Jump to navigation
User menu
Logga in
Kontakt
SBF Search site
Fritextsökning
Medlemsnummer eller namn
Klubb eller distrikt
Sök
Svenska Bridgeförbundet
Uppsalabridgen
Hem
Klubben
Nyheter
Tävling
Medlem
Bridgekurs
Kontakt
TÄVLING
Resultat
Kommande
Lagtävling
Kalender
Spelprogram
Du är här
Uppsalabridgen
Uppsalaserien
Våren 2016 Slutspel
Kval Division 1 B
Kval Division 1 B
Info
Resultat
Rond
Lag
Skriv ut
Mästarpoäng
1
2
3
4
5
6
7
Plac
Lag
Kapten
#
V-O-F
Imp
Kvot
VP
1
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
Lennart Andersson
7
5-1-1
402 - 285
1,411
126
2
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
Laima Rosén
7
4-1-2
384 - 346
1,110
111
3
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
Magnus Carlén
7
2-4-1
381 - 356
1,070
110
4
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
Leif Engström
7
3-1-3
337 - 331
1,018
105
5
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
Mikael Magnusson
7
2-3-2
338 - 346
0,977
104
6
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
Bengt Rosén
7
2-2-3
330 - 379
0,871
97
7
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
Claes Hallström
7
1-3-3
303 - 355
0,854
95
8
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
Tomas Persson
7
1-1-5
302 - 379
0,797
92
Rond 1
tisdag 15 mars
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
62‑44
Halvlek 1: 31‑26
Halvlek 2: 31‑18
18
‑
12
2
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
52‑35
Halvlek 1: 30‑13
Halvlek 2: 22‑22
18
‑
12
3
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
66‑40
Halvlek 1: 48‑2
Halvlek 2: 18‑38
20
‑
10
4
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
1
46‑65
Halvlek 1: 18‑22
Halvlek 2: 28‑31
12
‑
18
1
SMAJL fick böta 12 IMP för en reserv från en högre division.
Rond 2
tisdag 5 april
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
30‑68
Halvlek 1: 16‑26
Halvlek 2: 14‑42
8
‑
22
2
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
62‑63
Halvlek 1: 32‑26
Halvlek 2: 30‑37
15
‑
15
3
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
51‑57
Halvlek 1: 27‑21
Halvlek 2: 24‑36
14
‑
16
4
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
58‑38
Halvlek 1: 41‑2
Halvlek 2: 17‑36
19
‑
11
Rond 3
tisdag 12 april
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
30‑59
Halvlek 1: 11‑43
Halvlek 2: 19‑16
10
‑
20
2
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
73‑55
Halvlek 1: 33‑34
Halvlek 2: 40‑21
18
‑
12
3
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
11‑66
Halvlek 1: 7‑31
Halvlek 2: 4‑35
5
‑
25
4
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
45‑68
Halvlek 1: 16‑37
Halvlek 2: 29‑31
11
‑
19
Rond 4
tisdag 19 april
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
48‑72
Halvlek 1: 15‑44
Halvlek 2: 33‑28
11
‑
19
2
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
44‑64
Halvlek 1: 28‑37
Halvlek 2: 16‑27
11
‑
19
3
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
58‑66
Halvlek 1: 39‑35
Halvlek 2: 19‑31
14
‑
16
4
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
25‑48
Halvlek 1: 20‑14
Halvlek 2: 5‑34
11
‑
19
Rond 5
tisdag 26 april
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
76‑43
Halvlek 1: 64‑10
Halvlek 2: 12‑33
21
‑
9
2
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
65‑47
Halvlek 1: 27‑37
Halvlek 2: 38‑10
18
‑
12
3
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
37‑50
Halvlek 1: 20‑28
Halvlek 2: 17‑22
13
‑
17
4
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
45‑32
Halvlek 1: 16‑27
Halvlek 2: 29‑5
17
‑
13
Rond 6
tisdag 3 maj
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
32‑44
Halvlek 1: 31‑10
Halvlek 2: 1‑34
13
‑
17
2
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
53‑38
Halvlek 1: 31‑4
Halvlek 2: 22‑34
18
‑
12
3
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
19‑54
Halvlek 1: 6‑39
Halvlek 2: 13‑15
8
‑
22
4
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
35‑66
Halvlek 1: 14‑41
Halvlek 2: 21‑25
9
‑
21
Rond 7
tisdag 10 maj
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Pepparrötterna
Pepparrötterna
Lennart Andersson [15015]
Anders Sjödén [2996]
Tommy Hagström [9775]
Lennart Köhl [9989]
Torsten Runebert [9996]
Ola Södergran [9994]
Manu Forti
Manu Forti
Laima Rosén [2825]
Göran Sperber [6655]
Carl Engholm [9773]
Ylva Johansson [11744]
Kjell Lindgren [16259]
Bengt Johansson [19315]
Stefan Johansson [24369]
Anette Maretics [24689]
Kjell Staffas [34308]
Mickey Maretics [50249]
50‑29
Halvlek 1: 13‑20
Halvlek 2: 37‑9
19
‑
11
2
Gamblers
Gamblers
Leif Engström [12293]
Göran Sjölin [50060]
Christer Andersson [8685]
Lars Bemvén [9785]
Lars Blekastad [37169]
Ping Huang [38809]
Margaretha Levin Blekastad [40613]
Jan Lindström [49359]
Semla
Semla
Mikael Magnusson [18702]
Håkan Magnusson [3533]
Jan Andersson [4223]
Siw Magnusson [9326]
Östen Andersson [11742]
Jonny Wernersson [13619]
Anders Morell [13758]
Jeanette Wännström [15011]
50‑41
Halvlek 1: 27‑15
Halvlek 2: 23‑26
16
‑
14
3
Bredman
Bredman
Tomas Persson [30340]
Kjell Sevesten [9323]
Jan Smedh [30201]
Bo Jacobson [30242]
Tommy Häll [30991]
Olof Sjöberg [40559]
Anne-Christine Carlsson [92767]
Murphys lag
Murphys lag
Magnus Carlén [89038]
Bertil Tollbom [2899]
Kent Derblom [51487]
Ia Börling [89037]
Marcus Åkerlund [93058]
45‑63
Halvlek 1: 40‑39
Halvlek 2: 5‑24
12
‑
18
4
ROCC
ROCC
Claes Hallström [40557]
Carl-Göran Larsson [12156]
Owe Brink [15401]
Ulf Israelsson [18606]
Johan Källarsson [28158]
Carina Sundén [28164]
Roland Schilling [31137]
Håkan Svenson [35450]
Gunnar Westermark [49993]
Ann-Mari Henning [81093]
SMAJL
SMAJL
Bengt Rosén [18334]
Margareta Engfors [1967]
Eva Wetterhall [2815]
Karl Persson [2872]
Martha Rosén [18335]
Erik Weiner [28748]
Börje Liljekvist [2874]
50‑44
Halvlek 1: 37‑20
Halvlek 2: 13‑24
16
‑
14