Slutspelsklart i Svenska Cupen
Micke Melander
I söndags färdigspelades omgång sju i årets kvalspel av Svenska Cupen.
Lottningen för de 16 slutspelsklara lagen kommer att sändas live på Youtube den 28 oktober, 18.00, varvid vi efter det kan se hela slutspelsträdet.
Vi söker fortfarande kommentatorer till finalspelet, intresserade hör av sig till mme@svenskbridge.se.
De 16 och deras lagmedlemmar är:
1. Bende
Tobias Bende, Lars Jansson, Peter Nouristo, Anders Ljungblad, Tobias Törnqvist, Arne Larsson och Sara Wrige.
2. Den långa Vägen
Jimmy Herrdin, Conny Svensson, Lennart Johansson, Kent Karlsson och Gert Bodén.
3. ABB 21
Peter Forsberg, Rolf Forsberg, Stefan Andersson, Håkan Lindbäck, Bengt Nilsson och Claes Ågren.
4. Fridens Liljor
Jens Brodin, Erik Gulliksson, Christina Ahl, Malin Helin och Andreas Westman.
5. Cosmos
Göran Selldén, Björn Wenneberg, Anders Erikson, Ylva Pyykkö, Ronny Ovesson Ejnell, Jan-Erik Åsmo och Jim Nielsen.
6. Narre
Gunnar Elmroth, PG Eliasson, Thomas Karlsson, Alexander Sandin, Bo Sundell, Leif Trapp och Morgan Svensson.
7. Team Paper Moon
Pierre Thunström, Berith Finnsson, Anders Enström och Leif Norén.
8. 55 med omnejd
Jan Gutenwik, Perry Sjöberg, Hans Olsson, Bengt Pålsson, Pierre Carbonnier och Håkan Tjärnemo.
9. Tootsie
Fredrik Jarlvik, Tatyana Trendafilova, Johan Bennet, Jan Becklén, Thomas Andersson och Björn Fallenius.
10. Banjanas
Jan Andersson, Jan Selberg, Mikael Lindblom, Olle Wademark och Johan Sylvan.
11. Skalman
Johan Säfsten, Per-Erik Malmström, Krister Ahlesved, Niklas Warne, Ida Grönkvist och Mikael Grönkvist.
12. Prefabsystem Syd
Arne Ericson, Henrik Morin, Gunnar Sjökvist, Per Bretz, Stefan Jönsson, Patrik Johansson och Håkan Johansson.
13. Hebbes Gäng
Tomas Gustavsson, Nils-Ragnar Sandberg, Agneta Svahn, Mathias Bedrot, Roger Rundkvist och Dan Johansson.
14. Anna
Bengt-Erik Efraimsson, Anna Zack Efraimsson, Mats Axdorph, Anders Morath, Peter Carlsson och Magnus Ekman.
15. BK Gröna kvistar
Johan Grönkvist, Thomas Brehmer, Maria Grönkvist, Björn Andersson, Tommy Andersson och Catharina Ahlesved.
16. Valle
Madeleine Swanström, Tommy Gullberg, Björn Gustafsson, Lennart Rehle, Peter Backlund, Börje Dahlberg, Arne Persson och Hans Vestergren.
Med vänlig hälsning
Micke Melander
Tävlingsledningen
Svenska Cupen
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior