UBF DM Singel
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
10 | 230 | 50,00 | Östen Andersson | Östen Andersson | Gamla Uppsala BS | Gamla Uppsala BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Ulf Thorsson, mot Robert Andersson - Lars Ohlsson | Rond 1, som Syd, med Ulf Thorsson, mot Robert Andersson - Lars Ohlsson |
1 | 4♠ | N | = | 420 | 6 | 60 | 60 | ♠8♥E987♦Dkn9743♣84 | ♠EDkn9754♥-♦1052♣ED5 | ♠8♥E987♦Dkn9743♣84 | 6 | 60,00 | 6 |
2 | 3NT | V | –2 | 100 | 9 | 90 | 90 | ♠Kkn♥10987♦10732♣K42 | ♠ED8643♥632♦D♣953 | ♠Kkn♥10987♦10732♣K42 | 15 | 75,00 | 15 |
Rond 2, som Syd, med Lars Svedberg, mot Joakim Nordlindh - Bengt Jutell | Rond 2, som Syd, med Lars Svedberg, mot Joakim Nordlindh - Bengt Jutell |
3 | 2♠ | N | +1 | 140 | 6 | 60 | 60 | ♠KD62♥kn532♦D107♣Ekn | ♠Ekn873♥74♦542♣K104 | ♠KD62♥kn532♦D107♣Ekn | 21 | 70,00 | 21 |
4 | 4♠ | V | = | -620 | 5 | 50 | 50 | ♠kn9♥Dkn1064♦K52♣K85 | ♠-♥EK8732♦Ekn4♣9763 | ♠kn9♥Dkn1064♦K52♣K85 | 26 | 65,00 | 26 |
Rond 3, som Väst, med Inge Corse, mot Margareta Mattsson - Lars Ohlsson | Rond 3, som Väst, med Inge Corse, mot Margareta Mattsson - Lars Ohlsson |
5 | 2♥x | S | = | 670 | 3 | 30 | 30 | ♠E1085♥2♦KDkn3♣K987 | ♠Kkn♥kn7653♦1076♣D104 | ♠E1085♥2♦KDkn3♣K987 | 29 | 58,00 | 29 |
6 | 3NT | V | +3 | -690 | 5 | 50 | 50 | ♠Kkn5♥KD9♦D♣Ekn10543 | ♠64♥Ekn85♦EKkn864♣6 | ♠Kkn5♥KD9♦D♣Ekn10543 | 34 | 56,67 | 34 |
Rond 4, som Syd, med Marito Karlsson, mot Marcus Hjelte - Bengt Jutell | Rond 4, som Syd, med Marito Karlsson, mot Marcus Hjelte - Bengt Jutell |
7 | 4♥x | N | –1 | -200 | 3 | 30 | 30 | ♠D1094♥Dkn♦K95♣6543 | ♠K76♥EK86432♦4♣97 | ♠D1094♥Dkn♦K95♣6543 | 37 | 52,86 | 37 |
8 | 4♠ | S | = | 420 | 7 | 70 | 70 | ♠10975432♥1043♦-♣K106 | ♠KD♥E652♦ED1097♣E9 | ♠10975432♥1043♦-♣K106 | 44 | 55,00 | 44 |
Rond 5, som Öst, med Peter Huotila, mot Karin Englund - Inge Corse | Rond 5, som Öst, med Peter Huotila, mot Karin Englund - Inge Corse |
9 | 6NT | V | = | -1440 | 5 | 50 | 50 | ♠Ekn952♥D♦kn10764♣K7 | ♠K7♥EK9642♦ED♣Ekn6 | ♠Ekn952♥D♦kn10764♣K7 | 49 | 54,44 | 49 |
10 | 2NT | Ö | –1 | 100 | 2 | 20 | 20 | ♠K1097♥85♦Ekn10♣Kkn108 | ♠832♥EK1076♦D65♣64 | ♠K1097♥85♦Ekn10♣Kkn108 | 51 | 51,00 | 51 |
Rond 6, som Nord, med Torgny Svensson, mot Mikael Fahlander - Joakim Möller | Rond 6, som Nord, med Torgny Svensson, mot Mikael Fahlander - Joakim Möller |
11 | 4♠ | S | –1 | -50 | 3 | 30 | 30 | ♠E54♥D10973♦Ekn♣KD8 | ♠Kkn1073♥654♦84♣E92 | ♠E54♥D10973♦Ekn♣KD8 | 54 | 49,09 | 54 |
12 | 4♠ | Ö | +1 | -450 | 5 | 50 | 50 | ♠732♥E73♦D94♣ED52 | ♠kn5♥86♦K1063♣kn9863 | ♠732♥E73♦D94♣ED52 | 59 | 49,17 | 59 |
Rond 7, som Nord, med Mats Johansson, mot Jan Norberg - Bo Sahlström | Rond 7, som Nord, med Mats Johansson, mot Jan Norberg - Bo Sahlström |
13 | 4♥ | Ö | = | -620 | 6 | 60 | 60 | ♠E1076♥D52♦98♣E632 | ♠kn84♥3♦742♣KDkn854 | ♠E1076♥D52♦98♣E632 | 65 | 50,00 | 65 |
14 | 5♦ | Ö | = | -400 | 4 | 40 | 40 | ♠kn6♥KD10742♦62♣kn73 | ♠D943♥95♦E95♣K1084 | ♠kn6♥KD10742♦62♣kn73 | 69 | 49,29 | 69 |
Rond 8, som Nord, med Joakim Nordlindh, mot Kerstin Andersson - Marito Karlsson | Rond 8, som Nord, med Joakim Nordlindh, mot Kerstin Andersson - Marito Karlsson |
15 | 3NT | N | +1 | 630 | 8 | 80 | 80 | ♠kn85♥D964♦KD♣Kkn63 | ♠KD73♥103♦E53♣E1087 | ♠kn85♥D964♦KD♣Kkn63 | 77 | 51,33 | 77 |
16 | 3NT | V | = | -600 | 0 | 0 | 0 | ♠E542♥86♦102♣kn10864 | ♠K109♥9432♦D653♣ED | ♠E542♥86♦102♣kn10864 | 77 | 48,12 | 77 |
Rond 9, som Syd, med Ryszard Sliwinski, mot Lars Svedberg - Joakim Möller | Rond 9, som Syd, med Ryszard Sliwinski, mot Lars Svedberg - Joakim Möller |
17 | 3NT | Ö | = | -400 | 6 | 60 | 60 | ♠Ekn653♥72♦kn9♣ED97 | ♠92♥kn863♦10865♣1032 | ♠Ekn653♥72♦kn9♣ED97 | 83 | 48,82 | 83 |
18 | 2♠ | N | –1 | -100 | 4 | 40 | 40 | ♠2♥94♦Kkn8654♣Ekn104 | ♠EKkn654♥D83♦7♣652 | ♠2♥94♦Kkn8654♣Ekn104 | 87 | 48,33 | 87 |
Rond 10, som Väst, med Lars Ohlsson, mot Torgny Svensson - Anna Korbutiak | Rond 10, som Väst, med Lars Ohlsson, mot Torgny Svensson - Anna Korbutiak |
19 | 4♥ | S | = | 420 | 5 | 50 | 50 | ♠762♥K74♦D1094♣ED10 | ♠kn43♥kn8♦7653♣kn654 | ♠762♥K74♦D1094♣ED10 | 92 | 48,42 | 92 |
20 | 6♦ | N | –1 | -100 | 8 | 80 | 80 | ♠kn98642♥K85♦6♣D85 | ♠10753♥kn62♦KD10943♣- | ♠kn98642♥K85♦6♣D85 | 100 | 50,00 | 100 |
Rond 11, som Väst, med Karin Englund, mot Margareta Mattsson - Mats Johansson | Rond 11, som Väst, med Karin Englund, mot Margareta Mattsson - Mats Johansson |
21 | 5♦x | V | –4 | 800 | 0 | 0 | 0 | ♠76♥1093♦KDkn652♣ED | ♠Ekn4♥Kkn74♦1087♣876 | ♠76♥1093♦KDkn652♣ED | 100 | 47,62 | 100 |
22 | 3♥ | N | –1 | -50 | 7 | 70 | 70 | ♠82♥kn832♦10985♣942 | ♠ED1094♥K10♦Dkn6♣KD6 | ♠82♥kn832♦10985♣942 | 107 | 48,64 | 107 |
Rond 12, som Öst, med Peter Larsson, mot Anders Blomqvist - Inge Corse | Rond 12, som Öst, med Peter Larsson, mot Anders Blomqvist - Inge Corse |
23 | 3♠x | S | –1 | -200 | 8 | 80 | 80 | ♠-♥8643♦E1082♣109842 | ♠Kkn102♥95♦Kkn743♣Kkn | ♠-♥8643♦E1082♣109842 | 115 | 50,00 | 115 |
24 | 3NT | N | +1 | 430 | 2 | 20 | 20 | ♠108♥K43♦kn9832♣Dkn7 | ♠KD9752♥kn98♦1065♣9 | ♠108♥K43♦kn9832♣Dkn7 | 117 | 48,75 | 117 |
Rond 13, som Väst, med Robert Andersson, mot Ulf Thorsson - Mats Johansson | Rond 13, som Väst, med Robert Andersson, mot Ulf Thorsson - Mats Johansson |
25 | 4♠ | Ö | –2 | 200 | 3 | 30 | 30 | ♠K63♥EKD10♦9643♣87 | ♠D10975♥9♦Ekn85♣E95 | ♠K63♥EKD10♦9643♣87 | 120 | 48,00 | 120 |
26 | 3♣ | Ö | +1 | -130 | 4 | 40 | 40 | ♠10874♥K54♦K108♣953 | ♠E62♥3♦E52♣EDkn1076 | ♠10874♥K54♦K108♣953 | 124 | 47,69 | 124 |
Rond 14, som Öst, med Kerstin Andersson, mot Peter Larsson - Jan Norberg | Rond 14, som Öst, med Kerstin Andersson, mot Peter Larsson - Jan Norberg |
27 | 4♣ | S | +1 | 150 | 7 | 70 | 70 | ♠Ekn82♥kn1098♦54♣1082 | ♠K9743♥D32♦E987♣3 | ♠Ekn82♥kn1098♦54♣1082 | 131 | 48,52 | 131 |
28 | 2NT | N | –3 | -300 | 8 | 80 | 80 | ♠ED742♥E3♦K986♣K10 | ♠K106♥K10984♦107♣432 | ♠ED742♥E3♦K986♣K10 | 139 | 49,64 | 139 |
Rond 15, som Nord, med Anna Korbutiak, mot Robert Andersson - Bo Sahlström | Rond 15, som Nord, med Anna Korbutiak, mot Robert Andersson - Bo Sahlström |
29 | 1NT | Ö | +1 | -120 | 1 | 10 | 10 | ♠ED76♥E95♦75♣E763 | ♠104♥10764♦Ekn1082♣85 | ♠ED76♥E95♦75♣E763 | 140 | 48,28 | 140 |
30 | 6♠ | S | = | 980 | 5 | 50 | 50 | ♠EK1043♥EKD10♦kn♣E74 | ♠kn9865♥kn♦EK64♣1063 | ♠EK1043♥EKD10♦kn♣E74 | 145 | 48,33 | 145 |
Rond 16, som Väst, med Mikael Fahlander, mot Ryszard Sliwinski - Ulf Thorsson | Rond 16, som Väst, med Mikael Fahlander, mot Ryszard Sliwinski - Ulf Thorsson |
31 | 3♠ | S | +1 | 170 | 2 | 20 | 20 | ♠kn83♥D93♦94♣98543 | ♠E5♥E75♦Kkn8732♣Dkn | ♠kn83♥D93♦94♣98543 | 147 | 47,42 | 147 |
32 | 3NT | N | +1 | 430 | 4 | 40 | 40 | ♠K92♥kn6♦E105♣97642 | ♠1065♥K874♦D973♣D5 | ♠K92♥kn6♦E105♣97642 | 151 | 47,19 | 151 |
Rond 17, som Nord, med Joakim Möller, mot Mikael Fahlander - Marito Karlsson | Rond 17, som Nord, med Joakim Möller, mot Mikael Fahlander - Marito Karlsson |
33 | 6♠ | N | –2 | -100 | 1 | 10 | 10 | ♠Kkn762♥E8♦7♣Kkn632 | ♠94♥Kkn♦ED108653♣E10 | ♠Kkn762♥E8♦7♣Kkn632 | 152 | 46,06 | 152 |
34 | 2NT | S | = | 120 | 8 | 80 | 80 | ♠kn5♥82♦kn972♣EK984 | ♠K764♥E1053♦KD83♣D | ♠kn5♥82♦kn972♣EK984 | 160 | 47,06 | 160 |
Rond 18, som Öst, med Marcus Hjelte, mot Joakim Nordlindh - Karin Englund | Rond 18, som Öst, med Marcus Hjelte, mot Joakim Nordlindh - Karin Englund |
35 | 2♣ | N | +4 | 170 | 9 | 90 | 90 | ♠D1098♥97♦EKkn53♣D2 | ♠6532♥D643♦1076♣kn6 | ♠D1098♥97♦EKkn53♣D2 | 169 | 48,29 | 169 |
Rond 18, som Öst, med Marcus Hjelte, mot Karin Englund - Joakim Nordlindh | Rond 18, som Öst, med Marcus Hjelte, mot Karin Englund - Joakim Nordlindh |
36 | 3NT | V | –3 | 300 | 1 | 10 | 10 | ♠KD3♥K72♦KDkn96♣94 | ♠65♥ED109863♦E10♣105 | ♠KD3♥K72♦KDkn96♣94 | 170 | 47,22 | 170 |
Rond 19, som Väst, med Margareta Mattsson, mot Torgny Svensson - Peter Huotila | Rond 19, som Väst, med Margareta Mattsson, mot Torgny Svensson - Peter Huotila |
37 | 2♣ | V | +1 | -110 | 7 | 70 | 70 | ♠E95♥kn65♦K2♣KD975 | ♠K1083♥102♦ED64♣kn42 | ♠E95♥kn65♦K2♣KD975 | 177 | 47,84 | 177 |
38 | 2♠ | V | +2 | -170 | 3 | 30 | 30 | ♠kn7432♥K1098♦10♣E87 | ♠ED10♥3♦Kkn865♣D1052 | ♠kn7432♥K1098♦10♣E87 | 180 | 47,37 | 180 |
Rond 20, som Syd, med Jan Norberg, mot Marcus Hjelte - Lars Svedberg | Rond 20, som Syd, med Jan Norberg, mot Marcus Hjelte - Lars Svedberg |
39 | 4♠ | V | –1 | 100 | 10 | 100 | 100 | ♠D104♥E4♦Ekn1093♣kn42 | ♠83♥98532♦2♣KD986 | ♠D104♥E4♦Ekn1093♣kn42 | 190 | 48,72 | 190 |
40 | 4♥ | N | –1 | -50 | 3 | 30 | 30 | ♠KD7643♥K102♦Dkn8♣10 | ♠10♥EDkn864♦K95♣K76 | ♠KD7643♥K102♦Dkn8♣10 | 193 | 48,25 | 193 |
Rond 21, som Syd, med Bengt Jutell, mot Kerstin Andersson - Peter Huotila | Rond 21, som Syd, med Bengt Jutell, mot Kerstin Andersson - Peter Huotila |
41 | 4♥ | N | –1 | -50 | 3 | 30 | 30 | ♠KD86♥KD6♦K753♣kn6 | ♠kn4♥kn974♦ED94♣KD2 | ♠KD86♥KD6♦K753♣kn6 | 196 | 47,80 | 196 |
42 | 3NT | S | +1 | 630 | 10 | 100 | 100 | ♠D92♥K2♦ED65♣E1082 | ♠kn♥kn1093♦K1084♣KDkn6 | ♠D92♥K2♦ED65♣E1082 | 206 | 49,05 | 206 |
Rond 22, som Öst, med Anders Blomqvist, mot Ryszard Sliwinski - Anna Korbutiak | Rond 22, som Öst, med Anders Blomqvist, mot Ryszard Sliwinski - Anna Korbutiak |
43 | 4♠ | S | –2 | -100 | 10 | 100 | 100 | ♠D876♥Ekn1096♦652♣5 | ♠2♥5♦Dkn873♣D109764 | ♠D876♥Ekn1096♦652♣5 | 216 | 50,23 | 216 |
44 | 3NT | Ö | –2 | 100 | 1 | 10 | 10 | ♠KD9♥E6♦D973♣K872 | ♠8♥K10754♦kn2♣Ekn954 | ♠KD9♥E6♦D973♣K872 | 217 | 49,32 | 217 |
Rond 23, som Öst, med Bo Sahlström, mot Anders Blomqvist - Peter Larsson | Rond 23, som Öst, med Bo Sahlström, mot Anders Blomqvist - Peter Larsson |
45 | 1♥ | N | –1 | -100 | 5 | 50 | 50 | ♠32♥1063♦D1076♣E983 | ♠ED84♥Dkn85♦52♣Dkn4 | ♠32♥1063♦D1076♣E983 | 222 | 49,33 | 222 |
46 | 3NT | S | = | 400 | 8 | 80 | 80 | ♠K83♥kn96♦1096♣ED97 | ♠kn109652♥743♦kn872♣- | ♠K83♥kn96♦1096♣ED97 | 230 | 50,00 | 230 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior