Forum » Allmänna diskussioner » Barn som spelar bridge får bättre studieresultat (?)

Barn som spelar bridge får bättre studieresultat (?)

22 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Tomas Brenning
Barn som spelar bridge får bättre studieresultat (?)

Per Leandersson skrev så här i sitt referat från det EBL-semiarium som gick av stapeln gångna helgen:

Extra intressant blir det när det gjorts undersökningar som visar att barn som spelar bridge har bättre studieresultat.

Jag funderade över hur en sådan undersökning faktiskt går till. Låt oss börja med en omvänd hypotes:

Barn som redan har bättre studieresultat börjar i högre grad spela bridge än andra barn.

Är det inte nu rätt enkelt att komma fram till att barn som spelar bridge har bättre studieresultat.

Jag vill egentligen inte skjuta undersökningen eller uttalandet i sank, men jag är mycket nyfiken på under vilka förhållanden det verkligen går att dra en sådan slutsats. Det går säkert att dra den slutsatsen, men det relevanta är väl om det är bridgen som har skapat de goda studieresultaten eller om det är tvärtom.

Läs hela referatet

PS. Jag hade en klasskamrat i högstadiet som lärde sig spela bridge på rasterna. Han var helt hopplös i skolan. Han var också helt hopplös på bridge. Hade det något samband? DS

Thomas Andersson
Bild för Thomas Andersson

Att det finns en korrelation innebär inte att det finns kausalitet (men det kan finnas).

PS. Inte visste jag att du varit klasskamrat med Torbjörn Jönsson. DS.

Mikael Grönkvist
Bild för Mikael Grönkvist

Nu ska jag inte uttala mig om hur studien eventuellt har gjorts (om den nu ens har det) men att argumentera för att bridge hjälper dig i skolan är inte alls särskilt svårt: 1) Du tränar dina matematiska och logiska färdigheter vilket förbättrar dina kunskaper i främst de naturvetenskapliga ämnena
2) Att sitta koncentrerad i flera timmar i sträck gör det lättare att prestera på prov och tentor
3) Eftersom det är viktigt att fungera i par- och lagkonstellationer utvecklar du också dina sociala färdigheter

Mina studieresultat hade kanske varit rätt bra även om jag inte spelat bridge men de har garanterat INTE blivit sämre av att jag har gjort det.

Torbjörn Gustavsson

… barn som spelar bridge har bättre studieresultat.

Detta är ett påstående om korrelation, vilket inte är så svårt att påvisa.

… barn får bättre studieresultat genom att spela bridge.

Detta är ett påstående om kausalitet, vilket är mycket svårare att påvisa. Jag fick uppfattningen att studien bara påvisade korrelation.

Per Leandersson

Eftersom det är jag som har skrivit är det väl bäst att jag svarar.

Härligt att höra att du frågar kring det som är allra viktigast i artikeln Tomas.

Först blev jag lite förvånad när en av föredragshållarna sa att bridge förbättrade skolresultaten. För om det stämmer borde det knappast finnas någon som skulle motsätta sig att bridge blir en obligatorisk del av utbildningsväsendet. Att säga att bridge stimulerar hjärnan är en sak, det gäller ju att vi kan visa det också.

Jag bad om att få de studier hon refererade till och dessa är: http://www.acbl.org/assets/documents/about/news-clippings/Bridge-Improves-Students-Test-Scores.pdf, http://cbai.ie/juniorbridge/documents/minibridgeresearchreport.pdf och http://www.ebu.co.uk/documents/education-and-teaching/schools/documents/Minibridge-Promotion-Pack.pdf.

Med hopp om trevlig läsning!

Per

Börje Rudenstål
Bild för Börje Rudenstål

Jag misstänker att det ligger till så här:
Att lära sig spela bridge är säkert en bra grund för att kunna få bättre studieresultat, och även tvärtom. Om du är intresserad av matte och problemlösning, är det en bra grund att bli en bra bridgespelare även om det inte är någon garanti för det.
Men tyvärr är det ju så för många att de då spelar bridge istället för att studera på kvällar och nätter då det är en roligare sysselsättning än att lära sig budorden utantill varför studieresultaten uteblir och din teori därmed faller.

Peter Swensson

Enormt stora studier Sadsmile

Mycket feelgood känslor Smile

Nils Andersson

Vet flera som har dåliga resultat på sina universitetsstudier för att de spelat bridge i stället för att plugga.

Tomas Brenning

Mikael Grönkvist skrev:


Mina studieresultat hade kanske varit rätt bra även om jag inte spelat bridge men de har garanterat INTE blivit sämre av att jag har gjort det.


Det gläder mig. Om du väcker mig mitt i natten kan jag räkna upp minst en handfull bridgespelare, undertecknad inkluderad, vars studieresultat blev påtagligt sämre på grund av bridgen. Kanske inte riktigt den målgrupp för studien som avsågs, men ändå Smile

Redigerat: Nils Andersson hann före.

Redigerat igen: Och Börje, om jag hade orkat läsa hela hans inlägg.

Tomas Brenning

Torbjörn Gustavsson skrev:

… barn som spelar bridge har bättre studieresultat.

Detta är ett påstående om korrelation, vilket inte är så svårt att påvisa.

… barn får bättre studieresultat genom att spela bridge.

Detta är ett påstående om kausalitet, vilket är mycket svårare att påvisa. Jag fick uppfattningen att studien bara påvisade korrelation.


Jag har ingen uppfattning om vilket som avsågs (Pers formulering tyder på korrelation, men det är ju kausaliteten som möjligen är intressant att bevisa), men studiens titel är visst ”Bridge Improves Students’ Test Scores”, så nog siktar de på det senare.
Ola Brandborn

Ungefär samma sak som att barn födda tidigt på året i genomsnitt har bättre studieresultat än barn födda sent på året, eller att toppidrottsmän (framför allt i lagsporter) tenderar vara födda under första halvåret.

Finns också en undersökning gjord i skolan årskurs 4-6 som visade att ju större fötter barnen hade desto mer allmänbildade var dom. Kausalitet är inte det lättaste…

Mikael Grönkvist
Bild för Mikael Grönkvist

Nils Andersson skrev:


Vet flera som har dåliga resultat på sina universitetsstudier för att de spelat bridge i stället för att plugga.


Ett ickeargument. Det finns också de som har fått dåliga studieresultat för att de spelat schack, fotboll, lacrosse eller knypplat istället för att plugga. Om de här personerna inte hade spelat bridge hade de förmodligen hittat en annan aktivitet som de hade kunnat ägna sig åt istället för sina studier. Bridgen råkade bara bli boven den här gången.

Jag tror mycket på att det här är ett argument som vi bör använda för att få in bridgen i skolorna och att då försöka skjuta det i sank på det här sättet är knappast konstruktivt för vår sport.

Jan-Olof Hegethorn

Micke, jag tror att dina framgångar inom bridgen och sporten beror på att du har förmågan att syresätta din hjärna och fixa motoriken mer än andra. När hela kroppen svarar på ansträngningarna att prestera byggs det upp ett självförtroende att prestera mera, ger resultat.
/janne

Erika Rodin
Bild för Erika Rodin

Och eftersom alla vill att ens barn ska prestera bra i skolan hoppas jag att alla i Stockholmsområdet skickar sina nära och kära till S:t Eriks juniordag som är om precis en vecka med start klockan 12! Då lär P. Bertheau ut bridge till alla och det bjuds på pizza Bigsmile

Emma Övelius

Bridge och vetenskapliga studier - två ämnen som intresserar mig så här måste jag helt enkelt ge mig in Smile

Först och främst är jag helt enig med Micke.
Jag är helt övertygad om att bridgen har hjälpt mina studier och skolresultat otroligt mycket. Framför allt genom att träna koncentrations- och prestationsförmåga pch strategiskt tänkande vilket man har nytta av i alla skolämnen. Sen såklart vissa element inom matten (som tex sannolikhetslära) där man hade mer specifika förkunskaper. Eftersom jag just är en sådan person som alltid gjort väldigt mycket saker vid sidan om studierna är jag också rätt säker på att det är tack vare bridgen jag klarat mig bra trots att jag allt som oftast lagt betydligt mindre tid på studierna än många av mina klasskamrater. Jag har helt enkelt fått ett försprång av att verkligen kunna vara koncentrerad när jag behöver vilket bridgen tränat otroligt mycket.

När det gäller de studier som Per hänvisar till så får man tyvärr vara väldigt försiktig med att dra slutsatser av resultaten. Den första länken fungerade inte så den har jag inte tittat på, och den sista innehöll ingen studie utan mer av ett samlingsdokument från EBL.

Läser man den brittiska studien (mittenlänken) så kan man generellt säga att den har ett ganska seriöst studieupplägg. Man jämför två likvärdiga grupper av elevers under ett skolår med avseende på skolresultat. Eleverna i grupperna är utvalda så att de är ”matchade”, med det brukar man mena att de har samma skolresultat innan studien påbörjas (men det står inte tydligt).

Grupp 1 elever som valt alt att spela ”minibridge” 40 minuter i veckan

Grupp 2 är en kontrollgrupp och får ingen extra aktivitet

Över ett läsår har man sedan jämfört hur skolresultaten har utvecklats mellan grupperna och också inhämtat åsikter från föräldrar, lärare och elever i ”grupp 1” gällande om de upplever att bridge förbättrat skolresultaten.

Resultaten i studien är positiva. Man ser vissa förbättringar av studieresultat och av en specifik undersökning av ”short term memory” i Grupp 1 jämfört med Grupp 2. Problemet är att grupperna är så små (10 studenter i varje) vilket gör att det sannolikt inte går att dra några slutsatser om att dessa resultat inte är ”slumpmässig variation”. Artikelförfattaren försöker också dra slutsatser om att de två studenter som lyckats bäst i en bridgetävling också har bäst studieresultat, vilket med så litet urval rimligen inte kan göras. Föräldrar, lärare och elever som spelat bridge tror också att det haft stor positiv påverkan på skolresultaten (men här finns ingen jämförelse med den andra gruppen). Studiens design kan också kritiseras utifrån att eleverna inte slumpats till ”bridge” eller ”inte bridge” utan fått välja. Detta anses generellt kunna ha viss påverkan på resultatet eftersom den ena gruppen då kan vara mer ”motiverad” eller iaf inte fullt jämförbar med den andra, men det är mer detaljer.

Så för att summera resultaten i studien är positiva, men utifrån hur studien är designad går det inte att säga att det inte är en slump.

Nog med studie-nördighet för idag Smile
Om någon VILL göra en utvärdering av effekten av bridge på studieresultat så hjälper jag gärna till att tänka på hur man kan göra detta på bästa sätt så att man får en utvärdering där man kommer kunna använda sig av resultaten

Micke Melander

http://www.btfy.org/documents/Book%20with%20National%20Standards.pdf

Se sidan 284… inte så stor undersökning, men ganska intressant läsning.

Tillägg, den slutsats man drar där är följande:
*The game of bridge helps to develop inferential skills in both the bidding and the playing of a contract. It is possible that these inferential reasoning skills developed by learning to play bridge are needed more in the 7th grade curriculum to perform well on standardized tests. Students who learn how to play bridge start developing inferential
reasoning skills. These skills are very difficult to teach to elementary students. They appear to be used in all five subject areas in middle school. *

Micke Melander

http://www.nytimes.com/2011/04/25/education/25bridge.html?emc=eta1&_r=0

Det är en gammal artikel från New York Times som också är lite småintressant att läsa som berör ämnet.

Mikael Westerlund
Bild för Mikael Westerlund

Jag har en bra idé hur vi kan få massor (100) nya bridgespelare i åldern 14? år.
Och kan vi göra detta på ett ställe i Sverige så borde det gå att göra i alla städer.

Om vi går ut till en skola och talar om att vi vill göra en forskningsstudie och att vi behöver använda 200 elever som skall börja årskusr 7.Dessa 200 skall ligga så nära varandra som möjligt betygsmässigt. Studien går ut på att hälften av dessa skall få chansen att gå en gratis bridgekurs och sedan börja spela bridge på sin fritid. Sedan i slutet av årskusr 9 så ser vi på betygen dessa 200 elever har fått om det lutar åt att de 100 som spelat bridge har fårr bättre betyg än vad de övriga 100 eleverna har fått.

Som jag ser det kan detta sluta på två sätt.

  1. De eleverna som har spelat bridge visar upp klart bättre betyg och vi har nu fått vår studie som vi sedan kan hänvisa till för att få skolorna att ställa upp med ett samarbete fortsättningsvis.

  2. Vår studie visar att det är absolut ingen skillnad alls. Detta resultatet är dock bara den officiella ståndpunkten. Det betydligt intressantare resultatet för oss är dock att vi nu har fått 100 nya bridgejuniorer i Sverige Smile

Jag menar, Hur svårt kan det vara Wink

Lycka till med bridgen
/Mikael Westerlund

Svante Ryman

Hej Micke, inte så dum idé. Men finns det skolor med så många elever som ligger nära varandra i betyg? Måste man inte ge någon form av ”belöning” till de elever som väljer bridgekurs samt fortsatt bridgespel. Dessutom om vi nu har 200 elever bör man nog lotta vilka 100 som ska hit eller dit annars får man nog en sned fördelning. Men idén är god tycker jag. Belöning behövs nog så att bridgegruppen blir intakt (risk att för många lägger av annars). Detta inlägg är skrivit utan närmare eftertanke men ändå…
/Svante

Mikael Westerlund
Bild för Mikael Westerlund

Jag tror precis som du Svante, men jag tänkte såhär.

Att belöningen blir tvådelad.

  1. De som är med får en ny spänning i deras vardag då de är med i den nya spännande forskningen kommer de som spelar bridge på fritiden att få bättre betyg två år senare än sina kompisar som inte spelar bridge?

  2. Min förhoppning är att när vi väl fått hundratals nya bridgejuniorer så kommer vi att belöna dessa själva inom Sveriges bridgeförbund. Som det är nu så spelar ju juniorer gratis nästan överallt och lite större tävlingar så betalar de oftast bara halv startavgift (också en belöning).
    Om vi sedan lägger till alla dessa juniorläger som anordnas och som jag har uppfattat det är omåttligt populära bland våra juniorer.

Sedan så kan du mycket väl ha rätt i att det kanske inte finns 200 sjundeklassare som har liknande betyg på varje skola. Men det finns ju inget hinder till att man på de mindre skolorna endast använder 100 (50-50).
Min tanke är ju att detta skall göras på flera skolor samtidigt.

Och till sist den största belöningen av de alla!
För att det skall kunna bli en forskning utav detta så måste man ju precis som du skriver ”lotta” vilka 100 av de 200 (som är med i forskningen) som skall få den unika chansen att gratis få spela bridge och lära sig spelet. Bara att ”vinna” den lotten kommer (tror jag) att få många sjundeklassare att känna att de vunnit något om vi bara lägger upp detta på ett bra sätt.

Och för att inte bara skyffla över detta på någon annan så anmäler jag mig frivilligt att pröva detta om jag får rätt stöd av förbundet. Om sedan Linnea dessutom har lust och tid så tycker jag det verkar som att Linnea också skulle passa förträffligt till den här uppgiften. Har vi väl sålt in detta till EN skola så kommer det att bli oerhört mycket enklare att få med skola nummer två. Men skolorna som vi i så fall besöker skall se det som ett privilegium att få vara med i denna stora forskning. Och min egen tro är att det inte finns många rektorer i vårt land som skulle säga nej till att hälften i en sådan här studie skulle spela bridge på sin fritid ett par dagar i veckan i stället för det de gör idag.

Lycka till med bridgen
/Mikael Westerlund

Castor Mann

Själv går jag i klass 8 i en ganska liten skola (ca. 25-30 elever/årskurs), och jag tror att det svåraste med en undersökning som denna skulle vara att få alla eleverna att vilja vara med på detta. Bridge är svårt till en början och det kan ta ett tag att lära sig. Det i samband med att barn nu för tiden har så mycket annat ”roligare” att göra som t.ex. att hålla på med sina datorer och mobiler kommer göra så att det blir mycket svårare att få folk insatta i det, vilket är viktigt om undersökningen ens ska ha någon koppling till bridge. När jag först lärde mig bridge tyckte jag att det var väldigt tråkigt och spelade därför bara ett par brickor i månaden. Det var först efter flera år som jag började tycka att det var kul, och det var för att jag var strandsatt på ett landställe utan tv och internet så att det inte fanns något annat att göra ändå.

Det jag försöker säga är att eleverna på något annat sätt än att bara få spela kan få tycka att det är roligt att spela och att de ska få så mycket stöd som möjligt. På BK st Erik brukar vi köra juniorbridge på fredagar och då brukar det finnas godis och läsk för att locka barn att vilja komma och prova på. Då brukar också Måns Berg lära nybörjarna att spela (vilket jag och väldigt många andra är mycket tacksamma för). Att belöningen för att eleverna är med på en undersökning som denna tror jag bör vara lite bättre än att de blir de lyckligt lottade som ens får Smile .
Tanken var dock väldigt bra och jag hoppas att det kommer att fungera, men det bör vara väl planerat.

Mikael Westerlund
Bild för Mikael Westerlund

Jättekul att få höra vad du tycker Castor som ju faktiskt befinner dig i just den utvalda åldersgruppen.

I mitt första inlägg om detta så skrev jag att jag gärna ställer upp själv och jobbar med detta om jag får rätt stöd av förbundet. Nu hade jag inte tänkt på något speciellt när jag skrev att jag ville ha fullt stöd. Men de sakerna som du nämner är typexempel på sådant som jag anser att förbundet skall ställa upp med ifall det skall kunna bli något.

En annan sak jag tänkt på är att om vi säger att det skulle finnas 200 elever i årskurs 7 med ungefär samma betyg så kommer det nog inte fungera bland annat av en anledning som du Castor också är inne på. Säg att man lottar och att de 100 som ”vinner” och då får börja spela bridge där allt är gratis nu också verkligen börjar lära sig bridge. Så kommer naturligtvis vissa av dessa att sluta av olika orsaker efter ett tag. Så skall man göra en sådan här studie så skulle man nog behöva ha dubbelt så många ”vinnande” lotter som nitlotter. Säg 100 som börjar lära sig bridge och 50 som följaktligen inte börjar med bridge.

Men detta är ju bara tankar och jag är övertygad om att det kommer krävas en väldigt massa mer tankekraft för att ro någon sådant här iland.

Men som sagt, om inte förbundet är med på skeppet så lär inte alla tankar i världen hjälpa.

Lycka till med bridgen
/Mikael Westerlund

Logga in för att kommentera