Laget till EM mixed är uttaget

Ida Grönkvist – Fredric Wrang har tagits ut att representera Sverige i mixed i sommarens EM i Riga. De kompletterar redan uttagna Andrea Nilsson – Andreas Abragi och Sara Asplund Sivelind – Karl Asplund. Vi får ett lag där ungdomlig entusiasm blandas med rutin i massor.

Katharine Bertheau – Markus Bertheau har tagits ut som reserver.

Gunnar Andersson har tillsammans med de två tidigare uttagna paren kommit fram till tre huvudkandidater om den sista platsen. Då det kan förekomma jäv har Gunnar valt att låta UK ta det avgörande beslutet. Krister Ahlesved ingår i UK men har inte deltagit i processen då han själv var en av aspiranterna.

Tidigare har UK kommunicerat 30 april som senaste dag för uttagning. En tidigare uttagning gör också att övriga kaptener får bättre handlingsutrymme.

UK ser extra positivt på att flera mixedpar spelar tillsammans i DM/SM-lag en av landets tuffaste tävlingar. Vi hoppas att detta är ett trendsättande beteende.

Uttagningskommittén
Per Leandersson och Pontus Silow