Forum » Allmänna diskussioner » Vilka kan bli i-medlemmar?

Vilka kan bli i-medlemmar?

4 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Björn Westling
Vilka kan bli i-medlemmar?

En person som inte varit medlem i SBF på många år, som vill ta upp bridgespelet igen, kan hen bli i-medlem första året?

Jag kollar på nätet och finner följande uppgifter:
” I-medlemskap kan erhållas om man inte varit medlem under den senaste 10 årsperioden.”

Och
”De som börjar spela bridge, eller går på kurs och inte varit 0-taxemedlem, I-medlem eller vanlig medlem i Svenska Bridgeförbundet tidigare.”

Det är ju en diskrepans mellan ”att inte varit medlem under den senaste 10 årsperioden” och ”inte varit medlem tidigare”.

Peronen ifråga har ett MID-nummer, men kommer inte fram om man söker i Spader, däremot i ruter.

Micke Melander

Hej Björn,
Tidigare fanns det en 10-års regel som togs bort av riksstämman för något år sedan. Nu är regeln:

”De som börjar spela bridge, eller går på kurs och inte varit 0-taxemedlem, I-medlem eller vanlig medlem i Svenska Bridgeförbundet tidigare.”

Om man har fått ett MID-nummer så finns det kvar i vår databas och det är vad som avgör.

Jag misstänker att du sökt fram sidor som är inaktiva eller kort och gott glömts bort att uppdateras.

Hela frågan regleras faktiskt av våra stadgar se §3.2 här

Mvh
Micke

Carsten Kofoed

Kan Apteker bli I-medlem? Cool

Johan Grönkvist
Bild för Johan Grönkvist

Nej inga spelare som är bosatta utanför Sverige kan bli I-medlemmar.

Logga in för att kommentera