Individuell partävling
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
7 | 130 | 54,17 | Sigvard Burland | Sigvard Burland | Örnsköldsviks BA | Örnsköldsviks BA |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 3, som Öst, med John-Ove Backlund, mot Erling Hägglund - Barbro Gimbergsson | Rond 3, som Öst, med John-Ove Backlund, mot Erling Hägglund - Barbro Gimbergsson |
1 | Pass | 5 | 50 | 50 | ♠EK1032♥E54♦10765♣10 | ♠D876♥973♦EK4♣kn98 | ♠EK1032♥E54♦10765♣10 | 5 | 50,00 | 5 |
2 | 1NT | V | = | ♠E | -90 | 8 | 80 | 80 | ♠10652♥10872♦Dkn8♣E8 | ♠kn97♥Dkn9♦E975♣K65 | ♠10652♥10872♦Dkn8♣E8 | 13 | 65,00 | 13 |
Rond 5, som Syd, med Eva Eriksson, mot Sven-Erik Sjödin - Louise Pettersson | Rond 5, som Syd, med Eva Eriksson, mot Sven-Erik Sjödin - Louise Pettersson |
5 | 2♥ | Ö | +1 | ♣6 | -140 | 8 | 80 | 80 | ♠D843♥kn854♦932♣86 | ♠1096♥E10♦KD654♣972 | ♠D843♥kn854♦932♣86 | 21 | 70,00 | 21 |
6 | 2♦ | V | = | ♠E | -90 | 2 | 20 | 20 | ♠96♥K953♦Dkn72♣1093 | ♠EKD105♥kn1064♦3♣E82 | ♠96♥K953♦Dkn72♣1093 | 23 | 57,50 | 23 |
Rond 8, som Syd, med Kent Öhlund, mot Elsy Boman - Eva Eriksson | Rond 8, som Syd, med Kent Öhlund, mot Elsy Boman - Eva Eriksson |
7 | 3♦ | V | –3 | ♣kn | 300 | 10 | 100 | 100 | ♠E4♥K93♦E742♣E764 | ♠K105♥ED65♦853♣kn105 | ♠E4♥K93♦E742♣E764 | 33 | 66,00 | 33 |
8 | 3NT | Ö | +1 | ♦2 | -430 | 4 | 40 | 40 | ♠kn632♥63♦Dkn102♣987 | ♠E85♥kn9842♦K765♣4 | ♠kn632♥63♦Dkn102♣987 | 37 | 61,67 | 37 |
Rond 9, som Öst, med Ingrid Bodin, mot Louise Pettersson - Bengt Westin | Rond 9, som Öst, med Ingrid Bodin, mot Louise Pettersson - Bengt Westin |
9 | 3NT | Ö | –2 | ♦K | 200 | 2 | 20 | 20 | ♠EDkn8♥95♦Ekn8♣kn642 | ♠K63♥KD743♦42♣K93 | ♠EDkn8♥95♦Ekn8♣kn642 | 39 | 55,71 | 39 |
10 | 3♦ | N | = | ♥kn | 110 | 8 | 80 | 80 | ♠ED1082♥kn87♦7432♣4 | ♠93♥ED10632♦9♣9532 | ♠ED1082♥kn87♦7432♣4 | 47 | 58,75 | 47 |
Rond 2, som Syd, med Olle Olsson, mot Lennart Jonsson - Margit Hägglund | Rond 2, som Syd, med Olle Olsson, mot Lennart Jonsson - Margit Hägglund |
11 | 1NT | S | = | ♣3 | 90 | 4 | 40 | 40 | ♠86♥K1084♦Dkn104♣652 | ♠EKkn42♥D763♦K8♣kn9 | ♠86♥K1084♦Dkn104♣652 | 51 | 56,67 | 51 |
12 | 3♥ | N | –2 | ♦7 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠E632♥EKkn3♦86♣742 | ♠KD10♥87542♦105♣K105 | ♠E632♥EKkn3♦86♣742 | 51 | 51,00 | 51 |
Rond 1, som Öst, med Kurt Boman, mot John-Ove Backlund - Kerstin Forsman | Rond 1, som Öst, med Kurt Boman, mot John-Ove Backlund - Kerstin Forsman |
13 | 4♠ | V | = | ♦2 | -620 | 4 | 40 | 40 | ♠EKD1043♥kn♦D7♣K1087 | ♠kn8♥E7542♦EK954♣kn | ♠EKD1043♥kn♦D7♣K1087 | 55 | 50,00 | 55 |
14 | 3NT | V | –1 | ♠D | 50 | 6 | 60 | 60 | ♠10♥E5♦8742♣kn108653 | ♠EK9♥kn10762♦ED♣K74 | ♠10♥E5♦8742♣kn108653 | 61 | 50,83 | 61 |
Rond 10, som Nord, med Margareta Hälldal, mot Erling Hägglund - Lennart Gidlund | Rond 10, som Nord, med Margareta Hälldal, mot Erling Hägglund - Lennart Gidlund |
15 | 4♠ | S | +1 | ♣9 | 650 | 9 | 90 | 90 | ♠K109♥KD53♦EK82♣D7 | ♠E87543♥Ekn6♦74♣Kkn | ♠K109♥KD53♦EK82♣D7 | 70 | 53,85 | 70 |
16 | 3NT | N | +2 | ♣10 | 460 | 9 | 90 | 90 | ♠kn965♥K3♦EKkn♣KDkn3 | ♠KD842♥D♦9753♣E74 | ♠kn965♥K3♦EKkn♣KDkn3 | 79 | 56,43 | 79 |
Rond 4, som Väst, med Olle Nylander, mot Gunilla Magnusson - Kurt Boman | Rond 4, som Väst, med Olle Nylander, mot Gunilla Magnusson - Kurt Boman |
19 | 5♣ | Ö | +1 | ♠E | -620 | 7 | 70 | 70 | ♠852♥K102♦kn543♣Ekn9 | ♠-♥ED64♦KD8♣KD6532 | ♠852♥K102♦kn543♣Ekn9 | 86 | 57,33 | 86 |
20 | 1NT | Ö | = | ♠4 | -90 | 2 | 20 | 20 | ♠Ekn5♥96543♦85♣982 | ♠D32♥ED7♦1073♣EDkn3 | ♠Ekn5♥96543♦85♣982 | 88 | 55,00 | 88 |
Rond 11, som Väst, med Elsy Boman, mot Lennart Jonsson - Karl-Axel Gimbergsson | Rond 11, som Väst, med Elsy Boman, mot Lennart Jonsson - Karl-Axel Gimbergsson |
21 | 4♠ | Ö | +1 | ♥10 | -450 | 7 | 70 | 70 | ♠E10763♥9♦K1098♣E96 | ♠KD52♥K64♦Ekn63♣D10 | ♠E10763♥9♦K1098♣E96 | 95 | 55,88 | 95 |
22 | 3♦ | Ö | –1 | ♠E | 100 | 2 | 20 | 20 | ♠1065♥983♦D♣EKD952 | ♠D4♥kn107♦Ekn97654♣4 | ♠1065♥983♦D♣EKD952 | 97 | 53,89 | 97 |
Rond 12, som Öst, med Bengt Westin, mot Karl-Axel Gimbergsson - Anders Jonsson | Rond 12, som Öst, med Bengt Westin, mot Karl-Axel Gimbergsson - Anders Jonsson |
23 | 4♠ | Ö | –2 | ♠2 | 200 | 2 | 20 | 20 | ♠KDkn104♥K43♦E♣10762 | ♠86♥D10♦D862♣ED983 | ♠KDkn104♥K43♦E♣10762 | 99 | 52,11 | 99 |
24 | 4♥ | V | +1 | ♦9 | -450 | 9 | 90 | 90 | ♠D10743♥kn752♦E♣854 | ♠Ekn2♥EK109♦862♣ED2 | ♠D10743♥kn752♦E♣854 | 108 | 54,00 | 108 |
Rond 7, som Syd, med Birgitta Fahlgren, mot Cecilia Edman - Olle Nylander | Rond 7, som Syd, med Birgitta Fahlgren, mot Cecilia Edman - Olle Nylander |
25 | 1NT | Ö | +2 | ♠3 | -150 | 2 | 20 | 20 | ♠Dkn93♥E65♦K43♣1072 | ♠K84♥842♦1098♣Kkn95 | ♠Dkn93♥E65♦K43♣1072 | 110 | 52,38 | 110 |
26 | 6♦x | S | –3 | ♥E | -800 | 0 | 0 | 0 | ♠97♥kn♦EKDkn106♣Ekn76 | ♠83♥732♦987432♣D10 | ♠97♥kn♦EKDkn106♣Ekn76 | 110 | 50,00 | 110 |
Rond 6, som Väst, med Thomas Wästlund, mot Olle Olsson - Ingrid Sundgren | Rond 6, som Väst, med Thomas Wästlund, mot Olle Olsson - Ingrid Sundgren |
27 | 5♣ | N | –3 | ♥2 | -150 | 10 | 100 | 100 | ♠kn3♥ED97543♦4♣1063 | ♠D98765♥2♦D963♣D9 | ♠kn3♥ED97543♦4♣1063 | 120 | 52,17 | 120 |
28 | 4♥ | V | = | ♦kn | -420 | 10 | 100 | 100 | ♠kn7♥E109842♦7♣D1086 | ♠ED3♥D6♦K105♣EK953 | ♠kn7♥E109842♦7♣D1086 | 130 | 54,17 | 130 |