Måndagsbridge
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 103,0 | 57,22 | Ulla Bengtsson - Abbas Siranlou | Ulla Bengtsson Abbas Siranlou | Värnamo BK | Värnamo BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Jan-Bertil Strandberg - Ulf Wallin | Rond 1, som N-S, mot Jan-Bertil Strandberg - Ulf Wallin |
1 | 1NT | N | +2 | ♦5 | 150 | 10 | 100 | 100 | ♠10652♥Kkn5♦K94♣Dkn9 | ♠ED7♥E1097♦E73♣753 | ♠10652♥Kkn5♦K94♣Dkn9 | 10 | 100,0 | 10 |
2 | 3♥ | N | = | ♠E | 140 | 10 | 100 | 100 | ♠83♥Dkn753♦D4♣KD52 | ♠102♥K62♦EKkn102♣843 | ♠83♥Dkn753♦D4♣KD52 | 20 | 100,0 | 20 |
Rond 2, som N-S, mot Regitze Lilliecreutz - Olle Staaf | Rond 2, som N-S, mot Regitze Lilliecreutz - Olle Staaf |
3 | 3♦ | V | +1 | ♠5 | -130 | 2 | 20 | 20 | ♠5♥EK96♦1052♣Kkn1083 | ♠K1082♥kn872♦8♣D976 | ♠5♥EK96♦1052♣Kkn1083 | 22 | 73,33 | 22 |
4 | 3♦ | V | +3 | ♥2 | -170 | 10 | 100 | 100 | ♠KD62♥10852♦2♣9875 | ♠854♥E964♦1043♣D62 | ♠KD62♥10852♦2♣9875 | 32 | 80,00 | 32 |
Rond 3, som N-S, mot Sonja Lönngren - Kjell Lönngren | Rond 3, som N-S, mot Sonja Lönngren - Kjell Lönngren |
5 | 2NT | V | = | ♥8 | -120 | 4 | 40 | 40 | ♠K1084♥D9842♦93♣82 | ♠D93♥1065♦Ekn42♣E63 | ♠K1084♥D9842♦93♣82 | 36 | 72,00 | 36 |
6 | 3NT | Ö | = | ♠2 | -600 | 1 | 10 | 10 | ♠4♥E95♦543♣EDkn865 | ♠9632♥D62♦E108♣943 | ♠4♥E95♦543♣EDkn865 | 37 | 61,67 | 37 |
Rond 4, som N-S, mot Marianne Nilsson - Eva-Marie Stigsson | Rond 4, som N-S, mot Marianne Nilsson - Eva-Marie Stigsson |
7 | 2♥ | N | +1 | ♦9 | 140 | 8 | 80 | 80 | ♠10♥Dkn964♦E65♣KD104 | ♠98432♥EK♦K7432♣7 | ♠10♥Dkn964♦E65♣KD104 | 45 | 64,29 | 45 |
8 | 4♠ | N | +2 | ♥4 | 480 | 9 | 90 | 90 | ♠ED10742♥ED6♦E8♣107 | ♠63♥87♦KDkn94♣E863 | ♠ED10742♥ED6♦E8♣107 | 54 | 67,50 | 54 |
Rond 5, som N-S, mot Rose-Marie Jarl - Christer Andersson | Rond 5, som N-S, mot Rose-Marie Jarl - Christer Andersson |
9 | 2♦ | S | +1 | ♣E | 110 | 6 | 60 | 60 | ♠EK84♥K987♦D6♣975 | ♠5♥kn4♦EK109875♣1042 | ♠EK84♥K987♦D6♣975 | 60 | 66,67 | 60 |
10 | 3NT | V | +3 | ♦8 | -690 | 0 | 0 | 0 | ♠54♥D743♦kn9852♣109 | ♠EKD972♥kn865♦D3♣7 | ♠54♥D743♦kn9852♣109 | 60 | 60,00 | 60 |
Rond 6, som N-S, mot Bengt Mårtensson - Arild Stubberöd | Rond 6, som N-S, mot Bengt Mårtensson - Arild Stubberöd |
11 | 3♦ | V | –2 | ♥8 | 100 | 7 | 70 | 70 | ♠Dkn63♥8♦Ekn1052♣kn32 | ♠K942♥K10942♦3♣K108 | ♠Dkn63♥8♦Ekn1052♣kn32 | 67 | 60,91 | 67 |
12 | 3NT | V | +1 | ♠9 | -430 | 1 | 10 | 10 | ♠E1097♥102♦974♣D1065 | ♠kn53♥Dkn965♦32♣E94 | ♠E1097♥102♦974♣D1065 | 68 | 56,67 | 68 |
Rond 7, som N-S, mot Lennart Karlsson - Ulla Wärnå-Karlsson | Rond 7, som N-S, mot Lennart Karlsson - Ulla Wärnå-Karlsson |
13 | 2♥ | Ö | +1 | ♣kn | -140 | 8 | 80 | 80 | ♠ED96♥53♦D963♣643 | ♠873♥10974♦E4♣kn1097 | ♠ED96♥53♦D963♣643 | 76 | 58,46 | 76 |
14 | 4♥ | N | = | ♣4 | 420 | 9 | 90 | 90 | ♠54♥KDkn985♦1085♣K3 | ♠EDkn103♥103♦EDkn3♣kn9 | ♠54♥KDkn985♦1085♣K3 | 85 | 60,71 | 85 |
Rond 8, som N-S, mot Lars-Gösta Carlsson - Per-Axel Wärnå | Rond 8, som N-S, mot Lars-Gösta Carlsson - Per-Axel Wärnå |
15 | 6♠ | Ö | –1 | ♣6 | 50 | 10 | 100 | 100 | ♠102♥kn983♦D6♣kn8732 | ♠974♥ED72♦kn743♣96 | ♠102♥kn983♦D6♣kn8732 | 95 | 63,33 | 95 |
16 | 3NT | Ö | +3 | ♦2 | -690 | 2 | 20 | 20 | ♠7643♥kn94♦K874♣D6 | ♠D8♥6♦kn9652♣E9832 | ♠7643♥kn94♦K874♣D6 | 97 | 60,62 | 97 |
Rond 9, som N-S, mot Solveig Salomonsson - Lennart Salomonsson | Rond 9, som N-S, mot Solveig Salomonsson - Lennart Salomonsson |
17 | 2♦ | Ö | –1 | ♣7 | 50 | 6 | 60 | 60 | ♠10963♥K3♦Kkn874♣43 | ♠Ekn82♥ED96♦3♣10987 | ♠10963♥K3♦Kkn874♣43 | 103 | 60,59 | 103 |
18 | 4♠ | N | –2 | ♣E | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠ED9862♥E7♦64♣1054 | ♠Kkn104♥KD95♦75♣kn73 | ♠ED9862♥E7♦64♣1054 | 103 | 57,22 | 103 |