DM Individuellt omg 2
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Omg | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 245 | 53,73 | Egon Eskedahl | Egon Eskedahl | 4 | Visby BS | Visby BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Pekka Wartia, mot Bo Darvelid - Harry Pettersson | Rond 1, som Väst, med Pekka Wartia, mot Bo Darvelid - Harry Pettersson |
1 | 5♣ | Ö | +2 | ♠K | -440 | 4 | 50 | 50 | ♠8♥ED1098742♦86♣43 | ♠-♥Kkn5♦K107♣EK109862 | ♠8♥ED1098742♦86♣43 | 125 | 50,40 | 125 |
2 | 3♦ | V | = | ♠E | -110 | 2 | 25 | 25 | ♠9♥Ekn8♦E1084♣KD732 | ♠D32♥7632♦K763♣Ekn | ♠9♥Ekn8♦E1084♣KD732 | 127 | 49,61 | 127 |
3 | 2♠ | N | +3 | ♦3 | 200 | 6 | 75 | 75 | ♠64♥Kkn4♦Ekn9764♣E4 | ♠97♥109863♦D103♣1085 | ♠64♥Kkn4♦Ekn9764♣E4 | 133 | 50,38 | 133 |
Rond 2, som Väst, med Runar Edholm, mot Lena Dahlin - Pekka Wartia | Rond 2, som Väst, med Runar Edholm, mot Lena Dahlin - Pekka Wartia |
4 | 2♥ | S | = | ♠9 | 110 | 3 | 38 | 38 | ♠7♥kn1086♦ED752♣Ekn7 | ♠D1063♥E7♦43♣D10985 | ♠7♥kn1086♦ED752♣Ekn7 | 136 | 50,00 | 136 |
5 | 3NT | V | = | ♥3 | -400 | 2 | 25 | 25 | ♠D432♥E109♦D65♣E73 | ♠E10987♥8♦Ekn10942♣D | ♠D432♥E109♦D65♣E73 | 138 | 49,29 | 138 |
6 | 3NT | N | –1 | ♥6 | -50 | 2 | 25 | 25 | ♠kn532♥7♦E984♣D975 | ♠D6♥Ekn106542♦10♣862 | ♠kn532♥7♦E984♣D975 | 140 | 48,61 | 140 |
Rond 3, som Syd, med Gösta Eriksson, mot Ulf Enander - Irene Darvelid | Rond 3, som Syd, med Gösta Eriksson, mot Ulf Enander - Irene Darvelid |
7 | 3NT | V | –1 | ♠E | 100 | 6 | 75 | 75 | ♠kn742♥K93♦E65♣E43 | ♠E108♥1085♦1043♣D865 | ♠kn742♥K93♦E65♣E43 | 146 | 49,32 | 146 |
8 | 3♦ | S | +2 | ♥E | 150 | 4 | 50 | 50 | ♠10♥KD53♦EKD1053♣kn5 | ♠Dkn4♥kn10♦962♣ED1084 | ♠10♥KD53♦EKD1053♣kn5 | 150 | 49,34 | 150 |
9 | 3♠ | V | –1 | ♣E | 100 | 5 | 63 | 63 | ♠E82♥862♦1086♣K862 | ♠954♥kn75♦E74♣EDkn7 | ♠E82♥862♦1086♣K862 | 155 | 49,68 | 155 |
Rond 4, som Syd, med Svend Höst, mot Märta Lindberg - Bosse Lindberg | Rond 4, som Syd, med Svend Höst, mot Märta Lindberg - Bosse Lindberg |
10 | 2♠ | V | –1 | ♦E | 100 | 4 | 50 | 50 | ♠109♥9653♦Dkn♣E10875 | ♠D852♥D10♦EK93♣KDkn | ♠109♥9653♦Dkn♣E10875 | 159 | 49,69 | 159 |
11 | 3♣ | N | = | ♣5 | 110 | 6 | 75 | 75 | ♠Ekn85♥kn7♦1063♣K1086 | ♠764♥K43♦Kkn♣EDkn72 | ♠Ekn85♥kn7♦1063♣K1086 | 165 | 50,30 | 165 |
12 | 3NT | V | +3 | ♣3 | -490 | 2 | 25 | 25 | ♠D4♥8752♦kn972♣EDkn | ♠1083♥96♦10853♣7432 | ♠D4♥8752♦kn972♣EDkn | 167 | 49,70 | 167 |
Rond 5, som Väst, med Cissi Personne, mot Bo Darvelid - Ursula Brottman | Rond 5, som Väst, med Cissi Personne, mot Bo Darvelid - Ursula Brottman |
13 | 3NT | S | –1 | ♦kn | -100 | 8 | 100 | 100 | ♠EK♥8763♦kn42♣10852 | ♠9762♥KDkn♦973♣kn64 | ♠EK♥8763♦kn42♣10852 | 175 | 50,87 | 175 |
14 | 2♣ | Ö | +1 | ♠E | -110 | 6 | 75 | 75 | ♠86♥E109♦10532♣K1075 | ♠D32♥K4♦D98♣ED964 | ♠86♥E109♦10532♣K1075 | 181 | 51,42 | 181 |
15 | 4♥ | S | = | ♦7 | 620 | 6 | 75 | 75 | ♠D65♥10742♦Kkn87♣D2 | ♠73♥9♦D943♣K98763 | ♠D65♥10742♦Kkn87♣D2 | 187 | 51,94 | 187 |
Rond 6, som Öst, med Harry Pettersson, mot Lena Dahlin - Frank Caperius | Rond 6, som Öst, med Harry Pettersson, mot Lena Dahlin - Frank Caperius |
16 | 4♠ | Ö | –1 | ♥10 | 100 | 3 | 38 | 38 | ♠D98765♥K♦EKkn5♣K10 | ♠K10♥76♦984♣EDkn963 | ♠D98765♥K♦EKkn5♣K10 | 190 | 51,63 | 190 |
17 | 1♦ | S | +4 | ♣kn | 150 | 8 | 100 | 100 | ♠kn73♥E764♦D9♣9742 | ♠D542♥K95♦542♣kn105 | ♠kn73♥E764♦D9♣9742 | 198 | 52,66 | 198 |
18 | 3NT | N | –4 | ♦5 | -400 | 8 | 100 | 100 | ♠E8♥10964♦2♣EK10853 | ♠kn752♥kn8♦Kkn1097♣92 | ♠E8♥10964♦2♣EK10853 | 206 | 53,65 | 206 |
Rond 7, som Öst, med Bengt Lindskog, mot Gösta Eriksson - Cissi Personne | Rond 7, som Öst, med Bengt Lindskog, mot Gösta Eriksson - Cissi Personne |
19 | 3NT | Ö | +1 | ♣6 | -630 | 8 | 100 | 100 | ♠EK7♥D83♦D82♣E952 | ♠52♥EKkn7♦1075♣K1084 | ♠EK7♥D83♦D82♣E952 | 214 | 54,59 | 214 |
20 | 4♥x | Ö | –2 | ♣5 | 500 | 0 | 0 | 0 | ♠D♥E9754♦Ekn987♣ED | ♠kn765♥kn32♦K54♣kn42 | ♠D♥E9754♦Ekn987♣ED | 214 | 53,50 | 214 |
21 | 3NT | Ö | +2 | ♦6 | -460 | 7 | 88 | 88 | ♠K82♥Dkn10♦D9♣EKD73 | ♠1043♥EK32♦K7♣10962 | ♠K82♥Dkn10♦D9♣EKD73 | 221 | 54,17 | 221 |
Rond 8, som Väst, med Ann Wahlström, mot Bosse Lindberg - Ulf Enander | Rond 8, som Väst, med Ann Wahlström, mot Bosse Lindberg - Ulf Enander |
22 | 3♥ | N | –3 | ♠K | -150 | 8 | 100 | 100 | ♠-♥Dkn52♦7542♣Ekn932 | ♠KDkn862♥K6♦Kkn108♣7 | ♠-♥Dkn52♦7542♣Ekn932 | 229 | 55,05 | 229 |
23 | 4♠ | Ö | = | ♥9 | -620 | 5 | 63 | 63 | ♠-♥K10♦Kkn109652♣E1052 | ♠EDkn10765♥ED♦D7♣D8 | ♠-♥K10♦Kkn109652♣E1052 | 234 | 55,19 | 234 |
24 | 3NT | N | +2 | ♠kn | 460 | 3 | 38 | 38 | ♠8♥753♦Kkn954♣kn876 | ♠kn10974♥K92♦D108♣94 | ♠8♥753♦Kkn954♣kn876 | 237 | 54,86 | 237 |
Rond 9, som Nord, med Frank Caperius, mot Märta Lindberg - Ursula Brottman | Rond 9, som Nord, med Frank Caperius, mot Märta Lindberg - Ursula Brottman |
25 | 5♦ | S | –3 | ♠E | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠98♥EKD103♦9642♣42 | ♠D102♥-♦E10853♣KD1098 | ♠98♥EKD103♦9642♣42 | 237 | 53,86 | 237 |
26 | 2♣ | S | +1 | ♦E | 110 | 6 | 75 | 75 | ♠8762♥E76♦D85♣kn109 | ♠K43♥Kkn10♦97♣KD876 | ♠8762♥E76♦D85♣kn109 | 243 | 54,24 | 243 |
27 | 3♣ | V | +3 | ♣D | -170 | 2 | 25 | 25 | ♠E10874♥Ekn2♦kn83♣D8 | ♠KD96♥753♦764♣974 | ♠E10874♥Ekn2♦kn83♣D8 | 245 | 53,73 | 245 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior