Matchens giv - Rond 8:1
Bertil-G Johnson
Maskarnas mästare
Lördagskvällens sista halvlek innehöll inte en enda bricka av nämnvärt intresse för resultaten. Däremot kunde man notera att den allra sista brickan uppvisade stor enighet beträffande slutbudet men inte i resultat. Att hitta resultat i 3 sang från tre bet till två övertrick tillhör knappast vanligheterna.
Så här såg given ut:
N-S i zonen
Utspelet var överallt hjärter. I flertalet fall var Väst spelförare och om man maskade tog Syd för hjärterkung och spelade spader tillbaka. Därmed blev det brått att plocka hem så många lågfärgsstick som behövdes.
Där Öst var spelförare blev det av naturliga skäl ingen spader i andra stick men i verkligheten tycks detta inte ha någon betydelse. Det gällde helt enkelt att maska rätt.
3-sangaren gick hem bara vid två bord och därmed blir det lätt att utnämna de duktigaste maskarna i startfältet.
Klar segrare i grenen blev Jan-Erik Åsmo i lag Centrum Farmers med två övertrick. Tvåa blev Leif Björkman i lag Sjökvist med jämn hemgång.
Visa alla … | Nyheter | Dag för dag | Matchens giv
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior