Brons 5 Strata
Plac | Poäng | % | Pris Namn | Pris Namn | Strata Klubb | Strata Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
20 | 1222 | 56,57 | Ulf Westlin - Christina Westberg | Ulf Westlin Christina Westberg | 10,7 25,7 Bollnäs BK - Svegs BK | 10,7 Bollnäs BK 25,7 Svegs BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Jan-Eric Larsson - Nicolae Östner | Rond 1, som N-S, mot Jan-Eric Larsson - Nicolae Östner |
1 | 1NT | N | +2 | ♦2 | 150 | 62 | 69 | 69 | ♠K92♥Ekn92♦43♣E1095 | ♠Dkn543♥D♦E97♣D863 | ♠K92♥Ekn92♦43♣E1095 | 62 | 68,89 | 62 |
2 | 4♠ | Ö | +1 | ♦E | -450 | 19 | 21 | 21 | ♠kn52♥D97♦K10942♣D4 | ♠84♥Kkn65♦Ekn865♣Kkn | ♠kn52♥D97♦K10942♣D4 | 81 | 45,00 | 81 |
Rond 2, som Ö-V, mot Örjan Olofsson - Valter Olofsson | Rond 2, som Ö-V, mot Örjan Olofsson - Valter Olofsson |
3 | 1NT | Ö | +2 | ♠E | -150 | 70 | 78 | 78 | ♠K92♥53♦EDkn104♣D74 | ♠D♥KD97♦632♣E10852 | ♠K92♥53♦EDkn104♣D74 | 151 | 55,93 | 151 |
4 | 3♠ | N | = | ♥2 | 140 | 30 | 33 | 33 | ♠E♥K102♦1087♣1096432 | ♠53♥Dkn975♦EKkn3♣E5 | ♠E♥K102♦1087♣1096432 | 181 | 50,28 | 181 |
Rond 3, som Ö-V, mot Else-Britt Lindblom - Peter Rosenqvist | Rond 3, som Ö-V, mot Else-Britt Lindblom - Peter Rosenqvist |
5 | 2♠x | N | = | ♣K | 670 | 0 | 0 | 0 | ♠D87♥E874♦K985♣KD | ♠E63♥D963♦1043♣1073 | ♠D87♥E874♦K985♣KD | 181 | 40,22 | 181 |
6 | 3♥x | S | –4 | ♣3 | -800 | 90 | 100 | 100 | ♠kn1053♥-♦E2♣EDkn10976 | ♠987♥E10642♦KD107♣3 | ♠kn1053♥-♦E2♣EDkn10976 | 271 | 50,19 | 271 |
Rond 4, som Ö-V, mot Eva Andersson - Flemming Rasmussen | Rond 4, som Ö-V, mot Eva Andersson - Flemming Rasmussen |
7 | 2♠ | N | +5 | ♣K | 260 | 58 | 64 | 64 | ♠542♥1064♦1093♣KD109 | ♠kn6♥EKDkn83♦6♣kn652 | ♠542♥1064♦1093♣KD109 | 329 | 52,22 | 329 |
8 | 1NT | V | –1 | ♠9 | 50 | 27 | 30 | 30 | ♠7♥10972♦32♣K109843 | ♠E1043♥EK65♦E95♣kn7 | ♠7♥10972♦32♣K109843 | 356 | 49,44 | 356 |
Rond 5, som N-S, mot Anders Hammarström - Eva Jansdotter | Rond 5, som N-S, mot Anders Hammarström - Eva Jansdotter |
9 | 5♦ | S | +1 | ♠7 | 420 | 57 | 63 | 63 | ♠D1096♥kn10852♦62♣E4 | ♠Kkn♥E96♦EKDkn943♣D | ♠D1096♥kn10852♦62♣E4 | 413 | 50,99 | 413 |
10 | 3♥ | N | = | ♠10 | 140 | 50 | 56 | 56 | ♠kn♥Dkn85♦ED8♣KD872 | ♠K974♥10932♦Kkn6♣64 | ♠kn♥Dkn85♦ED8♣KD872 | 463 | 51,44 | 463 |
Rond 6, som N-S, mot Inge Keiser - Lise Mikkelsen | Rond 6, som N-S, mot Inge Keiser - Lise Mikkelsen |
11 | 1♠ | S | = | ♦kn | 80 | 44 | 49 | 49 | ♠542♥Dkn106♦82♣E875 | ♠E873♥92♦ED763♣Kkn | ♠542♥Dkn106♦82♣E875 | 507 | 51,21 | 507 |
12 | 4♠ | N | +1 | ♣10 | 650 | 46 | 51 | 51 | ♠K1052♥Kkn2♦E5♣K654 | ♠97643♥E10♦K109♣ED8 | ♠K1052♥Kkn2♦E5♣K654 | 553 | 51,20 | 553 |
Rond 7, som N-S, mot Thomas Mathiasen - Marius Lyhne-Knudsen | Rond 7, som N-S, mot Thomas Mathiasen - Marius Lyhne-Knudsen |
13 | 4♠ | V | = | ♥E | -620 | 7 | 8 | 8 | ♠2♥E1096543♦1074♣52 | ♠K763♥kn87♦K86♣KD9 | ♠2♥E1096543♦1074♣52 | 560 | 47,86 | 560 |
14 | 4♠ | N | –1 | ♣E | -50 | 46 | 51 | 51 | ♠Kkn1085♥542♦E7♣D95 | ♠ED97♥Ekn107♦D5♣842 | ♠Kkn1085♥542♦E7♣D95 | 606 | 48,10 | 606 |
Rond 8, som N-S, mot Jan Ragnebäck - Ulf Runze | Rond 8, som N-S, mot Jan Ragnebäck - Ulf Runze |
15 | 2♠ | N | = | ♣4 | 110 | 70 | 78 | 78 | ♠E9653♥105♦E932♣62 | ♠K7♥ED642♦D75♣1098 | ♠E9653♥105♦E932♣62 | 676 | 50,07 | 676 |
16 | 1NT | Ö | = | ♠2 | -90 | 50 | 56 | 56 | ♠E965♥kn85♦D973♣84 | ♠kn732♥K1093♦6♣Ekn103 | ♠E965♥kn85♦D973♣84 | 726 | 50,42 | 726 |
Rond 9, som Ö-V, mot Kenneth Hallqvist - Irja Hallqvist | Rond 9, som Ö-V, mot Kenneth Hallqvist - Irja Hallqvist |
17 | 3NT | Ö | +2 | ♠4 | -460 | 89 | 99 | 99 | ♠Dkn75♥10843♦kn1042♣kn | ♠E63♥EKkn♦8♣EK10963 | ♠Dkn75♥10843♦kn1042♣kn | 815 | 53,27 | 815 |
18 | 3NT | N | = | ♠E | 600 | 53 | 59 | 59 | ♠E10♥D102♦kn109♣kn10963 | ♠Dkn654♥7643♦43♣E4 | ♠E10♥D102♦kn109♣kn10963 | 868 | 53,58 | 868 |
Rond 10, som N-S, mot Lena Schalin - Ronny Schalin | Rond 10, som N-S, mot Lena Schalin - Ronny Schalin |
19 | 3♥ | N | = | ♦kn | 140 | 75 | 83 | 83 | ♠K865♥Ekn73♦D1082♣10 | ♠kn72♥KD104♦E7♣7654 | ♠K865♥Ekn73♦D1082♣10 | 943 | 55,15 | 943 |
20 | 3NT | V | = | ♥D | -600 | 47 | 52 | 52 | ♠8742♥D10♦ED62♣963 | ♠10653♥kn865♦75♣D87 | ♠8742♥D10♦ED62♣963 | 990 | 55,00 | 990 |
Rond 11, som N-S, mot Tommy Oscarsson - Maria Raftewold | Rond 11, som N-S, mot Tommy Oscarsson - Maria Raftewold |
21 | 3NT | Ö | +3 | ♦kn | -490 | 73 | 81 | 81 | ♠E843♥10962♦-♣107643 | ♠kn762♥85♦kn109854♣8 | ♠E843♥10962♦-♣107643 | 1063 | 56,24 | 1063 |
22 | 2♠ | S | +1 | ♥4 | 140 | 79 | 88 | 88 | ♠Ekn4♥98♦EK32♣K873 | ♠D8632♥E653♦8♣kn64 | ♠Ekn4♥98♦EK32♣K873 | 1142 | 57,68 | 1142 |
Rond 12, som N-S, mot Leif Ernstsson - Mats Winges | Rond 12, som N-S, mot Leif Ernstsson - Mats Winges |
23 | 2♦x | V | –1 | ♦4 | 200 | 77 | 86 | 86 | ♠E94♥ED94♦10764♣kn3 | ♠D10752♥Kkn5♦K85♣K10 | ♠E94♥ED94♦10764♣kn3 | 1219 | 58,89 | 1219 |
24 | 4♦x | S | –2 | ♣8 | -300 | 3 | 3 | 3 | ♠E764♥94♦98♣EK974 | ♠D5♥E82♦Kkn107632♣10 | ♠E764♥94♦98♣EK974 | 1222 | 56,57 | 1222 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior