Information om Nygammalt

Bild för Jenny Myrendal

Hej,

Jag har fått frågor via e-post angående datumen för Nygammalt, så här kommer all information samlad på nytt (finns även på Nyhetssidan).

Nygammalt är en halländsk simultantävling som spelas i par där en spelare har över 10 MP och en under 10 MP. Tävlingen kommer i Åsa/Frillesås att spelas på lördagar klockan 10:00-13:30. Vi spelar 20 brickor varje gång.

Speldatum: 30 september, 21 oktober, 18 november, 20 januari och 17 februari.

Man måste inte delta vid varje tillfälle. Det är de tre bästa resultaten som räknas som kval till Hallandsfinalen 16 mars 2024. Det måste inte vara samma parkonstellation som spelar varje deltävling - går bra att spela med flera partners. Det är den spelare som räknas som ”ny” (under 10 MP) som kvalar till final och som då väljer en partner att bjuda med.

Viktigt: föranmälan via webben gäller. Jag har tidigare tagit emot intresseanmälningar via e-post, men även ni som har kontaktat mig måste anmäla er själva till tävlingen precis som vanligt.

Klicka här för att komma till föranmälan till den första deltävlingen.

Hälsningar,
Jenny

Skickat den: 
7 sep 2023 kl 15:02