Forum » Allmänna diskussioner » Guld och Silverpoäng i Rally?

Guld och Silverpoäng i Rally?

4 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Johan Pettersson
Bild för Johan Pettersson
Guld och Silverpoäng i Rally?

Hej,

Ångermanland har under många år spelat ett Rally (ca 7-8 deltävlingar per säsong).

Jag är lite osäker men jag tror att bara guldpoäng har delats ut? Med 96-100 startande 1 och med 101-200, 2+1 och med 201< 3+2+1. Min fråga är om även silverpoäng borde ha delats ut? (och i så fall hur många?)

På sidan 4 i tävlingsbestämmelserna finns följande stycke under rubriken Simultan:

Silver
Sp delas ut i varje heat för sig.
Dessutom erhåller de främsta, dock
högst 16 par, på den gemensamma
resultatlistan bonus. Bonusen utgörs
av 1/5 av vad man skulle ha erhållit
i en normal silvertävling med aktuellt
antal par. Inga bp delas ut efter
den gemensamma listan. Minst 8 par
måste delta i varje heat.

Jag misstänker att stycket hamnat fel(?) Blir mer begripligt om det ligger under rubriken Rally, som kommer direkt efter detta stycke?

MVH
Tok-Johan
(2NT=9-12 HP)

Lars Adie

Nu spelas inte särskilt många simultantävlingar med silver längre men jag tror det stämmer att reglerna ser ut så för silversimultan.

Bonus för placering i rally är något distrikt valt att dela ut för att göra tävlingar mer populära men varje deltävling i rallyt är klubbens arrangemang och separata tävlingar.

Carina Wademark
Bild för Carina Wademark

Korrekt svarat av Lars.

Stycket ligger rätt i mp-bestämmelserna och behandlar simultansilver.

Rallyguld är en bonus för ett Rally med minst 6 silvertävlingar där silver delats ut för varje deltävling, några nya silver delas inte ut på rallyresultatet.

Johan Pettersson
Bild för Johan Pettersson

Tack!

Logga in för att kommentera