Guldgruvan - Final C
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
10 | 385 | 50,66 | Uladzislau Tsitavets - Jakub Bereza | Uladzislau Tsitavets Jakub Bereza | Poland | Poland |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Ulf Backman - Sabina Sahlin | Rond 1, som Ö-V, mot Ulf Backman - Sabina Sahlin |
1 | 1NT | S | +1 | ♥6 | 120 | 8 | 40 | 40 | ♠Kkn843♥53♦E5♣kn1084 | ♠72♥E8764♦976♣E97 | ♠Kkn843♥53♦E5♣kn1084 | 8 | 40,00 | 8 |
2 | 3♦ | Ö | –2 | ♥5 | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠E873♥EDkn6♦D932♣9 | ♠D96♥987♦E65♣D1083 | ♠E873♥EDkn6♦D932♣9 | 8 | 20,00 | 8 |
Rond 2, som Ö-V, mot Patrik Elofsson - H. O. Thulin | Rond 2, som Ö-V, mot Patrik Elofsson - H. O. Thulin |
3 | 1NT | N | +2 | ♠5 | 150 | 15 | 75 | 75 | ♠754♥986♦kn973♣ED9 | ♠KD63♥10742♦86♣K103 | ♠754♥986♦kn973♣ED9 | 23 | 38,33 | 23 |
4 | 1NT | Ö | –3 | ♣7 | 300 | 5 | 25 | 25 | ♠7♥KD8432♦kn842♣62 | ♠EKD86♥65♦965♣K94 | ♠7♥KD8432♦kn842♣62 | 28 | 35,00 | 28 |
Rond 3, som Ö-V, mot Håkan Svensson - Hans Johansson | Rond 3, som Ö-V, mot Håkan Svensson - Hans Johansson |
5 | 3NT | V | –2 | ♣6 | 100 | 3 | 15 | 15 | ♠KD762♥EK432♦D♣52 | ♠kn8♥kn7♦E10743♣K1098 | ♠KD762♥EK432♦D♣52 | 31 | 31,00 | 31 |
6 | 4♠ | N | = | ♥2 | 420 | 9 | 45 | 45 | ♠4♥D9832♦ED73♣E103 | ♠9♥K1064♦92♣987542 | ♠4♥D9832♦ED73♣E103 | 40 | 33,33 | 40 |
Rond 4, som N-S, mot Julia Borg - Allan Nouri Otman Farha | Rond 4, som N-S, mot Julia Borg - Allan Nouri Otman Farha |
7 | 4♠ | S | +1 | ♥D | 650 | 13 | 65 | 65 | ♠Kkn95♥972♦54♣E1082 | ♠ED107432♥8♦E982♣9 | ♠Kkn95♥972♦54♣E1082 | 53 | 37,86 | 53 |
8 | 1NT | N | +3 | ♠3 | 180 | 4 | 20 | 20 | ♠Dkn1097♥-♦10962♣ED75 | ♠-♥E953♦EKD♣kn108432 | ♠Dkn1097♥-♦10962♣ED75 | 57 | 35,62 | 57 |
Rond 5, som Ö-V, mot Vera Enbarr - Olle Wistbacka | Rond 5, som Ö-V, mot Vera Enbarr - Olle Wistbacka |
9 | 6♦ | N | = | ♣K | 920 | 10 | 50 | 50 | ♠1098753♥10943♦5♣K9 | ♠KD6♥D875♦2♣Ekn742 | ♠1098753♥10943♦5♣K9 | 67 | 37,22 | 67 |
10 | 3NT | S | +1 | ♦3 | 630 | 13 | 65 | 65 | ♠E642♥kn1052♦982♣65 | ♠107♥K98♦K653♣Dkn92 | ♠E642♥kn1052♦982♣65 | 80 | 40,00 | 80 |
Rond 6, som N-S, mot Marie Johansson - Henrik Sällberg | Rond 6, som N-S, mot Marie Johansson - Henrik Sällberg |
11 | 3NT | V | +3 | ♥2 | -490 | 0 | 0 | 0 | ♠Dkn965♥kn862♦4♣K72 | ♠3♥K953♦876♣D10943 | ♠Dkn965♥kn862♦4♣K72 | 80 | 36,36 | 80 |
12 | 2♠ | S | –2 | ♦5 | -200 | 3 | 15 | 15 | ♠kn♥Dkn1084♦kn109873♣3 | ♠EK862♥E97♦KD♣D84 | ♠kn♥Dkn1084♦kn109873♣3 | 83 | 34,58 | 83 |
Rond 7, som N-S, mot Dan Granberg - Marcus Hjelte | Rond 7, som N-S, mot Dan Granberg - Marcus Hjelte |
13 | 4♠ | S | = | ♥D | 620 | 12 | 60 | 60 | ♠D7♥E75♦KD107♣D743 | ♠E1096542♥K10♦95♣E8 | ♠D7♥E75♦KD107♣D743 | 95 | 36,54 | 95 |
14 | 2♥ | V | –1 | ♠K | 50 | 12 | 60 | 60 | ♠KDkn2♥D1053♦532♣94 | ♠863♥kn6♦EKkn7♣E762 | ♠KDkn2♥D1053♦532♣94 | 107 | 38,21 | 107 |
Rond 8, som Ö-V, mot Per Clarin - Stefan Ekman | Rond 8, som Ö-V, mot Per Clarin - Stefan Ekman |
15 | 6♥ | V | –3 | ♦2 | 150 | 2 | 10 | 10 | ♠4♥K9♦E1093♣EKkn1064 | ♠EDkn♥ED7643♦875♣5 | ♠4♥K9♦E1093♣EKkn1064 | 109 | 36,33 | 109 |
16 | 2♠ | Ö | –3 | ♣K | 300 | 3 | 15 | 15 | ♠EK1094♥86♦Ekn62♣63 | ♠7♥Dkn1073♦1085♣E982 | ♠EK1094♥86♦Ekn62♣63 | 112 | 35,00 | 112 |
Rond 9, som N-S, mot Adam Stokka - Emanuel Unge | Rond 9, som N-S, mot Adam Stokka - Emanuel Unge |
17 | 5♠x | S | –1 | ♦K | -100 | 13 | 65 | 65 | ♠K76♥Dkn7654♦E2♣kn8 | ♠D109842♥K98♦-♣K752 | ♠K76♥Dkn7654♦E2♣kn8 | 125 | 36,76 | 125 |
18 | 2♠ | V | –1 | ♦5 | 50 | 10 | 50 | 50 | ♠E♥ED64♦kn8753♣K65 | ♠D1096♥K95♦D964♣83 | ♠E♥ED64♦kn8753♣K65 | 135 | 37,50 | 135 |
Rond 10, som Ö-V, mot Anders Freij - Mats Mårtensson | Rond 10, som Ö-V, mot Anders Freij - Mats Mårtensson |
19 | 6NT | N | +1 | ♠6 | 1020 | 3 | 15 | 15 | ♠76532♥75♦1085♣864 | ♠kn♥962♦kn7432♣ED109 | ♠76532♥75♦1085♣864 | 138 | 36,32 | 138 |
20 | 5♣ | S | = | ♠E | 600 | 12 | 60 | 60 | ♠K8752♥1072♦104♣D98 | ♠Ekn963♥E98♦952♣75 | ♠K8752♥1072♦104♣D98 | 150 | 37,50 | 150 |
Rond 11, som N-S, mot Tomas Blomster - Peter Håkansson | Rond 11, som N-S, mot Tomas Blomster - Peter Håkansson |
21 | 3♥ | S | +1 | ♣4 | 170 | 19 | 95 | 95 | ♠kn974♥Dkn♦10432♣D73 | ♠E♥K109542♦K♣Kkn1098 | ♠kn974♥Dkn♦10432♣D73 | 169 | 40,24 | 169 |
22 | 3♠ | V | = | ♥4 | -140 | 9 | 45 | 45 | ♠872♥D1082♦Ekn2♣Dkn8 | ♠5♥K974♦KD543♣E73 | ♠872♥D1082♦Ekn2♣Dkn8 | 178 | 40,45 | 178 |
Rond 12, som N-S, mot Hannu Oikarainen - Johannes Matsson | Rond 12, som N-S, mot Hannu Oikarainen - Johannes Matsson |
23 | 2♠ | S | = | ♠K | 110 | 16 | 80 | 80 | ♠E976♥ED105♦3♣D1065 | ♠kn1042♥8♦E1062♣kn842 | ♠E976♥ED105♦3♣D1065 | 194 | 42,17 | 194 |
24 | 1NT | Ö | = | ♠D | -90 | 11 | 55 | 55 | ♠107♥kn9♦KDkn86♣kn852 | ♠Dkn95♥KD4♦10952♣K9 | ♠107♥kn9♦KDkn86♣kn852 | 205 | 42,71 | 205 |
Rond 13, som N-S, mot Marek Witek - Kazimierz Lichawski | Rond 13, som N-S, mot Marek Witek - Kazimierz Lichawski |
25 | 4♠ | Ö | = | ♣K | -620 | 3 | 15 | 15 | ♠95♥54♦kn109♣kn109864 | ♠D43♥ED83♦D♣KD752 | ♠95♥54♦kn109♣kn109864 | 208 | 41,60 | 208 |
26 | 3♥ | V | +1 | ♦E | -170 | 9 | 45 | 45 | ♠E982♥kn2♦E9♣D9532 | ♠D4♥D65♦D10642♣kn86 | ♠E982♥kn2♦E9♣D9532 | 217 | 41,73 | 217 |
Rond 14, som Ö-V, mot Inger Hultstrand - Annika Forsberg | Rond 14, som Ö-V, mot Inger Hultstrand - Annika Forsberg |
27 | 2♠ | V | +2 | ♣D | -170 | 9 | 45 | 45 | ♠E1084♥D9854♦43♣87 | ♠K97♥EK2♦K52♣E1095 | ♠E1084♥D9854♦43♣87 | 226 | 41,85 | 226 |
28 | 2♥ | V | = | ♠10 | -110 | 10 | 50 | 50 | ♠ED85♥E963♦K865♣2 | ♠kn3♥D1042♦43♣ED986 | ♠ED85♥E963♦K865♣2 | 236 | 42,14 | 236 |
Rond 15, som N-S, mot Yvonne Stokka - Lars Nilsson | Rond 15, som N-S, mot Yvonne Stokka - Lars Nilsson |
29 | 4♠ | Ö | +1 | ♥4 | -650 | 10 | 50 | 50 | ♠95♥K87♦975432♣82 | ♠4♥D95432♦E106♣K104 | ♠95♥K87♦975432♣82 | 246 | 42,41 | 246 |
30 | 3NT | Ö | +3 | ♠3 | -490 | 7 | 35 | 35 | ♠8♥K742♦1093♣87632 | ♠E9732♥Dkn3♦D5♣kn95 | ♠8♥K742♦1093♣87632 | 253 | 42,17 | 253 |
Rond 16, som Ö-V, mot Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg | Rond 16, som Ö-V, mot Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg |
31 | 3♦ | Ö | –1 | ♥K | 50 | 12 | 60 | 60 | ♠D73♥10♦EKD1032♣975 | ♠K65♥E865♦965♣kn106 | ♠D73♥10♦EKD1032♣975 | 265 | 42,74 | 265 |
32 | 3NT | V | +1 | ♥7 | -630 | 19 | 95 | 95 | ♠K74♥1032♦3♣EKD965 | ♠EDkn♥K8♦kn76542♣kn7 | ♠K74♥1032♦3♣EKD965 | 284 | 44,38 | 284 |
Rond 17, som N-S, mot Bo Sundström - Emma Sundström | Rond 17, som N-S, mot Bo Sundström - Emma Sundström |
33 | 2♠ | Ö | +1 | ♣kn | -140 | 15 | 75 | 75 | ♠kn87♥10♦KDkn4♣ED742 | ♠1093♥Dkn743♦876♣kn5 | ♠kn87♥10♦KDkn4♣ED742 | 299 | 45,30 | 299 |
34 | 4♠ | S | +1 | ♣10 | 650 | 18 | 90 | 90 | ♠kn10643♥3♦E874♣E73 | ♠KD♥kn652♦KD♣Kkn652 | ♠kn10643♥3♦E874♣E73 | 317 | 46,62 | 317 |
Rond 18, som Ö-V, mot Krzystof Michailcsyk - Romuald Grudzinski | Rond 18, som Ö-V, mot Krzystof Michailcsyk - Romuald Grudzinski |
35 | 3♠ | Ö | = | ♦E | -140 | 18 | 90 | 90 | ♠10875♥743♦863♣D83 | ♠E32♥E1086♦9♣EKkn76 | ♠10875♥743♦863♣D83 | 335 | 47,86 | 335 |
36 | 3NT | Ö | +1 | ♣2 | -630 | 20 | 100 | 100 | ♠K72♥72♦E4♣ED9843 | ♠104♥EKDkn8♦D10763♣5 | ♠K72♥72♦E4♣ED9843 | 355 | 49,31 | 355 |
Rond 19, som N-S, mot Johan Englund - Magnus Uhlin | Rond 19, som N-S, mot Johan Englund - Magnus Uhlin |
37 | 2NT | V | +1 | ♥4 | -150 | 16 | 80 | 80 | ♠96♥K10842♦K82♣ED2 | ♠D10854♥63♦104♣kn1087 | ♠96♥K10842♦K82♣ED2 | 371 | 50,14 | 371 |
38 | 2♠ | S | –2 | ♦E | -100 | 14 | 70 | 70 | ♠75♥KD32♦73♣D9643 | ♠KDkn64♥6♦Dkn42♣E75 | ♠75♥KD32♦73♣D9643 | 385 | 50,66 | 385 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior