Partävling med Hcp. Kval Allemansträffen LVIII
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
9 | 238,0 | 50,85 | Bo Strömvall - Ulf Niléhn | Bo Strömvall Ulf Niléhn | Åhus BK | Åhus BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 13, som N-S, mot Agneta Pergård - Tommy Berntsson | Rond 13, som N-S, mot Agneta Pergård - Tommy Berntsson |
1 | 4♥ | S | +2 | ♣10 | 480 | 16 | 89 | 89 | ♠1032♥7642♦Kkn7♣KD7 | ♠EK75♥EDkn53♦43♣E6 | ♠1032♥7642♦Kkn7♣KD7 | 16 | 88,89 | 16 |
2 | 4♥ | N | +1 | ♦D | 650 | 15 | 83 | 83 | ♠kn43♥KDkn94♦K10♣E92 | ♠E9♥E1052♦75♣K10863 | ♠kn43♥KDkn94♦K10♣E92 | 31 | 86,11 | 31 |
Rond 6, som Ö-V, mot Mona Olsson - Tore Olsson | Rond 6, som Ö-V, mot Mona Olsson - Tore Olsson |
3 | 3♥ | N | +1 | ♠D | 170 | 6 | 33 | 33 | ♠D♥D92♦ED62♣Dkn652 | ♠kn653♥kn7♦kn10983♣K10 | ♠D♥D92♦ED62♣Dkn652 | 37 | 68,52 | 37 |
4 | 4♠ | N | = | ♥10 | 620 | 4 | 22 | 22 | ♠D8♥10752♦K103♣Kkn98 | ♠72♥KDkn964♦E642♣3 | ♠D8♥10752♦K103♣Kkn98 | 41 | 56,94 | 41 |
Rond 12, som Ö-V, mot Jan Nilsson - Anita Nilsson | Rond 12, som Ö-V, mot Jan Nilsson - Anita Nilsson |
5 | 4♥ | S | +2 | ♦8 | 680 | 5 | 28 | 28 | ♠8653♥6♦Kkn654♣973 | ♠ED♥kn104♦8732♣Kkn42 | ♠8653♥6♦Kkn654♣973 | 46 | 51,11 | 46 |
6 | 1NT | V | = | ♣10 | -90 | 16 | 89 | 89 | ♠E52♥Kkn964♦742♣D4 | ♠K43♥5♦Kkn865♣8752 | ♠E52♥Kkn964♦742♣D4 | 62 | 57,41 | 62 |
Rond 10, som Ö-V, mot Axel Severson - Christina Severson | Rond 10, som Ö-V, mot Axel Severson - Christina Severson |
7 | 4♥ | V | = | ♣7 | -620 | 15 | 83 | 83 | ♠KD3♥K97♦KDkn3♣D83 | ♠96♥D10654♦E1074♣K4 | ♠KD3♥K97♦KDkn3♣D83 | 77 | 61,11 | 77 |
8 | 6♠ | Ö | = | ♦2 | -980 | 14 | 78 | 78 | ♠85♥EDkn82♦76♣D943 | ♠EKkn964♥K43♦Kkn♣EK | ♠85♥EDkn82♦76♣D943 | 91 | 63,19 | 91 |
Rond 2, som Ö-V, mot Glenn Johansson - Ella-May Åkerfeldt | Rond 2, som Ö-V, mot Glenn Johansson - Ella-May Åkerfeldt |
9 | 3NT | Ö | –1 | ♥3 | 100 | 6 | 33 | 33 | ♠E109♥Dkn♦KD864♣E109 | ♠KD82♥954♦Ekn9♣852 | ♠E109♥Dkn♦KD864♣E109 | 97 | 59,88 | 97 |
10 | 4♠ | V | –4 | ♦D | 400 | 0 | 0 | 0 | ♠EK82♥8762♦9♣K1073 | ♠9♥ED43♦1082♣D9865 | ♠EK82♥8762♦9♣K1073 | 97 | 53,89 | 97 |
Rond 11, som N-S, mot Bengt Palmlund - Inger Samuelsson | Rond 11, som N-S, mot Bengt Palmlund - Inger Samuelsson |
11 | 5♠ | V | +2 | ♥K | -510 | 9 | 50 | 50 | ♠4♥EK10832♦kn1052♣97 | ♠6♥Dkn965♦EK964♣kn4 | ♠4♥EK10832♦kn1052♣97 | 106 | 53,54 | 106 |
12 | 3NT | S | = | ♥6 | 600 | 8 | 44 | 44 | ♠EKD92♥4♦Ekn986♣K5 | ♠kn6♥ED105♦K32♣kn943 | ♠EKD92♥4♦Ekn986♣K5 | 114 | 52,78 | 114 |
Rond 5, som N-S, mot Sven Larsson - Åke Tillberg | Rond 5, som N-S, mot Sven Larsson - Åke Tillberg |
13 | 2♠ | S | +2 | ♥8 | 170 | 4 | 22 | 22 | ♠K7♥D1095♦KD8♣Kkn62 | ♠Dkn8654♥kn♦E103♣D75 | ♠K7♥D1095♦KD8♣Kkn62 | 118 | 50,43 | 118 |
14 | 5♠x | Ö | –2 | ♦E | 300 | 18 | 100 | 100 | ♠986♥ED843♦kn106♣85 | ♠kn♥75♦EK972♣KD764 | ♠986♥ED843♦kn106♣85 | 136 | 53,97 | 136 |
Rond 1, som N-S, mot Bengt Unné - Eva Unné | Rond 1, som N-S, mot Bengt Unné - Eva Unné |
15 | 3NT | S | –1 | ♦5 | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠kn874♥Dkn32♦K6♣K76 | ♠KD106♥K9♦D72♣ED85 | ♠kn874♥Dkn32♦K6♣K76 | 137 | 50,74 | 137 |
16 | 4♠ | V | –3 | ♣D | 300 | 18 | 100 | 100 | ♠-♥K93♦E1065♣Dkn7542 | ♠Kkn1043♥7♦K9842♣96 | ♠-♥K93♦E1065♣Dkn7542 | 155 | 53,82 | 155 |
Rond 9, som N-S, mot Monica Andersson - Britt Kurtsson | Rond 9, som N-S, mot Monica Andersson - Britt Kurtsson |
17 | 3♠ | V | –2 | ♣K | 100 | 12 | 67 | 67 | ♠5432♥K♦64♣KDkn963 | ♠D9♥109753♦ED3♣E87 | ♠5432♥K♦64♣KDkn963 | 167 | 54,58 | 167 |
18 | 2♠ | N | +1 | ♣6 | 140 | 14 | 78 | 78 | ♠E65432♥1083♦K♣K43 | ♠K7♥Ekn64♦1083♣Dkn87 | ♠E65432♥1083♦K♣K43 | 181 | 55,86 | 181 |
Rond 4, som Ö-V, mot Bo Ahlberg - Lars Petersson | Rond 4, som Ö-V, mot Bo Ahlberg - Lars Petersson |
19 | 3♦ | N | = | ♣4 | 110 | 9 | 50 | 50 | ♠10985♥K974♦E32♣43 | ♠E632♥Ekn85♦64♣kn102 | ♠10985♥K974♦E32♣43 | 190 | 55,56 | 190 |
20 | 3♠ | V | = | ♣D | -140 | 6 | 33 | 33 | ♠D765♥KD52♦D65♣87 | ♠EK10432♥83♦E74♣109 | ♠D765♥KD52♦D65♣87 | 196 | 54,44 | 196 |
Rond 3, som Ö-V, mot Birgitta Gromark - Lena Franzén | Rond 3, som Ö-V, mot Birgitta Gromark - Lena Franzén |
21 | 4♠x | N | = | ♥kn | 790 | 3 | 17 | 17 | ♠K107♥kn4♦Ekn85♣Kkn109 | ♠4♥109876532♦43♣D7 | ♠K107♥kn4♦Ekn85♣Kkn109 | 199 | 52,65 | 199 |
22 | 5♥ | S | = | ♠K | 450 | 8 | 44 | 44 | ♠kn543♥-♦Kkn86♣K9532 | ♠KD982♥75♦E1092♣kn6 | ♠kn543♥-♦Kkn86♣K9532 | 207 | 52,27 | 207 |
Rond 7, som Ö-V, mot Mats Blom - Kristian Lövberg | Rond 7, som Ö-V, mot Mats Blom - Kristian Lövberg |
23 | 3NT | N | +1 | ♥6 | 630 | 5 | 28 | 28 | ♠94♥KD762♦532♣1062 | ♠Kkn752♥1094♦E986♣7 | ♠94♥KD762♦532♣1062 | 212 | 51,21 | 212 |
24 | 4♥ | V | = | ♦E | -420 | 10 | 56 | 56 | ♠EKD105♥D1075♦9♣kn73 | ♠kn♥E9842♦5432♣ED2 | ♠EKD105♥D1075♦9♣kn73 | 222 | 51,39 | 222 |
Rond 8, som N-S, mot Ulla Alfredsson - Sonja Söräng | Rond 8, som N-S, mot Ulla Alfredsson - Sonja Söräng |
25 | 4♣ | Ö | –1 | ♠D | 100 | 4 | 22 | 22 | ♠kn5♥Kkn1093♦E1092♣kn7 | ♠E9764♥-♦Dkn87643♣5 | ♠kn5♥Kkn1093♦E1092♣kn7 | 226 | 50,22 | 226 |
26 | 3♥ | Ö | = | ♣K | -140 | 12 | 67 | 67 | ♠Ekn10872♥kn107♦kn10♣106 | ♠D♥6♦E843♣KD87543 | ♠Ekn10872♥kn107♦kn10♣106 | 238 | 50,85 | 238 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior