Första steget till Rikslägret?
Carina Wademark
Borlänge bridgeklubb gjorde tidigare några mindre lyckade försök att få ungdomar att spela bridge. Denna gång är resultatet lysande!
Efter en inbjudan från rektorn att ha kurs på Maserskolan, en högstadieskola, tyckte vi att det var värt ytterligare ett försök. Första tillfället var inte så lyckat, andra tillfället var det åtta som deltog en stund, hälften gick till sin läxhjälp och några blev kvar.
Vi började förstås enkelt och kursen slutade med att vi provade en bricka med att bjuda, en av brickorna från Rekryten, 1 NT - 6 NT och som spelföraren med viss hjälp lyckades spela hem!
Det var härliga ungdomar, intresserade, hjälpsamma och vetgiriga. Vi är fyra damer som turas om att hålla kursen, två eller tre vid varje tillfälle.
Nu har vi kört fem gånger och kör ytterligare några gånger innan det blir tävling på Bridgens hus med spelare från klubben.
Några av dem ser redan fram emot Rikslägret under höstlovsveckan. Så här tycker de om bridge:
Josef: ”Det här var ju sk-tkul”
Ahmed: ”Superjust”
Linus: ”1a gången trodde jag inte att det skulle vara så roligt som det var.”
Inga-Lis Larsson
Borlänge bridgeklubb
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior