UBF DM Singel
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
20 | 216 | 46,96 | Mats Johansson | Mats Johansson | Upsala BS | Upsala BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Nord, med Peter Larsson, mot Lars Svedberg - Anna Korbutiak | Rond 1, som Nord, med Peter Larsson, mot Lars Svedberg - Anna Korbutiak |
1 | 4♥x | V | –2 | 300 | 2 | 20 | 20 | ♠EDkn9754♥-♦1052♣ED5 | ♠8♥E987♦Dkn9743♣84 | ♠EDkn9754♥-♦1052♣ED5 | 2 | 20,00 | 2 |
2 | 1NT | Ö | = | -90 | 4 | 40 | 40 | ♠ED8643♥632♦D♣953 | ♠Kkn♥10987♦10732♣K42 | ♠ED8643♥632♦D♣953 | 6 | 30,00 | 6 |
Rond 2, som Väst, med Kerstin Andersson, mot Ryszard Sliwinski - Joakim Möller | Rond 2, som Väst, med Kerstin Andersson, mot Ryszard Sliwinski - Joakim Möller |
3 | 2♠ | N | +1 | 140 | 4 | 40 | 40 | ♠105♥D1096♦kn963♣D32 | ♠94♥EK8♦EK8♣98765 | ♠105♥D1096♦kn963♣D32 | 10 | 33,33 | 10 |
4 | 5♠ | V | –2 | 200 | 2 | 20 | 20 | ♠EKD10652♥95♦D96♣kn | ♠8743♥-♦10873♣ED1042 | ♠EKD10652♥95♦D96♣kn | 12 | 30,00 | 12 |
Rond 3, som Nord, med Torgny Svensson, mot Kerstin Andersson - Ulf Thorsson | Rond 3, som Nord, med Torgny Svensson, mot Kerstin Andersson - Ulf Thorsson |
5 | 2NT | Ö | –1 | 50 | 2 | 20 | 20 | ♠D962♥4♦E852♣Ekn52 | ♠743♥EKD1098♦94♣63 | ♠D962♥4♦E852♣Ekn52 | 14 | 28,00 | 14 |
6 | 3NT | V | +3 | -690 | 5 | 50 | 50 | ♠97♥1072♦9752♣D872 | ♠ED10832♥643♦103♣K9 | ♠97♥1072♦9752♣D872 | 19 | 31,67 | 19 |
Rond 4, som Öst, med Robert Andersson, mot Karin Englund - Anders Blomqvist | Rond 4, som Öst, med Robert Andersson, mot Karin Englund - Anders Blomqvist |
7 | 3♥ | N | –2 | -200 | 7 | 70 | 70 | ♠Ekn2♥1095♦E8732♣KD | ♠853♥7♦Dkn106♣Ekn1082 | ♠Ekn2♥1095♦E8732♣KD | 26 | 37,14 | 26 |
8 | 4♠ | S | –1 | -50 | 10 | 100 | 100 | ♠Ekn6♥D98♦kn83♣Dkn84 | ♠8♥Kkn7♦K6542♣7532 | ♠Ekn6♥D98♦kn83♣Dkn84 | 36 | 45,00 | 36 |
Rond 5, som Väst, med Lars Ohlsson, mot Joakim Nordlindh - Bo Sahlström | Rond 5, som Väst, med Lars Ohlsson, mot Joakim Nordlindh - Bo Sahlström |
9 | 6NT | V | +1 | -1470 | 10 | 100 | 100 | ♠K7♥EK9642♦ED♣Ekn6 | ♠Ekn952♥D♦kn10764♣K7 | ♠K7♥EK9642♦ED♣Ekn6 | 46 | 51,11 | 46 |
10 | 1NT | V | +1 | -120 | 8 | 80 | 80 | ♠832♥EK1076♦D65♣64 | ♠K1097♥85♦Ekn10♣Kkn108 | ♠832♥EK1076♦D65♣64 | 54 | 54,00 | 54 |
Rond 6, som Syd, med Marito Karlsson, mot Robert Andersson - Margareta Mattsson | Rond 6, som Syd, med Marito Karlsson, mot Robert Andersson - Margareta Mattsson |
11 | 4♥ | N | –1 | -50 | 3 | 30 | 30 | ♠Kkn1073♥654♦84♣E92 | ♠E54♥D10973♦Ekn♣KD8 | ♠Kkn1073♥654♦84♣E92 | 57 | 51,82 | 57 |
12 | 4♥ | Ö | +1 | -450 | 5 | 50 | 50 | ♠kn5♥86♦K1063♣kn9863 | ♠732♥E73♦D94♣ED52 | ♠kn5♥86♦K1063♣kn9863 | 62 | 51,67 | 62 |
Rond 7, som Syd, med Östen Andersson, mot Jan Norberg - Bo Sahlström | Rond 7, som Syd, med Östen Andersson, mot Jan Norberg - Bo Sahlström |
13 | 4♥ | Ö | = | -620 | 6 | 60 | 60 | ♠kn84♥3♦742♣KDkn854 | ♠E1076♥D52♦98♣E632 | ♠kn84♥3♦742♣KDkn854 | 68 | 52,31 | 68 |
14 | 5♦ | Ö | = | -400 | 4 | 40 | 40 | ♠D943♥95♦E95♣K1084 | ♠kn6♥KD10742♦62♣kn73 | ♠D943♥95♦E95♣K1084 | 72 | 51,43 | 72 |
Rond 8, som Öst, med Marcus Hjelte, mot Ryszard Sliwinski - Peter Larsson | Rond 8, som Öst, med Marcus Hjelte, mot Ryszard Sliwinski - Peter Larsson |
15 | 3NT | S | = | 600 | 7 | 70 | 70 | ♠109♥EK872♦kn984♣D4 | ♠E642♥kn5♦10762♣952 | ♠109♥EK872♦kn984♣D4 | 79 | 52,67 | 79 |
16 | 3NT | V | –3 | 300 | 0 | 0 | 0 | ♠763♥KD75♦Ekn97♣32 | ♠Dkn8♥Ekn10♦K84♣K975 | ♠763♥KD75♦Ekn97♣32 | 79 | 49,38 | 79 |
Rond 9, som Öst, med Anna Korbutiak, mot Marcus Hjelte - Inge Corse | Rond 9, som Öst, med Anna Korbutiak, mot Marcus Hjelte - Inge Corse |
17 | 3NT | Ö | = | -400 | 4 | 40 | 40 | ♠KD10♥ED95♦ED4♣kn86 | ♠874♥K104♦K732♣K54 | ♠KD10♥ED95♦ED4♣kn86 | 83 | 48,82 | 83 |
18 | 2♠ | N | = | 110 | 0 | 0 | 0 | ♠109♥EKkn6♦D102♣K873 | ♠D873♥10752♦E93♣D9 | ♠109♥EKkn6♦D102♣K873 | 83 | 46,11 | 83 |
Rond 10, som Syd, med Joakim Möller, mot Lars Svedberg - Bengt Jutell | Rond 10, som Syd, med Joakim Möller, mot Lars Svedberg - Bengt Jutell |
19 | 5♥ | S | –1 | -50 | 0 | 0 | 0 | ♠10♥D9532♦EK82♣K83 | ♠EKD985♥E106♦kn♣972 | ♠10♥D9532♦EK82♣K83 | 83 | 43,68 | 83 |
20 | 3NT | S | –1 | -100 | 2 | 20 | 20 | ♠ED♥E97♦kn75♣Ekn763 | ♠K♥D1043♦E82♣K10942 | ♠ED♥E97♦kn75♣Ekn763 | 85 | 42,50 | 85 |
Rond 11, som Syd, med Margareta Mattsson, mot Karin Englund - Östen Andersson | Rond 11, som Syd, med Margareta Mattsson, mot Karin Englund - Östen Andersson |
21 | 5♦x | V | –4 | 800 | 10 | 100 | 100 | ♠D♥D65♦E93♣kn109542 | ♠K1098532♥E82♦4♣K3 | ♠D♥D65♦E93♣kn109542 | 95 | 45,24 | 95 |
22 | 3♥ | N | –1 | -50 | 3 | 30 | 30 | ♠Kkn6♥ED7♦EK4♣E1075 | ♠753♥9654♦732♣kn83 | ♠Kkn6♥ED7♦EK4♣E1075 | 98 | 44,55 | 98 |
Rond 12, som Väst, med Mikael Fahlander, mot Lars Ohlsson - Bengt Jutell | Rond 12, som Väst, med Mikael Fahlander, mot Lars Ohlsson - Bengt Jutell |
23 | 4♠ | S | –2 | -200 | 8 | 80 | 80 | ♠Kkn102♥95♦Kkn743♣Kkn | ♠-♥8643♦E1082♣109842 | ♠Kkn102♥95♦Kkn743♣Kkn | 106 | 46,09 | 106 |
24 | 3♣ | S | +1 | 130 | 10 | 100 | 100 | ♠KD9752♥kn98♦1065♣9 | ♠108♥K43♦kn9832♣Dkn7 | ♠KD9752♥kn98♦1065♣9 | 116 | 48,33 | 116 |
Rond 13, som Syd, med Ulf Thorsson, mot Robert Andersson - Östen Andersson | Rond 13, som Syd, med Ulf Thorsson, mot Robert Andersson - Östen Andersson |
25 | 4♠ | Ö | –2 | 200 | 7 | 70 | 70 | ♠42♥kn7643♦D7♣KD106 | ♠Ekn8♥852♦K102♣kn432 | ♠42♥kn7643♦D7♣KD106 | 123 | 49,20 | 123 |
26 | 3♣ | Ö | +1 | -130 | 6 | 60 | 60 | ♠Dkn53♥ED6♦kn973♣82 | ♠K9♥kn109872♦D64♣K4 | ♠Dkn53♥ED6♦kn973♣82 | 129 | 49,62 | 129 |
Rond 14, som Öst, med Bo Sahlström, mot Anders Blomqvist - Mikael Fahlander | Rond 14, som Öst, med Bo Sahlström, mot Anders Blomqvist - Mikael Fahlander |
27 | 1NT | S | = | 90 | 10 | 100 | 100 | ♠Ekn82♥kn1098♦54♣1082 | ♠K9743♥D32♦E987♣3 | ♠Ekn82♥kn1098♦54♣1082 | 139 | 51,48 | 139 |
28 | 4♠ | Ö | –1 | 50 | 3 | 30 | 30 | ♠ED742♥E3♦K986♣K10 | ♠K106♥K10984♦107♣432 | ♠ED742♥E3♦K986♣K10 | 142 | 50,71 | 142 |
Rond 15, som Nord, med Joakim Nordlindh, mot Kerstin Andersson - Torgny Svensson | Rond 15, som Nord, med Joakim Nordlindh, mot Kerstin Andersson - Torgny Svensson |
29 | 1NT | N | = | 90 | 6 | 60 | 60 | ♠ED76♥E95♦75♣E763 | ♠104♥10764♦Ekn1082♣85 | ♠ED76♥E95♦75♣E763 | 148 | 51,03 | 148 |
30 | 6♠ | N | = | 980 | 5 | 50 | 50 | ♠EK1043♥EKD10♦kn♣E74 | ♠kn9865♥kn♦EK64♣1063 | ♠EK1043♥EKD10♦kn♣E74 | 153 | 51,00 | 153 |
Rond 16, som Nord, med Peter Huotila, mot Marito Karlsson - Anna Korbutiak | Rond 16, som Nord, med Peter Huotila, mot Marito Karlsson - Anna Korbutiak |
31 | 4♦x | Ö | –5 | 1100 | 10 | 100 | 100 | ♠762♥K1064♦106♣E762 | ♠KD1094♥kn82♦ED5♣K10 | ♠762♥K1064♦106♣E762 | 163 | 52,58 | 163 |
32 | 3NT | N | –1 | -50 | 0 | 0 | 0 | ♠ED♥D32♦kn842♣EKkn10 | ♠kn8743♥E1095♦K6♣83 | ♠ED♥D32♦kn842♣EKkn10 | 163 | 50,94 | 163 |
Rond 17, som Nord, med Karin Englund, mot Jan Norberg - Ulf Thorsson | Rond 17, som Nord, med Karin Englund, mot Jan Norberg - Ulf Thorsson |
33 | 4♦ | S | +1 | 150 | 4 | 40 | 40 | ♠Kkn762♥E8♦7♣Kkn632 | ♠94♥Kkn♦ED108653♣E10 | ♠Kkn762♥E8♦7♣Kkn632 | 167 | 50,61 | 167 |
34 | 2♣ | N | = | 90 | 3 | 30 | 30 | ♠kn5♥82♦kn972♣EK984 | ♠K764♥E1053♦KD83♣D | ♠kn5♥82♦kn972♣EK984 | 170 | 50,00 | 170 |
Rond 18, som Syd, med Ryszard Sliwinski, mot Margareta Mattsson - Torgny Svensson | Rond 18, som Syd, med Ryszard Sliwinski, mot Margareta Mattsson - Torgny Svensson |
35 | 3NT | S | +1 | 430 | 5 | 50 | 50 | ♠kn♥EK1052♦D82♣10743 | ♠EK74♥kn8♦94♣EK985 | ♠kn♥EK1052♦D82♣10743 | 175 | 50,00 | 175 |
36 | 4♥ | V | = | -620 | 3 | 30 | 30 | ♠74♥5♦8432♣KDkn762 | ♠Ekn10982♥kn4♦75♣E83 | ♠74♥5♦8432♣KDkn762 | 178 | 49,44 | 178 |
Rond 19, som Väst, med Bengt Jutell, mot Joakim Nordlindh - Peter Larsson | Rond 19, som Väst, med Bengt Jutell, mot Joakim Nordlindh - Peter Larsson |
37 | 4♦ | Ö | –1 | 50 | 0 | 0 | 0 | ♠E95♥kn65♦K2♣KD975 | ♠K1083♥102♦ED64♣kn42 | ♠E95♥kn65♦K2♣KD975 | 178 | 48,11 | 178 |
38 | 5♥x | S | –4 | -800 | 10 | 100 | 100 | ♠kn7432♥K1098♦10♣E87 | ♠ED10♥3♦Kkn865♣D1052 | ♠kn7432♥K1098♦10♣E87 | 188 | 49,47 | 188 |
Rond 20, som Väst, med Anders Blomqvist, mot Lars Ohlsson - Peter Huotila | Rond 20, som Väst, med Anders Blomqvist, mot Lars Ohlsson - Peter Huotila |
39 | 3NT | Ö | = | -600 | 2 | 20 | 20 | ♠Kkn762♥KD10♦D8764♣- | ♠E95♥kn76♦K5♣E10753 | ♠Kkn762♥KD10♦D8764♣- | 190 | 48,72 | 190 |
40 | 2♥ | N | +2 | 170 | 4 | 40 | 40 | ♠Ekn982♥93♦E2♣D953 | ♠5♥75♦107643♣Ekn842 | ♠Ekn982♥93♦E2♣D953 | 194 | 48,50 | 194 |
Rond 21, som Öst, med Inge Corse, mot Marcus Hjelte - Mikael Fahlander | Rond 21, som Öst, med Inge Corse, mot Marcus Hjelte - Mikael Fahlander |
41 | 4♠x | S | –2 | -300 | 10 | 100 | 100 | ♠E109532♥1052♦106♣43 | ♠7♥E83♦kn82♣E109875 | ♠E109532♥1052♦106♣43 | 204 | 49,76 | 204 |
42 | 3NT | S | = | 600 | 4 | 40 | 40 | ♠EK1083♥ED74♦kn9♣53 | ♠7654♥865♦732♣974 | ♠EK1083♥ED74♦kn9♣53 | 208 | 49,52 | 208 |
Rond 22, som Väst, med Lars Svedberg, mot Joakim Möller - Peter Huotila | Rond 22, som Väst, med Lars Svedberg, mot Joakim Möller - Peter Huotila |
43 | 4♠x | S | +1 | 690 | 0 | 0 | 0 | ♠2♥5♦Dkn873♣D109764 | ♠D876♥Ekn1096♦652♣5 | ♠2♥5♦Dkn873♣D109764 | 208 | 48,37 | 208 |
44 | 3NT | Ö | –2 | 100 | 1 | 10 | 10 | ♠8♥K10754♦kn2♣Ekn954 | ♠KD9♥E6♦D973♣K872 | ♠8♥K10754♦kn2♣Ekn954 | 209 | 47,50 | 209 |
Rond 23, som Öst, med Jan Norberg, mot Inge Corse - Marito Karlsson | Rond 23, som Öst, med Jan Norberg, mot Inge Corse - Marito Karlsson |
45 | 3♦ | N | –1 | -100 | 5 | 50 | 50 | ♠32♥1063♦D1076♣E983 | ♠ED84♥Dkn85♦52♣Dkn4 | ♠32♥1063♦D1076♣E983 | 214 | 47,56 | 214 |
46 | 3NTx | N | +1 | 650 | 2 | 20 | 20 | ♠K83♥kn96♦1096♣ED97 | ♠kn109652♥743♦kn872♣- | ♠K83♥kn96♦1096♣ED97 | 216 | 46,96 | 216 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior