Forum » Allmänna diskussioner » Märkligheter med Nordisk simultan 19/1 2016

Märkligheter med Nordisk simultan 19/1 2016

2 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Bo Gullefors
Bild för Bo Gullefors
Märkligheter med Nordisk simultan 19/1 2016

Den med Norge gemensamma simultantävlingen tisdag 19 januari innehåller det märkliga att 140 svenska bridgespelare fått sina handikappoäng (hcp) ändrade trots att de inte deltagit i tävlingen! En landslagsspelare fick sitt hcp höjt med hela +2,37 och nästan tredubblade sitt tidigare hcp-värde – trots att han inte deltog i tävlingen. Ytterligare namnkunniga spelare har fått sin hcp-värden ändrade utan att ha deltagit. Minst sexton spelare har fått två placeringar i tävlingen, åtminstone enligt hcp-listan och därmed felaktiga hcp-värden.
En tänkbar förklaring till att 156 svenska spelare råkat ut för detta är att de har samma medlemsnummer som norska spelare som deltog i simultantävlingen. Månntro norska spelare drabbats på liknande sätt?
Har nu felaktigheterna någon betydelse? Det har det faktiskt eftersom många bridgeklubbar använder hcp-systemet i partävlingar, fyrmannatävlingar och de borde använda det vid seedningar (men det senare görs väl aldrig?).
Korrigering av de felaktiga hcp-värden bör göras skyndsamt då flera bridgeklubbar spelar hcp-tävlingar varje vecka och använder senaste uppdateringen av hcp-poängen. En del klubbar räknar ut tävlingarnas resultat i både en hcp-tävling och en normal tävling (”scratch”), dvs. använder hcp i varje tävling.

Tommy Andersson
Bild för Tommy Andersson

Det har tyvärr blivit något fel när tävlingen räknades ihop. Vi tittar på det hela och ska rapportera om tävling så fort vi kan.

Det ser mycket riktigt ut som om de norska medlemsnummer som överlappar med svenska har blivit knasiga.

Logga in för att kommentera