SM Lag Open (öppen klass)

SM Lag Open (öppen klass) 2022

Allmänt

SM Lag Open består av tre faser:

  • Kval spelas på distriktsnivå. Formatet bestäms av respektive distriktsförbund. Antal deltagande lag avgör hur många lag som kvalar till semifinalerna. Resultat via respektive distrikt
  • Semifinaler spelas på 10 orter med 6 lag i vardera. Alla möter alla och vinnaren går till final.
  • Finalen består av 10 lag där alla möter alla. Sedan många år tillbaka spelas finalen i Kristi Himmelfärdshelgen på Scandic Väst i Örebro.

Generellt regelverk för Svenska Mästerskap

Tidigare år

Resultat tidigare års semifinaler via spader
Resultat tidigare års finaler via spader

   År Vinnare Spelare
2022 Innevarande år
2021 Ebenius Crew
    Stockholm
Leif Bremark - Fredrik Nyström
Frederic Wrang - Antonio Palma
Dennis Bilde - Emil Jepsen
2020 Inställt pga Covid-19
Som ersättning, RM Lag BBO 2020
2019 Berik
    Stockholm
Anna Zack E… - Bengt-Erik Efraimsson
Tommy Gullberg - Anders Morath
Peter Carlsson - Mats Axdorph
2018 Michielsen
    Stockholm
Per-Ola Cullin - Simon Hult
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
Peter Bertheau - Frederic Wrang
2017 Michielsen
    Stockholm
Marion Michielsen - Per-Ola Cullin
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
Peter Bertheau - Simon Hult
2016 Juniorerna
    Stockholm
Olle Wademark - Jan Selberg
Mikael Grönkvist - Daniel Gullberg
Frederic Wrang - Johan Sylvan
2015 Östberg
    Stockholm
    Karlstad
Johnny Östberg - Christer Bjäring
Mats Axdorph - Anders Berglund
Anders Morath - Tommy Gullberg
2014 Rimstedt
    Haverdal
    Göteborg
    Trelleborg
Magnus Eriksson - Hans Mattsson
Per Jansson - Patrik Rimstedt
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
2013 Skalman
    Stockholm
    Uppsala
Jonas Petersson - Krister Ahlesved
Olle Wademark - Jan Selberg
Niklas Warne - Mikael Grönkvist
2012 Team Yoda
    Uppsala
    Ljungskile
Hans Kvick - Björn Alenfalk
Frank Westman - Lars Ramquist
Per-Erik Malmström - Daniel Salomonsson
2011 San Sac
    Linköping
    Malmö
    Stockholm
Carl Ragnarsson - Magnus Berg
Tommy Andersson - Staffan Hed
Peter Fredin - Fredrik Nyström
2010 Kamras
    Stockholm
Jan Kamras - Emma Sjöberg
Arvid Wikner - Tommy Bergdahl
Per-Ola Cullin - Johan Upmark
2009 Berik
    Stockholm
Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg
Johnny Östberg - Mats Axdorph
2008 Berik
    Stockholm
Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg
Johnny Östberg - Mats Axdorph
2007 San-Sac
    Linköping
Carl Ragnarsson - Magnus Berg
Petter Fryklund - Erik Fryklund
Torbjörn Axelsson - Emma Sjöberg
2006 Nilsson
    Anderstorp
Håkan Nilsson - Ulf Nilsson
Anders Palmgren - Carl Ragnarsson
Peter Fredin
2005 San-Sac
    Linköping
Carl Ragnarsson - Magnus Berg
Torbjörn Axelsson - Håkan Lindblom
Anders Palmgren
2004 Stall Dieden
    Malmö m fl
Johan Dieden - Mats Pettersson
Leif Björkman - Per-Ola Cullin
Mathias Bruun - Peter Fredin
2003 Stall Dieden
    Malmö m fl
Johan Dieden - Mats Pettersson
Leif Björkman - Per-Ola Cullin
Mathias Bruun - Peter Fredin
2002 Örebridgen
    Örebro
Göran Petersson - Bo-Henry Ek
Tommy Jansson - Bernt-Åke Jansson
Tommy Bergdahl - Leif Svenzon
2001 Malmö Peter Billgren - Jan Billgren
Ronny Blomdahl - Lars-Ingvar Hydén
Björn Bäckström - Björn Sanzén
2000 Aktuell
Produktion

