Guldgruvan - Final G
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
20 | 231 | 33,77 | Anders Hellström - Yvonne Flodqvist | Anders Hellström Yvonne Flodqvist | BK S:t Erik | BK S:t Erik |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall | Rond 1, som N-S, mot Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall |
1 | 2♥ | S | +1 | ♣E | 140 | 14 | 78 | 78 | ♠kn965♥E84♦73♣kn1043 | ♠KD104♥KDkn106♦K2♣D9 | ♠kn965♥E84♦73♣kn1043 | 14 | 77,78 | 14 |
2 | 6♥ | S | –1 | ♠5 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠E♥E984♦KD765♣kn94 | ♠K874♥D653♦E9♣ED2 | ♠E♥E984♦KD765♣kn94 | 14 | 38,89 | 14 |
Rond 2, som Ö-V, mot Christer Sandberg - Ingemar Andersson | Rond 2, som Ö-V, mot Christer Sandberg - Ingemar Andersson |
3 | 3NT | V | +2 | ♦9 | -660 | 14 | 78 | 78 | ♠K4♥D52♦D104♣KD865 | ♠EDkn96♥E1063♦Kkn♣kn4 | ♠K4♥D52♦D104♣KD865 | 28 | 51,85 | 28 |
4 | 1NT | N | +3 | ♦3 | 180 | 4 | 22 | 22 | ♠E1084♥K75♦10732♣K9 | ♠975♥D84♦Kkn♣106542 | ♠E1084♥K75♦10732♣K9 | 32 | 44,44 | 32 |
Rond 3, som N-S, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers | Rond 3, som N-S, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers |
5 | 4♠ | N | –3 | ♣3 | -300 | 3 | 17 | 17 | ♠ED765♥7♦Kkn743♣K8 | ♠83♥EK8654♦-♣D7652 | ♠ED765♥7♦Kkn743♣K8 | 35 | 38,89 | 35 |
6 | 4♠ | V | +1 | ♦5 | -650 | 8 | 44 | 44 | ♠E94♥K63♦87532♣54 | ♠10♥kn9874♦ED1096♣kn8 | ♠E94♥K63♦87532♣54 | 43 | 39,81 | 43 |
Rond 4, som Ö-V, mot Hans Thimell - Jan Andersson | Rond 4, som Ö-V, mot Hans Thimell - Jan Andersson |
7 | 3♠x | V | –3 | ♥D | 800 | 0 | 0 | 0 | ♠8♥654♦E86542♣1054 | ♠EDkn932♥K9♦kn10♣kn86 | ♠8♥654♦E86542♣1054 | 43 | 34,13 | 43 |
8 | 1NT | V | –2 | ♦kn | 100 | 3 | 17 | 17 | ♠E1095♥K1087♦86♣653 | ♠KD72♥D3♦E542♣kn104 | ♠E1095♥K1087♦86♣653 | 46 | 31,94 | 46 |
Rond 5, som N-S, mot Mattias Lindgren - Stefan Ekman | Rond 5, som N-S, mot Mattias Lindgren - Stefan Ekman |
9 | 4♠ | N | +1 | ♣9 | 450 | 8 | 44 | 44 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | ♠D732♥K8♦1086♣K765 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | 54 | 33,33 | 54 |
10 | 3NT | N | +1 | ♥7 | 630 | 9 | 50 | 50 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | ♠Dkn93♥E108♦Ekn97♣106 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | 63 | 35,00 | 63 |
Rond 6, som Ö-V, mot Per Jansson - Kent Bäckström | Rond 6, som Ö-V, mot Per Jansson - Kent Bäckström |
11 | 2♥ | N | +1 | ♠E | 140 | 5 | 28 | 28 | ♠E7♥D♦kn10643♣D10854 | ♠D10863♥E642♦E75♣2 | ♠E7♥D♦kn10643♣D10854 | 68 | 34,34 | 68 |
12 | 3NT | S | +2 | ♦7 | 660 | 9 | 50 | 50 | ♠kn♥kn954♦106432♣kn65 | ♠E10876♥D76♦D97♣43 | ♠kn♥kn954♦106432♣kn65 | 77 | 35,65 | 77 |
Rond 7, som Ö-V, mot Sven Åke Bjerregård - Anders Morath | Rond 7, som Ö-V, mot Sven Åke Bjerregård - Anders Morath |
13 | 2NT | Ö | = | ♣2 | -120 | 2 | 11 | 11 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | ♠kn7♥E654♦ED73♣872 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | 79 | 33,76 | 79 |
14 | 1NT | S | –2 | ♦3 | -100 | 7 | 39 | 39 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | ♠EK63♥EK42♦943♣109 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | 86 | 34,13 | 86 |
Rond 8, som Ö-V, mot Håkan Litsegård - Mats Mattsson | Rond 8, som Ö-V, mot Håkan Litsegård - Mats Mattsson |
15 | 4♦ | Ö | –1 | ♥5 | 50 | 13 | 72 | 72 | ♠107♥ED6♦K1063♣E1083 | ♠86♥kn3♦kn8752♣KD76 | ♠107♥ED6♦K1063♣E1083 | 99 | 36,67 | 99 |
16 | 3♥ | N | +1 | ♣D | 170 | 0 | 0 | 0 | ♠E1085♥6♦K632♣Dkn103 | ♠742♥K873♦kn87♣K52 | ♠E1085♥6♦K632♣Dkn103 | 99 | 34,38 | 99 |
Rond 9, som Ö-V, mot Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen | Rond 9, som Ö-V, mot Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen |
17 | 5♣ | N | –1 | ♦8 | -50 | 4 | 22 | 22 | ♠ED108♥K109853♦872♣- | ♠Kkn94♥kn742♦K954♣10 | ♠ED108♥K109853♦872♣- | 103 | 33,66 | 103 |
18 | 3NT | V | –3 | ♥3 | 150 | 0 | 0 | 0 | ♠93♥74♦E6432♣EDkn10 | ♠Dkn76♥D982♦KDkn♣52 | ♠93♥74♦E6432♣EDkn10 | 103 | 31,79 | 103 |
Rond 10, som N-S, mot Håkan Myrhagen - Ritva Myrhagen | Rond 10, som N-S, mot Håkan Myrhagen - Ritva Myrhagen |
19 | 3NT | N | +2 | ♣8 | 460 | 15 | 83 | 83 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | ♠E5♥EKkn52♦kn1076♣95 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | 118 | 34,50 | 118 |
20 | 3NT | S | +1 | ♣2 | 630 | 3 | 17 | 17 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | ♠K52♥Ekn52♦Ekn6♣D85 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | 121 | 33,61 | 121 |
Rond 11, som N-S, mot Gunnar Andersson - Jesper Rundin | Rond 11, som N-S, mot Gunnar Andersson - Jesper Rundin |
21 | 3♥x | S | –2 | ♣E | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠D3♥D♦D1054♣kn87543 | ♠E764♥EK10842♦-♣D92 | ♠D3♥D♦D1054♣kn87543 | 121 | 32,01 | 121 |
22 | 3NT | Ö | +1 | ♥D | -630 | 6 | 33 | 33 | ♠1032♥942♦E64♣9864 | ♠9654♥Dkn1087♦D3♣kn3 | ♠1032♥942♦E64♣9864 | 127 | 32,07 | 127 |
Rond 12, som Ö-V, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern | Rond 12, som Ö-V, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern |
23 | 3♠ | V | –1 | ♣10 | 100 | 8 | 44 | 44 | ♠543♥D863♦98♣D973 | ♠EK10987♥52♦Ekn72♣5 | ♠543♥D863♦98♣D973 | 135 | 32,61 | 135 |
24 | 3NT | S | = | ♣K | 400 | 0 | 0 | 0 | ♠76♥6♦Kkn92♣E97542 | ♠Dkn32♥E8742♦3♣K83 | ♠76♥6♦Kkn92♣E97542 | 135 | 31,25 | 135 |
Rond 13, som Ö-V, mot Eva Andersson - Ann-Sofie Axelsson | Rond 13, som Ö-V, mot Eva Andersson - Ann-Sofie Axelsson |
25 | 5♠x | N | –2 | ♦E | -300 | 18 | 100 | 100 | ♠96♥Ekn2♦EKD962♣kn6 | ♠E♥109763♦10♣EK8753 | ♠96♥Ekn2♦EKD962♣kn6 | 153 | 34,00 | 153 |
26 | 2♣ | Ö | +1 | ♥8 | -110 | 5 | 28 | 28 | ♠D1086♥D4♦K105♣Kkn43 | ♠Ekn95♥653♦Ekn97♣D2 | ♠D1086♥D4♦K105♣Kkn43 | 158 | 33,76 | 158 |
Rond 14, som N-S, mot Olga Frampol - Larisa Feldman | Rond 14, som N-S, mot Olga Frampol - Larisa Feldman |
27 | 3NT | S | –4 | ♦9 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠ED52♥K1064♦K♣K987 | ♠kn64♥E87♦D74♣D652 | ♠ED52♥K1064♦K♣K987 | 158 | 32,51 | 158 |
28 | 2♠ | N | +1 | ♣E | 140 | 3 | 17 | 17 | ♠EK976♥EK8♦KD8♣103 | ♠kn104♥93♦kn763♣E852 | ♠EK976♥EK8♦KD8♣103 | 161 | 31,94 | 161 |
Rond 15, som Ö-V, mot Magnus Sandström - Jan Sandström | Rond 15, som Ö-V, mot Magnus Sandström - Jan Sandström |
29 | 3NT | S | +2 | ♥6 | 660 | 13 | 72 | 72 | ♠K1098♥K10975♦8♣1097 | ♠kn743♥62♦K9732♣83 | ♠K1098♥K10975♦8♣1097 | 174 | 33,33 | 174 |
30 | 2♠ | S | +1 | ♥4 | 140 | 4 | 22 | 22 | ♠102♥1098762♦D92♣D7 | ♠Kkn65♥kn543♦K76♣K3 | ♠102♥1098762♦D92♣D7 | 178 | 32,96 | 178 |
Rond 16, som Ö-V, mot Lars Marjoniemi - Jan Roos | Rond 16, som Ö-V, mot Lars Marjoniemi - Jan Roos |
31 | 4♠ | N | –1 | ♣6 | -100 | 15 | 83 | 83 | ♠E9♥K87♦E108♣107654 | ♠kn42♥D95♦96542♣kn8 | ♠E9♥K87♦E108♣107654 | 193 | 34,59 | 193 |
32 | 3NT | S | –1 | ♠E | -50 | 10 | 56 | 56 | ♠8432♥E104♦875♣K32 | ♠EK106♥kn832♦964♣105 | ♠8432♥E104♦875♣K32 | 203 | 35,24 | 203 |
Rond 17, som N-S, mot Bengt Nilsson - Leif Andersson | Rond 17, som N-S, mot Bengt Nilsson - Leif Andersson |
33 | 4♦ | Ö | +1 | ♣7 | -150 | 10 | 56 | 56 | ♠974♥KD103♦7♣EKkn103 | ♠632♥kn5♦862♣D9876 | ♠974♥KD103♦7♣EKkn103 | 213 | 35,86 | 213 |
34 | 3NT | N | –1 | ♠4 | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠105♥K75♦kn52♣Dkn654 | ♠Ekn2♥E3♦ED10876♣K8 | ♠105♥K75♦kn52♣Dkn654 | 214 | 34,97 | 214 |
Rond 18, som N-S, mot Leif Erlandsson - Karin Erlandsson | Rond 18, som N-S, mot Leif Erlandsson - Karin Erlandsson |
35 | 2♥ | N | = | ♠7 | 110 | 8 | 44 | 44 | ♠ED10♥EK105♦D♣K10652 | ♠K962♥986♦kn652♣D3 | ♠ED10♥EK105♦D♣K10652 | 222 | 35,24 | 222 |
36 | 2♥ | Ö | = | ♠8 | -110 | 6 | 33 | 33 | ♠KD1065♥D95♦52♣K93 | ♠8♥762♦EDkn106♣10742 | ♠KD1065♥D95♦52♣K93 | 228 | 35,19 | 228 |
Rond 19, som N-S, mot Hans-Olof Hallén - Magnus Wegestål | Rond 19, som N-S, mot Hans-Olof Hallén - Magnus Wegestål |
37 | 4♣ | N | –1 | ♠K | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | ♠106♥KD1083♦ED6♣D93 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | 229 | 34,38 | 229 |
38 | 2♠ | V | +1 | ♥6 | -140 | 2 | 11 | 11 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | ♠104♥KDkn95♦872♣653 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | 231 | 33,77 | 231 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior