Matchens giv - Omgång 3:2
Bertil-G Johnson
Ett budläge i dagens andra halvlek väckte en livlig diskussion i sekretariatet. Så här såg det ut:
Öst-Väst var I zonen och 2NT var något slags invitstenberg. Vad ska Syd hitta på med följande hand?
♠ QJ10 ♥ K98 ♦ 1092 ♣ AQ53
Om inte Öst-Väst har anslutit sig till komikerbranschen är det rätt uppenbart att Nord klivit in på ett rejält ruterpaket och förmodligen inte så mycket mer. Det betyder att Nord-Syd har rätt många stick med det förväntade spaderutspelet.
Diskussionen vägde mellan dubbelt och 3NT. Det väsentliga är att Syd ger besked om bra kort, så att Nord inte lockas till en offring. Förmodligen är 3NT det effektivaste – även om det finns en risk för hjärtervända efter spader ut till honnör hos Öst. Men då får väl Nord hålla sig med knekt eller tia i färgen.
Full enighet rådde om att 3♦ ger alldeles fel signaler. Det måste Nord tolka som ett rent konkurrensbud.
Nåväl, hela given var denna:
Ö-V i zonen
Jodå, Nord både hörde och tog till sig signalerna och tog offringen. Det ledde till -300 i stället för den osättbara 3-sangaren. 6 imp ut hade kunnat vara 10 imp in när Nord-Syd spelat 4 ruter med en bet vid andra bordet.
Visa alla… | Nyheter | Dag för dag | Matchens giv | Bridge-TV
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior