Lyckat juniorledarseminarium
Micke Melander
Helgen 13-14 januari arrangerades ett tvådagarsseminarium för målgruppen juniorledare på Scandic Väst i Örebro. Några återbud pga sjukdom i sista stund gjorde att gruppen som deltog på seminariet decimerades till tolv.
Den stora nyheten för utbildningen var att förbundet kunde leverera en förtida upplaga av fortsättningen på juniorkurs ett och minibridgefoldern som kom under 2017. Det hela handlar om termin två och - Budgivningen i Bridge.
Detta betyder att det nu finns ett komplett material för de som exempelvis går in på skolorna för att bedriva undervisning vid elevens eget val. Materialet är unikt på flera sätt, exempelvis är det 5-5-3-3, det vill säga med femkorts högfärgsöppningar. Allt applicerat på att man ska kunna spela och träna med vem som helst på Internet… I övrigt finns det inte ett enda givdiagram enligt klassisk bridgemodell i själva utbildningen. Allt är illustrerat ur spelarens perspektiv vid bordet så att det ska vara så nära verkligheten som möjligt, se bild ovan.
I övrigt handlade juniorledarseminariet mycket om allt arbete som rör juniorbridge och skolbridge i synnerhet. Vi har ju flera orter i landet som just nu har väldigt lyckade resultat och utfall.
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior





