Det har kommit till min kännedom, och det har florerat en hel del rykten, att vissa spelare i lag Huvet har fått betalt för att förlora matcher i ligan på S:t Erik. Det lär ha satsats orimligt högt, framförallt på kinesiska spelsajter, på förlust i vissa matcher. Jag vill härmed meddela att jag personligen inte är inblandad i denna smutsiga verksamhet men att jag även själv under en längre tid misstänkt att det förekommit.
Intern utredning pågår.
Matchfixning
28 jan 2016 kl 14:59
#1
Matchfixning
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior
Har inte världens största bridgeklubb ett eget forum så att vi kan undvika att ge det lokala byskvallret alltför mycket uppmärksamhet?
Hm, försöker du tysta ner denna skandal, har du något ekonomiskt skäl till detta tro?
Ursäkta trådkapningen men är det någon som vet var man får bäst kurs för sina Yuan, gärna nära Stockholm?
Alternativt kanske någon ska till China och vill växla lite till förmånlig kurs, PM:a mig i så fall.
Jag är oskyldig för även om ingen gillar spel och dobbel mer än jag så vill jag att det skall finnas i alla fall en liten möjlighet att beräkna sannolikheter och att inte lämna allting till slumpen vilket lär vara fallet med matcher där ett lag med en Rud****åhl (och då menar jag inte Jenny) ingår.
Det är inte alla som behöver få betalt för att förlora…
Suck!
Det är otvivelaktigt sant!
/janne