Valberedningens förslag till styrelse 2025-2027
Jerry Mähler
Här presenteras valberedningens förslag till styrelse för de kommande två verksamhetsåren.
PDF-fil för utskrift: 10. Röstlängd Svenska Bridgeförbundet 2024/2025
Valberedningens arbete
Valberedningen har under den gångna perioden bestått av Jerry Mähler, Peter Johansson och Tor-Björn Bohman med Rolf Scherdin som suppleant. Valberedningen har haft kontinuerliga möten under året via teams och mail samt ett fysiskt möte i Örebro i samband med festivalen. Representanter ur valberedningen deltog även fysiskt i Linköping vid SBF:s styrelsemöte i maj. Valberedningen har tillfrågat distrikten om tänkbara kandidater via utskick från kansliet.
Från SBF:s stadgar
SBF leds av en styrelse, bestående av en ordförande samt lägst sex och högst nio övriga ordinarie ledamöter. Det exakta antalet övriga ordinarie ledamöter fastställs för kommande mandatperiod av riksstämman, innan den förrättar val av styrelseledamöter. Därutöver utses minst en icke personlig suppleant, vilken vid förfall för ordinarie ledamot (gäller ej ordföranden) inträder i utsedd ordning.
Mötespresidium
Valberedning föreslår riksstämman besluta att till ordförande för riksstämman välja Peggy Nyholm.
Valberedningen föreslår riksstämman besluta att till sekreterare för riksstämman välja Suzanne Lemborn.
Förbundsstyrelse Svenska Bridgeförbundet
Valberedningen föreslår vidare riksstämman besluta om följande styrelse för Svenska Bridgeförbundet för verksamhetsåren 2025-2026 och 2026-2027. Förslaget är en ordförande, åtta ledamöter och två suppleanter.
Förbundsordförande
| Namn | Bor | Val | Distrikt |
|---|---|---|---|
| Roger Wiklund | Falkenberg | Nyval | Hallands BF |
Ordinarie ledamöter
| Namn | Bor | Val | Distrikt |
|---|---|---|---|
| Carl Ragnarsson | Linköping | Omval | ÖMBF |
| Krister Ahlesved | Stockholm | Omval | Upplands BF |
| Zennica Hammar | Harmånger | Omval | Gävleborgs BF |
| Pontus Silow | Bromma | Nyval | Stockholms BF |
| Christer Grähs | Lilla Tjärby | Nyval | Hallands BF |
| Per Leandersson | Stockholm | Nyval | Stockholms BF |
| Markus Bengtsson | Fjärås | Nyval | Hallands BF |
| Karin Olsson Svedlund | Färjestaden | Nyval | Sydöstra Sveriges BF |
Suppleanter
| Namn | Bor | Val | Distrikt |
|---|---|---|---|
| Ann-Charlotte Nilsson | Umeå | Omval | Västerbottens BF |
| Mia Breding | Offerdal | Ny/omval | Jämtland/Härjedalens BF |
Sakrevisorer
| Namn | Bor | Val | Distrikt |
|---|---|---|---|
| Mårten Gustawsson | Stockholm | Omval | Stockholms BF |
Suppleant
| Namn | Bor | Val | Distrikt |
|---|---|---|---|
| Börje Dahlberg | Göteborg | Omval | Skånes BF |
/Valberedningen 2025-08-25
Jerry Mähler – Ångermanland, Peter Johansson – Dalabridgen och Tor-Björn Bohman – Skåne
Kandidatpresentation för nyval

Roger Wiklund, 51
Jag har levt med Bridge sedan tioårsåldern då den första masken slogs. De senaste 20 åren har jag haft förtroendeuppdrag såsom junior- och damlandslagskapten och sedan haft olika funktioner som anställd varav de sista åren som verksamhetschef. Sedan 2019 har engagemanget legat på distriktsnivå och i en begränsad omfattning.
Bridgespelandet har även det varit sporadiskt och det blir spel någon enstaka gång om året. Tiden läggs istället på att utforska lekplatser tillsammans med mitt fyraåriga yrväder Astrid och andra spännande saker med resten av familjen.
Familjen består av en oerhört förstående, vacker kvinna med ett enormt tålamod som heter Elli, bonusbarnen Alva, Leja och Saga, samt egenproducerade Astrid. Utöver det en katt som ständigt planerar hur hon skall ta kål på mig, i alla fall känns hennes blick sådan. Som ni ser är jag alltså helt omgiven av tjejer i hemmet, ett säkert recept för en spännande tillvaro.
Inom Bridgen är mitt intresse brett, allt från Eliten till spelandet på våra klubbar. Skulle jag tvingas välja hamnar våra ”vanliga” medlemmar alltid högst upp vad gäller prioritering. SBF:s styrelse skall enligt mig arbeta med en bred pensel och fatta inriktningsbeslut, vi skall inte vara med och detaljstyra.

Pontus Silow, 49
Bor i Bromma med hustru och två söner som också spelar bridge.
När jag inte spelar bridge ägnar jag mig åt golf och vin (är utbildad sommelier).
Arbetar som konsult inom management och IT, med fokus på hälso- och sjukvård samt omsorg. Har spelat på BK S:t Erik sedan 2001.
Tidigare förbundsuppdrag:
2010-2019 Styrelseledamot, Svenska Bridgeförbundet

Per Leandersson, 46
Jag heter Per Leandersson och började spela bridge i Karlstad i
början på 2000-talet. Det tog inte lång tid innan jag var mer eller mindre besatt av spelet. 2011 sa jag upp mig som gymnasielärare i Forshaga för att flytta till Stockholm och leva på bridge.
Sedan hösten 2022 driver jag Stockholms Bridgeskola på BK S:t Erik. Vi jobbar under parollen ”Spelglädje, Gemenskap och Utmaningar”, det är så jag vill att bridge ska upplevas.
Jag bor i Stockholm med sambo och en dotter på 7 år. Du hittar mig ganska ofta i en park där dottern klättrar högt eller gör volter.
Tidigare förbundsuppdrag:
2011 – 2015 Förbundskapten för juniorlandslaget
2015 – 2019 Styrelseledamot, Svenska Bridgeförbundet

Karin Olsson Svedlund, 63
Bor på östra sidan av mellersta Öland. Jobbar på kontor. Gift och har sammanlagt 7 barn.
Fick en nybörjarkurs för 10 år sedan i present av min man. Tycker om att vistas ute i naturen och trädgårdsarbete.
I övrigt älskar jag att arbeta med våra juniorer och har vart delaktig i de fyra senaste rikslägren som hållits. Förutom det har jag tagit över rodret för JK då Stina begärt att få skiljas från uppgiften under innevarande verksamhetsår.

Christer Grähs, 57
Jag har blivit 57 år, bor numera utanför Laholm i Halland. Jag bor tillsammans med Mona och har tre vuxna barn samt ett barnbarn. Jag arbetar som chef för en kommunal förvaltning med ansvar för kultur, folkhälsa, socialtjänst och utbildningsfrågor.
Jag är medlem i BK Albrekts i Varberg. Började spela bridge i början på 80-talet i den stora juniorvågen som var då. Blev tidigt engagerad som bridgearbetare och har under åren haft många olika uppdrag både på nationell, regional samt klubbnivå. Idag är jag styrelseledamot i Hallands Bridgeförbund. Min kompetens är främst inom tävlingsverksamhet där jag har ett förflutet som både tävlingsledare och utbildare av nya
tävlingsledare. Jag har också tidigare varit en del av arrangörsstaben för Bridgefestivalen i Örebro. De senaste åren har jag minskat mitt bridgespelande och spelar idag enbart fyrmanna.
Tidigare förbundsuppdrag:
2007-2019 Styrelseledamot, Svenska Bridgeförbundet

Markus Bengtsson, 47
Bor med sambo i Fjärås, jobbar i Falkenberg och spelar bridge i Varberg.
En kompis frågade för lite drygt 20 år sedan om jag vill testa på bridge och jag hoppade in på sista nybörjarkurskvällen.
Spelar bridge i snitt 1 kväll/vecka under vinterhalvåret, övrig tid på året ägnas mest åt golf.
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior



