Undrar bara varför resultaten från Chairmans Cup visas på swangames.com, och inte på svenskbridge.se?
Vad har sajten swangames för relation till SBF?
Undrar bara varför resultaten från Chairmans Cup visas på swangames.com, och inte på svenskbridge.se?
Vad har sajten swangames för relation till SBF?
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior
Lagmodulen i BIT kan endast visa matcher och resultat. SWAN running scores (RS) kan visa mycket mer. RS är dessutom ett totalt scoringsystem som bland annat är integrerat med Bridgemate. Det är den primära anledningen att RS används och inte BIT.
Jag är projektledare för BIT. Jag kommer inte att aktivt medverka i att förbundet lägger ned ett stort antal timmar (se nedan) på egenutvecklade running scores. En sådan kostnad skulle inte uppskattas av normala medlemmar.
Jag sambo med ägaren till SWAN. Det är ingen hemlighet och inget som har med beslutet ovan att göra.
SWAN har ingen annan relation till SBF än att SWAN säljer en tjänst. För EUR 50 per tävlingsdag samt EUR 100 per tävling i administrativ engångsavgift får SBF använda RS. Samma priser gäller för andra som använder RS. Det bakomliggande scoringsystemet är gratis att använda men kan endast användas givet vissa tekniska förutsättningar.
SWAN utvecklade själva en primitiv version av running scores med avsikten att få till ett samarbete med EBL. Detta höll i några år. Sedan användes det av WBF under några år.
Tiden att utveckla nuvarande versionen av RS tillsammans med det bakomliggande scoringsystemet var initialt (år 2008 och 2009) 1200 timmar fördelat på 700 respektive 500 timmar. Detta skedde när jag jobbade för WBF. Sedan dess har många fler timmar lagts på RS och scoringsystem, där SBF inte har betalt någonting.
Att SBF använder och betalar för en tjänst är okontroversiellt. Att priset dessutom är lågt jämfört med att utveckla allt internt är det inget fel på.
Tack Tomas för utförligt svar, då förstår jag!
Kände mest att det är lite omständligare - kanske ovanan med RS - med navigeringen då man ska kolla igenom spelade givar, etc, än det är på svenksbridge.se.
Men då är det förstås partävlingsresultat/givar jag brukar browsa – inte lagspel.
Det är en suverän resultatredovisning !!
Absolut världsklass!