Samtliga handlingar - Riksstämma 2025
Micke Melander
Under förmiddagen skickades information via e-post till samtliga personer som är anmälda att närvara vid Riksstämma 2025.
Utskicket innehöll de handlingar som enligt våra stadgar ska publiceras inför riksstämman senast 24 oktober.
Dokumentet 1. Samlade handlingar Riksstämma 2025 innehåller 114 sidor och kommer inte att skrivas ut.
Var och en som ska delta väljer själva om man vill läsa på egen dator, telefon, surfplatta eller skriva ut dokumenten och medföra dem. De kommer också visas på storbildsskärm i lokalen under mötets gång.
Boende och möteslokal
Distriktets delegater bor på Elite City Hotell och Riksstämman hålls på Conventum Konferens. Hitta till hotellet och Conventum Konferens
Med anledning av ett misstag från hotellet bor styrelse och personal utspridda på andra hotell. Detta då Örebro är överbokat under helgen p.g.a. flera andra stora arrangemang som pågår i staden.
Anmälan på plats
Du förväntas anmäla dig på plats, detta kan göras innan middagen på Conventum Konferens på fredagen (vid ingången till matsalen) eller på lördag förmiddag innan själva stämman börjar.
Vid registreringen kommer samtliga deltagare att få namnskylt, program samt en deltagarförteckning. Distriktens delegater kommer även att erhålla en röstningsskylt.
Röstningsskylten är beroende av att antalet röster för varje delegat står på fullmakten som ska lämnas in, glöm inte att skriva ut, fylla i och ta med den. Fullmakt
Även Reseersättningsblankett ska skrivas ut, fyllas i och lämnas in vid registreringen. Reseersättningsblankett
SBF ersätter resa för en delegat/distrikt. Läs mer..
Önskas blanketterna utskrivna av SBF, kan de beställas av Micke Melander via e-post mme@svenskbridge.se
Program Riksstämmohelg 2025
Fredag 14 november
| Tid | Händelse |
|---|---|
| 16.00-18.45 | Incheckning Elite City Hotell |
| 18.00-19.00 | Registrering av ankomst, inlämnande av fullmakter mm |
| 19.00-20.00 | Middag |
| 20.00 - | Paul Jones med HCP beräkning på Örebridgen Anmälan |
Lördag 15 november
| Tid | Händelse |
|---|---|
| 08.30-09.00 | Ankomst, inlämnande av fullmakter etc |
| 09.00-11.00 | Riksstämma 2025 - Del 1 |
| 11.00–11.30 | Kaffe |
| 11.30-13.00 | Riksstämma 2025 - Del 2 |
| 13.00-14.00 | Lunch |
Tematräffar
Efter Riksstämman fortsätter vi helgen med tematräffar
Lördag 15 november
| Tid | Händelse |
|---|---|
| 14.00-16.00 | Tema: Tävlingsverksamheten |
| 16.00–16.15 | Kaffe |
| 16.15–17.00 | Tema: RF, SOK och Tankesportförbundet |
| 19.00 - 20.00 | Middag |
| 20.00 – | Musikunderhållning |
Söndag 16 november
| Tid | Händelse |
|---|---|
| 09.00–10.00 | Aktuell information från SBF:s styrelse och kommittéer |
| 10.00–11.00 | Tema: Medlemskap |
| 11.00–11.30 | Kaffe |
| 11.30–12.30 | Tema: ”Rapport” Bridge X |
| 12.30–13.00 | Summering och avslutning |
| 13.00– | Lunch och/eller avresa |
Har du några frågor eller funderingar – hör av dig till undertecknad, Micke Melander, på e-post mme@svenskbridge.se Om inte så ses vi om några veckor i Bridgehuvudstaden Örebro!
Varmt välkommen till Riksstämman i Örebro 14-16 november
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




