SM Par Open

Resultat semifinal

Information

Speldatum: Fredag 6 augusti (semifinal) Läs mer här
Speldatum: Lördag 7 augusti - Söndag 8 augusti (final)

Final och betalning

Finalen spelas med 52 kvalificerade par. Alla möter alla över 2 brickor, totalt 102. Bordsavgift: 400 kr/par i semifinalen respektive 500 kr/par i finalen. Betalning 1:an och 2:an är berättigad till bidrag för deltagande i EM Par, valfri klass. Mästarpoäng i guld (50, 35, 25, 20, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1).

Visa tidigare vinnare

Program och resultat - Final

Lördag 7 augusti

DatumDagTidHändelse
7 aug
Lör
09:00-18:45
Omgång 1

Söndag 8 augusti

DatumDagTidHändelse
8 aug
Sön
09:00-14:15
Omgång 2

Se längst ned för program och resultat i semifinalen

Finalplatsfördelning

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 1 1,00 1 1,00 1
Bohuslän 0,00 0 0,00
Dalarna 0,00 0 0,00
Gotland 16 9,38 2 -0,09 1
Gävle 0,5 0,00 0 0,00
Göteborg 14 1 9,21 9 -0,08 1
Halland 7 4,10 3 -0,04 1
Jämtland 8 4,69 5 -0,05 1
Jönköping 0,00 0 0,00
Medelpad 0,00 0 0,00
Mälardalen 10 5,86 8 -0,06 1
Norrbotten 0,00 0 0,00
Skåne 8 1,5 6,19 7 -0,05 1
Stockholm 23 1 14,48 19 -0,13 1
Sydöstra 8 1 5,69 8 -0,05 1
Uppland 15 4,5 13,29 11 -0,09 1
Värmland 13 0,5 8,12 9 -0,07 1
Vä-botten 0,5 0,00 0 0,00
Västergöt 18 10,55 13 -0,10 1
Ångerman 0,00 0 0,00
Örebro 12 7,03 6 -0,07 1
Östra Mel 22 1,5 14,40 15 -0,13 1
Totalt 175 12 116 14

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Open

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Johnny Östberg Tommy Bergdahl Ja
2 Gotland Per Hult Jonas Hägg Ja
3 Gotland Tomas Lundh Jan Hjorth Ja
4 Göteborg Kent Johansson Mikael Westerlund Ja
5 Göteborg Tomas Andgren Per Sjöberg Ja
6 Göteborg Fredrik Jarlvik Tatyana Trendafilova Ja
7 Göteborg Bo Larsson Carl Heyman Ja
8 Göteborg Hans Eriksson Claes-Hugo Larsson Ja
9 Göteborg Leif Beckman Sten-Åke Thunberg Ja
10 Göteborg Kjell Evensen Adam Kovasznay Ja
11 Göteborg Jan Andersson Hans Thimell Ja
12 Göteborg Yr Logadottir Barbro Lindemalm-Lundstam Ja
13 Halland Sten Aronsson Sven-Olof Önnesson Ja
14 Halland Lars Kennethsson Per Jansson Ja
15 Halland Per Andersson Nils Svensson Ja
16 Jämtland Alexander Sandin Thomas Karlsson Ja
17 Jämtland Monica Näs Kenneth Fredriksson Ja
18 Jämtland Curt Alstergren Anders Hyttstrand Ja
19 Jämtland Carina Sollander Inger Svärdby Hyttstrand Ja
20 Jämtland Mia Breding Bo Jonsson Ja
21 Mälardalen Sture Helmersson Lars Rydman Ja
22 Mälardalen Gunilla Bjerregaard Åsa Andersson Ja
23 Mälardalen Lennart Ekholm Christer Åström Ja
24 Mälardalen Lars Marjoniemi Jörgen Lundberg Ja
25 Mälardalen Lars Lundgren Mikael Rydstedt Ja
26 Mälardalen Anders Johansen Per-Åke Jansson Ja
27 Mälardalen Solveig Byström Nils Andersson Ja
28 Mälardalen Gisela Sjöholm Inge Johansson Ja
29 Skåne Håkan Tjärnemo Pierre Carbonnier Ja
30 Skåne Perry Sjöberg Jan Gutenwik Ja
31 Skåne Bo-Henry Ek Mats Pettersson Ja
32 Skåne David Probert Tomas Börgesson Ja
33 Skåne Kent Hermansson Lars Becklén Ja
34 Skåne Gerth Hermansson Tor-Björn Bohman Ja
35 Skåne Anders Freij Jan-Eric Larsson Ja
36 Stockholm Lars Ramquist Joakim Nordlindh Ja
37 Stockholm Simon Bech Christer Bech Ja
38 Stockholm Ola Rimstedt Simon Hult Ja
39 Stockholm Johan Säfsten Måns Sjöqvist Ja
40 Stockholm Peter Törnblom David Wrang Ja
41 Stockholm Peter Carlsson Per Leandersson Ja
42 Stockholm Patric Holmberg Pär Ol-Mårs Ja
43 Stockholm Jan Andersson Mikael Lindblom Ja
44 Stockholm Andreas Abragi Mattias Weiler Ja
45 Stockholm Louise Hallqvist Ylva Johansson Ja
46 Stockholm Mart Altmäe Mari Lindblom Ja
47 Stockholm Björn Wenneberg Göran Selldén Ja
48 Stockholm Magnus Arve Mats Felldin Ja
49 Stockholm Cristina Ringström Per Gjellan Ja
50 Stockholm Carl-Henrik Nauclér Tobias Björling Ja
51 Stockholm Torbjörn Gustavsson Per Clarin Ja
52 Stockholm Harry Hjort Warlenius Ivar Lichtenstein Ja
53 Stockholm Lars Nilsson Magnus Lindkvist Ja
54 Stockholm Nej
55 Sydöstra Björn Ohlsson Peter Olofsson Ja
56 Sydöstra Bogdan Nowacki Göran Magnusson Ja
57 Sydöstra Morgan Svensson Johan Isaksson Ja
58 Sydöstra Lena Schalin Ronny Schalin Ja
59 Sydöstra Roger Elovsson Ingrid Skoglund Ja
60 Sydöstra Bengt Bellander Gabor Barath Ja
61 Sydöstra Johnny Petersson Henrik Sällberg Ja
62 Sydöstra Per Hansson Carsten Kofoed Ja
63 Uppland Per-Arne Karlsson Hans Kvick Ja
64 Uppland Lars Olsson Rolf Westman Ja
65 Uppland Mats Johansson Björn Alenfalk Ja
66 Uppland Anders Blomé Ulf Nohrén Ja
67 Uppland Ia Börling Linnea Edlund Ja
68 Uppland Mikael Fahlander Peter Huotila Ja
69 Uppland Christer Eriksson Kjell Hedman Ja
70 Uppland Jan Norberg Gösta Krön Ja
71 Uppland Marcus Hjelte Dan Granberg Ja
72 Uppland Johan Fröberg Leif Mattsson Ja
73 Uppland Göran Anér Tommy Hagström Ja
74 Värmland Olle Wademark Daniel Eriksson Ja
75 Värmland Lars Ericson Bo Ericson Ja
76 Värmland Markus Hedström Torbjörn Olsson Ja
77 Värmland Leif Lundberg Jonatan Johansson Ja
78 Värmland Lars Moquist Claes Lindh Ja
79 Värmland Mikael Johansson Kenneth Hallgren Ja
80 Värmland Magnus Grönberg Joakim Ericson Ja
81 Värmland Eva Nilsson Seija Kärkkäinen Ja
82 Värmland Andreas Skoglund Anders Lindström Ja
83 Västergöt Lena Johansson Leif Johansson Ja
84 Västergöt Benny Olsson Roger Nyman Ja
85 Västergöt Göran Andersson Stefan Olausson Ja
86 Västergöt Nils Åhlén Eva Gunnarsson Ja
87 Västergöt Bo Roos Björn Sörling Ja
88 Västergöt Göte Berntsson Henrik Wegnelius Ja
89 Västergöt Kaj Toivosson Jörgen Lantz Ja
90 Västergöt Sten Johansson Tage Bengtsson Ja
91 Västergöt Leif Axelsson Tommy Fröjdh Ja
92 Västergöt Göran Lidgren Björn Westling Ja
93 Västergöt Ulf Halvorsen Carina Halvorsen Ja
94 Västergöt Ulf Backman Ola Svensson Ja
95 Västergöt Christer Ferm Irene Forss Ja
96 Örebro Jimmy Herrdin Magnus Hultman Ja
97 Örebro Thomas Brehmer Johan Grönkvist Ja
98 Örebro Pontus Adolfson Tobias Bern Ja
99 Örebro Pasi Kallio Kenneth Wallin Ja
100 Örebro Johan Sverker Dejana Sverker Ja
101 Örebro Claus Röhnisch Lars S Karlsson Ja
102 Östra Mel Johan Bennet Thomas Andersson Ja
103 Östra Mel Håkan Strääf Mats Sjöberg Ja
104 Östra Mel Christoffer Järneström Mattias Forss Ja
105 Östra Mel Jan-Erik Thomasson Olof Bergström Ja
106 Östra Mel Jaan Heinlo Jan Geiborg Ja
107 Östra Mel Ove Olofsson Ulf Andersson Ja
108 Östra Mel Sven Andersson Ingegärd Andersson Ja
109 Östra Mel Kent Lundström Gunnar Schäfer Ja
110 Östra Mel Christer Gällström Allan Christensen Ja
111 Östra Mel Peter Kennerfalk Lena Lundqvist Ja
112 Östra Mel Tony Lindblom Jonas Hjelte Ja
113 Östra Mel Göran Forss Marie Åfors Ja
114 Östra Mel Roger Hilmersson Anita Bergstedt Ja
115 Östra Mel Peter Johansson Simon Grandell Ja
116 Östra Mel Anders Tjernvik Lars Johansson Ja

Program och resultat - Semi

Tävlingen är för 170 kvalificerade par. 2021 års version, som spelas online på RealBridge, kommer att spelas som Gröna Hissen över 30 ronder à 2 brickor. Silverpoäng utdelas efter gällande skala .

De 52 främsta paren är kvalificerade till SM Par Open Final.

Bordsavgift: 400:-/par.

Fredag 6 augusti

DatumDagTidHändelse
6 aug
Fre
09:30-18:30
SM Par Open - Semifinal

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Johnny Östberg, Gävle BK och Tommy Bergdahl, Norrorts Bridge är svenska mästare 2019.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Björn Alenfalk och Hans Kvick från Uppsalabridgen är svenska mästare 2018.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo, BK Centrum är svenska mästare 2017.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Jan Selberg och Olle Wademark från Norrorts Bridge kan koras till svenska mästare 2016.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen stod det klart att fjolårsmästarna Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, försvarade sin titel och kunde koras till svenska mästare 2015.

1:a ... Arne Larsson och Pia Andersson, BK Everfresh

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen kunde Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, koras till svenska mästare 2014.

Samarbetspartners