 | 58 | ♠K6♥E2♦K97652♣743 | ♠54♥kn63♦kn84♣ED652 | ♠K6♥E2♦K97652♣743 | 2672,7 | 53,99 | 2672,7 |
46 | 2♠ | S | +1 | ♠4 | 140 | 59,1 | 54 | 54 | ♠EK3♥kn109♦98654♣72 | ♠964♥E653♦kn7♣K983 | ♠EK3♥kn109♦98654♣72 | 2731,8 | 53,99 | 2731,8 |
Rond 24, som N-S, mot Kent Andersson - Ann Nordin | Rond 24, som N-S, mot Kent Andersson - Ann Nordin |
47 | 6♦ | S | +1 | ♠K | 1390 | 110 | 100 | 100 | ♠E109♥E1093♦E7♣K983 | ♠kn♥K4♦K1086543♣E76 | ♠E109♥E1093♦E7♣K983 | 2841,8 | 54,97 | 2841,8 |
48 | 3NT | S | = | ♦9 | 400 | 38,7 | 35 | 35 | ♠K7♥D1053♦D8♣K9874 | ♠Ekn1083♥K98♦EK10♣32 | ♠K7♥D1053♦D8♣K9874 | 2880,5 | 54,55 | 2880,5 |
Rond 25, som Ö-V, mot Sven Åke Bjerregård - Tommy Petersson | Rond 25, som Ö-V, mot Sven Åke Bjerregård - Tommy Petersson |
49 | 2♥ | N | +1 | ♣2 | 140 | 29,5 | 27 | 27 | ♠102♥E843♦10653♣ED6 | ♠ED6♥kn♦Dkn74♣kn9732 | ♠102♥E843♦10653♣ED6 | 2910 | 53,99 | 2910 |
50 | 3NT | Ö | +1 | ♥D | -430 | 82,5 | 75 | 75 | ♠E1064♥K105♦D104♣764 | ♠Kkn83♥E6♦kn♣Ekn10853 | ♠E1064♥K105♦D104♣764 | 2992,5 | 54,41 | 2992,5 |
Rond 26, som N-S, mot Wiveca Jongeneel - Jos Winkelmann | Rond 26, som N-S, mot Wiveca Jongeneel - Jos Winkelmann |
51 | 6♣ | V | = | ♠3 | -1370 | 2,1 | 2 | 2 | ♠Kkn853♥86♦K107432♣- | ♠E10642♥kn1052♦8♣kn64 | ♠Kkn853♥86♦K107432♣- | 2994,6 | 53,38 | 2994,6 |
52 | 6NT | V | = | ♠D | -1440 | 1 | 1 | 1 | ♠D95♥D1043♦kn5♣K1042 | ♠1073♥kn5♦9742♣kn963 | ♠D95♥D1043♦kn5♣K1042 | 2995,6 | 52,37 | 2995,6 |
Rond 27, som Ö-V, mot Maria Paulsson - Jan Klaavuniemi | Rond 27, som Ö-V, mot Maria Paulsson - Jan Klaavuniemi |
53 | 2♠ | N | +1 | ♦4 | 140 | 69,3 | 63 | 63 | ♠EK6♥K852♦K64♣743 | ♠75♥Dkn63♦Dkn1093♣102 | ♠EK6♥K852♦K64♣743 | 3064,9 | 52,57 | 3064,9 |
54 | 3NT | S | +2 | ♥K | 460 | 71,3 | 65 | 65 | ♠K108754♥73♦62♣1043 | ♠kn♥KDkn854♦9874♣85 | ♠K108754♥73♦62♣1043 | 3136,2 | 52,80 | 3136,2 |
Rond 28, som Ö-V, mot Erika Rodin - Emanuel Unge | Rond 28, som Ö-V, mot Erika Rodin - Emanuel Unge |
55 | 3NT | V | +1 | ♣5 | -630 | 81,5 | 74 | 74 | ♠D85♥K92♦KD1093♣E2 | ♠EK1094♥D10♦kn2♣10986 | ♠D85♥K92♦KD1093♣E2 | 3217,7 | 53,19 | 3217,7 |
56 | 3NT | Ö | +3 | ♦2 | -490 | 105 | 95 | 95 | ♠53♥KD1042♦K76♣EK6 | ♠kn864♥E9♦3♣D109532 | ♠53♥KD1042♦K76♣EK6 | 3322,7 | 53,94 | 3322,7 |
Rond 29, som Ö-V, mot Olle Måhlgren - Lennart Pettersson | Rond 29, som Ö-V, mot Olle Måhlgren - Lennart Pettersson |
57 | 4♠ | V | +1 | ♥8 | -650 | 73,3 | 67 | 67 | ♠KDkn2♥K63♦EDkn6♣kn8 | ♠E874♥Ekn9♦43♣E1032 | ♠KDkn2♥K63♦EDkn6♣kn8 | 3396 | 54,16 | 3396 |
58 | 4♥ | S | –3 | ♦2 | -300 | 95,7 | 87 | 87 | ♠109874♥D1062♦D6♣K10 | ♠KD52♥8♦kn5432♣E52 | ♠109874♥D1062♦D6♣K10 | 3491,7 | 54,73 | 3491,7 |
Rond 30, som Ö-V, mot Marianne Silwer - Ami Emilsson | Rond 30, som Ö-V, mot Marianne Silwer - Ami Emilsson |
59 | 4♥ | Ö | –2 | ♣kn | 100 | 57 | 52 | 52 | ♠D643♥E8652♦108♣105 | ♠5♥D104♦E974♣ED963 | ♠D643♥E8652♦108♣105 | 3548,7 | 54,68 | 3548,7 |
60 | 2♠ | V | = | ♠2 | -110 | 45,8 | 42 | 42 | ♠K10♥kn8♦Ekn103♣E7543 | ♠E8654♥K752♦D2♣86 | ♠K10♥kn8♦Ekn103♣E7543 | 3594,5 | 54,46 | 3594,5 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior