Silver 5
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
35 | 2218,6 | 52,33 | Birgitta Rådberg - Kenneth Fredriksson | Birgitta Rådberg Kenneth Fredriksson | Gävle BK - Storsjöbygdens BK | Gävle BK Storsjöbygdens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 2, som Ö-V, mot Elisabeth Andersson - Arne Johansson | Rond 2, som Ö-V, mot Elisabeth Andersson - Arne Johansson |
1 | 4♥ | S | –1 | ♦kn | -50 | 80 | 75 | 75 | ♠-♥953♦KD9832♣E1084 | ♠ED87532♥kn♦kn5♣kn75 | ♠-♥953♦KD9832♣E1084 | 80 | 75,47 | 80 |
2 | 3♣ | V | +1 | ♠D | -130 | 20 | 19 | 19 | ♠Ekn64♥965♦E10842♣K | ♠K983♥kn7♦3♣Ekn10953 | ♠Ekn64♥965♦E10842♣K | 100 | 47,17 | 100 |
Rond 1, som N-S, mot Ann De Guzman - Jaycee Urriquia | Rond 1, som N-S, mot Ann De Guzman - Jaycee Urriquia |
3 | 1NT | N | +1 | ♦3 | 120 | 85 | 80 | 80 | ♠ED4♥EK107♦D5♣9752 | ♠kn6♥kn943♦E762♣kn64 | ♠ED4♥EK107♦D5♣9752 | 185 | 58,18 | 185 |
4 | 2♠ | V | +2 | ♥8 | -170 | 35 | 33 | 33 | ♠D9♥kn985♦D52♣K1083 | ♠EK7♥76♦1084♣Dkn954 | ♠D9♥kn985♦D52♣K1083 | 220 | 51,89 | 220 |
Rond 4, som Ö-V, mot Eva Johansson - Jan Andersson | Rond 4, som Ö-V, mot Eva Johansson - Jan Andersson |
5 | 3♠ | V | = | ♥E | -140 | 50 | 47 | 47 | ♠E743♥92♦kn84♣E764 | ♠KDkn1052♥1076♦E93♣8 | ♠E743♥92♦kn84♣E764 | 270 | 50,94 | 270 |
6 | 4♥ | S | = | ♠2 | 420 | 46 | 43 | 43 | ♠E43♥95♦874♣E8632 | ♠D10752♥-♦K653♣kn1094 | ♠E43♥95♦874♣E8632 | 316 | 49,69 | 316 |
Rond 3, som N-S, mot Per Magnusson - Magnus Karlsson | Rond 3, som N-S, mot Per Magnusson - Magnus Karlsson |
7 | 3NT | N | –4 | ♦2 | -400 | 3 | 3 | 3 | ♠EK7♥E42♦Kkn10976♣3 | ♠104♥1086♦83♣Ekn9854 | ♠EK7♥E42♦Kkn10976♣3 | 319 | 42,99 | 319 |
8 | 3♥ | V | –1 | ♠K | 50 | 46 | 43 | 43 | ♠K9♥86♦E108632♣Dkn6 | ♠kn108753♥ED4♦K♣854 | ♠K9♥86♦E108632♣Dkn6 | 365 | 43,04 | 365 |
Rond 6, som Ö-V, mot Erik Wiberg - Isis Lundqvist | Rond 6, som Ö-V, mot Erik Wiberg - Isis Lundqvist |
9 | 3♠ | S | = | ♣K | 140 | 5 | 5 | 5 | ♠kn8♥E75♦E8753♣E94 | ♠532♥K64♦kn4♣KDkn103 | ♠kn8♥E75♦E8753♣E94 | 370 | 38,78 | 370 |
10 | 4♥ | N | +1 | ♥6 | 650 | 48 | 45 | 45 | ♠K76♥1076♦Kkn82♣Kkn7 | ♠kn32♥3♦D1064♣D8642 | ♠K76♥1076♦Kkn82♣Kkn7 | 418 | 39,43 | 418 |
Rond 5, som Ö-V, mot Thomas Falk - Ann-Christine Brask | Rond 5, som Ö-V, mot Thomas Falk - Ann-Christine Brask |
11 | 2♣ | Ö | –2 | ♠7 | 100 | 75 | 71 | 71 | ♠43♥E73♦73♣KD8632 | ♠EK65♥kn652♦kn1084♣5 | ♠43♥E73♦73♣KD8632 | 493 | 42,28 | 493 |
12 | 1NT | V | +2 | ♣7 | -150 | 39 | 37 | 37 | ♠D1052♥Kkn6♦kn874♣32 | ♠Ekn63♥ED43♦63♣Ekn6 | ♠D1052♥Kkn6♦kn874♣32 | 532 | 41,82 | 532 |
Rond 8, som N-S, mot Gunila Langius - Bernt Sigvardsson | Rond 8, som N-S, mot Gunila Langius - Bernt Sigvardsson |
13 | 3NT | Ö | = | ♥2 | -600 | 56 | 53 | 53 | ♠D7654♥6♦kn87♣D1074 | ♠K2♥K8532♦E532♣98 | ♠D7654♥6♦kn87♣D1074 | 588 | 42,67 | 588 |
14 | 4♥ | N | = | ♣D | 420 | 64 | 60 | 60 | ♠E53♥EKDkn62♦62♣106 | ♠D986♥-♦EKD975♣983 | ♠E53♥EKDkn62♦62♣106 | 652 | 43,94 | 652 |
Rond 7, som Ö-V, mot Alexander Sandin - Markus Bertheau | Rond 7, som Ö-V, mot Alexander Sandin - Markus Bertheau |
15 | 4♠ | S | +1 | ♦3 | 650 | 17 | 16 | 16 | ♠E2♥E2♦E87642♣1076 | ♠865♥K1074♦kn53♣853 | ♠E2♥E2♦E87642♣1076 | 669 | 42,08 | 669 |
16 | 3NT | V | +1 | ♠5 | -630 | 82 | 77 | 77 | ♠83♥D1087♦EDkn87♣D3 | ♠EK742♥K3♦K6♣kn1092 | ♠83♥D1087♦EDkn87♣D3 | 751 | 44,28 | 751 |
Rond 10, som Ö-V, mot Per Leandersson - Peter Carlsson | Rond 10, som Ö-V, mot Per Leandersson - Peter Carlsson |
17 | 4♠ | Ö | –1 | ♣K | 50 | 12 | 11 | 11 | ♠D7532♥E10♦ED1098♣E | ♠K1094♥D9753♦-♣10863 | ♠D7532♥E10♦ED1098♣E | 763 | 42,34 | 763 |
18 | 4♠ | S | +1 | ♦4 | 650 | 49 | 46 | 46 | ♠42♥K72♦E653♣D654 | ♠1086♥D9♦kn1042♣K987 | ♠42♥K72♦E653♣D654 | 812 | 42,56 | 812 |
Rond 9, som N-S, mot Hans Stever - Laila Stever | Rond 9, som N-S, mot Hans Stever - Laila Stever |
19 | 2♥ | N | –1 | ♣E | -50 | 78 | 74 | 74 | ♠kn8♥Kkn1094♦Dkn6♣kn109 | ♠D10753♥E83♦K87♣63 | ♠kn8♥Kkn1094♦Dkn6♣kn109 | 890 | 44,19 | 890 |
20 | 2♦ | Ö | –1 | ♥D | 100 | 79 | 75 | 75 | ♠D942♥65♦1032♣kn976 | ♠K10♥Dkn982♦ED♣KD84 | ♠D942♥65♦1032♣kn976 | 969 | 45,71 | 969 |
Rond 12, som N-S, mot Christer Werner - Marcus Hjelte | Rond 12, som N-S, mot Christer Werner - Marcus Hjelte |
21 | 3♣ | N | = | ♥9 | 110 | 94 | 89 | 89 | ♠KD8♥ED3♦D6♣KDkn93 | ♠kn2♥862♦5432♣10654 | ♠KD8♥ED3♦D6♣KDkn93 | 1063 | 47,75 | 1063 |
22 | 3NT | S | = | ♠8 | 400 | 63 | 59 | 59 | ♠kn6♥Kkn63♦K976♣Kkn6 | ♠E43♥D74♦ED84♣D103 | ♠kn6♥Kkn63♦K976♣Kkn6 | 1126 | 48,28 | 1126 |
Rond 11, som Ö-V, mot Vesa Leskelä - Kirsi Virtanen | Rond 11, som Ö-V, mot Vesa Leskelä - Kirsi Virtanen |
23 | 3♠ | V | = | ♦E | -140 | 66 | 62 | 62 | ♠K1084♥753♦5432♣63 | ♠Ekn976♥EK10♦76♣K108 | ♠K1084♥753♦5432♣63 | 1192 | 48,89 | 1192 |
24 | 3♠x | V | = | ♣6 | -530 | 106 | 100 | 100 | ♠1095♥Kkn83♦ED63♣108 | ♠Dkn6432♥E964♦2♣75 | ♠1095♥Kkn83♦ED63♣108 | 1298 | 51,02 | 1298 |
Rond 14, som Ö-V, mot Ann-Kristin Hultgren - Henry Alfredsson | Rond 14, som Ö-V, mot Ann-Kristin Hultgren - Henry Alfredsson |
25 | 4♥ | S | –1 | ♦E | -50 | 86 | 81 | 81 | ♠Dkn102♥kn7♦D853♣K63 | ♠84♥9♦EK94♣kn98752 | ♠Dkn102♥kn7♦D853♣K63 | 1384 | 52,23 | 1384 |
26 | 5♦ | N | = | ♠E | 600 | 18 | 17 | 17 | ♠E10987♥K72♦kn♣Kkn106 | ♠D32♥kn94♦83♣D9542 | ♠E10987♥K72♦kn♣Kkn106 | 1402 | 50,87 | 1402 |
Rond 13, som Ö-V, mot Jan Clementsson - Håkan Tjärnemo | Rond 13, som Ö-V, mot Jan Clementsson - Håkan Tjärnemo |
27 | 3♦ | S | –2 | ♠E | -100 | 63 | 59 | 59 | ♠106543♥E♦107543♣K2 | ♠EK9♥D5432♦-♣E9543 | ♠106543♥E♦107543♣K2 | 1465 | 51,19 | 1465 |
28 | 1NT | N | +1 | ♠10 | 120 | 50 | 47 | 47 | ♠109♥642♦ED763♣kn32 | ♠765♥ED8♦kn9♣E10965 | ♠109♥642♦ED763♣kn32 | 1515 | 51,04 | 1515 |
Rond 16, som N-S, mot Lars Andersson - Klara Gustafsson | Rond 16, som N-S, mot Lars Andersson - Klara Gustafsson |
29 | 4♥ | Ö | +1 | ♠6 | -650 | 50 | 47 | 47 | ♠D10874♥65♦87♣ED96 | ♠kn965♥Kkn8♦962♣kn102 | ♠D10874♥65♦87♣ED96 | 1565 | 50,91 | 1565 |
30 | 2♠ | V | = | ♦5 | -110 | 48 | 45 | 45 | ♠85♥Kkn94♦10954♣1074 | ♠EKD10♥D105♦kn63♣Kkn2 | ♠85♥Kkn94♦10954♣1074 | 1613 | 50,72 | 1613 |
Rond 15, som N-S, mot Daniel Gullberg - Emanuel Unge | Rond 15, som N-S, mot Daniel Gullberg - Emanuel Unge |
31 | 3NT | S | +2 | ♥4 | 660 | 75 | 71 | 71 | ♠K10876♥2♦E632♣E54 | ♠D9♥EKD6♦1074♣Kkn32 | ♠K10876♥2♦E632♣E54 | 1688 | 51,37 | 1688 |
32 | 5♦ | N | = | ♠7 | 400 | 72 | 68 | 68 | ♠Kkn6♥1064♦K1087542♣- | ♠D4♥EKkn9♦E♣Ekn10973 | ♠Kkn6♥1064♦K1087542♣- | 1760 | 51,89 | 1760 |
Rond 18, som N-S, mot Sally Clark - Gunnar Hallberg | Rond 18, som N-S, mot Sally Clark - Gunnar Hallberg |
33 | 3NT | V | +2 | ♠3 | -460 | 0 | 0 | 0 | ♠K84♥108743♦93♣1098 | ♠E109752♥-♦KD42♣E72 | ♠K84♥108743♦93♣1098 | 1760 | 50,31 | 1760 |
34 | 3NT | N | = | ♦9 | 600 | 81 | 76 | 76 | ♠6♥ED62♦KDkn4♣D542 | ♠EK8532♥54♦7♣K873 | ♠6♥ED62♦KDkn4♣D542 | 1841 | 51,08 | 1841 |
Rond 17, som N-S, mot Kent Rörqvist - Örjan Sjöberg | Rond 17, som N-S, mot Kent Rörqvist - Örjan Sjöberg |
35 | 3NT | V | +2 | ♣2 | -660 | 21 | 20 | 20 | ♠106♥ED7♦D94♣98432 | ♠7542♥kn863♦kn765♣6 | ♠106♥ED7♦D94♣98432 | 1862 | 50,19 | 1862 |
36 | 4♥ | S | = | ♦E | 620 | 74 | 70 | 70 | ♠kn65♥K82♦9764♣KDkn | ♠KD73♥EDkn764♦5♣62 | ♠kn65♥K82♦9764♣KDkn | 1936 | 50,73 | 1936 |
Rond 20, som N-S, mot Stefan Andersson - Björn Hjelmgren | Rond 20, som N-S, mot Stefan Andersson - Björn Hjelmgren |
37 | 4♥ | V | = | ♦3 | -420 | 57 | 54 | 54 | ♠943♥K4♦D98♣kn6543 | ♠10872♥D102♦Ekn1075♣D | ♠943♥K4♦D98♣kn6543 | 1993 | 50,82 | 1993 |
38 | 2♦ | N | = | ♠D | 90 | 53 | 50 | 50 | ♠1063♥E♦E9753♣E1073 | ♠K95♥kn10982♦K62♣K5 | ♠1063♥E♦E9753♣E1073 | 2046 | 50,79 | 2046 |
Rond 19, som Ö-V, mot Villy Havasi - Torleif Hägg | Rond 19, som Ö-V, mot Villy Havasi - Torleif Hägg |
39 | 5♠ | V | = | ♥2 | -650 | 87,6 | 83 | 83 | ♠EKD6♥-♦K852♣Dkn1084 | ♠kn10973♥1053♦6♣E953 | ♠EKD6♥-♦K852♣Dkn1084 | 2133,6 | 51,61 | 2133,6 |
40 | 2NT | S | –2 | ♠kn | -100 | 85 | 80 | 80 | ♠E754♥kn2♦Dkn43♣D104 | ♠kn1093♥D10873♦6♣Kkn8 | ♠E754♥kn2♦Dkn43♣D104 | 2218,6 | 52,33 | 2218,6 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior