SM Par Open

Information

Informationsbrev till deltagarna
Informationsbrev

Tävlingsdatum
Fredag 4 augusti: Semifinal; för info se längst ned
Lördag 5 augusti - söndag 6 augusti: Final

Tävlingsupplägg
Finalen spelas som barometer med 52 kvalificerade par och där alla par möts i 2-brickorsronder; totalt 102 brickor.

Bordsavgift final
500 kr per par.

Mästarpoäng
Mästarpoäng i guld - för skala vid 52 par, se denna länk.

Övrigt
I SM Par Dam, SM Par Mixed, SM Par Open och SM Par Veteran avsätts 10 kr per par till en fond för EM Par/VM Par. De tre främsta paren i var och en av dessa discipliners SM-final får ur denna fond bidrag till startavgiften i närmast följande europamästerskap (EM) för par eller världsmästerskap (VM) för par.

Regler för bidraget, samt hur ansökan går till, finns i:
Tävlingsbestämmelser för Svenska Mästerskap 2022/2023

Tidigare vinnare
Visa tidigare vinnare

Program och resultat - Final

Lördag 5 augusti

DatumDagTidHändelse
5 aug
Lör
09:00-12:00
Omgång 1
13:15-16:30
Omgång 2
17:00-19:00
Omgång 3

Söndag 6 augusti

DatumDagTidHändelse
6 aug
Sön
09:00-12:00
Omgång 4
12:30-14:00
Omgång 5
14:30
Prisutdelning

Se längst ned för program och resultat i semifinalen

Finalplatsfördelning

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 0,00 0 0,00
Bohuslän 22 6,49 1 2,16 2
Dalarna 8 2,36 4 0,79 1
Gotland 15 4,43 1 1,48 1
Gävle 13 1 4,84 7 1,28 1
Göteborg 16 4,72 6 1,57 2
Halland 23 0,5 7,29 9 2,26 2
Jämtland 8 0,5 2,86 3 0,79 1
Jönköping 32 9,45 2 3,15 3
Medelpad 0,00 0 0,00
Mälardalen 13 3,84 6 1,28 1
Norrbotten 16 4,72 5 1,57 2
Skåne 14 4,13 6 1,38 1
Stockholm 75 3,5 21,95 23 6,15 6
Sydöstra 18 5,31 8 1,77 2
Uppland 36 2 12,63 15 3,54 4
Värmland 29 0,5 9,06 11 2,85 3
Vä-botten 12 0,5 4,04 3 1,18 1
Västergöt 66 17,12 14 5,71 6
Ångerman 18 5,31 6 1,77 2
Örebro 54 15,35 17 5,12 5
Östra Mel 76 3,5 22,10 20 6,20 6
Totalt 565 12 167 52

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista i SM Par Open

Preliminär finalplatsfördelning och startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Bohuslän Ole J Jensen Larsgunnar Andersson Ja
2 Dalarna Erik Franzén Peter Johansson Ja
3 Dalarna Daniel Sivelind Filip Asplund Sivelind Ja
4 Dalarna Jörgen Klasson Peter Wester Ja
5 Dalarna Britt-Marie Gallon Johnny Johansson Ja
6 Gotland Nej
7 Gävle Thomas Groth Jan-Håkan Andersson Ja
8 Gävle Bo Ericson Lars Ericson Ja
9 Gävle Lars Haglund Johnny Karlsson Ja
10 Gävle Henry Johansson Ulf Westlin Ja
11 Gävle Hans Johansson Håkan Svensson Ja
12 Gävle Tore Enbarr Jonas Rosén Ja
13 Gävle Kjell Carlsson Pernilla Andreasson Ja
14 Göteborg Ylva Pyykkö Anders Erikson Ja
15 Göteborg Hans Eriksson Kjell Evensen Ja
16 Göteborg Oscar Hult Olle Nordström Ja
17 Göteborg Claes Fürst Percy Karlsson Ja
18 Göteborg Sven Nilsson Annika Wallén Ja
19 Göteborg Jan Andersson Lotta Konradsson Nej
20 Halland Lars-Anders Callenberg Markus Bengtsson Ja
21 Halland Sören Westling Per Andersson Ja
22 Halland Lars Hed Jan Geiborg Ja
23 Halland Andrea Nilsson Jörgen Neldemo Ja
24 Halland Agneta Svenberg Villy Havasi Ja
25 Halland Annette Antonsson Jan-Olof Eriksson Ja
26 Halland Erling Gunnesson Elisabeth Olsson Ja
27 Halland Per Sintorn Erling Ohlsson Ja
28 Halland Nej
29 Jämtland Bo Sundell Andreas Hörnfeldt Ja
30 Jämtland Tomas Hörnfeldt Björn Sjöberg Ja
31 Jämtland Mia Breding Bo Jonsson Nej
32 Jönköping Ewa Adiels Stefan Sonestig Ja
33 Jönköping Sören Axelsson Mikael Johansson Ja
34 Mälardalen Åsa Andersson Elisabeth Stanley Ja
35 Mälardalen Bengt Nilsson Håkan Lindbäck Ja
36 Mälardalen Pär Andersson Fredrik Mirhag Ja
37 Mälardalen Rainer Trapp Cristiano Messaad Ja
38 Mälardalen Lars Marjoniemi Eva Czajkowski Ja
39 Mälardalen Gisela Sjöholm Lars Lundgren Ja
40 Norrbotten Dan Wälivaara Mikael Johansson Ja
41 Norrbotten Emma Karlsson Leif Lundberg Ja
42 Norrbotten Pierre Thunström Berith Finnsson Ja
43 Norrbotten Nej
44 Norrbotten Nej
45 Skåne Pierre Carbonnier Håkan Tjärnemo Ja
46 Skåne Jan Clementsson Peter Fredin Ja
47 Skåne Birgitta Ternblad Sten Ternblad Ja
48 Skåne Thomas Andersson Johan Bennet Ja
49 Skåne Håkan Litsegård Mats Mattsson Ja
50 Skåne Lars Becklén Kent Hermansson Ja
51 Stockholm Anna Zack Efraimsson Bengt-Erik Efraimsson Ja
52 Stockholm Johan Wahlberg Fredrik Wahlberg Ja
53 Stockholm Erik Fryklund Tomas Börgesson Ja
54 Stockholm Mari Lindblom Mart Altmäe Ja
55 Stockholm Christer Årenborg Magnus Gauffin Ja
56 Stockholm Jan Andersson Mikael Lindblom Ja
57 Stockholm Björn Wenneberg Henrik Wegnelius Ja
58 Stockholm Kenneth Borin Bosse Wiik Ja
59 Stockholm Måns Sjöqvist Johan Säfsten Ja
60 Stockholm Simon Hult Tommy Bergdahl Ja
61 Stockholm Mattias Weiler Andreas Abragi Ja
62 Stockholm Olle Wademark Daniel Eriksson Ja
63 Stockholm Pontus Silow Erik Bergengren Ja
64 Stockholm Jan Selberg Krister Ahlesved Ja
65 Stockholm Jan Larsson Göran Nilsson Ja
66 Stockholm Per Söderberg Stefan Olausson Ja
67 Stockholm Lars Ramquist PG Eliasson Ja
68 Stockholm Ola Rimstedt Peter Carlsson Ja
69 Stockholm Pär Ol-Mårs Max Ödlund Ja
70 Stockholm Tuve Gustavsson Torbjörn Gustavsson Ja
71 Stockholm Lars Goldberg Ullabritt Goldberg Ja
72 Stockholm Per Gjellan Cristina Ringström Ja
73 Stockholm Louise Hallqvist Ylva Johansson Ja
74 Sydöstra Ann-Charlotte Tranvik Nils Karlsson Ja
75 Sydöstra Peter Olofsson Björn Ohlsson Ja
76 Sydöstra Tomas Blomster Peter Håkansson Ja
77 Sydöstra Joel Henriksson Johan Hermansson Ja
78 Sydöstra Julia Borg Allan Nouri Otman Farha Ja
79 Sydöstra Johnny Petersson Henrik Sällberg Ja
80 Sydöstra Lena Schalin Ronny Schalin Ja
81 Sydöstra Mona Sigurdsson Anette Styrlin Ja
82 Uppland K-G Wanngård Mattias Jonsson Ja
83 Uppland Anders Blomé Ulf Nohrén Ja
84 Uppland Hans Kvick Per-Arne Karlsson Ja
85 Uppland Peter Huotila Björn Karlsson Ja
86 Uppland Mikael Westerlund Johan Sylvan Ja
87 Uppland Rolf Westman Lars Olsson Ja
88 Uppland Fredrik Andersson Fredrik Norling Ja
89 Uppland Linnea Edlund Ia Börling Ja
90 Uppland Marito Karlsson Christer Enkvist Ja
91 Uppland Joakim Möller Joakim Nordlindh Ja
92 Uppland Anette Maretics Mickey Maretics Ja
93 Uppland Marcus Hjelte Dan Granberg Ja
94 Uppland Mats Johansson Björn Alenfalk Ja
95 Uppland Helena Strömberg Dan Bylund Ja
96 Uppland Christer Eriksson Kjell Hedman Ja
97 Värmland Lennart Asplund Bertil Asplund Ja
98 Värmland Pierre Berg Mikael Skoog Ja
99 Värmland Christian Grundström Lennart Rudander Ja
100 Värmland Hannu Oikarainen Andreas Skoglund Ja
101 Värmland Karl-Erik Backelin Kent Rörqvist Ja
102 Värmland Jan-Erik Lööw Anders Stävarby Ja
103 Värmland Torbjörn Askernäs Anders Eriksson Ja
104 Värmland Roger Elovsson Thomas Fridlund Ja
105 Värmland Jan Larsson Anders Tollman Ja
106 Värmland Seija Kärkkäinen Tina Elfstedt Ja
107 Värmland Lena Danielsson Eddy Huber Nej
108 Vä-botten Urban Finnsson Bengt-Göran Olofsson Ja
109 Vä-botten Christer Nyström Robert Bohman Ja
110 Vä-botten Lars Örnberg Tommy Linder Ja
111 Västergöt Benny Olsson Roger Nyman Ja
112 Västergöt Göran Selldén Göte Berntsson Ja
113 Västergöt Christian Carlsson Sören Lennartsson Ja
114 Västergöt Nils Åhlén Eva Gunnarsson Ja
115 Västergöt Lena Johansson Leif Johansson Ja
116 Västergöt Patrik Elofsson H. O. Thulin Ja
117 Västergöt Clas-Olof Olofsson Henrik Carlsson Ja
118 Västergöt Tommy Ranta-Mikkula Anna Syberfeldt Ja
119 Västergöt Jan-Erik Åsmo Ronny Ovesson Ejnell Ja
120 Västergöt Kurt Karlsson Jarl Hallberg Ja
121 Västergöt Anders Brodin Arnold Ivansson Ja
122 Västergöt Hans Brolin Sten Öman Ja
123 Västergöt Stephan Modigh Marie Carlsvärd Ja
124 Västergöt Maria Törnblad Mia Kjellgren Ja
125 Ångerman Lennart Bylund Joakim Ericson Ja
126 Ångerman Åke Lundberg Anders Elfving Ja
127 Ångerman Jerry Mähler Ann Lidfors Ja
128 Ångerman Johan Pettersson Anders Lundgren Ja
129 Ångerman Örjan Sjödin Susanne Sjödin Ja
130 Ångerman Kjell Dahlen Börje Bruman Ja
131 Örebro Karola Högberg Anki Johansson Ja
132 Örebro Johan Karlsson Johannes Matsson Ja
133 Örebro Leif Lindman Rolf Johansson Ja
134 Örebro Kenneth Wallin Pasi Kallio Ja
135 Örebro Thorbjörn Fredriksson Tomas Persson Ja
136 Örebro Björn Forsberg Krister Berg Ja
137 Örebro Dejana Sverker Anders Fälling Ja
138 Örebro Magnus Hultman Jimmy Herrdin Ja
139 Örebro Jarl Jönsson Ann Johansson Ja
140 Örebro Erik Spångberg Allan Öberg Ja
141 Örebro Maria Grönkvist Rolf Selander Ja
142 Örebro Leif Svenzon Joakim Johansson Ja
143 Örebro Jan Murman Karl-Erik Nilsson Ja
144 Örebro Magnus Persson Allan Hagman Ja
145 Örebro Jan Lindgren Sören Klingneus Ja
146 Örebro Nej
147 Örebro Nej
148 Östra Mel Lars-Inge Rehnström Anders Ekström Ja
149 Östra Mel Tobias Bern Daniel Gustafsson Ja
150 Östra Mel Jonas Hjelte Tony Lindblom Ja
151 Östra Mel Mats Sjöberg Håkan Strääf Ja
152 Östra Mel Per-Inge Helmertz Arne Jordestedt Ja
153 Östra Mel Olof Bergström Jan-Erik Thomasson Ja
154 Östra Mel Christer Gällström Allan Christensen Ja
155 Östra Mel Charlotta Jönsson Lars-Eije Svensson Ja
156 Östra Mel Christoffer Järneström Jacob Westerberg Ja
157 Östra Mel Peter Hansson Christer Pettersson Ja
158 Östra Mel Ove Olofsson Ulf Andersson Ja
159 Östra Mel Peter Öster Christer Samuelsson Ja
160 Östra Mel Zeb Wiltgren Sven Claesson Ja
161 Östra Mel Anders Tjernvik Martin Lindfors Ja
162 Östra Mel Göran Forss Nils-Gustaf Renman Ja
163 Östra Mel Kent Hidsjö Sven-Arne Svensson Ja
164 Östra Mel Anders Hallén Jenny Bennysdotter Ja
165 Östra Mel Rolf Öhman Inger Öhman Ja
166 Östra Mel Christina Persson Iréne Carlsson Ja
167 Östra Mel Nej

Ranking i SM Par Open

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Stockholm Måns Sjöqvist Johan Säfsten Ja
2 Stockholm Simon Hult Tommy Bergdahl Ja
3 Stockholm Jan Selberg Krister Ahlesved Ja
4 Stockholm Olle Wademark Daniel Eriksson Ja
5 Stockholm Erik Fryklund Tomas Börgesson Ja
6 Stockholm Ola Rimstedt Peter Carlsson Ja
7 Skåne Thomas Andersson Johan Bennet Ja
8 Stockholm Björn Wenneberg Henrik Wegnelius Ja
9 Skåne Pierre Carbonnier Håkan Tjärnemo Ja
10 Västergöt Göran Selldén Göte Berntsson Ja
11 Östra Mel Mats Sjöberg Håkan Strääf Ja
12 Skåne Jan Clementsson Peter Fredin Ja
13 Vä-botten Urban Finnsson Bengt-Göran Olofsson Ja
14 Östra Mel Olof Bergström Jan-Erik Thomasson Ja
15 Västergöt Jan-Erik Åsmo Ronny Ovesson Ejnell Ja
16 Uppland Hans Kvick Per-Arne Karlsson Ja
17 Uppland Mikael Westerlund Johan Sylvan Ja
18 Västergöt Christian Carlsson Sören Lennartsson Ja
19 Örebro Johan Karlsson Johannes Matsson Ja
20 Stockholm Lars Ramquist PG Eliasson Ja
21 Stockholm Pär Ol-Mårs Max Ödlund Ja
22 Östra Mel Tobias Bern Daniel Gustafsson Ja
23 Sydöstra Johnny Petersson Henrik Sällberg Ja
24 Stockholm Jan Andersson Mikael Lindblom Ja
25 Stockholm Mattias Weiler Andreas Abragi Ja
26 Uppland Joakim Möller Joakim Nordlindh Ja
27 Stockholm Anna Zack Efraimsson Bengt-Erik Efraimsson Ja
28 Sydöstra Peter Olofsson Björn Ohlsson Ja
29 Uppland Christer Eriksson Kjell Hedman Ja
30 Uppland Anders Blomé Ulf Nohrén Ja
31 Stockholm Lars Goldberg Ullabritt Goldberg Ja
32 Stockholm Louise Hallqvist Ylva Johansson Ja
33 Norrbotten Emma Karlsson Leif Lundberg Ja
34 Uppland Linnea Edlund Ia Börling Ja
35 Västergöt Nils Åhlén Eva Gunnarsson Ja
36 Uppland Helena Strömberg Dan Bylund Ja
37 Göteborg Ylva Pyykkö Anders Erikson Ja
38 Norrbotten Pierre Thunström Berith Finnsson Ja
39 Stockholm Kenneth Borin Bosse Wiik Ja
40 Uppland Mats Johansson Björn Alenfalk Ja
41 Örebro Maria Grönkvist Rolf Selander Ja
42 Östra Mel Per-Inge Helmertz Arne Jordestedt Ja
43 Örebro Magnus Hultman Jimmy Herrdin Ja
44 Halland Andrea Nilsson Jörgen Neldemo Ja
45 Uppland Rolf Westman Lars Olsson Ja
46 Stockholm Mari Lindblom Mart Altmäe Ja
47 Dalarna Daniel Sivelind Filip Asplund Sivelind Ja
48 Västergöt Lena Johansson Leif Johansson Ja
49 Uppland Marcus Hjelte Dan Granberg Ja
50 Örebro Kenneth Wallin Pasi Kallio Ja
51 Jämtland Bo Sundell Andreas Hörnfeldt Ja
52 Stockholm Johan Wahlberg Fredrik Wahlberg Ja
53 Västergöt Benny Olsson Roger Nyman Ja
54 Gävle Bo Ericson Lars Ericson Ja
55 Östra Mel Christer Gällström Allan Christensen Ja
56 Halland Lars-Anders Callenberg Markus Bengtsson Ja
57 Halland Agneta Svenberg Villy Havasi Ja
58 Skåne Lars Becklén Kent Hermansson Ja
59 Uppland Fredrik Andersson Fredrik Norling Ja
60 Halland Sören Westling Per Andersson Ja
61 Dalarna Erik Franzén Peter Johansson Ja
62 Stockholm Per Söderberg Stefan Olausson Ja
63 Örebro Leif Svenzon Joakim Johansson Ja
64 Halland Per Sintorn Erling Ohlsson Ja
65 Vä-botten Lars Örnberg Tommy Linder Ja
66 Mälardalen Åsa Andersson Elisabeth Stanley Ja
67 Gävle Kjell Carlsson Pernilla Andreasson Ja
68 Ångerman Lennart Bylund Joakim Ericson Ja
69 Uppland Peter Huotila Björn Karlsson Ja
70 Östra Mel Göran Forss Nils-Gustaf Renman Ja
71 Mälardalen Pär Andersson Fredrik Mirhag Ja
72 Örebro Karola Högberg Anki Johansson Ja
73 Gävle Hans Johansson Håkan Svensson Ja
74 Östra Mel Christoffer Järneström Jacob Westerberg Ja
75 Värmland Hannu Oikarainen Andreas Skoglund Ja
76 Uppland Marito Karlsson Christer Enkvist Ja
77 Sydöstra Julia Borg Allan Nouri Otman Farha Ja
78 Stockholm Tuve Gustavsson Torbjörn Gustavsson Ja
79 Mälardalen Bengt Nilsson Håkan Lindbäck Ja
80 Örebro Björn Forsberg Krister Berg Ja
81 Stockholm Per Gjellan Cristina Ringström Ja
82 Östra Mel Lars-Inge Rehnström Anders Ekström Ja
83 Örebro Leif Lindman Rolf Johansson Ja
84 Värmland Karl-Erik Backelin Kent Rörqvist Ja
85 Norrbotten Dan Wälivaara Mikael Johansson Ja
86 Skåne Håkan Litsegård Mats Mattsson Ja
87 Västergöt Hans Brolin Sten Öman Ja
88 Östra Mel Charlotta Jönsson Lars-Eije Svensson Ja
89 Stockholm Jan Larsson Göran Nilsson Ja
90 Östra Mel Anders Tjernvik Martin Lindfors Ja
91 Gävle Lars Haglund Johnny Karlsson Ja
92 Västergöt Tommy Ranta-Mikkula Anna Syberfeldt Ja
93 Vä-botten Christer Nyström Robert Bohman Ja
94 Uppland K-G Wanngård Mattias Jonsson Ja
95 Mälardalen Gisela Sjöholm Lars Lundgren Ja
96 Göteborg Hans Eriksson Kjell Evensen Ja
97 Skåne Birgitta Ternblad Sten Ternblad Ja
98 Dalarna Jörgen Klasson Peter Wester Ja
99 Östra Mel Ove Olofsson Ulf Andersson Ja
100 Västergöt Patrik Elofsson H. O. Thulin Ja
101 Örebro Erik Spångberg Allan Öberg Ja
102 Värmland Pierre Berg Mikael Skoog Ja
103 Örebro Thorbjörn Fredriksson Tomas Persson Ja
104 Sydöstra Ann-Charlotte Tranvik Nils Karlsson Ja
105 Mälardalen Lars Marjoniemi Eva Czajkowski Ja
106 Stockholm Christer Årenborg Magnus Gauffin Ja
107 Halland Erling Gunnesson Elisabeth Olsson Ja
108 Ångerman Jerry Mähler Ann Lidfors Ja
109 Sydöstra Tomas Blomster Peter Håkansson Ja
110 Sydöstra Joel Henriksson Johan Hermansson Ja
111 Värmland Torbjörn Askernäs Anders Eriksson Ja
112 Örebro Dejana Sverker Anders Fälling Ja
113 Östra Mel Peter Hansson Christer Pettersson Ja
114 Ångerman Johan Pettersson Anders Lundgren Ja
115 Halland Lars Hed Jan Geiborg Ja
116 Jämtland Tomas Hörnfeldt Björn Sjöberg Ja
117 Östra Mel Rolf Öhman Inger Öhman Ja
118 Östra Mel Jonas Hjelte Tony Lindblom Ja
119 Värmland Lennart Asplund Bertil Asplund Ja
120 Västergöt Kurt Karlsson Jarl Hallberg Ja
121 Stockholm Pontus Silow Erik Bergengren Ja
122 Sydöstra Lena Schalin Ronny Schalin Ja
123 Dalarna Britt-Marie Gallon Johnny Johansson Ja
124 Värmland Roger Elovsson Thomas Fridlund Ja
125 Gävle Henry Johansson Ulf Westlin Ja
126 Halland Annette Antonsson Jan-Olof Eriksson Ja
127 Göteborg Oscar Hult Olle Nordström Ja
128 Västergöt Clas-Olof Olofsson Henrik Carlsson Ja
129 Gävle Tore Enbarr Jonas Rosén Ja
130 Jämtland Mia Breding Bo Jonsson Nej
131 Jönköping Sören Axelsson Mikael Johansson Ja
132 Östra Mel Kent Hidsjö Sven-Arne Svensson Ja
133 Värmland Seija Kärkkäinen Tina Elfstedt Ja
134 Ångerman Åke Lundberg Anders Elfving Ja
135 Ångerman Örjan Sjödin Susanne Sjödin Ja
136 Örebro Magnus Persson Allan Hagman Ja
137 Örebro Jarl Jönsson Ann Johansson Ja
138 Göteborg Jan Andersson Lotta Konradsson Nej
139 Gävle Thomas Groth Jan-Håkan Andersson Ja
140 Värmland Christian Grundström Lennart Rudander Ja
141 Örebro Jan Lindgren Sören Klingneus Ja
142 Göteborg Sven Nilsson Annika Wallén Ja
143 Bohuslän Ole J Jensen Larsgunnar Andersson Ja
144 Västergöt Anders Brodin Arnold Ivansson Ja
145 Örebro Jan Murman Karl-Erik Nilsson Ja
146 Västergöt Maria Törnblad Mia Kjellgren Ja
147 Göteborg Claes Fürst Percy Karlsson Ja
148 Östra Mel Peter Öster Christer Samuelsson Ja
149 Östra Mel Christina Persson Iréne Carlsson Ja
150 Värmland Jan Larsson Anders Tollman Ja
151 Sydöstra Mona Sigurdsson Anette Styrlin Ja
152 Uppland Anette Maretics Mickey Maretics Ja
153 Ångerman Kjell Dahlen Börje Bruman Ja
154 Mälardalen Rainer Trapp Cristiano Messaad Ja
155 Värmland Jan-Erik Lööw Anders Stävarby Ja
156 Östra Mel Anders Hallén Jenny Bennysdotter Ja
157 Östra Mel Zeb Wiltgren Sven Claesson Ja
158 Västergöt Stephan Modigh Marie Carlsvärd Ja
159 Värmland Lena Danielsson Eddy Huber Nej
160 Jönköping Ewa Adiels Stefan Sonestig Ja
161 Örebro Nej
162 Norrbotten Nej
163 Gotland Nej
164 Halland Nej
165 Östra Mel Nej
166 Örebro Nej
167 Norrbotten Nej

Program och resultat - Semi

Tävlingsupplägg
Semifinalen spelas med 170 kvalificerade par, som delas in i fyra seedade grupper, vilka spelar 30 st. 2-brickorsronder med topscoreberäkning över hela fältet.

De 52 främsta paren är kvalificerade till SM Par Open final, övriga är utslagna.

Bordsavgift semifinal
400 kr per par.

Mästarpoäng
Mästarpoäng i silver - för skala vid 170 par, se denna länk.

Fredag 4 augusti

DatumDagTidHändelse
4 aug
Fre
09:30-12:40
Omgång 1
14:00-16:30
Omgång 2
17:00-19:00
Omgång 3

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Christian Carlsson och Sören Lennartsson från Falköpings BS är svenska mästare i öppen klass 2023.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Mikael Rimstedt, Harplinge BK och Peter Bertheau, Uppsalabridgen är svenska mästare i öppen klass 2022.

Då var den sista tävlingen avklarad för Onlinefestivalen. Och inte vilken som helst utan SM Par Open som Johnny Östberg Gävle BK och Tommy Bergdahl Norrorts Bridge vann.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Johnny Östberg, Gävle BK och Tommy Bergdahl, Norrorts Bridge är svenska mästare 2019.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Björn Alenfalk och Hans Kvick från Uppsalabridgen är svenska mästare 2018.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo, BK Centrum är svenska mästare 2017.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Jan Selberg och Olle Wademark från Norrorts Bridge kan koras till svenska mästare 2016.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen stod det klart att fjolårsmästarna Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, försvarade sin titel och kunde koras till svenska mästare 2015.

1:a ... Arne Larsson och Pia Andersson, BK Everfresh

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen kunde Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, koras till svenska mästare 2014.

Samarbetspartners