Zlatan ångar på mot Australien
Micke Melander
Efter ett mycket händelserikt andra segment har Zlatan kopplat ett mycket stort grepp om matchen mot Australien i den ena VM semifinalen.
Zlatan leder med 91-39 och det finns inte direkt något som pekar på att de inte ska ta sig vidare till morgondagens final.
Betydligt tyngre går det för GreSwe Axon som förlorade det andra segmentet mot Norway med 62-26 och ligger totalt under med 84-54. En av anledningarna var att Kaplan-Oikonomopoulos lyckedes med mästerverket att blir straffdubblade i 6NT som gick för 1400 och var 20 IMP ut… några brickor senare dubblade de motståndarna i fem klöver, där man hade två stick att hämta hem. När så inte var fallet tog spelföraren alla stick för 1150 och ytterligare 13 IMP i diket.
16 brickor kvar att spela, det avslutande segmentet startar 17.40. Båda matcherna kan följas på BBO!
För övriga resultat, bulletiner med mera se den officiella hemsidan.
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




