En bridgeklubb i Thailand råkade ut för en razzia: http://www.bangkokpost.com/news/crime/852112/pattaya-cops-bust-32-foreigners-for-playing-bridge
Bridgespelare arresterade pga bridgespelande
4 feb 2016 kl 15:59
#1
Bridgespelare arresterade pga bridgespelande
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




Där har man ju spelat… och några kålrötter från Norrland också om jag inte minns fel.
”While they found no financial evidence of gambling, police charged the group with possessing more than 120 playing cards that were not produced by the Excise Department, in violation of Section 8 of the Playing Cards Act of 1943.”
Det är för jäkligt med kriminella svenskar som använder kortlekar som inte är godkända! Undrar hur straffskalan för ”Playing Cards Act of 1943” ser ut…
I själva verket var det väl egentligen som så, att polisstyrkan behövde lite extra lön denna månaden, så man kör ett Kalle Anka-resonemang för man vet att de flesta turister bara betalar och går där ifrån.
Man vill ju inte vara kriminell, så för att försäkra mig om att mina kamrater, kollegor, bekanta mm inte heller är det vill jag förstås att denna bekännelse ska prövas i rätt instans.
Så jag tog kontakt med Thailands polisväsende, Thomas, och berättade vad du just erkänt. De berättade att jag också får viss ersättning om de får dig dömd för detta eländiga brott, tror det skulle bli typ hälften av böterna. Nu vill jag bara veta vilka de andra från Norrland var? Tror inte kålrötter är en tillräckligt bra beskrivning även om jag kan misstänka vilka det är.
Även svensk press skriver nu om detta:
http://www.dn.se/nyheter/varlden/svenska-bridgespelare-gripna-i-thailand/
Börje, gör gärna det, om jag har tur blir jag utlämnad till Thailand. 5000 baht (ca 1200kr) är billigt för en flygresa dit
Bengt Malmgren syns på en bild. Är väl fd Stockholmare. Löparn skulle ha varit där och spelat med min kompis Hasse Vikman men lämnade återbud på grund av sjukdom. Sså de klarade sig från att bli häktade. Kanske i dubbel bemärkelse.
Inside story