    Stockholm
P-O Sundelin - Johan Sylvan
Tommy Gullberg - Lars Andersson
Fredrik Nyström - Peter Strömberg
1999 Team Zang
    Linköping
Jan-Erik Thomasson - Håkan Strääf
Olof Bergström - Mats Sjöberg
Magnus Berg - Christer Hedborg
1998 Scania
Bridgekonsult

    Malmö
    Lund
Anders Wirgren - Johan Bennet
Mats Nilsland - Thomas Andersson
Rolf-Eric Andersson - Lena Kärrstrand
1997 Frontec
    Göteborg
Sture Ekberg - John-Erik Hörnfeldt
Nils Åhlén - Gerhard Jörgensen
1996 Malmö
Lund
Anders Wirgren - Johan Bennet
Tomas Börgesson - Rolf-Eric Andersson
Mats Nilsland
1995 Falkenberg Jan Nilsson - Göran Adde
Per Jansson - Michael Lemborn
Per Pallstedt - Torgild Olsson
1994 Örebro Göran Petersson - Inge Pettersson
Tommy Bergdahl - Peter Nordén
Anders Fryklund - Bernt-Åke Jansson
1993 Stockholm Anders Berglund - Gunnar Hallberg
Jörgen Lindqvist - Hans Lind
Frederic Wrang
1992 Stockholm Sven-Åke Bjerregård - Anders Morath
Mats Axdorph - Göran Lindberg
Tommy Gullberg - Per Olof Sundelin
1991 Stockholm Hans Lind - Anders Berglund
Gunnar Hallberg - Jörgen Lindqvist
Johan Sylvan - Frederic Wrang
1990 Stockholm Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård
Tommy Gullberg - Sven-Olov Flodqvist
Hans Göthe - Per Olof Sundelin
1989 Stockholm Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård
Tommy Gullberg - Sven-Olov Flodqvist
Hans Göthe - Per Olof Sundelin
1988 CONATA
    Malmö
    Lund
Anders Wirgren - Mats Nilsland
Björn Fallenius - Magnus Lindkvist
Johan Bennet
1987 Stockholm
Uppsala
Frederic Wrang - Thomas Wrang
Johan Sylvan - Jörgen Lindqvist
Bengt Stahre - Ben Hayes
1986 Lund Göran Gjerling - Anders Wahlgren
Ulf Bogren - Rune Sjö
Rolf Holmér - Göran Levan
1985 Malmö
Lund
Anders Wirgren - Björn Axelson
Andreas Könyves - Arne Larsson
Gunnar Persson - Sven Welith
1984 Stockholm Åke Sjöberg - Björn Åström
Anders Berglund - Anders Hjelm
Bengt Stahre
1983 Stockholm Åke Sjöberg - Björn Åström
Anders Berglund - Anders Hjelm
Bengt Stahre
1982 Stockholm
Malmö
Sven Erik Berglund - Mart Altmäe
Svante Ryman - Gunnar Hallberg
Björn Axelson
1981 Modul
    Göteborg
Staffan Löwenadler - Magnus Lenner
Björn Wenneberg - Göran Selldén
Roger Andersson - Göran Levan
1980 Stockholm Anders Morath - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Einar Pyk
1979 Stockholm Anders Morath - Hans Göthe
Sven-Olov Flodqvist - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Einar Pyk
1978 Stockholm Anders Morath - Hans Göthe
Sven-Olov Flodqvist - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Einar Pyk
1977 Stockholm Anders Brunzell - Jörgen Lindqvist
Anders Hjelm - Hans Lind
Björn Åström - Åke Sjöberg
1976 Eskilstuna Sven-Åke Bjerregård - Mats Jonasson
Fredrik Grivenfelt - Sigge Gustafsson
Rolf Hall - Karl-Erik Halling
1975 Örebro Rolf Israelsson - Bernt-Åke Jansson
Bo Jonsson - Sture Ekberg
Hilding Persson
1974 Göteborg Göran Alsner - Gunnar Bernler
Ralf Willquist - Stig Gustafsson
Jan-Olov Andersson - Bert Sjödin
1973 Göteborg Bengt Svensson - Jan-Christer Andersson
Ove Lindgren - Rudi Knutson
Magnus Lenner - Jan Troberg
1972 Stockholm Per Olof Sundelin - Anders Morath
Jörgen Lindqvist - Hans Göthe
Tommy Gullberg - Sven-Olov Flodqvist
1971 Stockholm Sven-Olov Flodqvist - Anders Morath
Jörgen Lindqvist - Per Olof Sundelin
Tommy Gullberg - Lars Höglund
1970 Stockholm Arne Persson - Einar Pyk
Ulf Knöös - Hans Göthe
1969 Stockholm Arne Persson - Einar Pyk
Ulf Knöös - Hans Göthe
1968 Stockholm Rolf Peterson - Bert Sjödin
Jan Wohlin - Kent Engfors
Åke Gärtner - Lars Gustafson
1967 Stockholm Hans Göthe - Pontus Svinhufvud
Ulf Knöös - Anders Morath
Rolf Johansson - Tommy Gullberg
1966 Stockholm Jan Molin - Peter Backlund
Ebbe Christensson - Arne Persson
Ulf Knöös - Einar Pyk
1965 Stockholm Bo Lindahl - Lars Erwall
Anders Nylander - Claes Landin
1964 Malmö Alvar Stenberg - Anders Wahlgren
Per Daniel Lindeberg - Lars Åke Åkesson
Hans-Olof Hallén - John Rymark
1963 Stockholm Bo Karlgren - Gunnar Anulf
Jan Molin - Lars Zachrisson
Jan Wohlin - Ebbe Christensson
1962 Stockholm Jan Wohlin - Einar Werner
Britta Werner - Ebbe Christensson
Lars Zachrisson - Pär Lundell
1961 Stockholm Pär Lundell - Britta Werner
Einar Werner - Anders Nylander
Claes Landin - Jan Wohlin
1960 Göteborg Ragnar Hjertonsson - Manfred Kamras
Gunnar Larsson - Anders Larsson
Jan Petersson - Rolf Hansson
1959 Göteborg Anders Larsson - Jan Petersson
Rolf Hansson - Manfred Kamras
Gunnar Larsson - Gert Schönbäck
1958 Göteborg Anders Larsson - Rolf Hansson
Manfred Kamras - Jan Petersson
Gunnar Larsson - Ingmar Bengtsson
Didrik Nissén
1957 Malmö Arne Brydolf - Didrik Nissén
John Rymark - Sven Welith
Hilding Persson - Einar Göransson
1956 Stockholm Jan Wohlin - Pär Lundell
Tore Sandgren - Åke Gärtner
Bertil Kjelldahl - Grimborg Danneman
1955 Umeå John Ahlman - Björn Dahlin
Erik Lindholm - Tage Malmgren
Åke Strand - Bengt Ågren
1954 Stockholm Ebbe Christensson - Jan Wohlin
Ulf Norman - Rolf Peterson
Lars Zachrisson
1953 Malmö Didrik Nissén - John Rymark
Sven Welith - Lars-Åke Åkesson
Lennart Westfelt - Gösta Carlsson
1952 Malmberget Lage Haglund - Folke Rydfjäll
Erik Jansson - Martin Paulsson
Jim Jäderström - Dobbin Karlsson
1951 Skellefteå Henry Sundberg - Bertil Lindström
Sigurd Liljeqvist - Magnus Andersson
1950 Skellefteå Henry Sundberg - Bertil Lindström
Sigurd Liljeqvist - Magnus Andersson
Bertil Fahlgren
1949 Stockholm Erik Stormgaard - Jan Wohlin
Gunnar Persson - Mats Hedström
Hans Friberg - Nils-Olof Lilliehöök
Gunnar Anulf
1948 Stockholm Erik Stormgaard - Nils-Olof Lilliehöök
Mats Hedström - Jan Wohlin
1947 Stockholm Seth Wennberg - Stellan Starkenberg
Bengt Falk - Nils-Olof Lilliehöök
Jan Wohlin - Gunnar Persson
1946 Stockholm Rudolf Kock - Einar Werner
Tore Sandgren - Jacon Neuman
1945 Stockholm Seth Wennberg - Bengt Falk
Arvid Taube - Algot Andersson
1944 Stockholm Rudolf Kock - Einar Werner
Britta Werner - Nils-Olof Lilliehöök
Jan Wohlin
1943 Stockholm Seth Wennberg - Bengt Falk
Louis Smith - Oscar Smith
1942 Stockholm Magnus Hjertstrand - Sven Wallbom
Rudolf Kock - Einar Werner